astım

astım Haberleri

astım haberleri sayfasında astım haberlerini bulabilir tüm astım haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. astım haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 264 haber bulunmaktadır.

Oyun hamurlarındaki gizli tehlike!

Oyun hamurlarındaki gizli tehlike!

Çocukların ince motor gelişimi için sıkça kullanılan renk renk oyun hamurları tehlike saçıyor. İçerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle astımdan, alerjiye kadar pek çok hastalığa davetiye çıkaran oyun hamurlarına karşı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Barut, "Yiyeceğimizin ne kadar sağlıklı, kaliteli olmak durumundaysa çocuklarımıza aldığımız oyuncaklar, giysiler, oyun hamurları kaliteli olmak durumunda" uyarısında bulundu.
Yaş pastadaki 'sentetik' tehlikeye dikkat! Astım, alerji, kanser...

Yaş pastadaki 'sentetik' tehlikeye dikkat! Astım, alerji, kanser...

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, kimyasal ürünler kullanılarak üretilen sentetik gıda boyalarından elde edilen resim baskılı ve süslemeli yaş pastaların, çocuklarda hiperaktivite bozukluğuna, bağışıklığı güçlü olmayan kişilerde de deri dökülmesi, astım, kanser gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini söyledi.
Kovid-19 çocukların geçireceği hafif bir grip haline dönüşebilir

Kovid-19 çocukların geçireceği hafif bir grip haline dönüşebilir

Dünyada 2 milyon insanı aşan ölümlere neden olan kovid-19 hastalığı ilerleyen zamanlarda basit bir gribe mi dönüşecek? Bilim insanları konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Yetersiz anne sütü alerji nedeni

Yetersiz anne sütü alerji nedeni

Genetik yatkınlığı olan (atopik) kişilerde, alerjen olarak adlandırılan maddelerin vücuda girerek bağışıklık sistemini uyarması ve abartılı bir yanıt oluşturması sonucunda ortaya çıkan alerjik hastalıkların ülkemizde görülme sıklığı giderek artıyor. Bu artışın özellikle çocukluk yaş grubunda daha belirgin olduğuna vurgu yapan Çocuk Alerji, Astım ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, birden fazla sistem veya organın etkilenmesi durumunda anafilaktik şok olarak adlandırılan ve ölümcül olabilen klinik tablonun ortaya çıktığına dikkat çekerek, genetik faktörler kadar, yetersiz anne sütümü alımı gibi çevresel faktörlerin alerjiyi tetiklediğini söyledi.
Çocukların kullandığı boyalarda kanser tehlikesi

Çocukların kullandığı boyalarda kanser tehlikesi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emel Yıldız, çocukların kullandığı boyama ürünlerinin kanser yapıcı özellikteki aril aminler, azo boyalar, ftalat, poliaromatik hidrokarbonlar, ağır metaller ve solvent bazlı boyalar içerdiğine dikkati çekti. Bu maddelerin kanser, hiperaktivite, astım, deride döküntü, alerji gibi hastalıklara neden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yıldız, velilere TSE, CE ya da EN71- 3 gibi standartlara sahip, bilinen markaların ürünlerini almaları uyarısında bulundu.
Evdeki kirleticiler çocuklarda astımı tetikliyor?

Evdeki kirleticiler çocuklarda astımı tetikliyor?

Ev içi kirleticilerin çocuklarda astımı tetiklediğini söyleyen Doç. Dr. Nacaroğlu, “Pandemi döneminde çocuklar günün büyük bir kısmını kapalı ortamda geçiriyor. Bu nedenle astımı olan çocuk hastalarda iç ortam koşulları daha da önemli hale geldi. Astımlı çocuğun izleminde, ataklarının ve astım bulgularının önlenmesi için çok çeşitli olabilen bu tetikleyici hava kirleticilerinin ve irritanların belirlenmesi; ayrıca maruziyetin önlenmesi çok önemlidir” dedi.
Kara kara dağları aştım da geldim

