Magnezyum

Magnezyum Haberleri

Magnezyum ağrıları azaltıyor

Magnezyum ağrıları azaltıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir grup bilim insanı, deney hayvanları üzerinde yaptığı çalışmada, magnezyum sitratın bağışıklık sistemi dengesini düzenleyerek vücuttaki ağrıları azalttığını açıkladı.
Uzmanından uyarı: Eksikliği pek çok soruna neden oluyor

Uzmanından uyarı: Eksikliği pek çok soruna neden oluyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Meliha Hafız, kas ve kemik sağlığı için magnezyum minerali alımının çok önemli olduğunu açıkladı.
Magnezyum nedir

Magnezyum nedir

Magnezyum insan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Vücut ve beyin sağlığı açısından bir çok önemli rolü olan magnezyum oldukça faydalıdır. Günlük beslenme tarzınız yeterince sağlıklıysa sizde yeteri düzeyde magnezyum alıyorsunuz demektir.
Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Hipomagnezemi olarak da bilinen magnezyum eksikliği oldukça sık rastlanan bir sağlık problemidir. Magnezyum insan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Vücut ve beyin sağlığı açısından bir çok önemli rolü olan magnezyum oldukça faydalıdır. Günlük beslenme tarzınız yeterince sağlıklıysa sizde yeteri düzeyde magnezyum alıyorsunuz demektir. Magnezyumla ilgili merak edilen " magnezyum nedir, magnezyum nelerde bulunur " sorularının yanıtı haberimizde.
Magnezyum eksikliğinin belirtileri, magnezyum hangi besinlerde var?

Magnezyum eksikliğinin belirtileri, magnezyum hangi besinlerde var?

Magnezyum pek çok besinde bulunur ve magnezyum eksikliği birçok soruna yol açabilmektedir. Peki, magnezyum eksikliği neden dikkate alınmalıdır, Magnezyum eksikliğinin belirtileri, magnezyum hangi besinlerde var? Tüm bu sorularımıza yanıtları Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Günal açıkladı…
Maden suyunu şişeden içmek daha faydalı! Bardağa döküldüğünde böyle oluyor

Maden suyunu şişeden içmek daha faydalı! Bardağa döküldüğünde böyle oluyor

Genellikle soda ile karıştırılan ancak sodaya nazaran içeriğinde kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok mineral barındıran maden suyunun insan vücuduna ciddi katkıları var. Peki, maden suyu nasıl içilmeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket Yavuz Koçoğlu, maden suyu tüketimi hakkında bilinmeyenleri anlattı
Kemik sağlığı için gerekli 7 vitamin

Kemik sağlığı için gerekli 7 vitamin

Sağlıklı ve doğru beslenme, birçok sağlık sorununun önlenmesi için gerekli olduğu kadar kemik yapısı için de önemlidir. Özellikle kemik kırıklarının, genellikle ileri yaşta ortaya çıkan kemik erimesinin önlenmesi ve kemiklerin güçlendirilmesi için kalsiyum, magnezyum, potasyum, Vitamin D, omega-3 bakımından zengin besinler tüketilmesi gereklidir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, sağlıklı kemik yapısı için doğru beslenme kuralları hakkında bilgi verdi.
Hamilelikte magnezyum eksikliğine dikkat

Hamilelikte magnezyum eksikliğine dikkat

Hamilelik döneminde, vücudun ihtiyacının arttığı minerallerden birisi de kuşkusuz ki magnezyumdur. “Magnezyum, vücudumuz için gerekli en önemli minerallerden biridir. Böbrek, kemik, kas ve diş sağlığı için çok önemlidir. Kan şekeri, kan basıncı, vücutta enzimlerin çalışmasının düzenlenmesinde önemli rol üstlenir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç açıklıyor...
Balkabağı zayıflatıyor!

Balkabağı zayıflatıyor!

Kış sofralarının vazgeçilmez sebzesi balkabağının faydası çok. İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler bulunan balkabağı 800 yıl önce yaşamış olan Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina'nın kitabında kanser hastalarına şifa olarak öneriliyor. Ancak balkabağının tek marifeti bu değil...
Magnezyum eksikliği sinsice ilerliyor

Magnezyum eksikliği sinsice ilerliyor

Magnezyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Magnezyum eksikliğinde neler olur? İşte, kas ve kemikler için önemli bir mineral olan magnezyum hakkında bilinmesi gerekenler... Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, magnezyum eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi...
Tam mevsiminde bol bol tüketin!

