Edis

Edis Haberleri

Sosyal medyanın yeni huysuz kedisi: Miyav Miyav

Sosyal medyanın yeni huysuz kedisi: Miyav Miyav

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden internet fenomeni 'Huysuz Kedi'nin (Grumpy Cat) tahtına Tayvan’dan bir aday çıktı.
Dünyanın en kötü kedisi Perdita yuva arıyor

Dünyanın en kötü kedisi Perdita yuva arıyor

ABD'nin North Carolina eyaletindeki bir hayvan barınağı 'dünyanın en kötü kedisini' lakaplı Perdita'yı sahiplendirmek için Facebook'ta ilan verdi.
Balıklarını çalan hırsız, yaban kedisi çıktı

Balıklarını çalan hırsız, yaban kedisi çıktı

Bolu'da, 40 yıldır alabalık çiftliğinde balık üreticiliği yapan Fikret Köksal, havuzlardaki balıkların azaldığını fark ederek, tuzak kafesi kurdu. Köksal’ın çiftliğindeki balıkları çalan hırsızın, kafese yakalanan yaban kedisi olduğu belirlendi. Köksal, bir hayli kilo aldığı görülen kediyi doğal ortamına saldı.
Kedisini 320 bin dolardan satışa çıkardı

Kedisini 320 bin dolardan satışa çıkardı

Rusya'da bir kişi kedisini internet üzerinden satışa sundu. Kedisinin hayatla ilgili sorunları çözmeye yardım ettiği, tavsiyeler veren ve şifacı olduğunu ileri sürdüğü kedisini 20 milyon rubleye (320 bin dolar) satışa çıkardı.
Bir banka daha konut kredisinde faiz indirimine gitti

Bir banka daha konut kredisinde faiz indirimine gitti

Türkiye'de son dönemde konut faizlerinde yaşanılan indirimlere bir banka daha eklendi. ING Türkiye, konut kredisi faizini 120 aya kadar olan tüm vadelerde yüzde 0.94'e indirdi.
Kedisini besleyen komşusuna dava açtı

Kedisini besleyen komşusuna dava açtı

İngiltere’de kedisini izin almadan beslediği için komşusuna dava açan Jackie Hall, haklı bulundu. Kedisine komşusunun mama vermesi yasaklandı.
Wikipedia neden kullanıma kapatılmıştı?

Wikipedia neden kullanıma kapatılmıştı?

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın erişim engeli 2,5 yıl sonra kaldırılarak kullanıma açıldı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia'nın erişim engelini kaldırdı. Peki bunca sene neden Wikipedia ya erişim sağlayamadık, olay neden bu raddeye kadar geldi, şimdi kısaca bu sorunlardan bahsedelim. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayımlamasının ardından, sitenin erişim engeli Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı üzerine Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından kaldırıldı. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında, Wikipedia'nın "Türkiye'yi terör gruplarıyla aynı düzlemde gösteren" içeriklerle ilgili düzenlemeler yaptığı ve Türkiye ile ilgili asılsız iddiaları kaldırdığı belirtildi. Peki Wikipedia ne zaman kapatıldı? Wikipedia, "Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yapıldığı" gerekçesiyle 2017 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından uyarılmıştı. "Türkiye'yi terör gruplarıyla aynı düzlemde gösteren" içeriklerle ilgili herhangi bir işlem yapılmaması üzerine, siteye Türkiye'den erişim 29 Nisan 2017 tarihinde BTK tarafından durdurulmuştu. Wikipedia'nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, erişimin engellenmesinin ardından ilgili karara itiraz etmiş ve vakfın mahkemeye yaptığı başvuru reddedilmişti. 3 yıla yakın süredir Türkiye'de erişime kapalı olan site, Wikimedia Vakfı tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvuru sonrası, mahkemenin "erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle oy çokluğuyla aldığı karar doğrultsunda tekrar erişime açıldı. Hatta Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası Twitter hesabından “Anayasa Mahkemesi, Wikipedia'ya erişim engelinin kaldırılması gerektiğine karar verdi. Tekrar hoşgeldin Türkiye." ifadelerini kullandı.
6 dakikada özetliyoruz! - Wikipedia neden kullanıma kapatılmıştı?

6 dakikada özetliyoruz! - Wikipedia neden kullanıma kapatılmıştı?