Kara kara dağları aştım da geldim

Bu hafta sizleri müthiş bir doğa zenginliğine, kusursuz bir temizliğe, medeniyete ve eğlenceye davet ediyorum. Adriyatik kıyılarının en güzel ülkesi Karadağ’ı geziyoruz bu hafta! Budva ve Kotor gibi Avrupa’nın tatil için akın ettiği iki şehrinin yanında, çok özel kıyı zenginlikleri, milli parkları, tarihi kaleleri ve manastırlarıyla, muhteşem plajları ve Balkan- Avrupa lezzetlerini bir arada barındıran mutfağıyla; Karadağ sizleri bekliyor.
Çocukları astım hastalığından nasıl koruyabiliriz?

Çocukları astım hastalığından nasıl koruyabiliriz?

Çocukların büyüme ve gelişmesi yanında eğitimlerini de etkileyen ve her 10 çocuktan 1’inde görülen astım hakkında uyarılarda bulunan Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, hijyen ile bireye özgü yaklaşımların yapılmasının zorunluluk taşıdığına dikkat çekti.
Yükselen burçlara göre destekleyici kristaller

Yükselen burçlara göre destekleyici kristaller

Bugüne dek sizlere klasik kadim bilgilere, alimlerin iyileştirme tekniklerine dayalı olarak Güneş burçları taşlarını ve tüm duygularınızın yükseldiği veya azaldığı durumlarda kullanabileceğiniz destekleyici kristal ve taşları paylaştım. // GAYE DÖŞER
Yasal şartları sağlayamıyoruz

Yasal şartları sağlayamıyoruz

Birkaç yıldır binamızın yöneticiliğini yapıyorum. Bu yıl pandemi nedeniyle toplanamadık ancak ben video konferans yoluyla toplantı yapmayı teklif ettim ve ilan tahtasına astım. Çoğunluk memnun oldu, fakat birkaç kişi kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu dönemde video konferans yöntemiyle kat malikleri kurulu toplanabilir mi, fikriniz nedir?
Keten tohumu zayıflama için faydalı mı? Nasıl kullanılmalı ve nasıl tüketilmeli?

Keten tohumu zayıflama için faydalı mı? Nasıl kullanılmalı ve nasıl tüketilmeli?

Son yıllarda keten tohumu oldukça fazla tüketiliyor. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin yemek listelerinde mutlaka keten tohumu yer alıyor. Keten tohumu içindeki güçlü besinler iltihaplanma, alerji, astım ve diyabet gibi hastalıklar ile savaşmaya da yardımcı oluyor. Besin değeri yüksek olan keten tohumunun sağlığa pek çok faydası var. Bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olan keten tohumu doğru miktarda tüketildiğinde sağlığı korumaya yardımcı oluyor. Keten tohumu vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir.
Hava kirliliği solunum yolu hastalıklarını artırıyor

Hava kirliliği solunum yolu hastalıklarını artırıyor

Son yılların en önemli küresel problemlerinden biri de hava kirliliği... Hava kirliliği insan sağlığını birçok yönden olumsuz etkiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Özdolap, astım ve KOAH gibi ciddi problemler oluşturabilen solunum yolu hastalıklarının görülme olasılığının hava kirliliği nedeniyle arttığını söylüyor. Özdolap, hava kirliliğinin insan sağlığına zararlarını anlatarak, dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.
Soğuk ürtiker nedir? Alerjiye yatkın kişilerde kışın ortaya çıkıyor

Soğuk ürtiker nedir? Alerjiye yatkın kişilerde kışın ortaya çıkıyor

Havaların soğuması, alerjiye yatkın olan kişilerde bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Soğuk alerjisi olarak bilinen soğuk ürtiker; soğuk havaya maruz kalmakla ortaya çıkar ve etkileri ciddi olabilir. Alerji ve Astım Derneği Başkanı ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay soğuk ürtikeri hakkında bilgiler verdi, belirtilerini ve korunma yollarını anlattı.
Akciğer sağlığına iyi gelen 20 faydalı besin

