Güzel Ordu ve yöresel Ordu yemekleri

Yöresel Ordu Yemekleri yazısıyla Gurmex.com sizleri bu kez Güzel Ordu’dan selamlıyor. Gurmex’i Instagram’dan takip edenler Karadeniz’in incisi Ordu‘yu keşfe geldiğimizi hatırlayacaklardır. Hikayelerimizde bol bol paylaşım yaparak cennet şehri ve gurme restoranlarını 48 saate sığdırmaya çalışmıştık. Lakin bu şehri dolu dolu gezmeye niyetlenseniz 1 hafta bile yetersiz kalacaktır.

31 Ağustos 2018, Cuma 11:12 Son Güncelleme:
A A
Güzel Ordu’da Gezilecek Yerler

Güzel Ordu’da Gezilecek Yerler

İlk kez geldiğimiz Ordu hiç beklemediğimiz kadar güzel, kendine has bir havası olan, insanları güzel giyimli, Antalya tadı veren bir Karadeniz şehri. Sahildeki cafeler, temiz caddeler, nefis Ordu yemekleri, tarihi ve kültürel güzellikleri saymakla bitmez. Bu yazımızda Ordu’da ne yenir içilir irdeleyip yeme içme notlarımızı detaylı olarak kaleme almaya çalışacağız.

Kaynak: Ordu Instagram: Gurmexcom

Ordu’da nerede ne yenir ve Ordu yemekleri hakkında daha fazla gurme gezi paylaşımı için www.instagram.com/gurmexcom hesabını takip edebilirsiniz.

Türkiye‘nin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’da bulunduğunuz her an size huzur veriyor. Kaldığımız Anemon Ordu Otel’in önünden başlayan ve kilometrelerce süren, yürümesi keyifli, geniş ve ferah sahili Akdeniz heyecanı yaşatıyor.

Dünyanın en güzel yollarından biri olabilecek Perşembe-Fatsa arası sahil yolunda denize sıfır birçok lokantada Ordu pidesi ve nefis Ordu Yemekleri yiyebiliyorsunuz.

Şehrin birçok alanında denize girebileceğiniz koylar ve mükemmel denebilecek plajlar var. Mersin Köyü Limanı, Hoynat Kuşadası, Yason Kilisesi ve Yason burnu merkeze yakın gezilecek yerler arasında.

Boztepe’ye teleferikle çıkmak ve mükemmel manzarayı izlemek. Meşhur Ordu tostu ve bir bardak Karadeniz çayının verdiği haz ile gün batımını izlemek ise bambaşka.

Ordu şüphesiz doğa konusunda torpilli bir şehir. Bu şehirde mükemmel manzaralar, doğal güzellikler görecek ve enfes Ordu yemekleri yiyeceksiniz.

Yöresel Ordu Yemekleri: Ordu’da Ne Yenir?

Yöresel Ordu Yemekleri: Ordu’da Ne Yenir?

Fakat bizi en az şehir kadar heyecanlandıran lezzetli bir detay daha var. Şef Rıfat Pir’in maharetli elleri, Taylan Koray Sargın’ın önderliğinde Ordu’nun ilk ve tek fine dining restoranı olma özelliğine sahip Cotyora Restaurant nihayet hizmete açıldı. Cotyora Restaurant ile birlikte sadece Ordu değil bizce Karadeniz çok önemli bir değer kazandı.

Ordu’ya gelmişken bizde Anemon Otel bünyesinde hizmet veren Cotyora Restaurant’ta Yanık Ülke Şarapları eşliğinde Yöresel Ordu mutfağı ve Anadolu’nun gastronomik değerlerinin çapraz eşleşmeleri üzerine nefis bir tadım yapma fırsatı yakaladık.

Bu nefis Yöresel Ordu Yemekleri tadım menüsü halinde restorana gidip denenebiliyor. Servis başlangıç, ana yemek ve tatlı’dan birer seçim olacak şekilde yapılıyor.

