kardeş kıskançlığı

kardeş kıskançlığı Haberleri

kardeş kıskançlığı haberleri sayfasında kardeş kıskançlığı haberlerini bulabilir tüm kardeş kıskançlığı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. kardeş kıskançlığı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 15 haber bulunmaktadır.

Kardeş kıskançlığı

Kardeş kıskançlığı

Çocuk gelişimci ve eğitimcisi Dila Toker kardeş kıskançlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuklarda alt ıslatma nedenleri

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri

Genellikle 4-5 yaşına kadar normal sayılan alt ıslatma durumu bu yaşların ardından görülmeye devam ediyorsa bir sağlık problemi olarak sayılıyor. Alt ıslatmanın fizyolojik nedenlerden kaynaklandığı gibi yakın birinin kaybını yaşamak, taşınma, kardeş kıskançlığı gibi stres yaratan durumların da bu probleme neden olabileceğinin altını çizen Psk. Cansu Yılmaz, “Çocuk tuvalete tuvaletini yaptığında teşvik edilmeli, desteklenmelidir. Tuvalet alışkanlığına zamanından önce başlamamalıdır. Başlarda çocuk tuvalete anne babanın yardımıyla gitmeli, daha sonra kendi başına gitmesi için cesaretlendirilmelidir” diyor.
Kardeşler arası kıskançlık krizinde verilen asıl mesaj nedir?

Kardeşler arası kıskançlık krizinde verilen asıl mesaj nedir?

Birçok kişi kardeşler arası kıskançlık krizi oluşacak diye ikinci çocuk istemini sürekli olarak erteliyor veya büyük çocuğum kıskanıyor diye stresli bir gebelik yaşıyor. Peki, kardeş arasında yaşanan kıskançlığın asıl sebebi nedir? Kardeşler birbirlerini neden kıskanır? Sinirbilimci Uzman Klinik Psikolog Tuğçe Duman, kardeşler arasında yaşana kıskançlığın nedenlerini anlattı. Büşra Akkaya / posta.com.tr
Uzaktan eğitim sürecinde kardeş kıskançlığı

Uzaktan eğitim sürecinde kardeş kıskançlığı

Karantinayla birlikte evde geçen süre arttıkça bireyler arasında çatışmalar da çoğaldı. Bu durumun yaygın örneklerinden biri de kendini kardeş kıskançlığı şeklinde gösteriyor. Bu zor dönemde çocuklarınızda öfke patlamaları ve ciddi çatışmalar gözlemliyorsanız, ebeveyn olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini Dr. Büşra Sübay sizler için anlattı.
'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir! İşte; sürekli atıştırma isteği ve hareketsizlik nedeniyle obezite riskinden omurga ve göz sağlığına, uyku düzensizliğinden alerjiye, işitmeden kardeş kıskançlığına, alerjiden duygusal boşluğa dek çocukları tehdit eden 10 sorunu Acıbadem Fulya Hastanesi’nden 10 hekim anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? Belirtileri nelerdir? Bebek kıskançlığı için çözüm önerileri

Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir? Belirtileri nelerdir? Bebek kıskançlığı için çözüm önerileri

Kardeş kıskançlığının oluşmaması için aileye düşen görev önemli. Özellikle ilk çocuktan sonra gelen iki ya da üçüncü çocukla, diğeri arasındaki uyumu yakalamak gerek. En önemlisi sevgi. Doğru ve dengeli şekilde çocuklara paylaştırılması gereken sevgi, yanlış yönlendirmeyle diğer çocuğa daha fazla kayarsa, özellikle fiziksel açıdan kardeş kıskançlığı kendisini gösterir. Belirtiler söz konusu olduğu zaman ne yapılması gerektiği hakkında uzman bir doktora başvurmalı.
Kardeşini kıskanan çocuklara nasıl davranılmalı?

Kardeşini kıskanan çocuklara nasıl davranılmalı?

