Ruhsal

Ruhsal Haberleri

Corona virüsten sonra yeni salgın obezite olabilir

Corona virüsten sonra yeni salgın obezite olabilir

Corona virüs salgını nedeniyle evde kalan insanlar, hareketsizlik ve aşırı yemeye yöneldi. Genetik, ruhsal ve çevresel birçok faktöre bağlı gelişebilen obezite, bu günlerde yeni salgınımız olabilir. Obezite dünyanın birçok ülkesinde trafik kazaları ve salgınlardan çok daha fazla can kaybına sebep oluyor. Uzmanlar, toplum olarak gelecekte obezite sorunuyla karşılaşmamak için corona döneminde de obezite tedavilerinin uygulanması konusunda uyarıyor.
Pandemi ve eğitim

Pandemi ve eğitim

İlk günler, karmakarışık korku ve panik halleriyle beraber, zaten günlük trafik, iş stresi gibi bize yorgunluk veren tüm o telaşların bitmesi, bedenimize iyi gelse de ruhsal gerginlik, ekonomik kaygılar, gel-gitli ruh hali derken biz annelerin tüm odağı, pandeminin ikinci haftası itibariyla ‘uzaktan eğitim’ oldu.
Ergenlik dönemi öğrenci olmayı zorlaştırıyor

Ergenlik dönemi öğrenci olmayı zorlaştırıyor

Çocuklar ergenlik döneminde birçok sorun yaşıyor. Ergenlik döneminde yaşanan bedensel ve ruhsal farklılıklar öğrenciler üzerinde değişimlere yol açıyor. Bu dönemde okul başarısında da düşüş olduğuna dikkat çekerek aileleri uyaran uzmanlar, “Onların birer birey olduğunu unutarak yıkıcı eleştirilerde ve öğrencinin kendine olan güven ve inancını zedeleyici yorumlarda bulunulmamalı. Eğitimcilerimize öğrencileri değerlendirirken bu dönemi göz önünde bulundurmaları gerektiğini söylüyoruz” dedi.
Hamilelikte ruh sağlığını etkileyen durumlar

Hamilelikte ruh sağlığını etkileyen durumlar

Hamilelik, hızlı artış gösteren hormonlar nedeniyle duygusal anlamda inişli çıkışlı bir dönemdir. Bazı kadınlar içinse ruhsal problemler yaratabilen etkenler var. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, hamilelik boyunca ruh sağlığını etkileyen veya tehdit eden nedenler hakkında bilgi verdi.
Pandemi sürecinde sorumluluğun en büyüğü ailelerin

Pandemi sürecinde sorumluluğun en büyüğü ailelerin

Neslimizin bugüne kadar yaşamadığı evrensel boyutta bir salgın ile karşı karşıyayız. Bu durum hepimiz için belirsiz ve sıkıntılı geçiyor. Önemli olan ruhsal olarak en az zararla atlatıp yaşadığımız bu durumdan ders çıkarabilmemiz. Beden bütünlüğümüzü önemli derecede tehdit eden bu salgından ruhsal açıdan etkilenmemiz normal. "Aniden gelişen olaylarda verilen psikolojik tepkiler muhtemeldir" diyen Psikolog Buse Irak, konu hakkında detayları anlattı.
Cinsellik hem bedene hem ruha iyi geliyor

Cinsellik hem bedene hem ruha iyi geliyor

Cinsellik yaşamın olmazsa olmazı. Uzmanlar, cinsel hayatı iyi olan insanların beden ve ruh sağlığının da bir o kadar iyi olduğunu söylüyor. Cinselliğin faydaları arasında kaygı bozuklukları ve depresyon gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynaması da var. İşte cinselliğin beden ve ruh sağlığına olan faydaları.
Covid-19’lu anneler emzirmeyi ihmal etmemeli

Covid-19’lu anneler emzirmeyi ihmal etmemeli

Tarihte görülen birçok salgın gibi corona virüs de çok bulaşıcı bir hastalık ve yediden yetmişe herkesi etkilediği gibi bebekleri ve çocukları da hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkiliyor. Bu süreçte bebekler için alınması gereken tedbirleri anlatan Pediatri Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, “Pandemi sürecinde çocuklarımızı hastalıktan korumaya çalışırken dikkat etmemiz gereken hususlar var. Çocukluk aşıları ihmal edilmemeli, çocuklar aşırı kalorili yiyeceklerden uzak tutulmalı, bebekler bu süreçte anne sütü ile beslenmeye devam edilmeli ve ebeveynler kaygılı olsalar bile bunu çocuğa yansıtmamalı” dedi.
Serotonin nedir? Serotonin ne işe yarar?

Serotonin nedir? Serotonin ne işe yarar?

