Beslenme

Beslenme Haberleri

Çocukları solunum yolu hastalıklarından korumanın 4 yolu

Çocukları solunum yolu hastalıklarından korumanın 4 yolu

Ebeveynlerin kış aylarında en büyük dertlerinden biri de çocuklarını özellikle solunum yolu hastalıklarından korumak olduğunu belirten Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tana Aslan, özellikle okul çağındaki çocukların enfeksiyonlara daha açık hale geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Aslan, ebeveynlere hijyen, beslenme, temiz hava ve aşı konusunda tavsiyelerde bulundu.
Uykunun faydasını azaltan 9 yanlış

Uykunun faydasını azaltan 9 yanlış

Gribal salgın tüm hızıyla etkisini gösterirken bağışıklık sisteminin güçlü olması, korunmada kilit rol oynuyor. Bu noktada sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte sağlıklı bir uyku da, kuvvetli bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkıyor. Nöroloji ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu “Sağlıklı uyku, bağışıklık sisteminin de iyi çalışabilmesi için elzem olan bir şey. Düzensiz ve sağlıksız uykunun; bağışıklık sistemindeki bazı proteinlerin sentezinde, dolayısıyla bağışıklık sisteminde çok ciddi sorunlar yarattığını çok iyi biliyoruz” diyor.
Saç dökülmelerine kendi hücrelerinizle

Saç dökülmelerine kendi hücrelerinizle "dur" deyin

Sağlıksız beslenme, kronik hastalıklar, stres, endişe, uyku düzeninin bozulması gibi farklı faktörler saç sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Kişileri sosyal anlamda olumsuz etkileyen saç dökmesi özellikle son yıllarda artış göstermeye başladı. Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) tarafından yeni açıklanan 2018 Uluslararası Estetik / Kozmetik Prosedürler Anketi sonuçlarına göre de dünya da en çok yaptırılan ameliyatsız estetik uygulamaları arasında saç konusu üçüncü sırada yer almakta.
Yavru kedi ve köpek bakımı nasıl olmalıdır?

Yavru kedi ve köpek bakımı nasıl olmalıdır?

Yavru kedi ve köpeklerdeki tuvalet eğitimi zaman alabilir, doğru aylarda eğitim almaları ve harici beslenmeleri çok önemlidir. Anneleri olmayan yavru kedilerde ise ıslak pamukla anal bölgelerine hafif masaj yapılarak tuvaletlerini yapmaları sağlanmalıdır.30-40 günlük yavruların ise iç ve dış parazit kontrolleri yapılmalıdır. Veteriner Hekim Samet Çetinkaya yavru kedi ve köpek bakımı hakkında bilgi verdi.
Obez kedi ve köpekler için ne yapılmalıdır?

Obez kedi ve köpekler için ne yapılmalıdır?

Dengesiz beslenmekten ve dengesiz diyet uygulamalarından dolayı kedi ve köpeklerde obezıte sorunu görülür. Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerde kullanılan mamalara çok fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Obezite olmuş kedi ve köpekler de ise veteriner hekim tavsiyeli özel diyet mamalar kullanılmalıdır. Veteriner Hekim Samet Çetinkaya obez kedi ve köpekler hakkında bilgi verdi.
Köpekler neleri yememelidir?

Köpekler neleri yememelidir?

Tatlı, tuzlu ve baharatlı gıdalarla beslenmemelidir. Bunun yanı sıra çiğ sebze ve meyvede yememelidirler. Burada en dikkat edilecek şey ise göz tansiyonunu yükselten çikolatalardır.
Hamile kedi bakımı nasıl olmalıdır?

Hamile kedi bakımı nasıl olmalıdır?

63 gün süren hamilelik sürecinin ilk ve son dönemi çok önemlidir, özellikle bu dönemlerde mama seçiminde kalsiyuma çok dikkat edilmelidir. Veteriner Hekim Samet Çetinkaya doğumdan sonra sağlık problemi yaşanmaması için beslenmeye ve aşı takvimine önem verilmesi gerektiğini belirtti.
Emziren köpekler nasıl beslenmelidir?

Emziren köpekler nasıl beslenmelidir?

Emziren köpeklerde protein karbonhidrat ve mineral desteğine dikkat edilmelidir. Özellikle 6-7 yavru doğuran annenin süt yapması gerektiği için sıvı gıdalarla özel mamalar kullanması gerekir. Veteriner Hekim Samet Çetinkaya emziren köpekler hakkında bilgi verdi.
Köpekler ne yer?

Köpekler ne yer?