Yöresel Ordu Yemekleri ve Türkiye’nin Gastronomik Değerleri

Yöresel Ordu Yemekleri ve Türkiye’nin Gastronomik Değerleri

Ordu’nun Atıştırmalık ve Paylaşımlık Lezzetleri

Başlangıcı biz yöresel mezeler ile yaptık. Sırayla Orman Tirmit mantarı, Pazı kavurması, Taflan kavurması ve turşu kavurmasını deneyimledik. Ardından tadım menüsünde yer alan sıralarıyla aşağıdaki lezzetlerin tatlarına baktık.

Zoal

Zoal

Kurutulmuş el yapımı yufka ve asma yaprağının Karadeniz tereyağı ile buluştuğu, kese yoğurdu ve kırık fındıkla servis edilen enfes bir mantı.

Pazı Sarması

Pazı Sarması

Pazı yaprakları içinde gizlenen mürdüm eriği, iç fıstık ve dana kıymanın kese yoğurdu ile servis edildiği enfes bir lezzet. İçerisinde et bulunan tüm Yöresel Ordu yemekleri içinde yerli kesim etler kullanılıyor.

Kabak Küşleme

Kabak Küşleme

Karakabak, tütsülenmiş kese yoğurdu, mısır fırın unu ve gün darısı ile hazırlanıyor. Servis ise Kars gravyeri ile gerçekleşiyor.

Takıç Salatası

Takıç Salatası

Poşe siyez bulguru, Akkuş şeker fasulyesi, bal kabağı ve taze yeşilliklerden oluşan bu salata damak çatlatıyor. Salatada özellikle Ordu mutfağının en büyük lezzet miraslarından biri olan ve er fasulye olarak da bilinen Akkuş fasulyesi ön plana çıkıyor.

Golit Ekmeği Salatası

Golit Ekmeği Salatası

Öncelikle Golit ekmeği hakkında bilgi verelim. Golit ekmeği; tamami ile taş fırınlarda kışa hazırlık olarak hazırlanan, dayanıklı ve ıslatılarak yenilebilen Giresun’a özel bir ekmek çeşididir. Golit ekmeği salatası ise kurutulmuş Akkuş ekmeği, tam yağlı Ezine peyniri ve çiftlikten organik sızma zeytinyağı ile hazırlanıyor.

Yöresel Ordu Balık Yemekleri

Yöresel Ordu Balık Yemekleri

Barbun Balığı

Karadeniz kum barbunu ile hazırlanan ızgara balık yemeği Jack Daniels fıçı tütsüsünden geçiriliyor. Lezzetine lezzet katan barbuna kurutulmuş pazı ve tıraşlanmış sebze eşlik ediyor.

İskorpit Balığı

İskorpit Balığı

Roka Carpaccio ve Karadeniz tereyağının eşsiz uyumu iskorpit balığında bir araya geliyor. Servis ise Kars kaşarı eşliğinde yapılıyor.

İsli Deniz Levreği

İsli Deniz Levreği

Meşe talaşında tütsülenen deniz levreğine Kars kaşarı ile kızartılmış tarhana, yeşil kuşkonmaz, taze otlar ve kayın mantarı eşlik ediyor. Buharda sebzelerle servis edilen İsli Deniz Levreği yemeğinde özellikle kaya levreği tercih ediliyor.

Levrek Cızlama

Levrek Cızlama

Taşköprü sarımsağı, Çanakkale domatesi ve deniz tuzu ile hazırlanan bu enfes yemek bakır sahanlarda servis ediliyor.

Yerel Ordu Et Yemekleri

Yerel Ordu Et Yemekleri

Dana Sırt

Fırınlanmış dana sırt ve kayın mantarına Ödemiş yöresine ait bebek patatesler, Siyez bulguru ve tuzlu kese yoğurdu eşlik ediyor.

Kuzu İnciği Boremit

Kuzu İnciği Boremit

Kuzine fırında yaklaşık 3-4 saat ağır ateşte pişirilerek hazırlanan kuzu incik, dut pekmezi ve Ödemiş yöresinden bebek patatesler ile servis ediliyor.

