Cocuk Sagligi

Cocuk Sagligi Haberleri

Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Evde online eğitime devam eden çocuklarda kendini gösteren alerjik bulgular çocuğun okul performansını ve hayat kalitesini düşürebilir. Bu nedenle uzun saatler evde kapalı ortamda, bilgisayar başında vakit geçiren çocuklarda uygun şartların sağlanması önemli. Çocuk sağlığı için uygun şartlar sağlanmadığında ve tedaviler yapılmadığında egzama, alerjik nezle ve astım bulguları ortaya çıkabilir. Ya da var olan bulgular daha da kötü bir hal alabilir.
Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Pandemi süresince çocuğunuzun sağlık kontrollerini ertelediniz mi? Başlayan okul dönemi ile çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını gözden geçirin ve sağlık muayenelerini yaptırın. Peki bunları nasıl yapacaksınız? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben okul başarısı için yapılması gerekenleri anlattı.
Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat!

Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat!

Karantina süreci çocuklarda ekrana bakma süresini artırdı, dolayısı ile online eğitim de miyopi, göz kuruluğu ve baş ağrısı sorunlarını beraberinde getirdi. Ebeveynler olarak gerekli önlemleri alarak, bu durumun önüne geçebilirsiniz. Peki nasıl mı? Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay’ın videomuzda anlatacağı kurallara dikkat ederek.
Bebek gelişimi için anne sütü tek başına yeterli olmuyor

Bebek gelişimi için anne sütü tek başına yeterli olmuyor

Bebeğin ilk yaşının fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, bebeklerin gelişimi için anne sütünün tek başına D vitamini için yeterli olmayacağını savundu. Uzm. Dr. Ezgi Gizem Yücen, bebeğin takviye olarak alması gereken tek vitaminin D vitamini olduğunu söyledi.
Prematüre bebeklerin göz ve işitme taraması zamanında yapılmalı

Prematüre bebeklerin göz ve işitme taraması zamanında yapılmalı

Beklenen doğum tarihlerinden önce dünyaya gözlerini açan prematüre bebeklerin ailelerine uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Adnan Sarı, “Bebek yoğun bakımdan taburcu olduktan sonra bebeğin kontrollerini yeni doğan uzmanı veya bu konuda deneyimli çocuk doktoru yapmalıdır. Bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır” dedi.
Bebeklerde diş çıkarma süreci farklılık gösterebilir

Bebeklerde diş çıkarma süreci farklılık gösterebilir

Bebeklerde ilk diş çıkışının, gelişimi için önemli ve aynı zamanda zorlu bir adım olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba Özdemir, “Sağlıklı bebeklerde yaklaşık olarak 6 ve 7’nci aylarda ilk dişler çıkar. Fakat dişlerin çıkış zamanı bebekten bebeğe değişebilir. Bazı bebeklerde 3’üncü ayda çıkan ilk diş, bazı bebeklerde 12’nci aya kadar gecikebilir” dedi.
Erken ergenlikte tüketilen asitli içecekler agresif davranışlara neden oluyor

Erken ergenlikte tüketilen asitli içecekler agresif davranışlara neden oluyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca, "Yapılan çalışmaya göre, erken ergenlik döneminde tüketilen asitli ve gazlı içeceklerin, katkı maddeli meyve sularının ciddi rahatsızlıklara yol açabileceği kanıtlandı" dedi.
Çocuklarda corona virüs kadar RSV enfeksiyonuna da dikkat edilmeli

Çocuklarda corona virüs kadar RSV enfeksiyonuna da dikkat edilmeli

İçinde bulunduğumuz ayın yaygın ve bulaşıcı olan RSV enfeksiyonunun yayılma zamanı olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Güzel, ailelere uyarılarda bulundu. Güzel, “Corona virüsün yanında bu virüse de dikkat etmek gerekiyor. RSV özellikle iki yaş altındaki çocuklarda bronşiyolit ve zatürre gibi akciğer hastalıklarının en sık görülen etkenlerinden biridir ve hayati tehlikeye neden olabilir” dedi.
Çocuklarda kış enfeksiyonlarına karşı 12 etkili öneri

Çocuklarda kış enfeksiyonlarına karşı 12 etkili öneri

Kış demek hastalıkların artması demektir. Alacağınız bazı önlemler sayesinde çocuklarınızı kış enfeksiyonlarına karşı korumanız mümkün. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu çocukları kış aylarında tehdit eden hastalıklardan korumanın yollarını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.
Pandemi süreci çocuklarda D vitamini eksikliği yarattı

