Badem

Badem Haberleri

Yaz sıcağında sık sık yaşanan 5 hastalık ve korunma yolları

Yaz sıcağında sık sık yaşanan 5 hastalık ve korunma yolları

Sıcak havalarda güneşli günlerin keyfini çıkarırken mutlaka uymamız gereken bazı kurallar var ki bunları ihmal ettiğimizde güneş çarpması gibi önemli sağlık problemleri gelişebiliyor ve kronik hastalıklar kötüleşebiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja yaz mevsiminde görülme sıklığında artış yaşanan 5 hastalığı ve almamız gereken önlemleri anlattı.
Yazın mantara yol açan 8 yanlış

Yazın mantara yol açan 8 yanlış

Özellikle yaz aylarında artış gösteren ve en sık görülen cilt hastalıkları içinde yer alan mantar; kaşıntı, kızarıklık, pullanma, sulantı gibi belirtilerle seyrediyor ve tedavi edilmeyip ilerlediği zaman tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar “Mantar hastalıkları sık yıkanan, iyi kurulanmayan, aşırı terleyen, bağışıklığı düşük olan, diyabet hastalığı bulunan kişilerle birlikte antibiyotik kullanımında da sık görülür” diyor. Birçok çeşidi olan mantar hastalığının yaz mevsiminde yaptığımız bazı yanlış davranışlar nedeniyle artış gösterdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, yazın mantara yol açan 8 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
5 yaz tehlikesi çocukların göz sağlığını bozuyor

5 yaz tehlikesi çocukların göz sağlığını bozuyor

En eğlenceli aktivitelerin yazın yapıldığı bir gerçek. Çocukların açık havada daha fazla zaman geçirmeleri, önlem almadığımız takdirde bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Yeterince temizlenmemiş veya kimyasaldan zengin havuz suyundan güneş ışınlarına kadar pek çok tehlike enfeksiyon, daha da kötüsü ileriki yaşlarda erken katarakt oluşumu gibi önemli sorunlara yol açabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş çocukların göz sağlığını bozan 5 yaz tehlikesini açıkladı.

"Bugün ne pişirsem" diyenlere günün menüsü (29 Temmuz 2020)

Bugün ne pişirsem diyenler ve lezzetli, farklı alternatifler arayanlar buraya! Tadını çok seveceğiniz, yapımı pratik, birbirini tamamlayan lezzetler günün menüsünde... Eğer "Akşam ne yesek, bugün ne pişirsem? " diyorsanız bu menü tam size göre! İşte damak zevkinize uyacak tel şehriye çorbası tarifi, türlü yemeği tarifi, kuskus tarifi ve havuçlu bademli kek tarifleri.
Hepatitten korunmanın 6 yolu

Hepatitten korunmanın 6 yolu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 325 milyon kişi hepatit B ya da C virüsüyle birlikte yaşıyor. Üstelik bu kişilerin 290 milyonu, hastalık genel olarak sessiz seyrettiği için hepatit hastası olduğundan habersiz. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, her gün 4 bin kişinin viral hepatite bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini söyledi. İşte 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü'ne özel hepatitten korunmanın 6 yolu.
Bademin 9 önemli faydası (Badem neye iyi geliyor?)

Bademin 9 önemli faydası (Badem neye iyi geliyor?)

Bir avuç badem sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. İçeriğinde barındırdığı tekli doymamış yağ asitleri, lif, antioksidanlar ve magnezyum, kalsiyum gibi minerallerle sağlık dostu olan badem tok tutuyor, ara öğünlerde meyve ile tüketildiğinde de kan şekerini dengeliyor. Peki bademin faydaları neler? Badem neye iyi geliyor? Günde ne kadar badem tüketilmeli? Çiğ bademin faydaları neler? İşte bademin vücuda sağladığı 9 önemli yarar.
Orta kulak iltihabı çocukları vuruyor

Orta kulak iltihabı çocukları vuruyor

Özellikle nezle, grip, sinüzit, farenjit ve bademcik iltihapları gibi hastalıkların yaygınlaşmasıyla çocuklarda orta kulak iltihabı şikayetleri sıklaştı. Kısa süre içinde tedavi edilmeyen orta kulak iltihapları; baş dönmeleri, kulak zarında hasar hatta yüz felcine kadar ciddi sorunlara neden oluyor. Orta kulak iltihabını önlemek için neler yapılmalı? Bebeklerde orta kulak iltihabının nedenleri neler?
Dertsiz tazasız yaşanacak en güzel yerler

