Anksiyete

Anksiyete Haberleri

Gökkuşağı bebek nedir? Gökkuşağı bebeği olacak hamileleri neler bekliyor?

Gökkuşağı bebek nedir? Gökkuşağı bebeği olacak hamileleri neler bekliyor?

“Gökkuşağı bebek” adı, fırtınadan sonra veya karanlık ve çalkantılı bir zamandan sonra gökyüzünde görünen bir gökkuşağı fikrinden gelir. Bu terim son yıllarda bloglarda ve sosyal medyada popülerlik kazandı ve umut ve iyileşmeyi sembolize ediyor. Peki, gökkuşağı bebek nedir? İşte gökkuşağı bebeklerinin hikayesi…
Anksiyeteyi yönetmenin 50 yolu

Anksiyeteyi yönetmenin 50 yolu

Günümüzde en sık görülen psikolojik sorunlardan biri anksiyete. Özellikle şehir insanınız muzdarip olduğu anksiyete ilaçla tedavi edilebildiği gibi, anksiyete yaşayan kişinin hayatında yapacağı birkaç düzenleme ile de tedavi edilebilir. Eğer siz de anksiyeteden şikayetçiyseniz işte size anksiyetenizi yönetmenin 50 yolu.
Sıcaklar panik atak yaşayanlar için daha tehdit edici olabilir

Sıcaklar panik atak yaşayanlar için daha tehdit edici olabilir

Psikolog Batın Bezik, Adana son 91 yılın en sıcak Mayıs ayının yaşandığını hatırlatarak, "Bu süreç özellikle anksiyete, depresyon ve panik atak sorunları yaşayan kişiler için daha da tehdit edici olabilir. Var olan semptomlarında artış gözlenebilir" dedi.
Stresi hafifletmek için 15 dakikada 7 yoga pozu

Stresi hafifletmek için 15 dakikada 7 yoga pozu

Yoga, uygulaması her ne kadar çok çok keyifli olsa da, sık sık bize fayda sağladığı yönlerine de odaklandığımız bir egzersiz ve dolaylı yollarla da meditasyon çeşidi. Yoga yaparken nefesimize odaklanarak pek çok kötü düşünceden arınyor, hatta zihnimizi boş bir levha haline getirebiliyoruz. Yoganın en bilinen faydalarından biri, stres seviyesini düzenlemesi anksiyeteye iyi gelmesidir. Strese iyi gelen yiyecekler ya da stres topları yerine, 15 dakikalık kolay yoga pozlarıyla stres seviyesini ciddi oranda azaltabiliyoruz. Özellikle karantina döneminde kalabalık bir evdeyseniz, iş yükünüz ağırlaştı ya da ücretsiz izne çıkarıldıysanız ya da partnerinizle birbirinizden köşe bucak kaçmaya başladıysanız, biraz kendinize zaman ayırmakta fayda var. Aşağıda sıralayacağımız pozları, sırasıyla uygulamaya özen gösterin. İşte stresle mücadelede etkili, 15 dakikada yapılabilecek 7 yoga pozu!
Stresle mücadele en etkili 8 besin grubu

Stresle mücadele en etkili 8 besin grubu

Sosyal mesafe, izolasyon, salgından etkilenen ekonomide maaşı yettirmeye çalışma, aile problemleri ve günde 3 öğün yemek hazırlama telaşı derken hepimiz aslında hiç olmadığımız kadar stresliyiz. Anksiyetenin sağlığı doğrudan kötü etkilendiğine dair bir bilimsel araştırmaya daha ihtiyaç yok. Bugünlerde stresle başa çıkmak için elinizden geleni yapıyor ama bir türlü sakinleşemiyorsanız, işe midenizden başlayın, hormonlarınızın sesine kulak verin. Çünkü mide, bağırsaklar, beyin ve hormonlar kusursuz bir takımdır ve öyle kalması gerekir. İşte strese iyi gelen, anksiyetenizi hafifletecek 8 besin grubu!
23 Nisan'da yoganın çocuklara 9 faydası