Tam mevsiminde bol bol tüketin!

Sofraların renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlı besinlerinden bal kabağını tüketmenin tam zamanı. Çok iyi bir beta-karoten, C, K, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sofralara çeşitli tariflerle bal kabağını getirerek vücudun enerjisini artırmak ve hastalıklardan korunmak mümkün.
Turuncu ve yeşil besinleri bir arada tüketin!

Turuncu ve yeşil besinleri bir arada tüketin!

Sağlıklı kemikler için kalsiyum gerekli; ancak tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir kemik yapısı için A-C-D-K vitaminleri, potasyum, magnezyum içeren turuncu ve yeşil besinlerin gücünden de yararlanmak gerekiyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sağlıkla gelişen ve güçlü kemikler için tüketilmesi gereken besinleri anlatıyor.
Kemik dostu besinler

Kemik dostu besinler

Sağlıklı kemikler için kalsiyum gerekli; ancak tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir kemik yapısı için A-C-D-K vitaminleri, potasyum, magnezyum içeren turuncu ve yeşil besinlerin gücünden de yararlanmak gerekiyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sağlıkla gelişen ve güçlü kemikler için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgi veriyor...
Vitamin deposu şeftaliyi tüketmek için 5 neden

Vitamin deposu şeftaliyi tüketmek için 5 neden

Yaz aylarının en lezzetli meyvelerinden biri olan şeftali, içeriğindeki çeşitli vitamin ve mineraller açısından da adeta bir sağlık deposudur. Antioksidanları barındıran yapısı sayesinde birçok kanser türünden koruyucu özelliği bulunuyor. Şeftali, potasyum ve magnezyum yönünden zengin özelliği ile hamilelik sürecinde yaşanan kas kramplarının da önlenmesine yardımcı oluyor. Diyetisyen Sinem Uygun, şeftalinin faydaları hakkında bilgi verdi.
Magnezyum bileşeni kaygıyı azaltıyor

Magnezyum bileşeni kaygıyı azaltıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Nazan Uysal Harzadın başkanlığındaki ekip, fareler üzerinde yaptığı araştırma sonucu kaygı düzeyini azaltan magnezyum bileşenini tespit etti
Depresyona karşı kabak çekirdeği

Depresyona karşı kabak çekirdeği

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Nazan Uysal Harzadın tarafından fareler üzerinde yapılan deneyde, iki magnezyum bileşeninin kaygı düzeyini azalttığı belirlendi.
Mucize mineral Magnezyum

Mucize mineral Magnezyum

Sevgili Okurlar; Magnezyum insan vücudu için gerekli olan en temel minerallerden biridir. En çok bilindiği gibi kasların çalışmasında etkili olan, kemik yapısına destek veren, sinirsel iletimlerin gerçekleşmesinde önemli roller üstlenen bir mineral. Ama aslında bu önemli görevlerinden çok daha fazlasına sahip.
İpek gibi bir cilt için magnezyum yağı

İpek gibi bir cilt için magnezyum yağı

Magnezyum, cildiniz için çok faydalıdır. Tüm doğal nemlendiricilerle kullanılabilir cildi yumuşak ve ipeksi yapar. Magnezyum yağını çocuklar için de kullanabilirsiniz. Magnezyum, aynı zamanda vücudun D vitamini absorbe etmesine yardımcı olur. Bunun için özellikle güneş yanığından sonra kullanılan losyonların içinde magnezyum bulunması cildi rahatlatır.
Bademin 9 önemli faydası (Bademin faydaları nelerdir?)

Bademin 9 önemli faydası (Bademin faydaları nelerdir?)

Bir avuç badem sağlık açısından pek çok fayda sağlıyor. İçeriğinde barındırdığı tekli doymamış yağ asitleri, lif, antioksidanlar ve magnezyum, kalsiyum gibi minerallerle sağlık dostu olan badem tok tutuyor, ara öğünlerde meyve ile tüketildiğinde de kan şekerini dengeliyor. İşte bademin faydaları
Magnezyum eksikliği yaşadığınızın 10 işareti

Magnezyum eksikliği yaşadığınızın 10 işareti

Kendinizi sık sık yorgun, depresif, sinirli mi hissediyorsunuz? Uykumakta sorun yaşıyor ya da sık sık baş ağrısı mı yaşıyorsunuz? Sorunlarınızın sebebi magnezyum eksikliği olabilir.