Online Egitim

Online Egitim Haberleri

Online Egitim haberleri sayfasında Online Egitim haberlerini bulabilir tüm Online Egitim haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. Online Egitim haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 49 haber bulunmaktadır.

Çocuğun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğun internet bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız?

İnternet bağımlılığı son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bir kavram oldu. Uzmanlar, çocukların online eğitim dışında televizyon izlemesi ve internet kullanımına sınırlama getirilmesi gerektiğini savunuyor. Teknoloji ve internet bağımlılığı diğer bağımlılıklar kadar tehlikeli ve tedavi gerektiren bir durum. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Emin Çağlar, çocuklardaki internet bağımlılığı hakkında bilgi verdi.
Online eğitimin avantajları ve dezavantajları

Online eğitimin avantajları ve dezavantajları

Bu videoda pandemi sonrası hayatımıza giren uzaktan videolu eğitimin avantajlarına ve dezavantajlarına değindik. Bu eğitimlerin en büyük avantajı istediğiniz zaman ve mekanda eğitime ulaşabiliyor olmamız. Ayrıca dünyanın en kaliteli hocalarından en kaliteli öğretmenlerinden yine istediğiniz zaman ve mekanda eğitim alabilirsiniz. Peki dezavantajları neler?
Uzaktan eğitimde çocukların ruh sağlığı

Uzaktan eğitimde çocukların ruh sağlığı

Pandemiden kaynaklı olarak çocukların evde geçirdikleri süre arttıkça, bu durum ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Akranları ile eskisi kadar iletişime geçemeyen çocuklar, paylaşımlarının azalmasına bağlı olarak duygusal boşluklar yaşamaya başladı. Ani ve kontrolsüz bir şekilde hayatlarında pek çok şey değişen çocuklar için ebeveynler neler yapmalı? Uzman Psikolog Sena Sivri, anne ve babalar için şu önerilerde bulundu.
Uzaktan eğitimde hareketsizliğin önüne geçin

Uzaktan eğitimde hareketsizliğin önüne geçin

Pandemi toplum hayatında yerleşmiş pek çok kuralı değiştirdi, bilgisayar başından kalkıp açık havada oynaması istenen çocuktan, bugün masa başında online eğitimine devam etmesi isteniyor. Bu durum eğitime katkı sağlıyor şüphesiz ama diğer taraftan da hareketsizlikten dolayı pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Spor Hekimi Prof. Dr. Tolga Aydoğ, spordan uzak kalmanın kalp, diyabet, tansiyon, obezite gibi sorunlara yol açabileceğini belirterek, ebeveynlere şu önerilerde bulundu.
Artmış dijital ekran kullanımının gözde meydana getirebileceği problemler nelerdir?

Artmış dijital ekran kullanımının gözde meydana getirebileceği problemler nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle artan bilinçsiz bilgisayar kullanımı yetişkin ve özellikle çocukların göz sağlığını tehdit ediyor. Uzaktan eğitim boyunca bilgisayar karşısında çalışan çocukların gözlerini nasıl korumalıyız? Artmış dijital ekran kullanımının gözde meydana getirebileceği problemler nelerdir? Bu problemlerden korunmak için alınabilecek önlemler nelerdir? Tüm merak edilen soruları Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü’nden Dr.Öğr.Üyesi Funda Dikkaya yanıtlıyor. posta.com.tr
Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Uzaktan eğitim sürecinde alerjiye dikkat!

Evde online eğitime devam eden çocuklarda kendini gösteren alerjik bulgular çocuğun okul performansını ve hayat kalitesini düşürebilir. Bu nedenle uzun saatler evde kapalı ortamda, bilgisayar başında vakit geçiren çocuklarda uygun şartların sağlanması önemli. Çocuk sağlığı için uygun şartlar sağlanmadığında ve tedaviler yapılmadığında egzama, alerjik nezle ve astım bulguları ortaya çıkabilir. Ya da var olan bulgular daha da kötü bir hal alabilir.
Uzaktan eğitimde uyku düzensizliğine dikkat!

Uzaktan eğitimde uyku düzensizliğine dikkat!

Pandemi her şeyi bozdu, uykuyu bozdu, beslenme alışkanlıklarını bozdu, düzeni bozdu. Bilinçli olarak yapılmayan pek çok şey artık düşünülmeden yapılmaya başladı. Bunlardan en yaygın olanı geç uyumaya bağlı olan uyku düzensizliği oldu. Özellikle büyüme evresindeki çocuklarda görülebilecek uyku problemlerinin onlarda tahribata yol açabileceğini hiç düşündünüz mü? Peki bunun önüne geçmek için ebeveynler olarak sizler ne yapabilirsiniz? Cevabı KBB Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan'ın anlatımıyla videomuzda.
Eğitim evde başlar

Eğitim evde başlar

COVİD-19 salgını zamanında evde daha çok vakit geçirmeniz isteniyor ya (tabii böyle bir şansı olanlar için) bu zamanı yararlı ve eğlenceli hale getirebilecek şeylerden biri de online eğitimler olabilir. Halime Çelikel/POSTA
Uzaktan eğitimde beslenme sağlığına dikkat!

Uzaktan eğitimde beslenme sağlığına dikkat!

Bugünlerde ebeveynler gün boyu bir şeyler atıştırmak isteyen çocuklarının kilolarından yakınıyor, çünkü sağlıksız beslenme ve hareketsizlik çocuklarda obezite tehlikesini gündeme getirdi. Peki sizde çocuğum obez olur mu? Obezite tehlikesinden çocuğumu nasıl uzak tutarım? gibi sorulara cevap arıyor musunuz? Online eğitim sürecinde çocukların beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken noktaları Diyetisyen Müzeyyen Çelik anlattı.
Uzaktan eğitimde kulak sağlığına dikkat!

Uzaktan eğitimde kulak sağlığına dikkat!

Günlük devam eden hayatımız pandemi ile ciddi şekilde sekteye uğradı, insanların rutin olarak devam eden hayatları bir anda internet ve sosyal medyaya entegre oldu, çocuklarda bu durumdan benzer şekilde etkilendi ve eğitimde online eğitim dönemine geçtiler.
Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Uzaktan eğitimde çocuk sağlığı

Pandemi süresince çocuğunuzun sağlık kontrollerini ertelediniz mi? Başlayan okul dönemi ile çocuğunuzun özel ihtiyaçlarını gözden geçirin ve sağlık muayenelerini yaptırın. Peki bunları nasıl yapacaksınız? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben okul başarısı için yapılması gerekenleri anlattı.
Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat!

Uzaktan eğitimde göz sağlığına dikkat!

Karantina süreci çocuklarda ekrana bakma süresini artırdı, dolayısı ile online eğitim de miyopi, göz kuruluğu ve baş ağrısı sorunlarını beraberinde getirdi. Ebeveynler olarak gerekli önlemleri alarak, bu durumun önüne geçebilirsiniz. Peki nasıl mı? Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay’ın videomuzda anlatacağı kurallara dikkat ederek.
Uzaktan eğitimde ortopedik sorunlara dikkat!

Uzaktan eğitimde ortopedik sorunlara dikkat!

Online eğitim geri döndü, öğrenciler artık masa başında daha çok zaman geçiriyor. Ancak bu durum bazı bedensel şikayetleri de beraberinde getirdi. Karantina sürecinde öğrencilerin daha sağlıklı bir eğitim dönemi geçirebilmesi için nelere dikkat etmesi gerektiğini Dr. Berkin Toker anlattı.
Bir nesil okulsuz kalmasın

Bir nesil okulsuz kalmasın

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, tekrar online eğitime geçilmesi ile ilgili; “Bu durum hem velilerde hem de öğrenciler de kaygı uyandırıyor. Bu dönemde yaşanan temel eksikliklerin tamamlanması ileride çok zor… Çünkü okuma yazma bu yaşlarda öğreniliyor, bilgilerin temeli bu sınıflarda atılıyor. Bu neslin okulsuz kalmaması herkesin önceliği olmalı” diyor.
Uzaktan eğitimin detayları belli oldu

Uzaktan eğitimin detayları belli oldu

Uzaktan eğitim için yeni detaylar belli oldu. 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitimle devam edilecek. 31 Aralık'a kadar yüz yüze veya uzaktan hiçbir sınav yapılmayacak, sınavlarla ilgili planlama salgının seyrine göre gerçekleştirilecek.
İKÜ'de dijital öğretim yatırımları

İKÜ'de dijital öğretim yatırımları

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Yüz yüze eğitim ve online eğitim modellerinin birlikte uygulandığı ‘hibrit - karma eğitim’ kapsamında, ilk etapta 16 dersliği canlı yayın için kullanıma açtı.
'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

'Online eğitim' sürecinde çocukların sağlığını tehdit eden 10 sorun

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 ile mücadele sürecinde halen çoğu öğrenci evden online eğitim görmeye devam ederken, özellikle ilk ve ortaokul çocuklarının evde geçirdikleri uzun saatler ebeveynlere başlı başına sorumluluklar yüklüyor. Zira bu süreçte çocuklarda bazı kurallara dikkat edilmezse ileride çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir! İşte; sürekli atıştırma isteği ve hareketsizlik nedeniyle obezite riskinden omurga ve göz sağlığına, uyku düzensizliğinden alerjiye, işitmeden kardeş kıskançlığına, alerjiden duygusal boşluğa dek çocukları tehdit eden 10 sorunu Acıbadem Fulya Hastanesi’nden 10 hekim anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Büyükşehir öğrencilerin talebine duyarsız kalmadı

Büyükşehir öğrencilerin talebine duyarsız kalmadı

Muğla Büyükşehir Belediyesi online eğitime erişimi olmayan öğrencilere tablet ve internet paketi dağıtmaya devam ediyor. Tablet ve internet paketleri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından öğrencilere verildi.
Online eğitim gören çocuklarda egzersiz şart

Online eğitim gören çocuklarda egzersiz şart

Salgından dolayı zorunlu hale gelen uzaktan eğitim nedeniyle öğrenciler ekran başına kitlendi. Uzun süre hareketsiz kalmak duruş bozukluğu, kas ağrıları, bel ve boyun ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Spor yönetimi danışmanı Hakan Demiray, düzenli yapılan egzersizlerin öğrencilerin derslerdeki verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
Online eğitim çocuklarda obezite riskini artırıyor: İşte çocuklar için beslenme önerileri

Online eğitim çocuklarda obezite riskini artırıyor: İşte çocuklar için beslenme önerileri

Pandemi öncesi ekrandan uzaklaştırmaya çalıştığımız çocuklarımızın ekran önünde geçirdikleri zamanın uzaması hareketlerini kısıtladı ve enerji harcamalarını azalttı. Atıştırmalıkların daha cazip ve ulaşılabilir olması ile çocukların aldıkları enerji artarken kilo artışı da kaçınılmaz hale geldi. Çocukların sağlıklı beslenmesinin ders başarılarını da doğrudan etkilediğini belirten Yayla Agro Sağlıklı Beslenme Departmanı Diyetisyeni Nihal Tunçer, ebeveynlere "Değerli bir bitkisel protein kaynağı olan kuru fasulyeyi sofradan eksik etmeyin ve tabaklarda bulgur pilavına yer açın" önerisinde bulundu ve sağlıklı bir atıştırmalık olan nohut cipsi tarifi verdi.