23 Nisan'da yoganın çocuklara 9 faydası

Çocuklar bugünlerde bizden daha yoğun. Gün boyu dersteler, okul dışı zamanlarda ödevlerini yapıyorlar. Hafta sonu gelince dersler yine bitmiyor. Ders çalışmaya ya da bizim seçtiğimiz programlarına devam ediyorlar. Yani yogaya en az bizim kadar çocukların da ihtiyacı var. Çocuk yogası, onların rahatlatmasını, stres ve anksiyeteden arınmalarını, daha iyi uyumalarını, duygusal dengelerinin sağlanmasını, empati yeteneklerinin gelişmesini ve en önemlisi mutlu olmalarını sağlar. Peki bunların nasıl yapar? İşte çocuk yogasının 9 faydası! Haberin sonunda çocuklar için harika bir yoga videosu bulabilirsiniz, 23 Nisan çocuğunuzu yogaya başlatmak için en eğlenceli gün!
Belirsizlik yüksek kaygıya neden olabilir

Belirsizlik yüksek kaygıya neden olabilir

Corona virüs nedeniyle yaşanan zorluklar ve belirsizlikler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanlar üzerinde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ciddi etkiler yaratıyor. Virüsün kişinin kendi sağlığı ve yakın çevresindekilerin sağlığını tehdit ediyor olmasının, kaygı ve stres duygularını beraberinde getirdiğini söyleyen Klinik Psikoloji Uzmanı Emrah Polat korona virüs kaygısıyla baş etmenin yollarını anlattı.
Sabah yapılan egzersizde kritik detay: İyi bir uyku

Sabah yapılan egzersizde kritik detay: İyi bir uyku

Fiziksel egzersizin her türlüsü faydalı. Kalp sağlığına iyi gelmesinden, ağrıları ve acıları hafifletmesine, ruh halini iyileştirmesinden stres seviyesini düşürmesine kadar... Sabah yapılan egzersiz ise stres seviyesini düzelten kortizol hormonunun en çok salgılandığı saatler olması nedeniyle en ideali. Peki neden egzersizlerinizi sabah saatlerinde yapmalısınız? Çünkü iyi bir uyku çekmek için krtik önem taşıyor.
Yoga zayıflatır mı? Yogada zayıflatan pozisyonlar

Yoga zayıflatır mı? Yogada zayıflatan pozisyonlar

Karantinada olduğumuz bu günlerde, hazır fiziksel egzersizlere daha fazla zaman ayırabiliyorken pek çoğumuz zayıflamayı hedefliyor. Ancak salgının neden olduğu stres ve anksiyete düzeyini en aza indirgemek için özellikle sosyal medyada çok sayıda insanın yogaya yöneldiğini görüyoruz. Bu noktada akıllara şu soru işaretleri geliyor, "Yoga zayıflatır mı, yoga yaparken kilo verebilir miyim?" Evet, yoga zayıflatır. Fakat hangi koşullarda, hangi pozisyonlarda?
Anksiyeteye iyi gelecek 10 uzman tavsiyesi

Anksiyeteye iyi gelecek 10 uzman tavsiyesi

Corona virüs nedeniyle evlere kapandığımız şu dönemde insanlar en çok kaygı ve anksiyeteden şikayetçi. Öyle ki, Amerika'da anksiyete ilaçlarının satışında yüzde 34 artış yaşandı. Anksiyete halinde nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız, anksiyete anında size ilaç gibi gelecek 10 uzman tavsiyesi haberimizde.
Kediler de köpekler gibi terk edilme kaygısı yaşıyor

Kediler de köpekler gibi terk edilme kaygısı yaşıyor

Brezilya'da 130 kedi ve kedi sahibi üzerinde yapılan araştırma, kedilerin sandığımız kadar umursamaz olmadıklarını ortaya çıkardı. Araştırma, her 10 kediden 1'inin yalnız bırakıldığında sorunlu davranışlar sergilediğini ortaya çıkardı. Bu davranışlar; saldırganlık, depresyon ve dışkılama. Kaygı problemi, evde tek evcil hayvan varsa ve oyuncakları yoksa ortaya çıkıyor.
Corona virüs karantinası sonrası ne olacak?

Corona virüs karantinası sonrası ne olacak?