Pandemi süreci çocuklarda D vitamini eksikliği yarattı

Corona virüs salgınından hem ruhsal hem fiziksel açıdan etkilenen çocuklarda bazı hastalıkların arttığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Miraç Ergen, “Sırt, omuz, boyun ağrısı, hareketsizliğin yol açtığı obezite ve D vitamini eksikliği görüyoruz” dedi.
Dünyada her 59 çocuktan biri otizm hastası

Dünyada her 59 çocuktan biri otizm hastası

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Karakullukcu Çebi, yapılan araştırmalara göre dünyada her 59 çocuktan birinin otizm rahatsızlığına sahip olduğunu söyledi.
SMA hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

SMA hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve 4 tipi bulunan SMA hastalığıyla ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mehmet Cengiz anlattı. Elif Demirtaş Bilir / elif.demirtas@posta.com.tr
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Özellikle eğitim hayatına kademeli geçişin ardından anne babalar çocuklarını Covid-19 salgınından korumak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını arıyor. Çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri önerileri havada uçuşuyor. Oysa bağışıklık sisteminin temelini oluşturan dört unsurun “düzenli uyku, yeterli su tüketimi, dengeli beslenme ve egzersiz” olduğuna işaret eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gizem Samlı, “Anne babalar çocuklarının yaş gruplarına göre uykularını, su tüketimlerini düzenlemeli. Onlara genel hijyen kurallarını da öğreterek, uygulamada örnek olarak destek olmalı” diye konuşuyor. İşte Dr. Gizem Samlı’dan bağışıklık sistemini güçlendirmek için olmazsa olmaz 4 önemli unsur…
'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir! İşte; sürekli atıştırma isteği ve hareketsizlik nedeniyle obezite riskinden omurga ve göz sağlığına, uyku düzensizliğinden alerjiye, işitmeden kardeş kıskançlığına, alerjiden duygusal boşluğa dek çocukları tehdit eden 10 sorunu Acıbadem Fulya Hastanesi’nden 10 hekim anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Bebeklerde yürüteç kullanmak zararlı mı?

Bebeklerde yürüteç kullanmak zararlı mı?

Ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran ama bir o kadar da kullanımı konusunda çekinceler yaşatan yürüteç konusunu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Bekir Çakmak’a sorduk, bebeklerimizde güvenle yürüteç kullanabilir miyiz? Halk arasında bilindiği gibi yürüteç bebeklerin yürümesini gerçekten hızlandırıyor mu? Yoksa bilinenin aksine yürüteç kullanmak zararlı mı?
Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

Bebeklerde kusma her zaman ciddi bir sorun değildir. Genellikle bir virüs, gaz sıkıntısı veya gıda zehirlenmesinden kaynaklanır. Fakat çocuğunuz sık sık kusuyorsa, kesinlikle endişelenmeniz gerekir. Hatta ona bazı ilaçlar vermeyi bile düşünebilirsiniz. Ancak bu yöntemlere başvurmadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bebeğinizin yaşı ve diğer faktörler tedavi yöntemleri açısından oldukça önemlidir. Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir sorusunu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı, açıkladı.
Anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütünün nasıl saklanması gerektiğini bilmek oldukça önemlidir. Anne sütünün nasıl saklandığını bilmek bebek beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde anne sütünün bozulması durumu söz konusu olabilir. Anne sütünün nasıl saklanması gerektiğini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı açıkladı.
Yenidoğan bebek bakımı hakkında her şey

Yenidoğan bebek bakımı hakkında her şey

Yenidoğan bebek bakımı özellikle yeni anne ve baba olanlar için endişe verici olabiliyor. Hal böyle olunca yeni anne ve babalar yenidoğan bebek bakımı hakkında her şeyi merak ediyorlar. Doğumun ardından hastaneden eve dönüldüğü zaman başlayan bebek bakımı ile ilgili endişeleri açıklayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, yenidoğan bebek bakımı hakkında merak edilen her şeyi açıkladı.
Çocukların meningokok aşıları ihmâl edilmemeli

Çocukların meningokok aşıları ihmâl edilmemeli

Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Handan İlkdoğan, bir çeşit bakterinin sebep olduğu ve ciddi bir hastalık grubunda yer alan “neisseria meningitidis” ile ilgili uyarılarda bulundu ve 2 aylıktan itibaren bütün yaş gruplarındaki çocukların bu mikroba karşı aşılanabileceğini söyledi.
Yenidoğan bebekler haftada kaç gr alır?

Yenidoğan bebekler haftada kaç gr alır?

Yenidoğan bebeklerin kilo alımı bebeklerin sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı anne ve babalar tarafından en çok sorulan sorulardan birisi de yenidoğan bebekler haftada kaç kilo alır, sorusudur. Yenidoğan bebeklerin kilo artışının nasıl olduğunu açıklayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, yenidoğan bebekler haftada kaç gr alır sorusunun cevabını açıkladı.