Dertsiz tazasız yaşanacak en güzel yerler

Her gün daha da içinden çıkılmaz hale gelen keşmekeş trafik, birbirine “Günaydın” demeyi bile unutan somurtkan insanlar, gürültü ve etrafımızı saran koca binalar... Bazılarımız için büyük şehirler çoktan ışığını kaybetmişti ve şimdi bir de pandemi var hayatımızda. ‘Gitmek’ isteyenler için köy hayatı cazip bir seçenek. Muhteşem doğasıyla, ruhunuzu dinlendirecek bir rota çizdik size. İsterseniz tamamen yerleşin, isterseniz bir süre kalıp ömrünüze ömür ekleyin. Yeter ki bulduğunuzu değiştirmeyin... Alev Gürsoy Cimin / alev.gursoy@posta.com.tr
Göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Şehir efsanesi gibi toplumda yaygın olan bir takım bilinenlerin bugünkü bilgilerimiz ışığında gerçekle çok alakası bulunmuyor. Göz hastalıkları da en çok yanlış bilgiye sahip olunan bir alan. Bu nedenle genellikle hastalar tedavide de gecikiyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Esgin, göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlışı anlattı.
Dondurma kilo aldırır mı? Dondurma hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Dondurma kilo aldırır mı? Dondurma hakkında doğru bilinen 5 yanlış

Dondurma kilo aldırır mı? Yaz aylarında en sık duyduğumuz sorulardan biri bu olsa gerek. Peki diyette dondurma yenir mi? Bu konuda size ne dediler? En az kalorili dondurma markası, dondurmanın kalorisi sürekli gündemimizde ancak dondurmaya dair doğru bildiğimiz pek çok yanlış var halen. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik çocukluktan yetişkinliğe her yaş grubunun en sevdiği tatlılardan olan dondurma hakkında doğru sanılan 5 yanlış bilgiyi anlattı.
Salih Bademci kızıyla poz verdi

Salih Bademci kızıyla poz verdi

Üç yıl önce çocukluk aşkı İmer Özgün ile evlenen oyuncu Salih Bademci, nisan ayında baba olmuştu. Bademci, üç aylık kızı ile çekilen fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşarak "Güzel anlardan asla vazgeçme" notunu düştü.
Vertigo hastalarının alması gereken 10 önlem (Baş dönmesine iyi gelen besinler)

Vertigo hastalarının alması gereken 10 önlem (Baş dönmesine iyi gelen besinler)

"Yer ayağımın altından kayıyor gibi", "Midem bulanıyor, gözlerim istemsiz hareket ediyor, kulağımda dolgunluk ve basınç hissediyorum", "Sanki işitmem azaldı"... Bu gibi yakınmalar genellikle baş dönmesi olarak bilinen vertigo belirtisi olarak bilinir. Öyle ki hastalar her an başları dönecek kaygısıyla sokağa çıkamıyor, hatta evde tek başına kalmaktan bile korkuyorlar. Özellikle yaz aylarında vertigoyu tetikleyen faktörler de artıyor. Peki vertigo hastaları nelere dikkat etmeli, hangi önlemleri almalı? Vertigoya iyi gelen besinler neler? Acıbadem Fulya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyzi Elez vertigoya karşı alınması gereken 10 önlemi anlattı.
Covid-19'a karşı çocuklara özel öneriler

Covid-19'a karşı çocuklara özel öneriler

Dünyayı etkisine alan Covid-19 salgının yaşlılar üzerinde olduğu kadar çocuklar ve gençler üzerinde de farklı etkileri olabiliyor. Peki, yeni corona virüsü çocuklar üzerinde ne kadar etkili? Onları korumak için dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları neler? Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Armağan Oğuz anlatıyor…
Unutmayın

Unutmayın

Kör ölür, badem gözlü olur. Kel ölür, sırma saçlı olur.
Hamilelik öncesi muayene olmanın faydaları

Hamilelik öncesi muayene olmanın faydaları

Bebek sahibi olmak isteyen anne adayları, hamile kalmadan önce yaptıracakları testlerle olası bir sorunun önüne geçebilir. Peki hamile kalmadan önce hangi testler yaptırılmalı? Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meliha Kovancı Bayraktaroğlu, bebek sahibi olmak isteyen kadınların hamile kalmadan üç ay önce gerekli muayene ve tetkikleri yaptırması gerektiğini belirterek anne adaylarına önemli uyarılarda bulundu.
Aniden gelen baş ağrısı neyin habercisi?

