Bagirsak

Bagirsak Haberleri

Göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti

Göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti

Göbek eritme hareketleri ve yağ yakıcı zayıflama egzersizlerine bakmadan önce buzdolabına bir göz atın. Yoğurt var mı? Biz yüzde 90 ihtimalle buzdolabınızda yoğurt olduğunu düşünüyoruz. Bu da yoğurt diyeti yapmak için yeterli. Yoğurt diyeti yapanlar sonuçlarından oldukça memnun. Yoğurt diyetinin göbek eritmek için en uygun beslenme çeşidi olduğu düşünülüyor. Çünkü göbek eritme diyetleri içinde bağırsak ve mide sağlığını en iyi destekleyenler arasında. Göbek eritme için ne içmeli sorusunun cevabını vermek de kolaylaşıyor. Çünkü yoğurtla pek çok içecek yapılabiliyor. Örneğin ayran ve cacık gibi. İşte göbek eritmek için 2 etkili yoğurt diyeti!
Her gün yoğurt yemek için 5 harika sebep (Her gün yoğurt yemenin faydaları)

Her gün yoğurt yemek için 5 harika sebep (Her gün yoğurt yemenin faydaları)

Yoğurdun her derde deva olduğu artık bilinen bir gerçek. Her gün yoğurt yiyor musunuz? Günde ne kadar yoğurt yediğinizi kontrol ediyor musunuz? Yoğurdun bağırsakları düzenlemekten enfeksiyonlarla savaşmaya kadar pek çok faydası var. Her gün düzenli olarak yoğurt tüketmeyi unutmayın. İşte her gün yoğurt yemenin 5 faydası.
Kronik kabızlık bağırsak fıtığı belirtisi olabilir (Rektosel nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri)

Kronik kabızlık bağırsak fıtığı belirtisi olabilir (Rektosel nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri)

Kabızlık günlük hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. Bazı insanlar kronik kabızlık nedeniyle bazen günlerce tuvalete çıkamıyor. Ancak kronik kabızlığın altında başka nedenler de yatıyor olabilir. Halk arasında bağırsak fıtığı olarak bilinen rektosel hakkında Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. İlker Pala açıklama yaptı. Kronik kabızlığın belirtileri neler? Bağırsak fıtığı neden olur? Rektosel tedavisi nasıl olur? İşte tüm detaylar.
Midedeki gaz problemine ne iyi gelir?

Midedeki gaz problemine ne iyi gelir?

Mide sorunları sonunda oluşan gaz hayat kalitesini etkileyen problemlerinden biri. Şişkinlik ve gaz problemi özellikle kadınlarda sıklıkla görülür. Mide ve bağırsaklarda bir miktar gaz oluşması normal ve sağlıklı bir durum. Ancak uzun süre devam eden mide şişkinliği ve karında şişkinlik ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Peki, midede gaz problemine ne iyi gelir? İşte gaz problemi ile ilgili bilmeniz gereken her şey ve şişkinlik çayı tarifi.
Ağrı kesiciler bağırsaklara zarar verebilir: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Ağrı kesiciler bağırsaklara zarar verebilir: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Keskin, “Sürekli kullanılan alkol, aspirin ve ibuprofen gibi bazı ağrı kesiciler bağırsaklarımızdaki koruyucu bariyeri bozabilir” dedi. Bu durumun geçirgen bağırsak sendromuna neden olduğunu belirten Keskin, geçirgen bağırsak sendromu hakkında bilgi verdi. Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri nelerdir? Geçirgen bağırsak sendromu tedavisi nasıl olur? İşte tüm detaylar.
Karın ağrısının neden yumurtalık kisti olabilir (Yumurtalık kistinin belirtileri)

Karın ağrısının neden yumurtalık kisti olabilir (Yumurtalık kistinin belirtileri)

Karın ağrısı tek başına ciddi bir sorun gibi görünmeyebilir ancak bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Uzmanlar karın ağrısının nedenlerinden birinin yumurtalık kisti olabileceğini söylüyor. Peki yumurtalık kistinin belirtileri neler? Yumurtalık kisti patlarsa ne olur? Yumurtalık kistlerinin yırtıldığında ciddi ağrı ve bazen de iç kanamaya sebep olabileceğini anlatan Op. Dr. Ayşe Kavasoğlu, "Kistlerin başlıca belirtileri arasında karında ağrı, dolgunluk hissi, şişkinlik, adet düzensizliği, lekelenme, idrar yolu şikayetleri, göğüslerde hassasiyet, ağrılı bağırsak hareketleri ve kabızlık yer alıyor" dedi.
Kabızlığa karşı çay ve kahve tüketimine dikkat

