H.266 video sıkıştırma standardı duyuruldu

H.266 video sıkıştırma standardı duyuruldu

Yeni duyurulan H.266/Versatile Video Coding (VVC) standardı video kalitesini koruyarak aktarım bitrate değerlerinde yüzde 50 civarında bir tasarruf elde etmeyi sağlıyor. Ancak bu kodekin şu an için kullanılabilir durumda olmadığını belirtelim.

07 Temmuz 2020, Salı 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fraunhofer, Apple, Intel, Microsoft ve Sony gibi büyük partnerleriyle H.266 video formatının duyurusunu yaptı. H.265’in yerini alacak yeni format, elbette önemli avantajlar taşıyor. Burada en büyük avantaj ise bant genişliğinin rahatlayacak ve video boyutlarının azalacak olması olarak görülüyor.

H.266/Versatile Video Coding (VVC) ise Apple, Ericsson, Intel, Huawei, Microsoft, Qualcomm ve Sony gibi firmalarla ortak geliştirildi.

H.266/VVC standardı önceki nesillere göre video kalitesini aynı tutarak bit-rate değerlerinde yüzde 50 civarında bir düşüş sağlıyor. Böylece video aktarımları ve depolama daha verimli hale getiriliyor. Örneğin 90 dakikalık 4K videonun aktarımı 10Gb veri gerektirirken VVC ile bu kapasite 5Gb’a düşecek.

Hem yayın hem de indirme (Download) konusunda ciddi fark yaratacak denilen format, aynı zamanda çok daha fazla renk gösterebilen HDR içerik ve 360 derece video desteğine de sahip deniyor.

H.266 şu an kullanım değil. En erken tarihin 2021 olduğu söyleniyor.


;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evrende yalnız değiliz