Gida

Gida Haberleri

3 günde ödem attıran salatalık diyeti

3 günde ödem attıran salatalık diyeti

Salatalığın en en düşük kalorili besinlerden biri olduğunu, acıktıkça, canımız sıkıldıkça yiyebileceğimiz bir sebze olduğunu herkes biliyordur artık. Zamanında salatalığı pazarlarda tuzlar öyle satarlardı tıpkı mısır gibi, o zamanlar kıymetini bilememişiz. Peki salatalıkla zayıflamakla mümkün mü? Elbette! Salatalık diyeti yardımımıza koşuyor. Salatalık diyetinde en çok tüketeceğiniz gıda salatalık olacak. Salatalığı öğünlerinizde sınırsızca kullanabileceğiniz gibi acıktığınızı hissettiğiniz her zaman salatalık yiyebilirsiniz. Ayrıca salatalık metabolizmanızı hızlandırdığı ve sindirime yardımcı olduğu için hali hazırda vücudunuza oldukça yararlıdır. Salatalığı günlük olarak tükettiğiniz takdirde harika bir detokstur ve cildinizi de aknelerden arındırır. İşte 3 günde ödem attıran salatalık diyeti!
İhtiyaç sahibi 20 bin aileye Fırat Aslanbaş’tan maddi destek

İhtiyaç sahibi 20 bin aileye Fırat Aslanbaş’tan maddi destek

İş insanı Fırat Aslanbaş, corona virüs nedeniyle işinden olan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere gıda kolisi ve nakdi destek gönderdi.
Erdoğan 5 stratejik konuda talimat verdi: Çalışmalar başladı

Erdoğan 5 stratejik konuda talimat verdi: Çalışmalar başladı

Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla "gıda arz güvenliği", "biyogüvenlik", "siber güvenlik ve iletişim altyapısı", "tıbbı cihaz" ile "ilaç ve aşı" alanlarında çalışma başlattı.
İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli?

İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli?

İnsülin direnciniz varsa nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İnsülin direnci olanlar kan şekerini yükseltecek gıdalardan kaçınmalıdır. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmek, beyaz şeker, kavun, karpuz gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Onun yerine protein içeren yumurta, kuru baklagil, kuruyemiş ve süt ürünleri tercih edilebilir.
Çölyak hastaları nasıl beslenmelidir?

Çölyak hastaları nasıl beslenmelidir?

Çölyak hastalarının en katı beslenme kuralı glütensiz beslenmedir. Peki glüten nedir? Glüten buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi besinlerde bulunan bir protein grubudur. Çölyak hastaları glütenli gıda aldıklarında bağırsaklarında meydana gelen alerji ile gıdanın emilimi engellenmektedir.
Gıda mühendisi uyardı: 'Çilekte görülen kurtçukların zararı yok'

Gıda mühendisi uyardı: 'Çilekte görülen kurtçukların zararı yok'

Severek tüketilen yaz meyvesi çilekle ilgili sosyal medyada hızla yayılan tuzlu su ile çilekteki kurtarın çıktığı deney videoları herkesi şaşırttı. Paylaşılan videolarda tuzlu suya atılan çileğin içerisinden böceklerin çıktığı görüldü.
Çilekte görülen kurtçukların zararı yok

Çilekte görülen kurtçukların zararı yok

Severek tüketilen yaz meyvesi çilekle ilgili sosyal medyada hızla yayılan tuzlu su ile çilekteki kurtarın çıktığı deney videoları herkesi şaşırttı. Paylaşılan videolarda tuzlu suya atılan çileğin içerisinden böceklerin çıktığı görüldü. Bu tür meyvelerde kurtçukların görülmesinin çok normal olduğunu belirten Gıda Mühendisi Prof. Dr. Bülent Nazlı, "Kelebek, böcek ve sinekler üreme dönemlerinde yumurtalarını meyvelerin üzerine bırakabiliyor. Bu yumurtalar kurtçukları oluşturuyor. Bu durum doğanın döngüsü ve sağlık açısından risk oluşturmaz" dedi.
Vegan diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Vegan diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz vegan diyeti nedir ve nasıl yapılır? Süt yumurta ve peynir dahil tüm hayvansal gıdaların olmadığı bir beslenme modelidir. Vejetaryenler sadece et ürünleri tüketmezken, veganlar daha katı bir beslenme şeklini tercih edip hayvansal tüm ürünleri reddederler. Peki kilo vermeye yardımcı olan vegan diyeti sağlıklı bir diyet modeli midir? Uzman Diyetisyen Yusuf Öztürk’e göre hayvansal kaynaklı proteinlerden mahrum kalındığı için eğer bitkisel proteinlerde eksik alınırsa protein eksikliği ile karşılaşılması kaçınılmaz bir durumdur. Proteinin yanı sıra B12, demir ve kalsiyum eksikliği de söz konusu olabilir.
Hangi gıda takviyesi?

Hangi gıda takviyesi?

