Obezite

Obezite Haberleri

Obezite problemi çocuklarda duruş bozukluğuna sebep olabiliyor

Obezite problemi çocuklarda duruş bozukluğuna sebep olabiliyor

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren dengesiz beslenme ile gelişen obezite probleminden dolayı duruş bozukluğu da görülebildiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ruhan Özer, "Egzersiz, postür (duruş) problemini ortadan kaldırmada kullanılan en etkin tedavi yöntemidir. Çocuğunuz ağrıdan bahsediyorsa, çocuğunuzu incelediğiniz zaman herhangi bir asimetri gözlemliyorsanız doktorunuzdan postür analizi yapmasını istemelisiniz” dedi.
'Abur cubur ürünleri tütünle aynı kategoride değerlendirilmeli'

'Abur cubur ürünleri tütünle aynı kategoride değerlendirilmeli'

Abur cubur ürünleri ve fast food'un kilo aldırmanın da ötesinde sağlığa zararlı olduğu yıllardır biliniyor. Sağlık uzmanları, İngiltere'de obezite krizine karşı hükümeti önlem almaya ve abur cubur yiyeceklere, sigara ve tütün ürünlerine getirilen türden katı düzenlemeler getirmeye çağırdı.
Elma tip vücut şekli demans nedeni olabilir

Elma tip vücut şekli demans nedeni olabilir

Demansa Yakalanma Nedeni Olabilir İngiltere’de 50 yaş üzerindeki kadınlar arasında yapılan bir araştırmada elma tipi vücut yapısına sahip 6500’den fazla kadının demansa yakalanma olasılığının yüzde 40 daha fazla olduğu belirtiliyor. Obezite ve demans arasındaki ilişkiye bir açıklık getiren Dr. Murat Berksoy özellikle kadınlar arasında daha yaygın olarak görülen “Abdominal Obezite” konusunda uyardı ve "Yaşlanma sürecinde demansa yakalanma riskini elimine etmek için abdominal bölge ve bel bölgenizde biriken yağlardan dolayı elma tipi vücuda sahip kadınlar olarak yaşam tarzı seçimleriniz ve beslenmenize dikkat etmelisiniz" dedi.
En büyük tehlike: Obezite

En büyük tehlike: Obezite

Corona virüs süresince mecburi karantina döneminde, üstelik hareket etme olanağımız da iyice azalmışken evlerde yapılan ekmekler, pizzalar, kurabiyeler herkese 1 kilo aldırmış olsa, ülkece 80 milyon kilo ağırlaştık demektir.
Obezite ameliyatı için kurallar değişti

Obezite ameliyatı için kurallar değişti

Sağlık Bakanlığı tarafından obezite ameliyatları için yeni bir karar verildi.
Kilo veren köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı

Kilo veren köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı

Evcil hayvanlarda obezite problemi her geçen gün artıyor. Yetersiz egzersiz ve sağlıksız beslenme evcil hayvanların obez olmasına neden olan en büyük faktör. Ancak obez hayvanlar da düzenli bir diyet ve sporla zayıflayıp eski sağlıklarına kavuşabiliyor. İşte zayıflayan köpeklerin 10 öncesi ve sonrası fotoğrafı.
Yeni araştırma: Obezite gençlerde beyin hasarına neden oluyor

Yeni araştırma: Obezite gençlerde beyin hasarına neden oluyor

Araştırmacılar, obezitenin gençlerde beyin hasarı belirtileri ortaya çıkardığını söylüyor. Beyindeki hasarın insanlara tokluk hissi veren ve yemeyi bırakması gerektiğini bildiren bir hormonu etkileyebileceğini söylüyor. Uzmanlar, gençlerde şişmanlığın tedavi edilmesinin önemli olduğunu aksi halde bu sağlık sorunları yetişkinlikte daha da kötüye gidebileceği konusunda uyarıyor.
Adli Tıp'ın raporuna göre ölümle biten 34 obezite ameliyatının yüzde 77'si hatalı

Adli Tıp'ın raporuna göre ölümle biten 34 obezite ameliyatının yüzde 77'si hatalı

