Kisirlik

Kisirlik Haberleri

Tüp bebek tedavisinde önüne geçilemeyen 7 ön yargı

Tüp bebek tedavisinde önüne geçilemeyen 7 ön yargı

Ülkemize yavaş yavaş artmaya başlayan tüp bebek tedavisinde, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kısırlık, tüp bebek ve üreme tedavileriyle ilgili en sık karşılaşılan ve aşılamayan ön yargılardan bahsetti.
Erken yumurtalık yetmezliğinde yaşam tarzını değiştirerek çocuk sahibi olmak mümkün

Erken yumurtalık yetmezliğinde yaşam tarzını değiştirerek çocuk sahibi olmak mümkün

İnfertilite, yani bir yıl korunmadan çocuk sahibi olamama oranı dünyada %8-12 arasındayken, ülkemizde bu oran %10-20 aralığında değişiyor. İnfertiliteye neden olan en önemli faktörlerden biri kadınlarda yaşanan erken yumurtalık yetmezliği olarak biliniyor.
Mastürbasyon hakkında 5 yanlış bilgi

Mastürbasyon hakkında 5 yanlış bilgi

Ergenlik çağında başlayan cinsel gelişim, kişinin kendi vücudunu keşfetmesiyle farklı boyutlara ulaşır. Erkeklerin yüzde 94'ü ergenlik çağında başladığı mastürbasyonu tüm hayatları boyunca uygulamaya devam eder. Bu konudaki en çok merak edilen sorulardan biri "Mastürbasyon zararlı mı?" Kulaktan dolma yanlış bilgiler insanların mastürbasyondan korkmasına ve kötü bir şeymiş gibi algılamasına neden oluyor. Oysa ki mastürbasyonun sağlığa birçok yararı var. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney mastürbasyon hakkındaki 5 yanlış bilgiyi açıkladı.
Sayı mutluluk getirmez

Sayı mutluluk getirmez

Erkeklerin çoğu aklını ya penis boyuna ya da ilişki, mastürbasyon sayısına takıyor, kendini arkadaşlarıyla kıyaslıyor. Beyler, dilin kemiği yok, herkes konuşuyor ama söylenenler ‘Ne kadar doğru?’ diye düşünmüyorsunuz. Sayı mutlu etmez. Önemli olan zevk alıp doyuma ulaşmak.
Baba olmayı engelleyen 10 tehlike

Baba olmayı engelleyen 10 tehlike

Çocuk sahibi olmak hemen her çiftin hayali. Ancak bu her zaman kolay olmayabiliyor, zira ülkemizde her 100 çiftten 10-15’inde infertilite (kısırlık) sorunu yaşanıyor. Nedeni kimi zaman kadından, kimi zaman erkekten kaynaklanan infertilite problemi. Bu hastalık, sperm sayısının ve kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Araştırmalar son 50 yılda sperm sayısının yüzde 50 oranında azaldığını gösteriyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alagöl, günümüzde sperm sayısı ile kalitesinin düşmesinde hatalı alışkanlıkların da önemli bir yer edindiğine dikkat çekerek, “Üreme sağlığını tehdit eden alışkanlıklar günümüzde gittikçe yaygınlaşıyor. Bu nedenle infertilite sorunu yaşayan erkeklerde öncelikle yaşam alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekiyor” diyor. Peki, erkeklerin baba olmalarını önleyen faktörler neler? Prof. Dr. Alagöl, sperm sayısını ve kalitesini düşüren etkenleri anlattı.
İyot eksikliği neden olur? Belirtileri ve tedavileri

İyot eksikliği neden olur? Belirtileri ve tedavileri

İyot çoğu insanın ihmal ettiği bir mineral. Genellikle tuzdan almayı tercih ettiğimiz iyot, aslında bazı besinlerde bol miktarda bulunuyor. Tiroid hormonu için vazgeçilmez bir faktör olan iyodun eksikliğinde kısırlıktan zeka geriliğine kadar birçok hastalık ortaya çıkabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Abdülkadir Dağ, iyot eksikliği 7’den 70’e ciddi bir sorun olduğunu belirtirken, dünya nüfusunun yüzde 72’si iyot eksikliği tehdidi altında olduğunu söyledi. İyot eksikliği için yapılması gerekenler, iyot içeren besinler ve tuzda bulunan iyot hakkında tüm detaylar haberimizde.
Corona virüs korkusundan evde sperm donduranların sayısı arttı

