Kaygi

Kaygi Haberleri

Psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi?

Psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi?

Cinsel işlev bozukluğu kişilerin sosyal hayatını zora sokan bir rahatsızlık. Peki psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi? Aile ve çift terapisti uzman psikolog Naciye Tokaç yaptığı açıklamada, “Cinsellik toplumumuzda ayıp, yasak olarak görülen ve konuşmaktan kaçınılan bir durumdur. Konuşulmayan bu durum, ilk cinsel deneyimle karşılaşıldığında bireylerde kaygı ve korku duygusunu ortaya çıkarmakta ve çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Cinsellik derin bir doyum ve büyük bir yücelme duygusu yaratabilirken büyük ruhsal, duygusal ve fiziksel yaralar açma gücüne de sahiptir” diyor.
Bir yaşam felsefesi olarak Mindfulness:

Bir yaşam felsefesi olarak Mindfulness: "Hiçbirimiz bozuk, yanlış veya hatalı değiliz"

Modern hayat şartları nedeniyle iç dünyamızla daha az ilgileniyoruz. Aslında bir nevi "otomatik pilotta" yaşıyor gibiyiz. Monotonluk, sıkıcılık, aynılık... Peki zihnimizi otomatik pilottan çıkarmanın ve biraz kendimizin farkına varmanın vakti gelmedi mi? Ya da geçmişim pişmanlığı, geleceğin kaygısından sıkılmadık mı? İşte burada Mindfulness denilen bir kavram devreye giriyor. "Güvenli yerimiz, zihnimiz" diyen Uzman Klinik Psikolog ve Nörobilim Uzmanı Güliz Altınbaşak ile Mindfulness'ın derinlerine iniyoruz. Mine Bozkurt/ mine.bozkurt@posta.com.tr
Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık

Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık

Anksiyete artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Anksiyete kaygı ve tehdit atında hissettiğimizde algıladığımız doğal bir dürtü. Endişeli olmak ve anksiyete bozukluğuna sahip olmak arasında ince bir çizgi var. Eğer endişeleriniz anksiyete boyutuna ulaştıysa bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir. İşte anksiyete neden olan 8 alışkanlık.
Kırmızı Oda dizisi izleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı! Dizi Postası 5 Ekim - 11 Ekim

Kırmızı Oda dizisi izleyiciyi hayal kırıklığına uğrattı! Dizi Postası 5 Ekim - 11 Ekim

Kıyasıya rekabetin yaşandığı televizyon dünyasında kendine yer etmiş dizilerin ‘EN’leri ile huzurlarınızdayım. Bu haftanın “EN”i benim için, Kırmızı Oda dizisindeki performansıyla Emir Özyakışır’ın hayat verdiği Ömer karakteri... Dizinin yayınlanan son bölümünde Necdet'ten hiç bahsedilmemiş olması ise izleyiciyi "EN" çok kızdıran şeylerden biri oldu. Sefirin Kızı, Çatı Katı Aşk, Bir Zamanlar Çukurova, Sadakatsiz ve Kırmızı Oda'ya şöyle bir bakalım mı? O zaman televizyon ekranlarından evlerimize konuk olan; biraz yüreklerimize biraz da ruhumuza dokunan, kimi zaman güldüren kimi zaman da ağlatan ama en önemlisi duygularımıza sihirli bir değnek gibi dokunan dizilerin sosyal medyada en çok konuşulan sahnelerini gururla sunarım… Sloganımız “Dizin kadar konuş” olsun😊 İşte bu haftanın “En”lerinin Twitter’daki yansımaları… Elif Demirtaş Bilir @elif.demirtas@posta.com.tr
Dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk var

Dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk var

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat, depresyon, kaygı bozuklukları ve psikotik hastalıklarda kullanılan temel ilaçlardan hiçbirinin bağımlılık yapmadığını açıklayarak, ''Dünyada 300 milyondan fazla kişide depresif bozukluk var'' dedi. Peki hangi durumda psikolojik yardım almalıyız? İlaç kullanımı bağımlılık yapar mı?
Sefirin Kızı Twitter'da kriz çıkardı

Sefirin Kızı Twitter'da kriz çıkardı

Sevilen dizi Sefirin Kızı'nın son bölümü Twitter'da krize neden oldu. Melek'in velayetini almak için mahkemede Nare'nin günlüklerinde yazdıklarını delil olarak göstermesi seyirciyi kızdırdı.
Duygu durum değişiklikleri ile nasıl mücadele edilir?

Duygu durum değişiklikleri ile nasıl mücadele edilir?

Covid -19 salgını şüphesiz bireylerin biyolojik sağlığı kadar ruhsal sağlığını da derinden etkiledi. Pandeminin bireyler üzerinde ciddi olumsuz duygu durum değişikliklerine yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, korku ve kaygıların altında en çok belirsizliğin olduğunu vurguluyor. Pandemi sürecinin her türden bağımlılık için risk etkeni olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bağımlılığa neden olacak davranışlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre kaygı giderici, yatıştırıcı her tür ilaç ve maddeden uzak durulmalı. Sosyal medyada amaca yönelik olmayan aktivite ve zaman kısıtlanmalı. Uzmanlar, iyi uyumayı, düzenli beslenmeyi ve fiziksel aktivitenin artırılmasını tavsiye ediyor. Bu süreçte arkadaşlarla ve akrabalarla duygu ve düşünce paylaşımının önemi de büyük.
Kalp hastaları kilosuna dikkat etmeli: Corona virüs kalbi 2 şekilde vuruyor!

Kalp hastaları kilosuna dikkat etmeli: Corona virüs kalbi 2 şekilde vuruyor!

Bazı kalp hastalarının Covid-19 korkusu nedeniyle rutin kontrollerini aksattığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, “Uzun süre ev ortamında kalmanın kişilerde hareketsizliğe bağlı kilo artışı, kaygı bozukluğu ve kan basıncı kontrolü bozulması gibi sonuçları oldu. Bu açıdan kalp hastalarımıza özellikle yaz aylarını açık havada yürüyüş yaparak geçirmelerini tavsiye etmiştik. Şimdi ise kış ayları yaklaşırken kilo kontrolü ve beslenmeye dikkat etmelerini öneriyoruz” dedi.
Bebeklere grip aşısı yapılır mı? Bebeklere grip aşısı ne zaman yapılır?

Bebeklere grip aşısı yapılır mı? Bebeklere grip aşısı ne zaman yapılır?

Bebeklere grip aşısı ne zaman yapılır? Bebeklere grip aşısı yapılır mı? Bu soruların cevabı sonbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte anne ve babalar tarafından merak edilmeye başladı. İlkokul 1. sınıf öğrencilerinin bugün yüz yüze eğitime başlayacak olması, salgın sebebiyle ebeveynlerde bazı kaygıların oluşmasına neden oluyor. "Bebeklere grip aşısı ne zaman yapılır?" sorusunun cevabını, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Armağan Oğuz verdi.
Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı?

Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı?

Yaşanan depremler çocuklarda korku ve kaygı bozukluğuna neden olabilir. Uzmanlar deprem ile ilgili yapılan hazırlıkların çocuklarda kaygı ve korkuyu azaltabileceğini söylüyor. Peki, Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı? Uzman Pedagog Zeynep Şimşek depremin çocuklar üzerinde bıraktığı etkileri ve bunun çözüm yollarını anlattı.
Bunlar da mı varmış? Ay yok artık dedirtecek yeni nesil estetik ameliyatlar

Bunlar da mı varmış? Ay yok artık dedirtecek yeni nesil estetik ameliyatlar

Estetik kaygımız inanılmaz bir boyuta vardı. Instagram’da gördüğümüz bedenlere kısa yoldan sahip olmak gibi bir isteğimiz de oluştu tabii. Tam da bu noktada estetik cerrahi kendini gösterdi ve bu zamana kadar hiç duymadığımız estetik müdahaleler bu şekilde ortaya çıkmış oldu. Bu yepyeni ve çok değişik uygulamaları hiç duymuş muydunuz?
Bebeği meme emmeden kesmenin pratik yolu

Bebeği meme emmeden kesmenin pratik yolu

Bebeği memeden kesme birçok anne için stres ve kaygı kaynağı. Peki çocuğu memeden kesmeye nasıl alıştırmalı? Ne zaman yapmalı? Nasıl yapmalı? "Ya psikolojisi bozulursa? Ya yetersiz beslenirse?" gibi soruların yanında, bir de çevremizdeki bilmiş teyzelerle uğraşırız. Şimdi pratik bilgilerle kafanızdaki sorulara cevap bulacağız.
Pandemi döneminde çocuklar için 6 önemli madde

