Panik Bozukluk

Panik Bozukluk Haberleri

Corona virüs hangi psikiyatrik hastalıkları tetikledi?

Corona virüs hangi psikiyatrik hastalıkları tetikledi?

2019'un son aylarında Çin'de ortaya çıkan corona virüs pandemisi tüm dünyayı etkiledi. Virüsten korunmak için hepimizi evlerimize kapandık. Arkadaşlarımız ve akrabalarımızdan uzak kaldık. Hastalık belirtilerini medyadan öğrendik. Bununla birlikte ruhsal durumda da değişiklikler oldu. Tabii ki, bu denli dünyayı tehdit eden durumun, psikolojik sonuçları oldu, olmaya devam ediyor ve gelecekte de olmaya devam edecek. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, corona virüsün tetiklediği psikiyatrik hastalıkları anlattı.
Stresi artıran 10 durum

Stresi artıran 10 durum

Stres artık modern dünyanın bir parçası haline geldi. Bazı durumlarda hayatta kalmamızı sağlayan stres, aşırı durumlarda ruhsal bozukluklara neden olabiliyor. Stres, panik bozukluk, depresyon, endişe bozukluğu, öfke kontrolünde bozukluklar gibi birçok soruna yol açabiliyor. Bu durumda yapmamız gereken şey stresi yönetmeyi bilmek. Stresi yönetebilmek için ilk önce stresi artıran ve kişiyi en çok strese sokan durumları bilmemizde fayda var. İşte stresi artıran 10 durum.
Panik atağı yenebilirsiniz

Panik atağı yenebilirsiniz

Türkiye’de 5. ayına girdiğimiz pandemi, yarattığı belirsizlik ve korku atmosferi sebebiyle psikolojimizi de etkiliyor. Uzmanlar, Covid-19 pandemisinden sonra bir psikiyatrik pandemi beklendiğini ve psikolojik dayanıklılığımızı artırmamız gerektiğini söylüyor. Karantina, kayıplar ve yoğun belirsizlik panik bozukluğu ve depresif şikayetleri artırabilir. Ama neyse ki hiçbiri çözümsüz değil. Uzman Klinik Psikolog Berat Sena Varlık panik bozuklukları ve çözümlerini anlatıyor.
Çarpıntı, nefes darlığı, terleme... İşte panik atak belirtileri ve tedavisi

Çarpıntı, nefes darlığı, terleme... İşte panik atak belirtileri ve tedavisi

Birden ve beklenmedik şekilde başlayan ya da daha seyrek olarak kalabalık yerler gibi bilinen ortamlarda ortaya çıkan ve giderek şiddetlenerek bireyi dehşete düşüren panik ataklar, göğüs ağrısı, çarpıntı, terleme ve nefes darlığı gibi belirtiler yüzünden kalp krizi ile karıştırılabiliyor. Kişiler kendilerine kötü bir şey olacak korkusuyla hastane ve çevresinde günlerini geçirebiliyor. Peki panik atak neden olur? Panik bozukluk tedavisi var mı? Panik atak belirtileri neler? Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr. Ercan Abay, panik bozukluk ve panik atak hakkında bilgi verdi.
Kaygı bozukluğu türleri nelerdir?

Kaygı bozukluğu türleri nelerdir?

Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas “Kaygı bozukluğu türleri nelerdir?” Sorusunu cevapladı. Kaygı bozukluğu çok çeşitli şekillerde görülebilir. sosyal ortamlarda görülen kaygı bozukluğu, genel günlük hayatta görülebilen genel kaygı bozukluğu, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülen panik bozukluk, özgül fobiler ve ayrılık kaygısı kaygı bozukluğu türleridir. Bu kaygı bozukluklarının her biri farklı farklı korkuları ve kaygıları barındırır.
Panik atak nasıl anlaşılır?

Panik atak nasıl anlaşılır?

Panik bozukluk, çoğu kez bedensel belirtilerle ortaya çıkan, korku ve endişe yaratan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman bedenin verdiği tepkilerle anlaşılır. Panik atak diğer adıyla panik bozukluk nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir sorularının cevabını Uzman Klinik Psikolog Merve İlikçi İygün açıkladı.