Corona virüs korkusundan evde sperm donduranların sayısı arttı

Amerika'daki birkaç klinik, evde sperm dondurma kitlerini sipariş eden erkek sayısında ani artışlar olduğunu bildirdi. Erkekler COVID-19'un doğurganlıklarını etkileyebileceğinden ve kısır kalabileceklerinden endişe duyuyor. Ateş sperm üretimini bozabilir, ancak etkileri kısa ömürlü. Peki corona virüs sperm kalitesini etkiler mi? Corona virüs ve kısırlık hakkında detaylı bilgi haberimizde.
Kısırlık tehlikesiyle karşı karşıyasınız

Kısırlık tehlikesiyle karşı karşıyasınız

Çikolata kistleriyle seyreden endometriozis tedavi edilmezse ilerlemeye devam ediyor. İlerledikçe de yumurta kalitesinde ve tüplerin yapısında bozulmaya neden oluyor. Bu durumda kadın kısırlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.
Süt hormonu tek başına kısırlık nedeni değil

Süt hormonu tek başına kısırlık nedeni değil

Prolaktin yani süt hormonu epey hasas. Beyinde tümor varsa ya da değerler yüksekse ilaç veriliyor. Ama bu hormonun tek başına yüksekliği kısırlık nedeni değil, panik yapmayın. Öyle olsaydı emziren hiçbir kadın hamile kalamazdı.
Corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı?

Corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı?

Tüm dünyayı etkileyen corona virüs ile ilgili semptomlar ve hastalık sonrasındaki etkileri tartışılmaya devam ediyor. Corona virüsü ya da diğer adıyla COVID-19 ile ilgili son günlerde üreme sağlığı için bir tehdit oluşturup oluşturmadığı tartışılıyor. Henüz yeterli veri olmadığı için kesin bir bilgi elde etmek zor olsa da bu konuda uzmanları görüşleri gelmeye başladı. Üroloji ve Androloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu corona virüs erkeklerde kısırlığa yol açabileceği iddiası hakkında önemli bilgiler verdi.
Uzun ve zayıf ergen kızların çikolata kisti geliştirme olasılığı daha yüksek

Uzun ve zayıf ergen kızların çikolata kisti geliştirme olasılığı daha yüksek

Kız çocuklarının yüzde 10'unu etkileyen endometriozisin (çikolata kisti) uzun ve zayıf kızlarda görülme olasılığının yüksek olduğu bulundu. Bu durumun yüksek östrojen seviyelerine bağlı olduğunu belirten araştırmacılar Endometriozisizin (çikolata kisti) ileriki yaşlarda hamile kalmayı zorlaştırdığını söylüyor.
Madde bağımlılığı yaşı 10'a kadar düştü

Madde bağımlılığı yaşı 10'a kadar düştü

Kişilerin psikolojik dayanıklılık seviyesi düşükçe bağımlılık geliştirme eğilimlerinin artığına dikkat çeken Psikolog Merve Mamacı, herhangi bir maddeye bağımlılık yaşının 10 yaşa kadar indiğini söyledi. Çocukların maddeye kolay ulaşabildiğini belirten Mamacı, “Çocukların bağımlı olmasını önlemek için onlarla iyi iletişim kurmak ve dinlemek gerekiyor” dedi.
Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu?

Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir; Polikistik over sendromu nedir? Kısırlığa neden olur mu? Konusuyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı. Özellikle ülkemizde ve Orta Doğu coğrafyasında görülen genetik, hormonal dengesizliğinde eşlik ettiği ve yumurtalarda olması gerekenden fazla sayıda yumurtanın görüldüğü bir sendromdur. Polikistik over sendromu olan hastalarda insülin direncine bağlı olarak aşırı kilo, tüylenme ve adet düzensizliği görülür. Kadınların doğurganlık döneminde yumurtlama problemine neden olabildiği için kısırlık şikayeti olabilmektedir, sağlıklı yumurta gelişimi sağlandıktan sonra ise yüksek gebelik oranları elde edilir.
Miyomlar kısırlık yapar mı?