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın erişim engeli 2,5 yıl sonra kaldırılarak kullanıma açıldı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia'nın erişim engelini kaldırdı. Peki bunca sene neden Wikipedia ya erişim sağlayamadık, olay neden bu raddeye kadar geldi, şimdi kısaca bu sorunlardan bahsedelim.
Ayakkabı esnafına ucuz kredi

Ayakkabı esnafına ucuz kredi

Ziraat Bankası, imalat, ticaret ve satış dahil olmak üzere faaliyet zincirinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanan ‘Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi’ ürününü kullanıma sundu.
Wikipedia erişime açıldı

Wikipedia erişime açıldı

İnternet ansiklopedisi Wikipedia'nın erişim engeli 2,5 yıl sonra kaldırılarak kullanıma açıldı. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia'nın erişim engelini kaldırdı.
Ödüllü Van kedisi Su, ilgi odağı oldu

Ödüllü Van kedisi Su, ilgi odağı oldu

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde koruma altında bulunan ve uluslararası yarışmada birinci seçilen Van kedilerinden Su, yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Sıfır konutta yüzde 0.79 resmen başladı

Sıfır konutta yüzde 0.79 resmen başladı

Kamu bankaları, yüzde 0.99 olan konut kredisi faizlerini bir kampanya düzenleyerek sıfır konutlar için yüzde 0.79’a düşürdü.
Kedilere damacanadan yuva yaptı

Kedilere damacanadan yuva yaptı

Kırıkkale merkeze bağlı Ahılı köyünde yaşayan Şeref Köksal (70) bekçiliğini yaptığı şantiyedeki 4 sokak kedisine sahip çıktı. Kışın gelmesi üzerine, kedilerin üşümesini istemeyen Köksal onlara büyük pet şişelerden yuva yaptı. Şişelerin üst kısımlarını kesip içlerini battaniye ile kaplayan Köksal “Ağızları var ama ihtiyaçlarını söyleyemiyorlar. Artık üşümeyecek, rahat edecekler” dedi.
Sıfır konutta yüzde 0.79 avantajı

Sıfır konutta yüzde 0.79 avantajı

Yeni yıl itibarıyla ikinci elde yüzde 0.99 olan konut kredisi faiz oranı sıfır konutlarda yüzde 0.79’a kadar düşüyor. Krediden yararlanmanın tek şartı, evi müteahhitten almak. Kampanyaların önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor.
Asker Edis’e haciz şoku

Asker Edis’e haciz şoku

İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’nda askerlik yapan Edis’e haciz geldi.
Dünyanın ilk biyonik kedisi bir ev robotu: MarsCat

Dünyanın ilk biyonik kedisi bir ev robotu: MarsCat

Çin merkezli teknoloji firması Elephant Robotics, dünyanın ilk biyonik robot kedisi MarsCat'i tanıttı. Tamamen otonom bir ev robotu olan MarsCat, insanları eğlendirmeyi hedefleyen dünyanın ilk biyonik kedisi.
Kedilerde zehirlenme (Kedilerde zehirlenme belirtileri)

Kedilerde zehirlenme (Kedilerde zehirlenme belirtileri)

Kedilerde zehirlenme, ister hafif ister şiddetli olsun, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Her yıl binlerce sokak ve ev kedisi, zehirlenmeler nedeniyle hayatını kaybediyor. Kedilerin toksik maddeleri solumaları bile zehirlenmelerine neden olabilir Kedilerde zehirlenme belirtileri ve kediler zehirlendiği zaman yapılması gerekenler haberimizde.

"Düşük konut kredileri piyasayı canlandırdı"

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, düşük faizlerin konut kredilerine etkisi ve konut satışlarındaki hareketliliği değerlendirdi. Çelik, "Düşen konut kredisi faizleriyle beraber, 2020’de konut satışlarındaki hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.
Edis askere gitti

Edis askere gitti

Edis, İskenderun Deniz Er Eğitim alayı’nda yapacağı vatani görevi için yola çıktı.
Yeni yıl kredisi hazır

Yeni yıl kredisi hazır

Yeni yıla sayılı günler kala bankalar, müşterilerinin ihtiyacına yönelik yeni yıl kredileri hazırladı. Yeni yıla özel faiz oranlarıyla sunulan ihtiyaç kredilerinde, bankalar taksit erteleme seçeneği de sağlıyor.