Kadin Hastaliklari

Kadin Hastaliklari Haberleri

Gebelikte düzenli kontrol şart

Gebelikte düzenli kontrol şart

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. S. Erdem Özhan, gebelik döneminde düzenli kontrolün hem anne hem de çocuk için hayati önem taşıdığını söyledi.
Hamilelikte cinsellik kısıtlaması çiftlerde aldatmaya neden oluyor

Hamilelikte cinsellik kısıtlaması çiftlerde aldatmaya neden oluyor

Hamilelik döneminde çiftler cinsel ilişkiden uzak durmaları gerektiğini düşünür. Ancak hamilelikte cinsel olarak aktif olmanın mümkün olmadığı düşünmek yanlış bir yaklaşımdır. Bebeğe zarar verme, hamilelikte cinsel ilişkinin bebek için güvenli olmayacağı düşüncesi çoğu zaman çiftleri cinsel ilişkiden uzak tutan düşüncelerdir. Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin gebelik sürecini ve bebeği gerçekten etkileyip etkilemediğini Kadın Doğum ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Ünal'a sorduk. Peki, Hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi? Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte cinsellik nasıl olmalı?
Doğal afetler öncesi bu aşılarla enfeksiyonlara karşı önlem alın

Doğal afetler öncesi bu aşılarla enfeksiyonlara karşı önlem alın

Deprem gibi doğal afetlerde yaralanma ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilecek hastalıklar daha büyük felakete bir dönüşebilir. Doğal afetlere hazırlıklı olmak, yapılacakları ve nasıl davranılacağını bilmek hayatta kalmak için önemlidir. Diğer önemli bir nokta ise yaralanmalar ve enfeksiyonlara karşı afetler öncesi yaptırılan aşılamalardır. Aşılamalar, hamileler, çocuklar ve yaşlılar için önem taşıyor. Peki, Doğal afetlerde, hamileler için hangi aşılamalar önemlidir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları hamilelik döneminde yapılan aşılar hakkında bilgi verdi.
Erken doğum belirtileri nelerdir?

Erken doğum belirtileri nelerdir?

Gebelikte erken doğum belirtilerini Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen değerlendirdi. Gebelikte en çok korkulan ve anne adaylarının istemediği bir durum olan erken doğum sıkça karşılaşılan bir durum olsa da bunun önlenmesi konusunda henüz çok başarılı adımlar atıldığı söylenemez. Bazı durumlarda erken doğum kendini belli ediyorken, kimi zamanda hiç belirti vermeyebilir. Rahmin ağrı olmadan sertleşebiliyor olması, kasıklardaki ağrı ve önceki dönemlerde yapılan düşükler erken doğum belirtisi olarak kabul edilebilir başlıklardır.
Çoğul gebelikler riskli midir? Takibi nasıl olmalıdır?

Çoğul gebelikler riskli midir? Takibi nasıl olmalıdır?

Yumurtlama için ilaç kullanımında ya da tüp bebek tedavisinde görülen çoğul gebelikler yumurtlama ilacının çok verilmesi ile açıklanabilir. Aslında başarı gibi görülen durum tedavinin başarısızlığını gösteriyor da olabilir, bu duruma neden olan süreci Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen şöyle açıklıyor. “Erken doğan bebeklerin organ gelişimlerinde sorun olduğu için bazı yetileri çalışmıyor olabilir. Bu nedenle yumurtlama ilacı çok kontrollü şekilde kullanılmalı ve gerçekleşen çoğul gebelikler başarı gibi gösterilmemelidir. Erken dönemde tespit edilen çoğul gebelikler ikize indirgenerek gebelik süreci tekli hamilelik gibi de tamamlanabilir.”
Anne karnındaki bebekte cerrahi müdahale gerektiren durumlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekte cerrahi müdahale gerektiren durumlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekle ilgili sağlık sorunu varsa bazı durumlarda doğum beklenmeksizin bebeğe cerrahi müdahale yapılabilir. Cerrahi olarak bebeğe yapılan bu müdahaleleri Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen anlattı.” Ultrasonografi ya da kamera yardımı ile yapılan bu işlemlerde ciğerlerdeki su boşaltılabilir, gelişimini tamamlayamayan kalp kapakçığı genişletilebilir hatta omurga açıklığının üzeri dahi kapatılabilir.”
Anne karnındaki bebekte en sık görülen sorunlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekte en sık görülen sorunlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekte organlara bağlı olarak farklı kategorilerde sorunlar görülebilir. Bu sorunlar ne kadar erken tespit edilebilirse tedavide başarı oranı da o kadar yüksek oluyor. Bebeklerde anne karnında iken görülebilecek sağlık sorunlarından Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen bahsetti; down sendromu, omurganın ve kalbin normal gelişememe durumu ile akciğerlerde kist oluşması gibi.
38.Hafta doğuma hazırlık muayenesi neden önemlidir ve bu muayenede nelere bakılır?

