Ramazanda Bagisiklik

Ramazanda Bagisiklik Haberleri

Ramazan'da kaçınmanız gereken 10 hata

Ramazan'da kaçınmanız gereken 10 hata

Covid 19 pandemisinde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızda sağlıklı beslenmenin kilit rol oynadığını artık hepimiz biliyoruz. İşte bu noktada çoğumuzun zihnine şu soru takılıyor: Ramazan’da vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve protein gibi besin öğelerine daha fazla ihtiyacımız var mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan konu hakkında detaylı bilgi verdi.
Ramazan ayında meyve ve sebze ile bağışıklığınızı güçlendirin

Ramazan ayında meyve ve sebze ile bağışıklığınızı güçlendirin

Ramazan döneminde vücudun gün boyu ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral ihtiyacını, mevsimine uygun meyve ve sebze tüketerek karşılamak gerekiyor. Sabri Ülker Vakfı’nın paylaştığı bilgilere göre günde en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketmek, vücudun bağışıklığını destekliyor.
Sağlıklı bir ramazan için 10 kritik kural!

Sağlıklı bir ramazan için 10 kritik kural!

Tüm dünyayı etkisi altına alan, özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül sonuçlara neden olabilen corona virüs pandemisi, beslenme düzenimizin değiştiği Ramazan’da da bizi etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte corona virüsten korunmada sosyal izolasyonu sağlamak, hijyen kurallarına dikkat etmek kadar sağlıklı ve dengeli beslenmek de çok önemli. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz, her koşulda önemli olan dengeli beslenmenin pandeminin olduğu Ramazan’da da bağışıklığımızı düşürmemek, daha enerjik ve sağlıklı olabilmek için çok büyük önem taşıdığını belirterek, “Yeterli ve dengeli planlanmış öğünlerle bu süreçte de bağışıklık sistemimizin ihtiyaç duyduğu besin öğelerini vücudunuza alabilirsiniz” diyor.
Ramazanda kalbiniz huzur, vücudunuz sağlık bulsun

Ramazanda kalbiniz huzur, vücudunuz sağlık bulsun

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç tutanların beslenme tarzında önemli değişiklikler oluyor. Yanlış beslenme tercihleri; kilo artışı, tansiyon, ülser, reflü, kabızlık gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu tür şikayetlerin önüne geçmek için Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’nun çağrısına kulak vermek gerekiyor: “Ramazanda beslenmenizi iftar, iftar sonrası ve sahur olmak üzere 3 öğünde gerçekleştirin. Kemik sağlığını korumak için peynir, süt ve yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin“.
Ramazanda bağışıklığı güçlü tutarak sağlıklı kalmanın yedi yolu

Ramazanda bağışıklığı güçlü tutarak sağlıklı kalmanın yedi yolu

COVID-19 salgını nedeniyle oruç ibadetini yerine getirirken bağışıklık sistemini güçlü tutmak daha da önemli hale geldi. Sabri Ülker Vakfı, ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmek için yedi temel adımın izlenmesini tavsiye ediyor: Mevsimine uygun meyve ve sebzelerle beslenmek, aşırı ve hızlı yemekten kaçınmak, iftar ve sahur aralarında yeterli sıvı almak, fiziksel olarak aktif olmak, yeterli uyku uyumak, gıda hijyenini sağlamak ve salgın konusunda güvenilir kaynakları takip etmek.