Corona virüs salgınını önlemek amacıyla tüm dünya kendini karantinaya aldı. Uzmanlar, sosyal izolasyon sonrası bazı insanlarda endişe, kaygı ve anksiyete artışının ortaya çıktığını belirtiyor. Peki günlerdir evden çıkmayan insanlar için bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek? Normal hayatımıza geri dönmemizi sağlayacak bilgileri Psikolog Anıl Oray verdi. Mine Bozkurt/ mine.bozkurt@posta.com.tr
Corona virüs sizi daha çok etkileyebilir

Corona virüs sizi daha çok etkileyebilir

Psikiyatri Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Emre Tolun Arıcı, Kovid-19 salgını sürecinde psikiyatrik tedavisi olan kişilere ilaçlarını düzenli kullanmalarını, çok zorunda kalmadıkça sağlık kuruluşlarına gitmemelerini, psikiyatrik muayene ve terapi ihtiyaçlarını online görüşmelerle yürütmelerini önerdiklerini bildirdi.
Corona virüs çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor?

Corona virüs çocuk psikolojisini nasıl etkiliyor?

Corona virüs salgını, çocukların dünyasında nasıl yer alıyor? Kaygılarımız onları ne kadar etkiliyor? Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler, corona virüs salgınının çocuklar üzerindeki etkilerini anlattı.
Corona virüsten psikolojimizi korumanın 5 yolu

Corona virüsten psikolojimizi korumanın 5 yolu

Corona virüs salgınının dünya üzerinde yarattığı kriz insanlar üzerindeki stresin yükselmesine, kaygıya (anksiyeteye) ve korkuya neden oluyor. Şu anda herkesin standart olmayan bir gündelik yaşam, bir ruh hali içerisinde olduğunu belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, "Hastalık kapma kaygısı, ölüm kaygısına kadar bizi götürebilecek bir kaygı. Dolayısıyla hastalık haberleri aldığımızda, yeni tanılar, yeni vakalar duyduğumuzda, sürekli internet üzerinden, televizyondan ve diğer medya araçlarından yeni haberler aldığımızda kaygımız artabiliyor. Ancak bunlarla başa çıkılabilir" dedi.
Kaygı ve panik corona virüsten daha tehlikeli

Kaygı ve panik corona virüsten daha tehlikeli

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve son bir haftadır ülkemizde de görülen corona virüs yayılmaya devam ederken belirsizlikler ve bilgi kirliliği de insanların büyük kaygılar yaşamasına sebep oluyor. Yaşanan krize karşı alınan önlemler giderek artarken, corona virüs tek gündemimiz olmaya devam ediyor. İnsan hayatını tehdit eden her olayın kişide kaygı, korku ve paniğe neden olabileceğini belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Esra Uğurlu Koçer, 'Bu süreçte sosyal hayatınız ve aile yaşantınızla ilgili de kaygılar yaşayabilirsiniz fakat kaygı ve panik virüsten daha tehlikedir' dedi.
Uzaktan eğitim süreci nasıl yönetilmeli? İşte ebeveyn rehberi…

Uzaktan eğitim süreci nasıl yönetilmeli? İşte ebeveyn rehberi…

Koronavirüs nedeniyle okullara zorunlu olarak ara verildiği bu dönemde, uygulanan uzaktan eğitim programlarının tam olarak etkili olması için ebeveynlerin de sorumlulukları olduğunu hatırlatan Rehberlik Koordinatörü Tuba Kıncak, “Uzaktan Öğrenme ortamının ev olması sebebiyle takip, kontrol ve geri bildirim yönetimi ailelerin denetiminde olmalıdır” dedi.
Çocuğunuz sosyo-fobik mi?

Çocuğunuz sosyo-fobik mi?

Ebeveynler, sosyal anksiyete bozukluğu olan çocuklara, hastalığın doğasını anlayarak ve semptomlarıyla nasıl başa çıkacaklarını öğreterek yardımcı olabilir. Psikolog Fundem Ece Kaykaç çocuklarda sosyal anksiyete bozukluğunu ve başa çıkma yallarını anlattı.
Köpekler de anksiyete problemi yaşıyor

Köpekler de anksiyete problemi yaşıyor

Bir köpeğin hayatı kaygısız görünebilir, ancak yeni araştırmaya göre köpekler de gün içinde anksiyete ve kaygıyla mücadele ediyor.
Çağın hastalığı: İnternetten hastalık arama

Çağın hastalığı: İnternetten hastalık arama

Artık internet sayesinde bilgiye ulaşmak daha kolay bir hale geldi. Ancak sağlık anksiyetesi denilen bir durum nedeniyle, çağımızda yeni bir hastalık türedi. Bunun adı da; internetten hastalık aratma yani Siberkondriya. Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Siberkondriya ve sağlık anksiyetesi hakkında bilgiler verdi.