38.Hafta doğuma hazırlık muayenesi neden önemlidir ve bu muayenede nelere bakılır?

36 ve 38. hafta muayeneleri doğumun yakın olması nedeni ile önem kazanır. Anne ve anne karnındaki bebek doğuma hazır mı, sağlık sorunu var mı ve doğum hangi yöntemle gerçekleştirilecek bu aşamada belirlenir. Doğumun hemen öncesinde yapılan muayeneler hakkındaki bilgileri Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen verdi.
11-14 Hafta perinatal muayenede nelere bakılır?

11-14 Hafta perinatal muayenede nelere bakılır?

Gebelik muayenesi sırasında ultrasonografi yardımıyla anne karnındaki bebeğin de muayenesi yapılır. Özellikle 12.haftada beş duyumuzla elde edebileceğimiz bilgiye ulaşmamızı sağlayan bu muayenede, bebeğin tüm organlarının oluştuğunu görebiliyoruz. Perinatal muayenenin ne amaçla yapıldığını Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen anlattı, bu muayene dört amaçla yapılır. İlk olarak bebekte yaşamla bağdaşmayan ağır bir sorun varsa, aileye gebeliği sonlandırma seçeneği sunulur, yine bebekte sorun varsa anne karnında tedaviye başlanabilir. Bunlar doğumdan önceki araştırmalar iken, doğumdan sonraya dair de, bebeğin tedavi edilme kararı alınabilirken, bebeğin yaşamın bir döneminde de tedavi edilmesi gerektiği tespit edilebilir.
Uzmanlar hamileleri uyarıyor:

Uzmanlar hamileleri uyarıyor: "Tedaviye hemen başlayın"

Grip salgını her yaş grubunu tehdit ediyor. Özellikle hamileler, çocuklar ve yaşlılar hastalık açısından risk grubunda yer alıyor. Gribin hamile bir kadının gelişmekte olan bebeği için de zararlı olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gülşah Balık hamilelere önemli uyarılarda bulundu.
Hamilelikte 32. haftada neler oluyor? Braxton Hicks kasılmaları nedir?

Hamilelikte 32. haftada neler oluyor? Braxton Hicks kasılmaları nedir?

Hamilelikte 32. hafta yani üçüncü trimesterde bebek büyümeye devam ediyor. Doğum yapana kadar gebeler yorgunluk, mide ekşimesi, memeden süt sızması ve Braxton-Hicks kasılmaları gibi hamilelik belirtilerini yaşayabilirler. Peki, Hamilelikte 32. haftada neler oluyor? Hicks kasılmaları nedir? Hamilelikte meme akıntıları için ne önerilir? Doğumda yanınızda kim olmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelikte 32. hafta semptomları hakkında bilgi verdi.
Deprem anında hamileler nasıl davranmalı?

Deprem anında hamileler nasıl davranmalı?

Yaşanan depremlerle birlikte uzmanlar, deprem anında nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili uyarılarda bulunuyor. Özellikle de çocuklar ve hamileler konusunda uyarılar sıklıkla yapılıyor. Peki, Hamileler deprem anında kendilerini ve bebeklerini nasıl korumalı? Deprem anında hamileler nasıl davranmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Karas depren anında hamilelerin nasıl davranması gerektiğini anlattı.
Hamilelikte 31. haftada neler oluyor? Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı? Hamilelikte süt gelir mi?

Hamilelikte 31. haftada neler oluyor? Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalı? Hamilelikte süt gelir mi?

Hamilelikte 31. hafta, gebeliğin sonlarına yaklaştığınız bir dönemdir. Genişleyen rahim nedeniyle bebeğiniz karnınıza baskı uyguluyor olabilir. Bu da bebek bekleyen annelerin çoğu zaman nefes nefese kalmasına veya zor nefes almasına neden olabilir. Gebeliğin sonuna yaklaştığınız bu dönemde doğuma yaklaştığınızın işareti olan belirtilerle de karşılaşabilirsiniz. Peki, Hamilelikte 31. haftada neler oluyor?, Hamilelikte süt gelir mi?, Hamileliğin 7. ayında cinsel ilişki nasıl olmalı?, Hamilelikte burun tıkanıklığı neden olur?, Hamilelikte uyku sorunlarına karşı neler yapılmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelik ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur?

Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, hamilelikte ilk 3 aydaki lekelenme tarzında ve 1-2 günü geçmeyen kanamalara dikkat edilmesini gerektiğini söyledi. Peki, Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur?, Düşükte kanama nasıl olur?, İkiz ya da çoğul gebelikte yerleşme kanaması nasıl olur?, Dış gebelik neden olur? Dış gebelikle kanama nasıl olur?, Egzersiz ve cinsel ilişki sonrası kanama neden olur? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun hamilelikte kanamaların nedenlerini anlattı.
Bacak ağrısı kanser belirtisi mi?

Bacak ağrısı kanser belirtisi mi?

Kadınları rahim ağzı kanserine karşı uyaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yıldız, geçmeyen ağrılara dikkat çekti. Çoğu kadının belirtileri görmezden gelip doktora gitmediğini söyleyen Yıldız, bacak ağrısı kanser belirtisi midir? Sorusunun cevabını açıkladı.
Hamileliğin 29. ve 30. haftasında neler oluyor? Doğum iznine ne zaman çıkılmalı?

Hamileliğin 29. ve 30. haftasında neler oluyor? Doğum iznine ne zaman çıkılmalı?

Hamileliğin 29. ve 30. haftası gebeliğin son üç aylık dönemidir. Hamileler için bu üç aylık dönem; hazırlıklar, planlamalar ve kararlar dönemidir. Bu süreçte anneler, doğumun nerede yapılacağına karar verme, gerekli eşyaların temini ve özellikle de çalışan hamileler için doğum izni formaliteleriyle doludur. Doğum yaklaştıkça doğum korkusu (tokofobi) da bu aylarda iyice ortaya çıkmaya başlar. Peki, Doğum iznine ne zaman çıkılmalı? Hamilelik ve doğum korkusu (tokofobi) nasıl aşılır? Hamilelikte mide yanması nedenleri ve çözümleri nelerdir? Hamilelikte ayak ve bileklerin şişmesine karşı ne yapılabilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelik ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir? Kadınlarda kısırlık nasıl anlaşılır?

Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir? Kadınlarda kısırlık nasıl anlaşılır?

Bebek sahibi olmak her evli çiftin hayalidir. Hem erkek hem de kadınlardaki bazı sorunlar bebek sahibi olmayı engelleyebilir. Kısırlık belirtileri ve semptomları genellikle altta yatan diğer durumlarla ilişkilidir. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınlarda kısırlık belirtileri ve ne zaman doktora gidilmesi gerektiği konularında önemli bilgiler verdi.
Rahim ağzı kanseri hakkında tüm bilinmeyenler

Rahim ağzı kanseri hakkında tüm bilinmeyenler

Rahim ağzı kanseri tüm dünyada 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser olarak karşımıza çıkar. Kadınlarda kanserden ölümlerde meme ve akciğer kanserinden sonra 3. Sırada rahim ağzı kanseri gelir. Ocak ayı tüm dünyada rahim ağzı kanseri farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.
Hamileliğin 28. haftasında neler oluyor? Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) neden olur?

Hamileliğin 28. haftasında neler oluyor? Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) neden olur?

Hamileliğin 28. haftası bebek bekleyen anneler için üçüncü üç aylık dönem, yani üçüncü trimesterin başlangıcıdır. Bebeklerin hızlı geliştiği, annelerin kilo almaya başladığı bu dönemde bazı hamilelik semptomları görülebilir. Peki, hamileliğin 28. haftasında neler oluyor? Hamilelikte sırt ağrıları nedenleri ve çözüm yolları nelerdir? Preeklampsi nedir, belirtileri nelerdir? Gebelik zehirlenmesi neden olur? Hamilelik reflüsüyle nasıl baş edilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat, hamilelik ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Hamileliğin 26. ve 27. haftasında neler oluyor? Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?

Hamileliğin 26. ve 27. haftasında neler oluyor? Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?

Hamileliğin 26. Ve 27. Haftasında bebek bekleyen anneler için ikinci üç aylık dönemin sonudur. Bebeğin son üç aylık dönemine girerken hamilelerin vücutlarında büyük değişiklikler gerçekleşiyor. Bu dönemde hamileler diğer dönemlerden farklı hamilelik semptomları yaşayabilir. Peki, Hamileliğin 26. ve 27. Haftasında neler oluyor?, Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?, Hamilelikte protein alımının önemleri nelerdir?, Doğum çizgisi nedir? Neden oluşur? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelik ile ilgili merak edilenleri anlattı.