İkinci veya üçüncü çocuğa karar verirken ebeveynleri en çok düşündüren konu kardeşler arasında yaşanacak olan kıskançlıklar oluyor genelde. Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, kardeşini kıskanan çocuklara karşı nasıl davranılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler verdi.
Kardeş kıskançlığı ile başa çıkma yolları

Kardeş kıskançlığı ile başa çıkma yolları

Çocuklukta ortaya çıkan kıskançlığın çeşitli sebepleri olabileceğini ve her çocuğun farklı tepkiler verebileceğini söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Zeynep Gülçin Yıldırım, “Çocuğunuz kardeşini kıskanırsa, kendinizi onun yerine koyarak anlayış göstermeniz gerekir. Çocuğunuzun duygularını ifade etmesine fırsat verin. Kıskançlık ile ilgili olduğunu düşündüğünüz davranışlarını kınamayın, ayıplamayın veya çocuğunuzu cezalandırmayın” dedi.
Çocuğa kardeşi olacağı nasıl anlatılır? Kardeş istemeyen çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Çocuğa kardeşi olacağı nasıl anlatılır? Kardeş istemeyen çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Çocukları olan ebeveynler yeni bir hamileliği ilk aşamada çocuklarına söylemezler. Çocuklarına kardeşi olacağını anlatmak için biraz beklemeyi tercih eden anne ve babalar çocuğun yaşına ve mizacına göre zamanla bu duruma alıştırmaya çalışırlar. Bebek doğduktan sonra büyük çocuğunuzun ev içindeki günlük yaşamının değişmesi, anne ve babanın büyük çocuğa ilgisiz kalması bazı sorunları beraberinde getirebilir. Peki, Çocuğa kardeşi olacağı nasıl anlatılır? Kardeş istemeyen çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır? Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, kardeş kıskançlığı konusunda merak edilen soruları yanıtladı.
Kardeş kıskançlığında yaş farkı önemli

Kardeş kıskançlığında yaş farkı önemli

Kardeş kıskançlığı kültür farkı gözetmeden her toplumda görülüyor. Çocukların anneye olan ihtiyaçlarının daha yoğun olduğu yaşlarda daha sık gözlenen bu kıskançlıkta kardeşler arasındaki yaş farkının az olması daha kötü bir tablo yaratıyor...
Çocuklarda kıskançlığın nedeni anne sevgisi!

Çocuklarda kıskançlığın nedeni anne sevgisi!

Çocuklarda görülen kıskançlık duygusu, iyi yönetilememesi durumunda çocuğun gelişiminde sorunlara yol açıyor. Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, çocuklarda görülen kardeş kıskançlığı hakkında önemli değerlendirmelerde buluyor...
Çocuğum kardeşini kıskanıyor, nasıl davranmalıyım?

Çocuğum kardeşini kıskanıyor, nasıl davranmalıyım?

Uzman Klinik Psikolog Serra Ababay, kardeşler arası kıskançlığın sebeplerini ve ailelerin nasıl davranması gerektiğini anlattı;   Kardeş kıskançlığı, çocukların doğasında olan bir durumdur fakat ebeveyn tutumları, bu iletişimin kaderini belirleyen niteliktedir.   Kardeşi tolere edememenin temelleri ilk dönemlerde, bebek ilk eve geldiğinden itibaren atılmaya başlar. Kardeşin gelişinde onu bekleyenler yeterli şekilde anlatılmadığında veya eve gelen misafirlerin büyük kardeşle hiç ilgilenmediği durumlarda bu kardeş kardeş yalnız hissedebilir ve yeni gelen kardeşe karşı öfke besleyebilir.   Ebeveynlerin kardeşler arası dengeyi tutturması çok önemlidir. Kıyaslama yapmamak, herkes için geçerli kurallar belirlemek gerekir. Bunun yanı sıra büyüklerin yapıp küçüklerin yapamayacağı durumlar olduğunu da unutmamak gerekir. Kardeşlerin özgürlükleri her zaman aynı olamayacaktır. Fakat hepsi için geçerli ev kuralları belirlemek önemlidir.   Daha fazlası ve çocuk gelişimi için tüm detayları videoların tamamını izleyebilirsiniz.  
Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

Kardeşler arasındaki kıskançlıkların oldukça sık rastlanan ve anne babaları zorlayan bir durum olduğunu belirten Uzman Psikolog Merve Demir, kardeş kıskançlığında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı  
Çocuklarda kardeş kıskançlığına dikkat!

Çocuklarda kardeş kıskançlığına dikkat!

Kardeş kıskançlığı, her yaş döneminde görülmekle birlikte okul öncesi dönemde daha sık karşılaşılan bir durum
Kardeş kıskançlığıyla baş etmek

Kardeş kıskançlığıyla baş etmek

Kardeş kıskançlığı hemen her evde yaşanır. Genelde büyük çocuklar küçükleri kıskanır, anne-babayı paylaşmak istemez. Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Merve Büyükkucak kardeş kıskançlığı ile başetme yöntemlerini anlattı: