Olumcul

Olumcul Haberleri

Tarihin en ölümcül virüsü Çin'de yeniden ortaya çıktı

Tarihin en ölümcül virüsü Çin'de yeniden ortaya çıktı

Tarihin en ölümcül salgınlarından biri olan kara ölüme sebep olan bubonik vebanın Çin'de yeniden ortaya çıkması endişe yaratıyor.
Koronavirüsü atlatan çocukta ölümcül sendrom görüldü

Koronavirüsü atlatan çocukta ölümcül sendrom görüldü

İngiltere'de 7 yaşındaki bir çocuk, annesiyle birlikte yakalandığı koronavirüs hastalığını atlatmıştı. Ancak hastalığın ardından çocukta başka bir rahatsızlık daha ortaya çıktı. Çocuğun Pediatrik Multisistem İnflamatuar Sendromu’na yakalandığını söyleyen uzmanlar, bu hastalığı covid-19'a bağlıyor.
Ölümcül çocuk hastalığına kesin tedavi bulundu

Ölümcül çocuk hastalığına kesin tedavi bulundu

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen, 2017 yılında “CHAPLE Sendromu” olarak tanısını koyduğu ölümcül çocuk hastalığına kesin tedavi bularak tarihe geçti. Türk doktorun bu başarısına tıp dünyasının en saygın dergilerinden “Nature Immunology” Ocak 2021 sayısında geniş yer ayırdı.
Aşılar otizme neden olur mu?

Aşılar otizme neden olur mu?

Aşıların otizm yaptığına yönelik yanlış ve temeli olmayan iddialar yüzünden çocukların ölümcül sonuçları olan bulaşıcı hastalık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, aşılamanın önemine işaret ediyor. “Aşılar otizme neden olmaz” diyen uzmanlar, aşı yaptırmamanın çok ciddi bir çocuk ihmali olduğuna dikkat çekiyor.
Ergenlik döneminden kalan sivilceleri sıkmayın uyarısı

Ergenlik döneminden kalan sivilceleri sıkmayın uyarısı

Sivilceler genellikle vücudumuzun en çok yağ salgısının arttığı ergenlik döneminde meydana gelir. Artan yağ salgıları sonrası oluşan yağ bezelerinin iltihaplanması durumudur. ünlü Rus doktor Aleksandr Myasnikov, sivilceleri sıkmanın ölümcül sonuçları neden olabileceğini açıkladı.
Pankreas kanserinin en etkin tedavisi cerrahi işlem

Pankreas kanserinin en etkin tedavisi cerrahi işlem

Görülme sıklığı giderek artıyor, sinsi bir şekilde ilerlediği için hemen belirti vermiyor, bu nedenle de tanısı geç konuyor. Üstelik ölümcül kanserler listesinin üst sıralarında yer alıyor... Tüm bu olumsuz haberlere karşın yeni gelişmeler sayesinde tedavisinde başarı oranı yükseldiği için hekimler hastalarından asla umudunu kesmiyor. “Bu hangi hastalık?” diye merak ediyorsanız cevap, pankreas kanseri. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 4 bin 500 yeni pankreas kanseri tanısı konduğunu belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Gönenç, “Ancak tıptaki gelişmeler sayesinde pankreas kanseri tedavilerinde yaşam süresi giderek uzuyor. Dolayısıyla, pankreas kanseri eskiden düşünüldüğü kadar çaresiz bir kanser tipi değildir” diyor. Pankreas kanserinin en etkin tedavi yönteminin cerrahi olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Gönenç, tümörün, çevreye yaymadan yani parçalamadan veya patlatmadan, olası yayılım alanları ile birlikte bir bütün olarak çıkarılması ile tedavi başarısının da arttığını belirtiyor.
B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Vitaminler vücudumuz için çok önemli. Vücut hücrelerinin kendini yenileyebilmesi, büyüyüp gelişebilmesi ve enerji üretebilmesi için elzem organik bileşikler olan vitaminlerin eksikliği, bazen hastalığa, hatta ölümcül sonuçlara bile sebep olabiliyor. B12 eksikliği ise, en çok yorgunlukla anlaşılıyor. Günler süren enerjisizlik ve yorgunluk hissiniz varsa, nedeni B12 eksikliği olabilir. Peki B12 nedir? B12 eksikliği neden olur? B12 nelerde bulunur? B12 eksikliği tedavisi nasıl yapılır?
Ölümcül üçgende yer alan sivilceleri sakın sıkmayın!

Ölümcül üçgende yer alan sivilceleri sakın sıkmayın!

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, “Sivilcelerin sıkılması, iltihaplanma ve izlere yol açmasının yanı sıra damarlar yoluyla beyindeki kirli kanın kalbe gönderilmesinde rol oynayan kavernöz sinüs olarak bilinen boşluğun mikroorganizmalar ile tıkanmasına yol açabilir. Bundan dolayı, yüzün orta hattındaki özellikle ağız kenarlarından burun köprüsüne kadar olan bölgeyi kapsayan ‘ölümcül üçgen’deki sivilceler asla sıkılmamalıdır” dedi.
Çatıdan atlayan yavru ördekleri tek tek eliyle yakalayan adam

Çatıdan atlayan yavru ördekleri tek tek eliyle yakalayan adam

Yavru ördekler daima annelerinin gittiği ve yaptığı davranışların aynılarını yaparlar. Görüntüde bir anne ördek çatıdan aşağıya atlayarak yoluna devam etmek isterken, yavruları için o mesafeden atlamak ölümcül olacaktı. Fakat tam o sırada yolda geçen bir adam atlayan yavru ördekleri tek tek eliyle yakalayarak hayatta kalmalarını sağladı...
Kuş gribi nedir, nasıl bulaşır?

Kuş gribi nedir, nasıl bulaşır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kuş gribi, yeniden birçok ülkede görülmeye başlandı. Vakaların ortaya çıkmasının ardından yüz binlerce kanatlı hayvan itlaf edilmeye başlandı. Ölümcül hastalıklardan biri olan kuş gribi hakkında birçok vatandaş yeterli bilgiye sahip değil. Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşır soruları merak konusu oldu. Kuş gribi hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak, hastalıktan korunma ve hastalığı önleme konusunda kendimizi iyi bir şekilde hazırlayabiliriz. İşte kul gribi hakkında bilmeniz gerekenler.
Şikayetler bir aydan uzun sürüyorsa dikkat

Şikayetler bir aydan uzun sürüyorsa dikkat

Deprem yalnızca fiziksel yıkıma değil, aynı zamanda ruhsal yıkıma da yol açabilen travmatik bir olaydır. Beklenmedik bir anda ortaya çıkan travmatik olaylar (doğal afetler, ölümcül hastalıklar, taciz, savaşlar, göçler, yakınların kaybı, trafik kazaları, vb.) kişilerde dehşet, panik ve çaresizlik duyguları yaşanmasına neden olabileceğini vurgulayan Uz. Psikolog Elif Sağlam, travmatik olayların üstesinden gelebilmek için önerilerde bulundu.
Yapay zeka insan ömrünü uzatabilir mi?

Yapay zeka insan ömrünü uzatabilir mi?

Yapay zeka, bilim insanlarının hastalıklarla ilgili araştırmaları yürütme şeklini değiştirdi. Özellikle biyoteknolojinin yapay zekayı daha yoğun kullanmasıyla birlikte birkaç yıl süren ilaç geliştirme çalışmalarının birkaç aya düştüğüne, maliyetlerin azaldığına, birçok hastalığın da erken teşhisle ölümcül olmaktan çıktığına dikkat çeken Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, önümüzdeki dönemde yapay zekanın biyoteknolojide daha etkin kullanımıyla birlikte sektörün nasıl dönüşeceğine ilişkin çarpıcı saptamalarda bulundu.
Corona virüs neden diğer virüslerden daha ölümcül?

Corona virüs neden diğer virüslerden daha ölümcül?

Dünyanın dört bir yanında milyarlarca insanın hayatını etkileyen corona virüsün diğer virüslerden farkı ne? Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Paul Lehner "Bu virüs çok zeki, burnunuzda bir virüs fabrikası kurulmuşken kendinizi çok iyi hissedebiliyorsunuz" diyor.
Yılanların olağanüstü saldırma hızları

Yılanların olağanüstü saldırma hızları

Bir yılan öyle hızlı öne doğru atılabilir ki, tam 0.02 saniyede sizi ısırabilir. Yani, sizi tehdit olarak gören bir yılanla karşılaştığınızda, siz gözünüzü açıp kapatıncaya kadar geçen sürede size saldırabilir ve ölümcül sonuçlara sebep olabilir.
D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur? D vitamini eksikliği neden olur?

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur? D vitamini eksikliği neden olur?

D vitamini güneş sayesinde elde edebileceğimiz bir vitamin. Kapalı mekanlarda çalışmak ve gün ışığı alımını engelleyen kapalı giysiler, vücutta D vitamini eksikliğine neden oluyor ve birçok hastalığa kapı aralıyor. D vitaminin eksikliği ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. D vitaminin faydaları ise saymakla bitmiyor. Peki, D vitamini eksikliği neden olur ve hangi yiyeceklerde bulunur? D vitaminin faydaları neler?
Köpek kisti ölüme kadar götürebilir: Karaciğerde köpek kisti belirtileri ve tedavisi

Köpek kisti ölüme kadar götürebilir: Karaciğerde köpek kisti belirtileri ve tedavisi

Prof. Dr. Onur Yaprak, halk arasında köpek kisti olarak bilinen karaciğer kist hidatiği insanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti. Köpek kisti safra yollarına bası yaparsa ya da açılırsa sarılığa yol açıyor. Kist patlarsa ölümcül bir alerjik reaksiyon gelişebiliyor.
Ünlülerin hastalığı anoreksiya hipnozla tedavi edilebilir

Ünlülerin hastalığı anoreksiya hipnozla tedavi edilebilir

Yaşadığımız pendemi sürecinde güçlü bir bağışıklık için beslenme konusuna dikkat etmek büyük önem taşıyor.Bu süreçte yaşadığımız stres, kaygı durumu ve özellikle alınan fazla kilolar anoreksiya yani yeme bozukluğu hastalığını tetikleyebilir. Kız çocuklarında yüzde 90 oranında daha fazla görülebilen bu sorun, kişinin bilinçaltına yerleşen kendini beğenmeme duygusundan kaynaklanıyor. Lady Gaga, Jessica Alba, İrem Derici gibi ünlü isimlerinde geçirdiği bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
Sivrisineği kan emerken hiç bu kadar yakından gördünüz mü?

Sivrisineği kan emerken hiç bu kadar yakından gördünüz mü?

Bu küçük sivrisinek dünyadaki en ölümcül hayvanlardan bir tanesi. İster inanın ister inanmayın, sivrisinekler, sıtma ve Zika gibi çeşitli hastalıkları taşıma ve bulaşma kabiliyeti sayesinde her yıl yüz binlerce insanın ölümlerinden sorumludur. Farklı canlıların kanlarını emdikleri için aşırı tehlikeli olduklarını biliyoruz, peki sivrisineklerin iğnelerinin yapısının nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte merakla izleyeceğiniz o video…
Dünyadaki en ölümcül canlı

Dünyadaki en ölümcül canlı

Bu videoda bir bakteriyofajın hareketini izliyorsunuz. Bakteriyofaj, bakterileri enfekte ederek onları yok eden bir virüstür. Bakteriyofaj, bakterinin hücre zarına tutunur sahip olduğu enzimlerle bu zarı eritir ve kendi genetik materyalini enjekte ederek bakterinin kontrolünü ele geçirir.
Ufuk Altunkaş'tan 'İçimizdeki Şeytan' sergisi

Ufuk Altunkaş'tan 'İçimizdeki Şeytan' sergisi

Normalleşme sonrası tekrar hazırlıklarına başlayan Ufuk Altunkaş, yeni sergisinde 7 ölümcül günahtan esinlenerek insanların iç benliğindeki kötü duyguları ve arzuları fotoğraflamayı planlıyor.