H1N1'e karşı gümüşlü maske

Türk firması, Dünya Sağlık Örgütü onaylı üzerine saf gümüş püskürtülmüş özel maske üretimine başladı

03 Kasım 2009, Salı 10:33
A A
H1N1'e karşı gümüşlü maske

2003'te Çin'de baş gösteren akut solunum yetmezliği SARS'a karşı maske üretip, bu ülkeye ihraç eden Adana'da kurulu Met Tek Kullanımlık Sağlık Ürünleri Limited Şirketi, bu kez domuz gribine karşı Dünya Sağlık Örgütü onaylı üzerine saf gümüş püskürtülmüş ithal kumaştan (nonwoven) özel maske üretimine başladı. 

BAKTERİLERİ SÜZÜYOR
Tek kullanımlık sağlık ürünleri imal eden ve sektörde bölgedeki tek firma olan Met'in Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Atik, ürettikleri maskelerde bakteri süzme özelliğine sahip mebran filtre kullandıklarını söyledi. Domuz gribinin çıkmasıyla birlikte maskelerin koruyucu özelliğini artırmak amacıyla saf gümüş kaplı kumaş kullanmaya başladıklarını bildiren Atik, "Saf gümüşün bakteri tutma ve tuttuğu bakteriyi yok etme özelliğine sahip olması nedeniyle filtrelemede kullanacağımız kumaş büyük önem taşıyor. Amacımız domuz gribine karşı halkımızı daha fazla koruyabilmek. Bu ürünü ticari amaçlı piyasaya sunmuyoruz. Herkes domuz gribine yakalanma olasılığına sahip. Geniş koruyucu maskelerle bu ihtimal en aza indirgenebilir" dedi. 

Atik, günlük 250 bin maske kapasiteli tesislerde üretecekleri maskeleri yurt içinde arza sunduklarını, son domuz gribi salgını nedeniyle sektörde büyük çapta üretime girişildiğini de söyledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.