Akciğer sağlığına iyi gelen 20 faydalı besin

Sigara içmek, hava kirliliği ve sağlıksız beslenme gibi nedenlerde akciğerler zarar görebiliyor. Bunun yanı sıra astım gibi solunum hastalıkları da hayatı olumsuz etkiliyor. Neyse ki yaşam kalitenizde yapacağınız değişikliklerle akciğer sağlığınızı günden güne iyileştirebilirsiniz. İşte akciğer sağlığına iyi gelen ve akciğerleri güçlendiren 20 besin.
Onu etkilemek için yapmadığım şey kalmadı

Onu etkilemek için yapmadığım şey kalmadı

4 yıl önce otobüste biriyle karşılaştım. 2 yıl önce kızı araştırdım. Ailesini buldum. Onlarla samimi oldum.
Kedi ve köpek alerjisi neden olur, nasıl geçer?

Kedi ve köpek alerjisi neden olur, nasıl geçer?

Bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeye zararlıymış gibi tepki vermesi sonucu oluşan alerjiler, her yaş grubunda görülebiliyor. Çok sayıda alerji türünden biri olan evcil hayvan alerjisi; evcil bir kedi veya köpeğin, kürk, deri veya tükürüğü ile temasta, bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisi olarak ortaya çıkıyor. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay evcil hayvan alerjilerinin belirtilerini anlattı ve alerji aşısı hakkında bilgiler verdi.
Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Evde online eğitime devam eden çocuklarda kendini gösteren alerjik bulgular çocuğun okul performansını ve hayat kalitesini düşürebilir. Bu nedenle uzun saatler evde kapalı ortamda, bilgisayar başında vakit geçiren çocuklarda uygun şartların sağlanması önemli. Çocuk sağlığı için uygun şartlar sağlanmadığında ve tedaviler yapılmadığında egzama, alerjik nezle ve astım bulguları ortaya çıkabilir. Ya da var olan bulgular daha da kötü bir hal alabilir.
Besin alerjisi olan çocuklar için okulda hangi önlemler alınmalı?

Besin alerjisi olan çocuklar için okulda hangi önlemler alınmalı?

Besin alerjisi çocuklarda yüzde 6 oranında görülen sağlık sorunu. Besin alerjisi olan çocuklar için pandemi döneminde okullarda bazı önlemler alınması faydalı olacaktır. Gıda alerjisi olan bir öğrenci ebeveyninin istenmeyen durumların önüne geçmek için uygulayabileceği önlemler var. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay ve Dernek üyesi Alerji Diyetisyeni Ecem Tuğba Özkan Besin Alerjisi olan çocuklar için okullarda alınabilecek önlemleri anlattı.
Vergi kaçakçılığı

Vergi kaçakçılığı

Bir engelli aracı satın almak istedim. Bir bayi ile anlaştım. Fiyat 108 bin liraydı. Kabul ettim. Teslim almaya gittiğimde fiyat 120 bin liraya çıkmıştı. Neticede bunu da kabul ettim. Bir şart daha ileri sürüldü. 85 bin lirasının banka hesabına yatırılması gerisinin elden ödenmesi istenildi.
Maskeye alerjimiz olabilir mi? Maske alerjisi belirtileri

Maskeye alerjimiz olabilir mi? Maske alerjisi belirtileri

Corona virüs nedeniyle hepimiz maske takıyoruz. Maske takmamızdan dolayı da bazılarımız maskeden dolayı sorunlar yaşıyoruz. Bunlardan en önemli sorunlardan birisi de maske alerjisi. Maske alerjisi nedir? Maske alerjisi belirtileri nelerdir? Maske alerjisi gelişmesini nasıl önleyebiliriz? Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay maske alerjisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı.