Kaygi Ve Korku

Kaygi Ve Korku Haberleri

Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı?

Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı?

Yaşanan depremler çocuklarda korku ve kaygı bozukluğuna neden olabilir. Uzmanlar deprem ile ilgili yapılan hazırlıkların çocuklarda kaygı ve korkuyu azaltabileceğini söylüyor. Peki, Çocuğa deprem nasıl anlatılır? Deprem anında ve sonrasında ne yapılmalı? Uzman Pedagog Zeynep Şimşek depremin çocuklar üzerinde bıraktığı etkileri ve bunun çözüm yollarını anlattı.
Doğuma psikolojik olarak hazırlanmak önemli

Doğuma psikolojik olarak hazırlanmak önemli

Doğumun bilinmezliğine dair korku ya da geçmiş yaşantılarda çözümlenmemiş kişisel kaygı ve korkuları tetikleyebilir. Doğuma fizyolojik olarak hazırlanıldığı kadar, psikolojik olarak da hazırlanabilmek çok önemlidir. Psikolog Merve Kırna, doğuma psikolojik olarak hazırlanmanın önemli olduğunu söyledi.
Çocuk hastalar, sanal gerçeklik gözlüğü ile tedavi ediliyor

Çocuk hastalar, sanal gerçeklik gözlüğü ile tedavi ediliyor

Karaman Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Açıkgöz, çocuk hastaların kendileri için oldukça özel hastalar olduğunu söyledi. Çocukların hastane korku ve endişelerini yenmek, hastaneden mutlu ve sağlıklı ayrılmalarını sağlamak, hastanede geçirdikleri zamanı mümkün olduğu kadar konforlu hale getirmek istediklerini ifade eden Açıkgöz, "Hastanemizde çocuklara yönelik fiziksel alan ve duvar kapı giydirmeleriyle başlatmış olduğumuz çalışmalara bir yenisini daha ekledik. Çocukların hastane kaygı ve korkularını en aza indirebilmek için sağlık personellerimizin tıbbi süreçleri yönetmelerinin yanı sıra tüm teknolojik gelişmeleri de dahil etmekteyiz. Sanal gerçeklik gözlüğü ile çocuk kan alma ünitemizde ve lokal sünnetlerimizde çocukların dikkatini çekecek çizgi filmler, animasyon filmlerle çocukların hastane korkusunu yenmesi, yapılacak girişimlere ve müdahalelere daha kolay izin vermesi ile gerek sağlık profesyonellerimizin gerekse ailenin rahat etmesini amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı
Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım?

Çocuğum yemek yemiyor, ne yapmalıyım?

Çoğu ebeveyn, “iyi ebeveyn” olmayı çocuğa daha çok yemek yedirme ile bağdaştırmakta ve çocuk yemek yemediğinde kaygılanmakta. Yemek  yemeği fizyolojik bir ihtiyaç olarak düşünmek gereklidir. Bir öğün yemek yemeği reddeden çocuk, diğer öğüne doğal olarak acıkacaktır.   Genellikle sağlıklı çocukların beslenme düzenlerinin de sağlıklı olması beklenir. Fakat, çocuğun herhangi başka bir şikayeti yoksa ve buna rağmen yemek yemeyi reddediyorsa, bu durumda ebeveyn-çocuk arası duygusal bağlara odaklanmak gerekir.   Ciddi iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı, kusma ve ek şikayetler olduğunda, hem fiziksel muayene hem de bir ruh sağlığı uzmanına gidilmelidir.   Çocuk gelişimi,  çocuklarda görülen kaygı ve korkuları yenme konusunda ailelere düşen görevleri Uzman Klinik Psikolog Serra Ababay ''Biliyor musun?'' için anlattı. Daha fazlası için diğer videoları izleyebilirsiniz.  
Kaygı Bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir?

Kaygı Bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir?

Uzman Psikolog Sibel Deniz Toledo Anksiyete (kaygı) bozukluğu günlük faaliyetler sonucu oluşan, sabit kaygı ve korkuların kişiyi etkilediği zihinsel hastalıklardır. Genel anksiyete normal ve sağlıklı bir duygusal tepki olmasına rağmen, anksiyete bozuklukları kaygılı bireyde aşırı, baskın ve adeta yaşamı felç eden bir boyuta ulaştığında görülür. Anksiyete (kaygı) bozuklukları çeşitlerine göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. Anksiyete bozukluklarının en yaygın ve ortak belirtileri şunlardır: Panik hissi ve açık bir neden olmaksızın görülen huzursuzluk ve tedirginlikler, obsesif (takıntılı) düşünceler, ritüel haline gelen davranışlar, uyku bozuklukları, kaslarda gerilim, soğukkanlı olamama.