Mutluluk Hormonu

Mutluluk Hormonu Haberleri

Mutluluk Hormonu haberleri sayfasında Mutluluk Hormonu haberlerini bulabilir tüm Mutluluk Hormonu haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. Mutluluk Hormonu haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 22 haber bulunmaktadır.

Bu yiyecekler mutluluk veriyor! İşte tüketenleri mutlu eden 6 önemli besin

Bu yiyecekler mutluluk veriyor! İşte tüketenleri mutlu eden 6 önemli besin

Tüketilen besinlerle mutluluk hormonları arasında güçlü bir ilişki olduğu biliniyor. Özellikle karbonhidrat içeren gıdalar mutluluk seviyesini artırmaya yardımcı oluyor. Ancak besin değeri olmayan basit karbonhidratlarla, vücudun asıl ihtiyacı olan faydalı kompleks karbonhidratların ayrımını iyi yapmak gerekiyor. Peki mutlu olmak için ne yemeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Aslıhan Altuntaş mutluluk veren sağlıklı besinler hakkında bilgi verdi.
Serotonin üretimini artıran besinler

Serotonin üretimini artıran besinler

Enerji azlığı, yorgunluk, bitkinlik, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların altında serotonin azlığının yattığını belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Melek, mutluluk veren serotonin üretiminin yüzde 90'ının bağırsaklarda gerçekleştiğini söyledi. Melek, serotonini artırmak için yapılması gerekenleri anlattı.
Kalplerimizi çalmaya yemin etmiş haftanın en sevimli 8 hayvanı

Kalplerimizi çalmaya yemin etmiş haftanın en sevimli 8 hayvanı

Onlar olmasaydı halimiz ne olur? Hayvan dostlarımızdan bahsediyoruz tabii ki! Evde hayvan beslemesek bile internette mutlaka takip ettiğimiz kedi köpek videoları paylaşan hesaplar vardır. Şimdi sizlere bu hafta kalplerimiz çalmaya yemin eden sevimli dostlarımızın paylaşımlarını sunuyoruz. Aman dikkat! Bu içerik yüksek oranda mutluluk hormonu salgılamanıza neden olabilir. Hadi başlayalım!
Aşırı mutluluk kalbi öldürüyor: Mutlu kalp sendromu nedir?

Aşırı mutluluk kalbi öldürüyor: Mutlu kalp sendromu nedir?

Duygusal açıdan çok hassas olduğunu düşündüğünüz kişilere, özellikle de orta yaş üzerindeki kadınlara üzücü bir haber vermeniz gerekirse kırık kalp sendromunu, sevinçli bir haber ya da sürpriz yapacaksanız mutlu kalp sendromunu aklınızda tutmakta fayda var. Kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Biteker, yoğun stres ve üzüntü gibi ani ve aşırı mutluluğun da kalbe zarar verebildiğini söylüyor: Her duyguyu dozunda yaşayın.
Bebeklerde depresyon olur mu?

Bebeklerde depresyon olur mu?

Depresyon insan yaşamının her döneminde ortaya çıkabilen hatta bebeklik döneminde bile görülebilen bir hastalıktır. Anneden ayrılma ile ortaya çıkabilen bebeklik depresyonu vefat ve annenin bakım veremeyecek duruma gelmesi gibi durumlarda da ortaya çıkabiliyor. Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi bebeklerde depresyonu anlattı.
Dopamin nedir? Dopaminin faydaları

Dopamin nedir? Dopaminin faydaları

Dopamin, vücutta doğal olarak üretilen bir kimyasal. Duygusal tepkilerin kontrolünde çok önemli bir role sahip olan dopamin, sinyallerin beyne sağlıklı bir şekilde iletimesi yardımcı olur. Ödül ve haz sistemi üzerinde de etkisi olduğu belirtilen dopaminin, genler düzenlemesinde de aktif rol üstlendiği söyleniyor. Dopaminin vücuda faydaları ve dopamini doğal yöntemlerle artırmanın yolları haberimizde.
Cinsel istek neden azalır? Hangi yiyecekler libidoyu (cinsel isteği) arttırır?

