İnsulin

İnsulin Haberleri

İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli?

İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli?

İnsülin direnciniz varsa nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İnsülin direnci olanlar kan şekerini yükseltecek gıdalardan kaçınmalıdır. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmek, beyaz şeker, kavun, karpuz gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Onun yerine protein içeren yumurta, kuru baklagil, kuruyemiş ve süt ürünleri tercih edilebilir.
Şekeri düşüren yiyecekler, şekeri düşürmek için neler yapılmalı?

Şekeri düşüren yiyecekler, şekeri düşürmek için neler yapılmalı?

Şeker hastalığında vücut yeterince insülin üretmediğinden veya kullanamadığından kanda şeker miktarı birikir. Kanda meydana gelen yüksek şeker çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Şekeri düşüren yiyecekler, şekeri düşürmek için neler yapılmalı gibi soruları Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım’a sorduk. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım şekeri düşüren yiyecekleri açıkladı. İşte şekeri düşüren yiyeceklerin en önemlileri…
Yüksek şeker bebeğe zarar verir

Yüksek şeker bebeğe zarar verir

Şeker hastalığı nedeniyle insülin kullanan kadınların anne olmasında bir sakınca yok. Sadece şeker düzeyinin kontrol altında olması gerekiyor. Çünkü gebelikteki yüksek şeker bebeğe zarar veriyor.
Düzene girmesi için 1 yıl kadar bekleyin

Düzene girmesi için 1 yıl kadar bekleyin

Yeni adet gören genç kızlara polikistik over teşhisi koymak doğru değil. Çünkü adetin düzene girmesi için 1 yıl süre gerekir. Geçen zamana rağmen düzensizlik varsa o zaman doktora başvurup araştırmak yaptırmak lazım.
Bağışıklık sistemini güçlendiren kuruyemişler

Bağışıklık sistemini güçlendiren kuruyemişler

Uzmanlar, corona virüs ile mücadelede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesin önemli olduğunu dikkat çekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, bağışıklık sistemi güçlendirilmesinde kuruyemişlerin insan vücuduna sağladığı olumlu etkilerden faydalanmak gerektiğini belirterek vücudun virüsle savaşmasını sağlayacak vitaminlerin bulunduğu kuruyemişlerin tüketilmesi gerektiğini ifade etti. İşte bağışıklığı güçlendiren vitaminleri içeren kuruyemişler…
Gebelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Gebelerin korkulu rüyası: Komplikasyonlar

Hamilelik birçok değişikliğin yaşandığı aynı zamanda bazı risk ve komplikasyonların görülebileceği bir dönemdir. Gebeliğin doğal süreci olarak yaşanan bu komplikasyonlar bebek bekleyen annelerin psikolojisini de etkileyebilir. Peki, gebelik sürecinde hangi komplikasyonlar görülebilir? Hamilelik sürecinde yaşanan komplikasyonlar nasıl kontrol altına alınır? Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Ekiz gebelik sürecinde yaşanan komplikasyonları anlattı.
Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası

Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, "Ülkemizde her 7 kişiden birisi diyabet hastası olup, sağlık bütçemizin yaklaşık dörtte biri diyabete harcanmaktadır. Modern dünyada, körlüğün, böbrek yetmezliğinin, uzuv kayıplarının, kalp krizi ve inmelerin en büyük nedeni diyabettir." dedi.
Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu?

Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir; Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu? Konusuyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı. Özellikle ülkemizde ve Orta Doğu coğrafyasında görülen genetik, hormonal dengesizliğinde eşlik ettiği ve yumurtalarda olması gerekenden fazla sayıda yumurtanın görüldüğü bir sendromdur. Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direncine bağlı olarak aşırı kilo, tüylenme ve adet düzensizliği görülür. Kadınların doğurganlık döneminde yumurtlama problemine neden olabildiği için kısırlık şikayeti olabilmektedir, sağlıklı yumurta gelişimi sağlandıktan sonra ise yüksek gebelik oranları elde edilir.
Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet nedir?

Pankreasın insülin üretememesinden kaynaklı olarak kandaki şeker oranının yükselmesi ile oluşur. Tüm diyabet tiplerinin yüzde 10’unu oluşturur ve çocukluk çağında görülür.
İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci nedir?

Midenin altında bulunan pankreastan salgılan insülin hormonunun işlevini kaybetmesi olarak adlandırılan insülin direnci daha çok tip 2 olan hastalarda görülür. İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara insülin direncini artıran durumlar hakkında bilgi verdi. Vücutta artan yağ dokusu ile birlikte artan insülin direnci, kandaki şeker oranının yükselmesi ile kişiyi diyabete doğru götürür.
Diyabet vücuttaki hangi organın işlevinin bozulmasından kaynaklanır?

Diyabet vücuttaki hangi organın işlevinin bozulmasından kaynaklanır?

Dr. Ögr. Üyesi Müjdat Kara, diyabetin nedeninin pankreastan salgılanan insülin hormonunun işlevini kaybetmesinden kaynaklı olduğunu anlattı.
Diyabet hastaları gebe kalabilir mi?

Diyabet hastaları gebe kalabilir mi?