Adli Tıp Kurumu’nun TBMM’ye gönderdiği, ölümle biten 34 obezite ameliyatına ilişkin rapora göre ameliyatların yüzde 77'si hatalı.
Annenin kilosu çocuğun obezite riskini artırıyor

Annenin kilosu çocuğun obezite riskini artırıyor

Yeni yayınlanan bir araştırmada, çocuklarda iştah fazlalığı ve obezite sıklığındaki artışa yol açan risk faktörlerinin daha doğmadan önce başladığını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getiren Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Doç. Dr. Belma Haliloğlu, anne ne kadar fazla kilo ile gebe kalırsa bebeklerinin gelecekte obez olma ihtimalinin o kadar arttığını söyledi. Doç. Dr. Haliloğlu, yine son dönemlerdeki yayınların gebelikteki gereksiz antibiyotik kullanımının da çocuktaki obezite riskini artırdığını belirtti.
Ergenlikte diyet yapılmalı mı? Ergenler nasıl beslenmeli?

Ergenlikte diyet yapılmalı mı? Ergenler nasıl beslenmeli?

Kilo ve vücut üzerine memnuniyetsizlik ergenlik döneminde yaygındır. Gençlerin beden imajları üzerindeki memnuniyetsizlikleri ve daha zayıf olma isteği diyet yapma nedenlerinin başında gelir. Erken yaşta yapılan diyetler yeme bozukluklarına ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Sağlıklı beslenmek her yaşta çok önemlidir ancak yetişkinlik dönemini sağlıklı geçirebilmek için ergenlik döneminde beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekiyor. Peki, Ergenlikte diyet yapılmalı mı? Diyetisyen Bilgen Tanyel ergenlikte diyeti ve beslenmede dikkat edilmesi gerekenler hakkına bilgi verdi.
Obezite insan ömrünü 15 yıl kısaltıyor

Obezite insan ömrünü 15 yıl kısaltıyor

Modern yaşam yeme alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Eskiden daha doğal beslenirken artık fast food gibi hazır yiyecekleri tüketiyoruz. Gittikçe daha az hareket ediyor ve daha çok yemek yiyoruz. Bu durum da günümüzde obezitenin daha yaygınlaşmasına neden oluyor. Peki obezite nedir? Dünyada hızla artan obezitenin nedenleri neler? Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Obezitenin insan yaşam süresini 10-15 yıl arasında azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır” dedi.
Obezite ve uyku apnesi ilişkisi: Neler yapılmalı?

Obezite ve uyku apnesi ilişkisi: Neler yapılmalı?

Obeziteye bağlı yağlanmadan dolayı karın bölgesi yukarıya ve aşağıya doğru genişler. Yukarıya doğru gerçekleşen genişleme akciğer bölgesinin alanını kısıtladığından daha az ve daha az derin nefes almaya neden olur. Kandaki oksijen miktarını etkileyen bu durum boyundaki yağlanmayla birleştiğinde nefes alma verme potansiyelini olumsuz biçimde etkilemeye başlar. Bunun sonucunda kandaki karbondioksit düzeyi artar, beyindeki nefes alıp verme mekanizması baskılanır ve uyku apnesi sendromu görülmeye başlanır. Özellikle geceleri farkında olmadan yaşanmaya başlanan uyku apnesinden bir süre sonra harici destek alınmadan sağlıklı solunum yapılamaz.
Obezite ve estetik

Obezite ve estetik

Obezite aşırı yağlanmadan kaynaklı olarak ciltte kalıcı deformasyona sebep olabilir. Cerrahi yöntemlerle ya da medikal yöntemlerle verilen kiloların ardından vücut kendini toparlayamayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için yapılması gerekenleri Obezite Doktoru Özgür Niflioğlu anlattı.
Obezite nedir?

Obezite nedir?

Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olan halk sağlığı sorunlarından biri. Vücutta fazla yağ birikimi ile karakterize olan durum aslında kronik bir rahatsızlık. Erkeklerde vücudun yüzde 15-18’i, kadınlarda ise vücudun yüzde 20-25‘i yağlardan meydana gelir. Erkeklerde bu oran yüzde 25’i, kadınlarda yüzde 30‘u aştığında obezite hastalığından bahsedilebilir ve bu durum alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanır.
Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebilir

Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebilir

Obezite çağın en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi. Vücut kitle indeksine göre 30'un üzerinde sonucu çıkanlar obez, 40 üzerindekiler ise morbid obez olarak kabul ediliyor. Hastalığın temel nedenleri kontrolsüz sınırsız yemekten geçmektedir aynı zamanda şeker ve yağ tüketiminin fazla olması da obezite hastalığına yol açabilir. Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Akupunktur, Ozon Terapi Uzm. Dr. Figen Atak, tek başına diyet düzenlemesinin kilo vermede yeterli olmadığını belirtti. Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebiliyor. Peki mezoterapi nedir, kimlere uygulanır?/ posta.com.tr-ÖZEL
Obezite kansere sebep olabilir mi?

Obezite kansere sebep olabilir mi?

Vücutta aşırı yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan obezite, kişilerin günlük hayatını önemli ölçüde etkileyen bir sağlık sorunu. Obeziteden muzdarip insanların tek sorunu kilo olmuyor. Obezite birçok sağlık sorununu da peşinden getiriyor. Bunlardan biri de kanser. Obezite ile kanser arasındaki ilişkiyi Obezite Doktoru Özgür Niflioğlu açıkladı.
Obezite depresyona yol açar mı?

Obezite depresyona yol açar mı?

Obezite alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olma durumuyla karakterize olmuş kronik bir rahatsızlık iken, depresyon vücuttaki seratonin hormonunun eksikliği ile ortaya çıkan psikiyatrik bir rahatsızlık. Peki bu iki durum nasıl bir bağlantıya sahip olabilir? Obezite depresyona yol açar mı? Peki depresyon obeziteye yol açar mı? Obezite Doktoru Özgür Niflioğlu bu iki rahatsızlık arasındaki ilişkiyi şu şekilde açıkladı: "Düzensiz hayat tarzı, yanlış alışkanlıklar ve dengesiz beslenmeyle başlayan süreç sosyal hayatta psikolojik kısıtlanmalara dönüşür kişi yalnızlaşmaya başlar, yalnızlaşma yeme eğilimini artırabilir ve kişi kısır bir döngüye girer."
Obezite cerrahisi nedir? Kimler için uygulanır?

Obezite cerrahisi nedir? Kimler için uygulanır?

Cerrahi yöntemlerle obezite tedavi edilebilir mi? Edilebiliyorsa kimlere uygulanır? Kronik hastalıkları olan ve vücut kitle endeksi belli değerin üzerinde olanlar için obezite cerrahisi bir tedavi yöntemidir. Ancak sonucun kalıcı olabilmesinin, durumun tekrarlamamasının şartlara bağlı olduğunu söyleyen Niflioğlu bu durumu şöyle açıklıyor: "Yaşam tarzı değiştirilmez, kronik hastalıkların tedavi sürecinde hekime destek olunmaz ise tedavi amacına ulaşmayacaktır. Bununla birlikte ameliyat sonrasında yeme tarzı, hayat tarzı ve alışkanlıklar kökten değişeceği için kişi psikolojik olarak hazır değilse depresyona dahi girebilir."
Neden obez oluyoruz?

Neden obez oluyoruz?

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin genel sağlık sorunlarından olan obezite kimlerde ve neden olur? Obezite Doktoru Özgür Niflioğlu’na sorduk.
Kilosuyla sahibine meydan okuyan kedi!

Kilosuyla sahibine meydan okuyan kedi!

Aşırı kilolu obez kediler, yüksek tansiyon ve ortopedik sorunlar gibi birçok hastalıkla karşı karşıya. Kedinizin sağlığı için kaliteli diyet kedi maması kullanmanız gerekiyor. Videomuzda yer alan etine dolgun arkadaşımız ise kilo problemiyle karşı karşıya.