Kabızlığa karşı çay ve kahve tüketimine dikkat

Kabızlığa karşı çay ve kahve tüketiminin azaltılması veya kesilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Vedat Göral, “Zeytin, üzerine dökülen kekik ve zeytinyağı ile tüketildiğinde, kabızlık sorununa iyi gelir. Et tüketimi kısıtlanmalı. Ev içinde hareket, spor yapılması, yürüyüş, kuru veya taze kayısı ve incir ile bol su içilmesi uygun olur” dedi. Bağırsaklar neden tembelleşir? Kabızlık neden olur? Kabızlığa karşı alınabilecek önlemler neler? Kabızlığa iyi gelen besinler hakkında tüm detaylar haberimizde.
Probiyotik nasıl kullanılır? Yanlış kullanım hasta ediyor

Probiyotik nasıl kullanılır? Yanlış kullanım hasta ediyor

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olarak bağışıklığı güçlendiren mikoorganizmalara probiyotik deniliyor. Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü patojen yani düşman organizmaya karşı bir bariyer oluşturmasına yardımcı oluyor. Ancak birçok çeşidi bulunan ve eczanede satılan probiyotikler her sindirim problemine iyi gelmiyor. Seçilen probiyotiğin şikayete uygunluk, savaşçı mikroorganizmaya sahip ve sayıca yeterli olması, bağırsakta sindirilebilmesi gibi özellikleri bulundurması önemli. Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, probiyotik seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.
Bağırsaklarınız sağlıklıysa siz de sağlıklısınız

Bağırsaklarınız sağlıklıysa siz de sağlıklısınız

Son yıllarda gittikçe daha fazla kabul görmeye başlayan fonksiyonel tıp yaklaşımları, günlük tedavi uygulamalarımız arasında günden güne daha fazla yer buluyor. Bunda beslenmenin önemine ilaveten bağırsakların bağışıklık sisteminin oluşmasındaki rolünün fark edilmesi ve adeta ikinci beyin gibi vücudumuz üzerinde etki gösterdiğinin kabul görmeye başlamasının büyük etkisi oldu.
Tüp ve yumurtalıklar ne durumda?

Tüp ve yumurtalıklar ne durumda?

Endometriozis kadın üreme organları dışında bağırsak ve akciğerde görülüyor. Sıklıkla yumurtalık ve tüplere ilerliyor. Hastalık tüpleri etkilediyse, korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmadıysa rahim filmi çektirmek gerekir.
Gaps diyeti nedir? Gaps diyeti nasıl yapılır?

Gaps diyeti nedir? Gaps diyeti nasıl yapılır?

Yaz geldi, normalleşme süreci başladı. Diyet araştırmalarımız hız kazandı. GAPS diyeti ise bağırsak dostu olması nedeniyle en cazipleri arasında. Çünkü yalnızca beslenmeyi düzene sokmakla kalmıyor, tüm bedeni ve zihni onarıyor Peki GAPS diyeti nedir? Gaps diyeti nasıl yapılır? GAPS diyeti hikayelerini dinledikçe ve okudukça gaps diyetini daha da merak ediyoruz. GAPS diyeti ve otizm arasındaki ilişki de GAPS diyetininin merak edilirliğini artırıyor. Piyasada GAPS diyeti kitabı çok fazla bulunmadığı için, GAPS diyeti ne işe yarar hakkındaki araştırmalarımız internete ve doktorlara kalıyor. Ancak siz yine de bir GAPS diyeti listesi edinmeden önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz GAPS diyeti yasaklarını ve GAPS diyeti tarifleri hakkındaki en güvenilir bilgiyi sizinle paylaşacaktır. İşte GAPS diyeti nedir? GAPS diyeti nasıl yapılır? cevapları!
Kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı belirtileri neler? Kolit hastalığı tedavisi

Kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı belirtileri neler? Kolit hastalığı tedavisi

Kalın bağırsakta meydana gelen iltihaplara kolit hastalığı deniliyor. Kolit hastalığı en sık görülen sindirim sistemi hastalıklarından biri. Tedavi edilmediği takdirde ölüme yol açabiliyor. Peki bağırsak iltihabı nedir, neden olur? Kolit hastalığının belirtileri neler, tedavisi var mı?
Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, rektumundan balık çıktı

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gitti, rektumundan balık çıktı

Çin'de karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 30 yaşındaki bir kişinin rektumunda (bağırsak) balık tespit edildi. Balık, 5 saatlik operasyonla alınabildi.
Sindirimi en kolay 10 besin

