Cilt

Cilt Haberleri

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır?

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı nasıl hesaplanır?

Günlük su tüketim miktarı organ sağlığımızdan cilt sağlığımıza kadar bütün vücudumuz için oldukça önemli. İdeal su tüketimi kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Üroloji Uzmanı Dr. Erdem Çapar, ideal su tüketiminin nasıl hesaplandığını anlattı.
Berber ve kuaförlerden yeni istek

Berber ve kuaförlerden yeni istek

Corona virüs salgınında normalleşme adımları çerçevesinde tekrar hizmete açılan berber ve kuaförler yeni bir istekte bulundu.
Telefon, bilgisayar ve tablet ışınları erken yaşlanmaya neden olabilir

Telefon, bilgisayar ve tablet ışınları erken yaşlanmaya neden olabilir

Pandemi sürecinde vatandaşların maske ve siperlik kullansa bile güneşten korunmayı ihmal etmemesi gerektiğini söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri, telefon, tablet ve bilgisayarlardan yansıyan ışınların, ciltte kuruma, leke artışı ve erken yaşlanmaya neden olduğunu açıkladı.
7 adımda güneş sonrası bakım nasıl yapılır?

7 adımda güneş sonrası bakım nasıl yapılır?

Güneşlenme sonrası ciltte kızarıklık ve kuruluk artık alıştığımız bir şey. Güneşin altında uzun süre kalan cilt, su kaybettiği için esnekliğini yitiriyor. Cildin suyunu ve esnekliğini yitirmesi sonucu erken yaşlanma ve beraberinde türlü sorun ortaya çıkıyor. Güneşlenme sonrasında doğru ürünleri kullanmak, bol su tüketmek hem sağlık hem de güzellik açısından büyük önem taşıyor. İşte 6 adımda güneşlenme sonrası cilt bakımı!
Siyah maske corona virüse karşı koruyucu mu? (Siyah maskenin zararları)

Siyah maske corona virüse karşı koruyucu mu? (Siyah maskenin zararları)

Corona virüs hayatımızda girdiği zaman siyah maskelerle tanıştık. Farklı türde kumaşlardan yapılabilen siyah maskelerin ne kadar faydalı olduğu, corona virüse karşı ne kadar koruyucu olduğu merak konusu oldu. Siyah maske yıkanabilir olması ve tekrar tekrar kullanılabilmesi ile dikkat çekiyor. Peki siyah maske sağlıklı mı? Siyah maskenin zararları var mı? Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, pandemiyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını, ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkati çekerek, vatandaşları uyardı.
Deniz suyunun cilde ve saçlara sağladığı 6 fayda

Deniz suyunun cilde ve saçlara sağladığı 6 fayda

Deniz suyunun faydaları, deniz sezonunun açıldığı şu günlerde giderek daha da önem kazandı. Pahalı kozmetik ürünlerine para vermek yerine deniz suyunun faydalarından yararlanabilirsiniz. Deniz suyunda bulunan minerallerin hem saç sağlığına hem de cilt güzelliğine iyi geldiği biliniyor. Deniz suyunun saça faydaları arasında, saçın rengini açması da bulunuyor, yani kimyasallarla saç derisini zehirlemeye hiç gerek yok. Deniz suyunun cilde faydalarından yararlanmak için kendinizi suya bırakabilirsiniz yani. İşte, deniz suyunun cilde sağladığı 6 inanılmaz fayda!
Makyajı görünmüyor diye üzülenlere: Şeffaf maske

Makyajı görünmüyor diye üzülenlere: Şeffaf maske

Salgın döneminde maske takmak tam olarak zorunlu hale gelince, maskesi nedeniyle makyajı görünmeyenler bu konuya çok içerledi. Özellikle makyaj yapmaya alışık olanlar maske takarken cilt makyajından ziyade göz makyajına yöneldi. Pek çoğumuz ruj sürmeyi bıraktık. Ancak şeffaf yapısı ve güçlü filtreleriyle oldukça rahat bir kullanım sunan LEAF isimli şeffaf maske, bu soruna çözüm oldu. Artık maske takarken de sabahları ayna karşısında makyaj ritüelini sürdürmek mümkün hale geldi.
Ciltteki renk düzensizlikleri nasıl tedavi edilir?

Ciltteki renk düzensizlikleri nasıl tedavi edilir?