Pandemi döneminde çocuklar için 6 önemli madde

Pandemi nedeniyle zamanlarının çoğunu evde geçiren çocuklar, fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu yüzden çocuklarda dikkat azalması, kilo artışı, kaygı ve stres bozukluğu ortaya çıkıyor. Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, “Bu dönemde akranlarından ayrı kalan, parka bile gidemeyen çocuklar, bir dizi sorunla başa çıkmaya çalışıyor. Ebeveynler, mutlaka evlerinde çocukları için egzersiz ortamı hazırlamalı, birlikte etkinlikler planlamalı” diyor.
Yüz yüze eğitim ile ilgili uyarılar: Kontrol altına alın

Yüz yüze eğitim ile ilgili uyarılar: Kontrol altına alın

Düzce Üniversitesi (DÜ) Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Konuk, okullardaki yüz yüze eğitim dönemi öncesi ailelere kendi korku ve kaygılarını kontrol altına almaları önerisinde bulundu.
Okula dönüşte çocuklarda kaygı ve mutsuzluk görülebilir

Okula dönüşte çocuklarda kaygı ve mutsuzluk görülebilir

Yoğun pandemi dönemi nedeniyle eğitimlerine uzaktan devam eden öğrenciler, yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte yeni eğitim dönemine başlıyor. Pandemi yüzünden aylardır okuldan uzak kalan çocukların uyum sorunu yaşayabileceklerini belirten uzmanlar, aynı zamanda öfke, kaygı ve mutsuzluk gibi duyguların da görülebileceğine dikkat çekiyor. Peki ebeveynler çocuklara nasıl yaklaşmalı? İşte uzmandan ebeveynlere tavsiyeler.
Kaygı bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Kaygı bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Yaşamı sürdürmek için gerekli temel bir duygu olan kaygı, kimi zaman kişinin hayatını olumsuz etkileyecek derecede şiddetli bir şekilde ortaya çıkabiliyor. İki haftadan uzun süren, stres ve güvensizlik ile birlikte yoğunlaşarak günlük yaşamı olumsuz etkileyen kaygının tıbbi bir rahatsızlık olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin mutlaka tedavi edilmeleri gerektiğini söylüyor. Peki kaygı bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir? Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Selvinaz Çınar Parlak, hayatın içinde son derece etkili ve sağlıklı bir duygu olan kaygının, kimi zaman kişinin hayatını olumsuz etkileyecek şekilde şiddetlenebildiğini söyledi.
Her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor

Her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) neden olduğu kaygı ve korkunun, milyonlarca insanın akıl sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.
Anksiyeteye iyi gelecek 10 uzman tavsiyesi

Anksiyeteye iyi gelecek 10 uzman tavsiyesi

Corona virüs nedeniyle evlere kapandığımız şu dönemde insanlar en çok kaygı ve anksiyeteden şikayetçi. Öyle ki, Amerika'da anksiyete ilaçlarının satışında yüzde 34 artış yaşandı. Anksiyete halinde nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız, anksiyete anında size ilaç gibi gelecek 10 uzman tavsiyesi haberimizde.
Ünlülerin hastalığı anoreksiya hipnozla tedavi edilebilir

Ünlülerin hastalığı anoreksiya hipnozla tedavi edilebilir

Yaşadığımız pendemi sürecinde güçlü bir bağışıklık için beslenme konusuna dikkat etmek büyük önem taşıyor.Bu süreçte yaşadığımız stres, kaygı durumu ve özellikle alınan fazla kilolar anoreksiya yani yeme bozukluğu hastalığını tetikleyebilir. Kız çocuklarında yüzde 90 oranında daha fazla görülebilen bu sorun, kişinin bilinçaltına yerleşen kendini beğenmeme duygusundan kaynaklanıyor. Lady Gaga, Jessica Alba, İrem Derici gibi ünlü isimlerinde geçirdiği bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
Murat Boz ile Melis İşiten aşk mı yaşıyor?

Murat Boz ile Melis İşiten aşk mı yaşıyor?

Bir dönem Aslı Enver ile Uraz Kaygılaroğlu'nun tanışma aşamasında olduğu, ancak anlaşamadıkları için görüşmeyi kestiği öne sürülmüştü. Bu kez Aslı Enver'in eski sevgilisi Murat Boz ile Kaygılaroğlu'nun eski eşi Melis İşiten'in aşk yaşamaya başladığı iddia edildi. İşte detaylar.