Miyomlar kısırlık yapar mı?

Miyomlar, spermin yumurtaya ulaşmasına ya da embriyonun rahme tutunmasına engel bir noktada ise kısırlığa sebep olabilir diyen Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Sertan Aksu, dikkat edilmesi gereken durumun miyomun nerde konumlanmış olduğunun altınız çizdi.
Miyom ne gibi şikâyetler oluşturur?

Miyom ne gibi şikâyetler oluşturur?

Bulundukları bölgelere göre şikayetler veren miyomlar konusunda Kadın Hastalıkları Doğum Ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Sertan Aksu bilgi verdi.
Akdeniz tipi beslenme şekli kısırlığı önlüyor

Akdeniz tipi beslenme şekli kısırlığı önlüyor

Fazla kilonun erkeklerde birçok sorunla birlikte kısırlığa da neden olduğu bilgisini veren Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Erol, Yapılan laboratuvar çalışmaları kilo problemine bağlı olarak testisten salgılanan bazı moleküllerin eksildiğini ve bu sebeple üreme yeteneğinin doğrudan azaldığını ortaya koymaktadır." dedi.
Erkek kısırlığında 'Çip Bebek Tedavisi'

Erkek kısırlığında 'Çip Bebek Tedavisi'

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kısırlık yani infertilite sorununun ortaya çıkmasında erkek faktörünün kadın kadar etkili rol oynadığını söyledi. Prof. Dr. Attar, doğal fizyolojiyi taklit ederek geliştirilen ve Türkiye’de de son 5 yıldır uygulanmaya başlanan mikroçip teknolojisiyle, erkek kaynaklı kısırlık tedavisinde olumlu sonuçlar aldığını dile getirdi.
Tüp bebek ve kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı?

Tüp bebek ve kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı?

Tüp bebek ve kısırlık tedavisinde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin doğurganlığını arttırmak ve başarı oranını yükseltmek amacıyla için hormon ilaçları kullanılıyor. Kullanılan hormon ilaçlarının kanser riskini arttırabileceği ihtimali çiftleri tedirgin ediyor. Peki, Peki, Tüp bebek ve kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı? Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun tüp bebek ve kısırlık tedavilerinde kullanılan ilaçların riskleri hakkında bilgi verdi.
FSH yüksekliği nedir, belirtileri nelerdir? FSH hormonu nasıl düşürülür?

FSH yüksekliği nedir, belirtileri nelerdir? FSH hormonu nasıl düşürülür?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavi sürecinde yapılan testler, doğurganlık seviyelerinin belirlenmesinde önemlidir. Hormon seviyelerinin ölçülmesi ve özellikle de FSH seviyelerinin bakılması kadında ise over ve erkekte testisin fonksiyon bozukluğunu belirlemede önemli rol oynar. Üroloji ve Androloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, "Dışarıdan testosteron kullanımı veya aşırı artmış testosteron değerleri FSH seviyesini düşürür. Testosteron hormonu kullanımı çocuk isteği olan ve testosteron seviyesi düşük olan erkeklerde kullanılmamalıdır." dedi. Peki, FSH yüksekliği nedir, belirtileri nelerdir? FSH hormonu görevi nedir? FSH hormonu nasıl düşürülür? Üroloji ve Androloji Uzmanı Doç. Dr. Emre Bakırcıoğlu, FSH yüksekliğinin doğurganlık sürecindeki etkisini anlattı.
Azoospermi kaynaklı kısırlıkta ROSI tekniği ile 7 canlı doğum gerçekleşti

Azoospermi kaynaklı kısırlıkta ROSI tekniği ile 7 canlı doğum gerçekleşti

Son teknoloji kullanılarak uygulanan yeni nesil kısırlık tedavisi ROSI (Round Spermatid Enjeksiyonu) işlemiyle çiftler çocuk sahibi olma hayallerine kavuşabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği ROSI tekniğinin sürecini anlattı.