Cilt temizliği yaparken aynı anda gençleştiren ve ciltteki problemleri gideren bir antiaging bakım sistemidir.
Göz kapağı düşüklüğü kaderiniz olmasın

Göz kapağı düşüklüğü kaderiniz olmasın

Jett Plazma , cihazla cilt arasındaki potansiyel farkını kullanarak havadaki oksijeni plazma enerjisine dönüştürerek ortadan kaldırılmak istenen lezyona değmeden bir ark oluşturmak suretiyle dokuyu süblimleştirerek (buharlaştırarak) etki eden bir sisteme sahip olan cihazlardan doğrusal akımla çalışan patentli tek sistem.
’Acaba Kovid miyim?’ endişesi yaşıyorsanız dikkat!

’Acaba Kovid miyim?’ endişesi yaşıyorsanız dikkat!

Nefes darlığı, tat alamama, yaygın ağrı, kol ve bacaklarda sızı, cilt bulguları, ishal gibi şikayetler corona virüs hastalığının habercisi olabilir ancak her kas ağrısı corona virüs belirtisi değildir.
Dolgu uygulamaları nedir? Hangi bölgelere dolgu yapılır?

Dolgu uygulamaları nedir? Hangi bölgelere dolgu yapılır?

Cilt kalitesi ve sağlığının 20'li yaşların ortalarından itibaren kollajenler, mineraller, vitaminler azalmaya başlayarak ve belki aynı yaşlarda belki depoları daha dolu hastalarda 30’lu yaşlardan sonra bu kayıplar, cildin matlaşması, kırışıklar oluşması, renk ve leke problemleri, izler, volüme kayıpları ve sarkmalar gibi bulgular vermeye başlar.
Yazın hangi parfüm kullanılır?

Yazın hangi parfüm kullanılır?

Parfüm denince çoğu insanın genel olarak kafası karışıyor. Yazın hangi parfümler kullanılır? Kışın hangi kokular sürülür? Hem mevsimlere göre parfüm kokuları değiştiği için hem de koku zevki kişiden kişiye tamamen değişkenlik gösterdiği için parfüm seçimi zorlaşıyor. Yaz gelince akla ilk olarak fresh kokulu parfümler, meyvemsi erkek parfümleri gelse de parfüm tavsiyesi alınacağı zaman içgüdülere göre hareket edilmeli. İşte yazın hangi parfüm kullanılır? Sorusunun cilt tiplerine göre cevabı!
Diz kapağındaki sarkmalara hızlı ve güvenilir çözüm

Diz kapağındaki sarkmalara hızlı ve güvenilir çözüm

Başta genetik faktörler olmak üzere, sıklıkla kilo alıp verme, yerçekiminin etkisi ve yaş almaya bağlı olarak ciltte sarkmalar oluşabiliyor. Ne kadar diri bir vücuda sahip olursak olalım, vücudumuzun farklı bölgelerindeki deformasyonlar, yaşımızı ele verebiliyor. Yüz bölgesi kadar önemsenmese de diz kapağı, yaşımızı ele veren bölgeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu haftaki yazımda diz kapakları üstünde biriken fazla derinin sıkılaştırılması ve diz içinde biriken yağların kırılmasında uygulanan tedavi yöntemlerini anlatacağım.
Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin

Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin

Hayatın bir parçası olan yaşlanma; cilt, saç ve eklemlerdeki değişikliklerin yanı sıra gözde de gerçekleşiyor. Yaşla birlikte görme sisteminde de birtakım değişikliklerin görülebildiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Sağlıklı bir yaşam tarzı dengeli beslenmeden geçiyor. Görme sisteminde yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan sarı nokta hastalığı da sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir” dedi. Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, sarı nokta hastalığını geciktiren 13 besini ve faydalarını sıraladı.
Aloe veranın cilde mucizevi faydaları

Aloe veranın cilde mucizevi faydaları

Aloe vera, hem ucuz olması hem de evde rahatlıkla yetişebiliyor olması nedeniyle en kolay ulaşılır 'cilt ilaçlarından' biri. Aloe veranın cilde faydaları ne kadar çoksa, aloe veranın zararları ise sıfır. Aloe vera cilt lekelerine iyi gelir mi? Sorusu, evde rahatlıkla yetiştirebilir olması nedeniyle sık sık soruluyor. Aloe vera maske olarak kullanılabilirken, aloe vera kremi şeklinde de kullanılabiliyor. Aloe veranın cilde faydalı bir ürün olması, onu doğrudan saç için de faydalı bir ürün haline getiriyor. Yani aloe veranın saça faydaları da saymakla bitmez. İşte Aloe Vera'nın cilde mucizevi faydaları!
Ten rengini açan kozmetik ürünleri sivilceye neden oluyor: Sivilce yapan besinler ve sivilce tedavisi

Ten rengini açan kozmetik ürünleri sivilceye neden oluyor: Sivilce yapan besinler ve sivilce tedavisi

Sivilce hayatın her döneminde karşılaşabileceğimiz bir sorun. Ergenlikte başlayan sivilce maratonu 20'li yaşlara kadar devam edebiliyor. Sivilcenin nedenleri arasında beslenme şeklinin yanı sıra genetik faktörler ve kullanılan kozmetik ürünler de büyük rol oynuyor. Özellikle kadınlarda bazı hormonların yüksekliği sivilceye neden olurken kullanılan bakım ürünleri de cilde bazen yarardan çok zarar getirebiliyor. Ten rengini açmak için kullanılan bazı cilt bakım ürünleri ise gözenekleri tıkayarak mikroorganizmaların birikmesine ve sivilcelere yol açıyor. Peki sivilce yapan besinler neler? Sivilceye neden olan kozmetik ürünler hangileri? Akne nasıl oluşur? Cilt beyazlatıcılar zararlı mı? Sivilce yapan yiyecekler listesi ve sivilce tedavisi hakkında detaylar haberimizde.
2 adımda evde cilt tipi analizi

2 adımda evde cilt tipi analizi

Cilt tipi belirlemek için profesyonel yardım almak şart değil. Evde yapacağınız 2 basit uygulamayla cilt tipini test etmek oldukça kolay. Yani cilt tipini öğrenmek cilt analistine gitmek zorunda değilsiniz. Cilt tipini belirlemek hem alacağınız cilt bakım ürünlerini doğru seçmek hem de güneşin zararlı ışınlarından korunmak için çok önemli. Karma cilt, yağlı cilt ya da kuru bir cilde sahip olup olmadığını bilirsiniz cilt bakımını da doğru şekilde yapabilirsiniz. Peki evde cilt tipi nasıl belirlenir? Evde cilt tipi analizini kendiniz de yapabilirsiniz.
Görünce herkeste olduğunu anlayacağınız 8 ünlünün selülitli hali

Görünce herkeste olduğunu anlayacağınız 8 ünlünün selülitli hali

Vücudumuzla ilgili olumsuz konular söz konusu olduğunda sadece bizde olduğunu düşünürüz. Ancak selülit, herkeste olabilen ve güzelliği hiçbir şekilde etkilemeyen bir cilt problemi. Emin olun, selülit herkesin yaşadığı bir cilt problemi. Selülit genellikle ünlü kişilerin ışık oyunları ya da çeşitli külotlu çoraplarla saklayabildiği bir problem. Eğer selülitleriniz sizi mutsuz ediyorsa ve sizi istediğiniz mini eteği giymekten alıkoyuyorsa sizi cesaretlendirecek bir şeylerimiz var. Selülitler güzelliğimize engel olamaz, selülitlerimizle birlikte güzeliz. İşte cesaret verecek, görünce herkeste olduğunu anlayacağınız 10 ünlünün selülitli hali!
Gebelik lekesi nasıl geçer? Hamilelik lekelerini geçirme önerileri

Gebelik lekesi nasıl geçer? Hamilelik lekelerini geçirme önerileri

Bazı hamile kadınlar hamilelik süresince cilt problemleri yaşayabileceği gibi ciltlerinde lekelenme sorunu da yaşayabilirler. Peki, gebelik lekesi nasıl geçer? Hamilelik lekelerini geçirme önerileri haberimizde.
Obezite ve estetik

Obezite ve estetik

Obezite aşırı yağlanmadan kaynaklı olarak ciltte kalıcı deformasyona sebep olabilir. Cerrahi yöntemlerle ya da medikal yöntemlerle verilen kiloların ardından vücut kendini toparlayamayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için yapılması gerekenleri Obezite Doktoru Özgür Niflioğlu anlattı.