Güzellik işe alınma nedeni değil

Güzellik işe alınma nedeni değil

Yapılan bir araştırma, sanılanın aksine, daha güzel olan kadın adayların işe alınma ihtimalini artırmadığını ortaya koydu

04 Aralık 2010, Cumartesi 13:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araştırmacılara göre, insan kaynakları departmanlarında çalışan kadınların 'kıskançlığı' bunun nedeni olabilir. Erkeklerde ise bu denklem tersine işliyor ve çirkin adayların başvuruları yakışıklı olanlara göre iki kat daha yüksek ihtimalle reddediliyor.

İsrail'deki Ben Gurion Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından, iş ilanlarına gönderilen 5 binden fazla özgeçmiş ve bunların nasıl değerlendirildiği incelendi. Uzmanlar kaç kişinin görüşmek üzere geri arandığına da baktı.

Sonuçta yaygın kanının aksine kadınlar fiziki görünüşün iyi olmasının, işe kabul edilme olasılığını artırmadığı ortaya çıktı. Çekici olmayanlar yüzde 13.7 oranında geri aranırken, çekici erkekler, neredeyse yüzde 50 daha fazla olarak, yüzde 19.9 oranla geri arandı.

Çekici erkeklerin aranma ihtimali hiç fotoğraf göndermeyenlerden iki kat daha fazla olarak tespit edildi. Kadınlarda ise, fotoğraf göndermeyenler en fazla aranan grubu oluştururken, güzel olmayanlar yüzde 22 oranında arandı.

Bu güzel kadınların iş başvurusunda bulunulan kurum tarafından aranma ihtimalinden yüzde 30 daha fazla olduğu anlamına geliyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zeka sıralamasına göre The Sinner'ın 10 karakteri