Cinsel istek neden azalır? Hangi yiyecekler libidoyu (cinsel isteği) arttırır?

İnsanlar binlerce yıl boyunca iyi bir cinsellik için deneyimlerini ve cinsel performanslarını arttırmanın yolunu aradı. Cinsel isteği artıran en iyi yiyecekleri keşfetmek için araştırmalar yapıldı. Bilim adamları daha iyi bir cinsel ilişki için çeşitli yiyecekleri inceledi. Peki, hangi besinler libidoyu (cinsel isteği) arttırıyor? Libido (cinsel istek) neden azalır? Diyetisyen Tuğçe Kırcılar libidoyu (cinsel isteği) arttıran yiyecekler hakkında bilgi verdi.
Adet döneminde çikolata seçimi yaparken dikkat!

Adet döneminde çikolata seçimi yaparken dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zeynep Akçöltekin "Çikolata krizinin temelinde sadece kakaonun vücutta halk arasında mutluluk hormonu denilen serotonin hormonunun artışına yol açması değil aynı zamanda çikolatanın ağızdaki tat tomurcuklarında bıraktığı his de yer alıyor. Adet döneminde tadını en çok beğendiğiniz çikolatayı seçin." ifadelerini kullandı.
Ağrı kesicilere başvurmadan baş ağrısını hafifletmenin 7 yolu

Ağrı kesicilere başvurmadan baş ağrısını hafifletmenin 7 yolu

Son yıllarda artış gösteren ağrı kesici bağımlılığına karşı, kronik ağrı ve acılarıyla yaşayan insanlar ağrılarını iyileştirmek veya hafifletmek için çeşitli alternatiflere yöneliyor. Çünkü doğal yöntemler uygulayarak baş ağrınızı dindirmenin yolları var. İşte Ağrı kesicilere başvurmadan kronik ağrıyı hafifletmenin 7 yolu…
Sonbahar biyolojik saat döngüsünü aksatıyor

Sonbahar biyolojik saat döngüsünü aksatıyor

Sonbaharla birlikte yağışların artması ve hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesi vücudun biyolojik saatini de etkiliyor. Sonbaharla gelen sorunlarla başa çıkabilmek için mevsim geçişlerinde uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor. Sonbaharda gecelerin uzamaya başlamasının uyku sorunlarına yol açabildiğini söyleyen Prof. Dr. Hikmet Yılmaz uyku ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.
Gönüllülük faaliyetleri stresi azaltıyor

Gönüllülük faaliyetleri stresi azaltıyor

Koşu veya tempolu yürüyüş, mutluluk hormonu salgısını artırarak ruh sağlığını güçlendiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, gönüllülük faaliyetlerine katılmak egzersiz kadar etkili
Uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı probiyotikler mi?

Uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı probiyotikler mi?

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda depresyon ve travma sonrası yaşanan bozuklukların giderilmesinde probiyotikli gıdalar ile beslenmek büyük rol oynadığını söylüyor. Mutluluk hormonu olan serotoninin yüzde 95’ini vücudumuzdaki probiyotiklerin sağladığını söyleyen Gıda Mühendisi Nurdan Baloğlu Tuncal, probiyotiğin bilinmeyenleri anlatıyor.
Canan Karatay mutluluğun formülünü açıkladı

Canan Karatay mutluluğun formülünü açıkladı

Mutluluk hormonu serotoninin yüzde 90'ının bağırsaklardaki dost bakteriler tarafından üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi doğal prebiyotikler ve doğal ev yoğurdu, doğal fermantasyon sirke, doğal turşu, şirden mayalı peynir gibi doğal probiyotikler sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olarak hayati önem arz ediyor” dedi
Mutluluğun formülü gün ışığında saklı