Sindirimi en kolay 10 besin

Sindirimi kolay besinler, sıkıştığımız zamanlarda yardımına koştuğumuz besinlerdir. Bazen çeşitli nedenlerden dolayı mide ve bağırsaklarımızda yaşadığımız hazımsızlık problemleri nedeniyle sindirimi hızlandırmanın yollarını arar, sindirimi en kolay besinlere yönelir, midenin en zor erittiği yiyeceklerden kaçınırız. Ancak sindirimi kolay yiyeceklere yönelmeden önce bir sorun yaşamayı beklemeyin. Daha mutlu bir mide ve bağırsak için işte sindirimi en kolay 10 besin!
Kabızlık neden olur? Kabızlığı önleyen 9 besin

Kabızlık neden olur? Kabızlığı önleyen 9 besin

Salgın sürecinde eve kapanarak yüksek miktarda karbonhidratlı yiyecekler tüketmek bağırsak sorunlarını da beraberinde getirdi. Mide ve bağırsaklarda bulunan serotonin, bağırsak hareketlerinin ve işlevlerinin düzenlenmesine katkıda bulunduğunu belirten uzmanlar, “Serotonin eksikliğinde kişi kabızlık, şişkinlik gibi birtakım sağlık sorunları ile karşılaşabilir” uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, kabızlık sorununun giderebilmesi için lif oranı zengin yiyecekler tüketilmesini öneriyor. Kabızlığın nedenleri ve kabızlığı önleyen 9 besini Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü açıkladı.
Çölyak hastaları nasıl beslenmelidir?

Çölyak hastaları nasıl beslenmelidir?

Çölyak hastalarının en katı beslenme kuralı, glütensiz beslenme. Glütenli gıda aldıklarında bağırsaklarında meydana gelen alerji ile gıdanın emilimi engellenir. Bu nedenle çölyak hastaları yaşam boyu glütensiz beslenmeli, kendilerine glütensiz tarifler belirlemeli ve ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri diğer gıdalardan almalı. Bu durumu yaşayan hastaların ne yapması gerektiğini Uzman Diyetisyen Yusuf Öztürk anlattı.
Dikkat! Şişkinlik, gaz ve geğirme o hastalıkların işareti olabilir

Dikkat! Şişkinlik, gaz ve geğirme o hastalıkların işareti olabilir

Türk Gastroenteroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Filiz Akyüz, şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunu belirterek "Gözle görülür anormallikler yokken bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebilir. Ayrıca laktoz intoleransı, fruktoz intoleransı, fruktan tüketimi, sorbitol tüketimi, gluten duyarlılığı, peptik ülser, reflü, kronik kabızlık, safra taşı hastalıkları ile birlikte veya tek başına da görülebilir" dedi
Corona virüs sindirim sistemini de etkiliyor: Bağırsaklarda canlı kalıyor

Corona virüs sindirim sistemini de etkiliyor: Bağırsaklarda canlı kalıyor

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, corona virüsün (COVID-19) tutunduğu ACE2 reseptörünün bağırsaklarda bolca bulunduğunu, virüsün bağırsaklarda çoğaldığını ve dışkıda corona virüsün canlı formlarının olduğunu belirtti.
Corona virüsün bir bulaşma şekli daha ortaya çıktı: Bağırsak hücreleri

Corona virüsün bir bulaşma şekli daha ortaya çıktı: Bağırsak hücreleri

Corona virüsün yeni bir bulaşma şekli daha ortaya çıktı. Hollandalı araştırmacılar, corona virüsün insan bağırsaklarında barınabildiğini ve çoğalabildiğini keşfetti. Bu da, corona virüsün dışkı yoluyla bulaşabileceği anlamına geliyor. Corona virüsün bulaşmasını önlemek için yapmanız gereken en etkili önlem, en az 20 saniye boyunca sabunla elleri yıkamak.
Stresle mücadele en etkili 8 besin grubu

Stresle mücadele en etkili 8 besin grubu

Sosyal mesafe, izolasyon, salgından etkilenen ekonomide maaşı yettirmeye çalışma, aile problemleri ve günde 3 öğün yemek hazırlama telaşı derken hepimiz aslında hiç olmadığımız kadar stresliyiz. Anksiyetenin sağlığı doğrudan kötü etkilendiğine dair bir bilimsel araştırmaya daha ihtiyaç yok. Bugünlerde stresle başa çıkmak için elinizden geleni yapıyor ama bir türlü sakinleşemiyorsanız, işe midenizden başlayın, hormonlarınızın sesine kulak verin. Çünkü mide, bağırsaklar, beyin ve hormonlar kusursuz bir takımdır ve öyle kalması gerekir. İşte strese iyi gelen, anksiyetenizi hafifletecek 8 besin grubu!