Yerel Ordu Tatlıları

Yerel Ordu Tatlıları

Ahlat Armutu

Fırınlanmış dut pekmezi, mürdüm eriği, çilek ve Afyon manda kaymağı ile servis edilen bu enfes tatlı Ordu yöresinde armut ballaması olarak da adlandırılıyor.

Sütlü Patar Kadayıfı

Sütlü Patar Kadayıfı

Klasik kadayıflara oranla Sütlü Patar çok daha yumuşak ve hafif bir tatlıdır. Vişne sorbesi ve Orman meyveleri ile servis ediliyor.

Orman Meyveleri Salatası

Orman Meyveleri Salatası

Orman meyveleri, portakal köpüğü, Japonez ve taze nane ile servis ediliyor. Japonez fındıktan üretilen bir tür kurabiyedir.

Kuru Yufka Tatlısı

Kuru Yufka Tatlısı

Dibek kahvesi, fındık krokan ve kuru yufka ile hazırlanıyor. Kuru yufkalar ıslanarak ve toz şeker tava da karamelize edilerek hazırlanan nefis bir tatlıdır.

Cotyora Restaurant’ın menüsü şimdilik yukarıdaki ürünlerden oluşuyor. Fakat mevsimsel olarak menünün sürekli değişeceğini özellikle belirtelim. Restorana bir gün yolunuz düşer ve yukarıda bahsettiğimiz yemekleri bulamaz iseniz bu bizim değil mevsimin suçudur. 

Ordu’nun En İyi Restoranı Olmaya Aday

Ordu’nun En İyi Restoranı Olmaya Aday

Karadeniz’in incisi Ordu’ya Cotyora Restaurant gibi şık bir gurme restoranı kazandıran Taylan Koray Sargın’a, Yöresel Ordu Mutfağını Anadolu lezzetleri ile çapraz eşleştirerek nefis bir menü çıkaran Şef Rıfat Pir’e, Ordu keşfimizde kaldığımız Anemon Ordu Otel’e ve otelin müdürü Kenan Yusuf Yantur’a ilgi ve alakalarından ötürü çok teşekkür ederiz.

Anemon Ordu’ya Veda Vakti

Anemon Ordu’ya Veda Vakti

Son güne Anemon Ordu otelin deniz kıyısında yer alan bahçesinde yöresel nefis bir kahvaltı yaparak başladık. 

Ordu doğal güzellikleri ile büyülerken, Anemon Ordu hem konum ve konfor hemde gastronomik anlamda etkileyen bir otel oldu. Denize sıfır otelde Karadeniz’in şarkılarını dinlemek ise paha biçilemez.

Yanık Ülke Bağları şarapları eşliğinde Karadeniz somonu ve alabalık ızgara öğle yemeği ile artık güzel Ordu’ya veda ediyoruz. Biz havaalanına doğru yola çıkarken bu cennet şehri bir gün sizlerinde keşfetmesini diliyoruz.

Ordu havası, doğası ve insanları ile güzel hatıralar bıraktıran bir şehir. Şüphesiz biz tekrar tekrar geleceğiz. Kalabalık ve gürültülü büyük şehirlerden bıkmış doğa sever insanların cittaslow tadı veren Ordu’da gezmekten ve yaşamaktan çok keyif alacaklarını düşünüyoruz.

Ordu gurme restoranları ve şehre özel nefis lezzetleriyle çok daha cazip bir gurme gezi rotası haline geldi. Ordu yeme içme yerleri ile ilgili daha fazla yazı okumak için www.gurmex.com web sitesini mutlaka ziyaret edin!

Yöresel Ordu Yemekleri yazımız burada sona eriyor. Bu cennet şehri bir gün sizlerinde keşfetmesi ve Ordu’nun hep bakir, hep güzel kalması dileğiyle. Sevgiler.

Sıradaki haber yükleniyor...