Aniden gelen baş ağrısı neyin habercisi?

Baş ağrısı her insanın yaşadığı bir durum olsa da bazen ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Aniden gelişen baş ağrısı neyin habercisi? Aniden gelişen baş ağrıları özellikle yaz aylarında tehdit oluşturuyor. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıcak havaların etkilerini anlatan Acıbadem Kayseri Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Abdulkerim Gökoğlu ani baş ağrılarının ciddiye alınmasını belirterek, “Sıcak havalarda oluşan sıvı kaybı, pıhtı atmasına ve felçlere sebep olabilir” dedi.
Vücuttan ödem attıran 10 etkili öneri

Vücuttan ödem attıran 10 etkili öneri

Dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucu genellikle bacak, ayak, göbek çevresi, kollar ile ellerde şişlik oluştursa da, tüm vücutta gelişebiliyor. Hele sıcakların da artmasıyla vücuttaki ödem problemi iyice yükselişe geçti. "Vücuttan ödem nasıl atılır?", "Ayaklardaki ödem nasıl atılır?" soruları yükselişe geçti. Peki vücuttaki ödem nasıl atılır? Ödem atmak için ellerinizi bağlayıp oturmaktan çok yöntem var. Ödem attırıcı besinler tüketmek, ödem söktürücü ilaçları doktor kontrolünde kullanmak ve ödem yapan yiyeceklerden uzak durmak bunlardan bazıları. Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan ödemlere karşı 10 etkili öneriyi anlattı, önemli uyarılarda bulundu. İşte vücuttan ödem attıran 10 etkili öneri!
Fazla karpuz tüketmek kan şekerini yükseltebilir (Karpuzun faydaları: Karpuz ne kadar tüketilmeli?)

Fazla karpuz tüketmek kan şekerini yükseltebilir (Karpuzun faydaları: Karpuz ne kadar tüketilmeli?)

Acıbadem Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Fatma Uçan, karpuzda meyve şekeri yüksek olduğu için az tüketilmesi gerektiğini belirterek, "Karpuzu bir öğünde herkesin kendi avucunun ortası kadar tüketmesini önerebiliriz. Bunun fazlası hem şekeri yükseltir hem fazla şeker alımından dolayı kilo aldırabilir” dedi.
Çocukları tehdit eden 3 yaz alerjisi ve alınması gereken önlemler

Çocukları tehdit eden 3 yaz alerjisi ve alınması gereken önlemler

Tüm yaş gruplarında önemli ve yaygın bir sağlık sorunu olan alerji çocuklarda daha sık görülüyor. Öyle ki günümüzde her 3 çocuktan birinde alerjik bir hastalık tespit ediliyor. Alerji denildiğinde aklımıza genellikle bahar mevsimi gelse de, aslında yaz aylarında da bazı alerjilerde artış görülüyor; örneğin polen, güneş ve böceklerden kaynaklanan alerjiler gibi! Acıbadem International Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya çocukları yaz mevsiminde artış gösteren 3 alerji etkeninden korumanın son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, çocuğunuzu alerjik reaksiyon oluşturan etkenlerden korumanız için almanız gereken önlemleri anlattı, önerilerde ve uyarılarda bulundu.
Hızlı ve kalıcı kilo vermenin 10 altın kuralı

Hızlı ve kalıcı kilo vermenin 10 altın kuralı

COVID-19 pandemisi sürecinde kimi zaman can sıkıntısı, kimi zaman stres ve kaygı nedeniyle kendimizi çoğu zaman mutfakta yemek yaparken bulduk. Bu süre içinde bırakın diyet yapmayı, yediklerimiiz azaltmayı bile düşünmedik. Normalleşme süreciyle birlikte hızlı ve kalıcı kilo vermenin yollarını arar olduk. Hızlı ve kalıcı kilo verme diyeti ararken, sağlıklı ve kalıcı kilo diyetine odaklanmayı unuttuk. "10 kilo vermek istiyorum", "20 kilo vermek" diye kafamızda tilkiler dolaşırken düzenli kilo vermek hayal oldu. Peki hızlı ve kalıcı kilo verme diyeti yok mu? Elbette var Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman bağışıklık sistemini güçlü tutmanın ve kalıcı kilo vermenin 10 etkili kuralını anlattı, önemli öneriler ile uyarılarda bulundu.