Mutluluğun formülü gün ışığında saklı

Kısa, loş ve soğuk kış günleri insan psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Mutluluğun formülünün gün ışığında saklı olduğunu anlatan Prof.Dr. Gülten Kaptan Ateşoğlu, "Güneşten mümkün olduğunca çok faydalanmak gerekli. Yürüyüş, dengeli beslenme ve aktivite mutluluk hormonunun artmasını sağlar" dedi
Bağırsak sistemi sağlıklı olan bebekler daha mutlu

Bağırsak sistemi sağlıklı olan bebekler daha mutlu

Vücuttaki mutluluk hormonunun yüzde 95’inin ikinci beyin olarak bilinen bağırsaklarda bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar <strong>bağırsak sistemi</strong> düzenli olan bebeklerin mutlu bebekler olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Eğer annenin sütü yetersizse fermantasyon yöntemiyle üretilmiş devam sütleri tercih edilmeli"
Spining Zayıflatır Mı?

Spining Zayıflatır Mı?

Spining zayıflatır ve zayıflatmak ziyade fazla kilolarımızdan, şekilsiz duran vücut tiplerimizden kurtulmayı da sağlayan avantajlı bir spordur. Yeteri kadar kalori yani belirli seviyelerde yapıldığı zaman ortalama kilonuza ve boyunuza orantılı olarak 700 kaloriye kadar yakma gibi bir imkan sağlıyor. Ayrıca Spining ve bu yaptığımız aktiviteler sonucunda vücudumuzun endorfin hormonu yani mutluluk hormonu salgılaması da çok yüksek oranda olur.  Hem denenmesi kolay hem de keyifli bir spor olarak herkesin denemesini öneriyoruz. İnsanlar genelde zaten bu tip sporları yağ yakmak için, kilolarından kurtulmak için yaptırıyor ya da yapıyor. Buradan her yaş grubuna uygun sağlık koşulları üzerinde herkese tavsiye edebiliriz.  
Spining’in Faydaları Nelerdir?

Spining’in Faydaları Nelerdir?

Spining zayıflatır ve zayıflatmak ziyade fazla kilolarımızdan, şekilsiz duran vücut tiplerimizden kurtulmayı da sağlayan avantajlı bir spordur. Yeteri kadar kalori yani belirli seviyelerde yapıldığı zaman ortalama kilonuza ve boyunuza orantılı olarak 700 kaloriye kadar yakma gibi bir imkan sağlıyor. Ayrıca Spining ve bu yaptığımız aktiviteler sonucunda vücudumuzun endorfin hormonu yani mutluluk hormonu salgılaması da çok yüksek oranda olur.  Hem denenmesi kolay hem de keyifli bir spor olarak herkesin denemesini öneriyoruz. İnsanlar genelde zaten bu tip sporları yağ yakmak için, kilolarından kurtulmak için yaptırıyor ya da yapıyor. Buradan her yaş grubuna uygun sağlık koşulları üzerinde herkese tavsiye edebiliriz.  
Mutluluk hormonu salgılayan 7 besin

Mutluluk hormonu salgılayan 7 besin

Söz konusu ruh sağlığınız ise bunun başında sağlıklı beslenmek geliyor. Peki vücutta mutluluk hormonu olan serotonin salgılayan besinlerin hangisi olduğunu biliyor musunuz?<br />  
Sonbaharda kilo almamak için bunlara dikkat!

Sonbaharda kilo almamak için bunlara dikkat!

Sonbaharda azalan güneş ışınları mutluluk hormonu olan seratonin salgılamasının azalması ve beyin kimyasının değişmesiyle birlikte depresyona da sebep olabiliyor. Peki vücudun kilo almaya meyilli olduğu bu dönemde neler yapılmalı, nasıl beslenilmeli?
Güzel bir gülümseme için...

Güzel bir gülümseme için...

Gülümsemenin insanı güzelleştiren, olumlu duygular uyandıran ve mutluluk hormonu endorfini arttıran doğal bir iyileştirici olduğunu söyleyen Ortodontist Dr. Aylin Yalçın'a göre, güzel bir gülümsemenin püf noktası sağlıklı dişler