İnsanların sindirim sistemine en yakın sindirim sistemine sahip olan köpekler ne yemeli? Veteriner Hekim Mahmut Baran Şahin, onların da insanlar gibi sağlıklı beslenmesi gerektiğini belirterek uygun mamaların tercih edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.
İyi bir cilt için kaliteli beslenin

İyi bir cilt için kaliteli beslenin

Kusursuz bir cilde sahip olmak isteyen kadınlar olarak kişisel bakımımıza hassas özen gösteriyoruz. Kürlerle ve terapilerle taçlandırdığımız cildimizin güzelliğini belirleyen başlıca parametre ise tükettiğimiz gıdalar. Cildimizin nem kalitesini artırmak için düşük kalorili ve organik gıdaları tercih etmeliyiz. Hem sağlıklı hem de keyif verici olan bu kaliteli beslenme tarzı, yaşam standardımızı da yükseltiyor.
Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için 7 doğal yol

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için 7 doğal yol

Bağışıklık sisteminin zayıf olması hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Özellikle okul çağındaki çocuklar sınıf ortamında zaman geçirdiği için enfeksiyon hastalıklarına çok daha kolay yakalanabiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yolu ise doğru ve dengeli beslenmeden geçiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara İsmailoğlu, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgi verdi.
Sigara, alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme sperm kalitesini etkiler mi?

Sigara, alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme sperm kalitesini etkiler mi?

Vücutta yağ oranı arttığında erkeklik hormonunun kadınlık hormonuna dönüştüğünü belirten Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Osman Ceylan, bu durumun sperm kalitesini ciddi oranda bozabileceğini söyledi.
Beslenme çantasından sütü eksik etmeyin

Beslenme çantasından sütü eksik etmeyin

Okul dönemiyle birlikte öğrencilerin beslenmelerinde sağlıklı seçenekler çocukların gelişiminde önemli rol oynuyor. Uzmanlar, kalsiyum ve mineral açısından zengin sütün çocuklarda ve gençlerde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalıklardan koruduğunu söylüyor. Uzmanlar çocukların gün içinde süt ihtiyacının karşılanması için beslenme çantalarından her gün bir kutu sütün eksik olmaması gerektiği uyarısını yapıyor.
Kışın cildi koruyan 10 besin

Kışın cildi koruyan 10 besin

Kış soğuklarına karşı cildinizin nemini koruyup sağlıklı bir görüntü kazandırmak için uyguladığınız bakım kadar, tükettiğiniz besinler de son derece önemli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, “Bazı besinler içerdikleri bileşikler sayesinde cildi onarmaya katkıda bulunuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenerek cildinizin ışıldamasını sağlayabilirsiniz” diyor. Güleryüz, kışın dondurucu soğuklara karşı cildi koruyan ve canlandıran 10 besini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Yetersiz beslenme erkeklerin spermlerine zarar veriyor

Yetersiz beslenme erkeklerin spermlerine zarar veriyor

Hemen hemen her öğünde besleyici gıdaları tüketmenin önemi gittikçe artıyor. Yeni araştırmalar, özellikle erkekler için iyi yemek yemenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar, yetersiz beslenmenin erkeklerin spermlerine zarar verdiğini ve obeziteye eğilimli çocuk sahibi olma riskini arttırdığını ortaya koyuyor.
Diyabet hastalığının göze olan etkisi nasıldır?

Diyabet hastalığının göze olan etkisi nasıldır?

kandaki şeker seviyesi yükseldikçe vücutta biriken toksik maddeler damarların sağlıklı çalışmasını engeller. Özellikle göz damarlarında kalınlaşmaya yol açan durum ağ tabakanın beslenmesine engel olur ve patolojik sonuçla ortaya çıkar.
Akdeniz tipi beslenme şekli kısırlığı önlüyor

Akdeniz tipi beslenme şekli kısırlığı önlüyor

Fazla kilonun erkeklerde birçok sorunla birlikte kısırlığa da neden olduğu bilgisini veren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Erol, Yapılan laboratuvar çalışmaları kilo problemine bağlı olarak testisten salgılanan bazı moleküllerin eksildiğini ve bu sebeple üreme yeteneğinin doğrudan azaldığını ortaya koymaktadır." dedi.
Emziren kediler nasıl beslenmelidir?

Emziren kediler nasıl beslenmelidir?

Emziren kediler nasıl beslenmeli? Veteriner Hekim Mahmut cevapladı. Emziren kedi ile birlikte yavrularında beslenmesi söz konusu. Burada bağışıklığı güçlendirecek takviyeler ve vitaminler özellikle tercih edilmelidir.
Kadınların asla yememesi gereken 6 yiyecek

Kadınların asla yememesi gereken 6 yiyecek

Genel olarak, "iyi" veya "kötü" yiyecek diye bir şey yoktur; her besinin ölçülü bir yeri var. Sağlığımız için bazı besinlerden kaçınmamız gerekiyor. Hormonlarını dengelemeye çalışan veya kronik hastalığı önlemek isteyen kadınlar için dikkate alınması gereken bazı beslenme alışkanlıkları var. Öyle ki, bazı besinlerden kadınların kesinlikle uzak durması gerekiyor. İşte kadınların yememesi gereken 6 besin hakkında detaylar.
Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer?

Ergenliğe, beslenmeye ve strese bağlı olarak her insanın hayatında dönem dönem kendini gösteren sivilce ve izlerini gideren kolay yöntemler Tarkan Güveloğlu anlatımıyla videomuzda.