Cevabı merak edilen bu soruyu İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara cevapladı. Diyabet hastaları da gebe kalabilir, ancak bu hastalar gebelik sürecinde sıkı takibe alınır, doğum aşamasına kadar diyet egzersiz bazen de ilaç tedavisi gerekebilir. İlaç tedavisi insülin olabilir ve bu süreç doğumdan sonra tekrar değerlendirilmelidir.
Diyabet hastaları için egzersiz neden önemlidir?

Diyabet hastaları için egzersiz neden önemlidir?

“Diyabet hastaları için egzersiz neden önemlidir?” İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara cevapladı. Egzersiz, vücuttaki glikozun dokular tarafından daha iyi kullanımını sağladığı ve insülin direncini azalttığı için bir tedavi şeklidir. Düzenli yapılan egzersiz kan ve şeker kontrolü sağlayarak tedavi edici olabilir. Glikoz kontrolünün sağlanabildiği bu durumda, damar sağlığı açısından da düzenli egzersiz doktorlar tarafından önerilir.
Düşük yağlı ve düşük karbonhidratlı diyet erken ölüme neden olabilir

Düşük yağlı ve düşük karbonhidratlı diyet erken ölüme neden olabilir

Düşük karbonhidratlı ve az yağlı diyetler basit ve popülerdir. Yüksek karbonhidrat diyetleri daha fazla inflamasyon ve insülin direncine bağlıdır ve yüksek yağlı diyetler yüksek kolesterol ve kötü kardiyovasküler sağlığa yol açabilir. Ancak yeni bir Harvard Üniversitesi araştırması, düşük karbonhidratlı ve az yağlı diyetlerin insan ömrünü uzatmadığını buldu. Hatta bu diyeti takip edenlerin düşük kaliteli besinler nedeniyle yüksek ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu keşfedildi.
Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri

Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri

Üreme sağlığı; genel sağlık durumu ve tükettiğimiz besinlerden de etkileniyor. Uzmanlar doğurganlığı kolaylaştıracak besinlerin tüketimi tüp bebek tedavisinde de önemli bir yere sahip olduğunu dile getiriyor. Peki, Tüp bebek tedavisinde nasıl beslenmeli? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, tüp bebek tedavisi görenler için beslenme önerilerinde bulundu.
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi

Gebelik diyabeti nedeniyle bebeklerin bir kısmı anne karnında veya doğum sırasında kaybediliyor. gebelik diyabeti yüzünden bebeklerin yüzde 25'i, annelerinde yüzde 33'ü şeker hastası olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cemal Ünlü gebelik diyabeti hakkında bilgi verdi.
Gebelik şekeri nedir?

Gebelik şekeri nedir?

Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Cihat Şen “gebelik şekeri” hakkında bilgi verdi. Gebelik şekeri gebelikte diyabet hastalığıdır, genellikle 20.haftadan sonra ortaya çıkar. Gebelik hormonları vücutta insülinin çalışmasını etkileyebilir. Vücudun doğal koruma mekanizması annedeki glikozun bir kısmını plesanta aracılığı ile bebeğin gelişimi için taşıyabilir. Ancak annenin insülin direnci yüksekse bu durum hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle, anne ve bebek sağlığı için anne adayında gebelik şekerinin olup olmadığını bilmek çok önemlidir.
Tatlı krizi nasıl önlenir? Tatlı yerine ne tüketilmeli?

Tatlı krizi nasıl önlenir? Tatlı yerine ne tüketilmeli?

Tatlı krizleri çoğumuzun çözüm bulmakta zorluk çektiği sorunlardan biri. Zamanla kilo alımına, yorgunluk hissine, öfke ataklarına, uyku bozukluklarına, hatta insülin direnci, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve karaciğer yağlanmasına yol açıyor.
Ergenlik çağında obezite beyin hasarına yol açıyor

Ergenlik çağında obezite beyin hasarına yol açıyor

Kuzey Amerika Radyoloji Derneğinin (RSNA) yaptığı çalışmaya göre, obezite problemi olan gençlerin beyinlerinde hasar bulgularına rastlandı. Araştırma hakkında bilgi veren Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, "Obezite artık her yaştan bireyi tehdit eden, dünyanın en tehlikeli hastalıklarından biri haline geldi" dedi.
Hamilelikte şeker yüklemesi ne zaman ve nasıl yapılır?

Hamilelikte şeker yüklemesi ne zaman ve nasıl yapılır?

Gebelikte kadın bedeninde ortaya çıkan hormonal değişikler ve alınan kilo, insülinin etkinliğini azaltıyor. Hücreler tarafından glukoz yeterince kullanılamaz hale geliyor ve hem anne hem de bebekte geri dönüşü olmayan problemlere yol açabiliyor. Tüm gebeliklerin yüzde 3-10’un da diyabet gelişir. Bu nedenle her kadın gebelik döneminde diyabet açısından mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Peki, Hamilelikte şeker yüklemesi ne zaman ve nasıl yapılır? Şeker yüklemesi sonucu nasıl değerlendirilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay hamilelikte şeker yüklemesi ile ilgili merak edilenleri anlattı.