Doktorunuzun reçetelediği ilaçların yanı sıra, yine reçetesinde yer verdiği birtakım gıda takviyeleri ve vitaminlerle muhakkak karşılaşmışsınızdır. Ancak birçok tanıdığımızın da, komşusundan, internetten duyduğu birtakım ürünleri kullanmayı tercih ettiğini görüyorsunuzdur.
Çocuklarda sıklıkla alerjiye sebep olan gıdalar

Çocuklarda sıklıkla alerjiye sebep olan gıdalar

Çocukluk dönemi de bazı besinleri alerjik reaksiyon gösterebilir. Zamanla çocukların gelişmesiyle kaybolabileceği gibi bazen de yetişkinlik dönemine kadar devam edebilir. Eğer sizde çocuklara alerji yapan besinler neler olduğunu merak ediyor ya da hangi besinler çocuklara alerji yapar öğrenmek istiyorsanız Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç.Dr. Sakine Işık konuyla ilgili bilgiler verdi.
Bilim Kurulu Üyesi gıda ürünleri temizliği  için uyardı

Bilim Kurulu Üyesi gıda ürünleri temizliği için uyardı

Sağlık Bakanlığı Corona Virüs Bilim Kurulu üyesi, corona virüs nedeniyle sebzelerin gümüş suyu ile yıkanmasının yanlış olduğunu dile getirdi.
Cips yemek çocuklarda alerjiyi tetikliyor

Cips yemek çocuklarda alerjiyi tetikliyor

Bahar aylarında artışa geçen alerjik vakalarla ilgili bilgi veren Dr. Ruhi Günel, cips, çikolata gibi paketli ve baharatlı gıdaların çocuklarda alerjiyi tetiklediğini belirleterek ailelere uyarılarda bulundu.
Bayramda sağlıklı beslenme tavsiyeleri

Bayramda sağlıklı beslenme tavsiyeleri

Ramazan ayında 17 saat boyunca tutulan orucun ardından bayramla birlikte aşırı ve hızlı gıda tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aksi halde sindirim sistemi, kalp, tansiyon gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini söyledi.
Bayram şekerlerine dikkat

Bayram şekerlerine dikkat

Corona virüs tedbirleri kapsamında uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu yıl bayramlaşmalar yapılamayacak. Ancak bu durum bir bayram geleneği olan şeker, çikolata, tatlı alışverişinin önüne geçemedi. Misafir ağırlanmasa da evlerde şekerlikler dolu olacak. Diş hekimleri, bayramda artacak olan şekerli gıda tüketimine yönelik özellikle de corona virüs döneminde ağız sağlığına daha çok dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor.
Gerçek saçını hiç görmediğimiz 8 ünlü

Gerçek saçını hiç görmediğimiz 8 ünlü

Konu saçlar olunca, aslında oek çok kompleksli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yeri geliyor, her gün saç maskesi tarifi veren ünlülerin bile aslında yıllardır kendi saçlarını hiç göstermediğini öğreniyoruz. Peruk, postiş, kaynak saçlar... Saçlar için çözüm çok. Ünlüler ise bunu dibine kadar kullanıyor. Yani saçlarınız için asla üzülmenize gerek yok. Aşağıdaki fotoğrafları görünce saçlarınıza aşık olacaksınız. İşte, gerçek saçını hiç görmediğimiz 8 ünlü!
Ambalaja dikkat!

Ambalaja dikkat!

Corona virüsle birlikte salgının yayılmasını engellemek için bazı tedbirler alındı. Bunlar arasında pazarda meyve ve sebzelere dokunulmasını yasaklamak ya da marketlerde tüm gıda ürünlerinin paketlenmesini sağlamak gibi önlemler başta geliyor.// Hülya Çaylak
Makyaj sırları: Her kadının bilmesi gereken 8 detay

Makyaj sırları: Her kadının bilmesi gereken 8 detay

Her kadının kendine özel bir makyaj sırrı vardır ama aşağıdakilerin çoğunu duymadığınıza eminiz. Boya küpüne dönüşmüş bir ciltle dolaşmak istemiyorsanız, bu önerileri dikkate almalısınız.
Burun tıkanıklığı çocukların gelişimini etkileyebilir

Burun tıkanıklığı çocukların gelişimini etkileyebilir

Burun tıkanıklığının uzun sürmesinin çocukların uyku kalitesini etkilediğine ve tıkanıklığına neden olan altta yatan hastalığın tedavi edilmemesi halinde farklı sorunların ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arzu Tatlıpınar, “Sağlıklı uyku uyuyamayan çocuklarda dikkat dağınıklığı, uyku hali ve sinirlilik gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Burun tıkanıklığı beraberinde iştahsızlığı da getiriyor. Çocuk yeteri kadar gıda almakta zorlanıyor, uyku düzeni bozulduğu için gelişimi de yavaşlıyor” dedi.
Tarımsal ihracatta potansiyel açıklandı

Tarımsal ihracatta potansiyel açıklandı

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, tarımsal ürün ihracatı için 100 milyar doların hayal olmadığını söyledi.

"Evde Kovid-19 testine" onay

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yeni tip corona virüs (Kovid-19) teşhisi için evde yapılabilen bir teste onay verdi.