Vücudun çeşitli yerlerinde üretildiği gibi beyinde de salgılanan serotonin hormonu hem bedensel hem de ruhsal olarak oldukça etkilidir. Eğer siz de serotonin hormonu nedir merak ediyor ya da serotonin hormonu ne işe yarar öğrenmek istiyorsanız "Serotonin nedir, Serotonin ne işe yarar?" haberimize bir göz atın.
Karantinada yas tutan ile ruhsal mesafe yakın tutulmalı

Karantinada yas tutan ile ruhsal mesafe yakın tutulmalı

Corona virüs günlük yaşamda birçok rutini değiştirdiği gibi can kayıplarından dolayı yaşanan yas süreçlerine ve yasın yaşanma biçimlerine de etki etti. Uzmanlar corona virüsün etkili olduğu bu dönemde, özellikle 65 yaş üzeri kişilerin yas sürecini sağlıklı geçirebilmeleri için çevresindeki bireylerin sorumluluk almaları gerektiğine dikkat çekiyor. Yüz yüze görüşmek mümkün olmadığı için sık sık görüntülü aramalar ile yas tutan kişilerin kaybettikleri yakınıyla ilgili anılarını anlatmaları ve duruma daha çabuk adapte olmaları sağlanabilir.
Türk bilim insanları tamamen yerli solunum robotu geliştirdi

Türk bilim insanları tamamen yerli solunum robotu geliştirdi

Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıktığı dönem çalışmalarına başlayan Türk mühendisler, yüzde yüz yerli ‘Otomatik Suni Solunum Robotu’ geliştirdi.
Karantina Ramazanı'nda ruhsal dinginlik için öneriler

Karantina Ramazanı'nda ruhsal dinginlik için öneriler

Bu Ramazan karantinada idrak edilecek. İbadet etmek ve dua etmek, ruhsal yatışmaya katkı sağlıyor diyen Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel, karantina Ramazanı'nda ruhsal dinginlik için önerilerde bulundu.
Corona virüs kaygısı idrar sorunlarını artırabilir

Corona virüs kaygısı idrar sorunlarını artırabilir

Corona virüs (COVID-19) dolayısıyla yaşadığımız bu süreç insanları ruhsal yönden de fazlasıyla etkilemiş durumda. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, yaşanılan kaygı ve stresin, bu süreçte idrar sorunlarını artırabildiğine dikkat çekti.
Tibet'in gençlik pınarı (Tibet'in 5 hareketi) hakkında bilmeniz gereken her şey

Tibet'in gençlik pınarı (Tibet'in 5 hareketi) hakkında bilmeniz gereken her şey

Fiziksel, ruhsal ve mental olarak sayısız yararı bulunan Tibet'in 5 hareketi 2 bin 500 yıldır uygulanan bir yoga pratiği. Eğer yoga yazıp 'Google'ladığınızda' çıkan sonuçlardan sıkıldıysanız, içinde bulunduğumuz karantina koşulları Tibet'in 5 hareketini denemek için en uygun zaman. Yüz yıllardır uygulanan bir pratiğin Tibet'in 'gençlik pınarı' olarak anılmasının muhakkak bir nedeni vardır, kimse 2 bin 500 yıl boyunca yanılmaz öyle değil mi? Denemek, hiçbir şey kaybettirmeyecek. İşte Tibet'in 5 hareketi konusunda bilmeniz gerekenler!
Çocuklar için büyük tehdit: Hareketsizlik

Çocuklar için büyük tehdit: Hareketsizlik

Evde geçen dönem uzadıkça çocukların düzeni de bozuluyor. Hareketsizlik, fazla yeme, arkadaşlarından ve okuldan ayrı kalma gibi birçok neden çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığını etkiliyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Erkan Aslan, bu dönemde çocuklarının fiziksel ve ruhsal gelişiminin zarar görmemesi için ebeveynlere yol haritası niteliğinde önerilerde bulunuyor.
Karantinada ilişkinizle ilgli sormanız gereken 10 soru

Karantinada ilişkinizle ilgli sormanız gereken 10 soru

Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar evde zaman geçiriyoruz. Bu süreçte hem kendimiz hem de partnerimizle olan ilişkimiz için ruhsal ve fiziksel dengede kalmamızın önemini anlatan Cosmos Eğitim ve Danışmanlık’tan Enerji Terapisti Zehra Köse ile Yaşam Koçu Seçkin Zenginler, kriz dönemlerinde bireylerin enerjisi düştüğü için beslenemeyen ilişkilerin enerjisinin de düştüğünü anlattı. Zenginler, çiftlerin süreç içerisinde kendilerini sormaları gereken soruları anlattı.
Ev terlikleriyle egzersiz yapanlar, dikkat

Ev terlikleriyle egzersiz yapanlar, dikkat

Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen corona virüs nedeniyle evlerden çıkmamaya özen gösterdiğimiz bu günlerde egzersiz yapmamız da sağlığımız açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu konuda uyarıda bulunan Podolog Derya Çoban, hareketsiz kalan bedenimizin, birçok fiziksel ve ruhsal hastalığa davetiye çıkarmakta olduğu bu günlerde evde yapacağımız egzersizlerin bizleri fiziksel ve ruhsal açıdan zinde tutacağını belirtiyor.
Corona virüs salgını sırasında çocuklar için stresle başa çıkma yöntemleri

Corona virüs salgını sırasında çocuklar için stresle başa çıkma yöntemleri

Corona virüs salgınında ebeveynler özellikle çocukları için endişe duyuyor. Okulların kapanması, sokağa çıkma yasağı ile evde kalan çocuklar, bu süreçten psikolojik olarak olumsuz etkilenebiliyor. Ebeveynlerin corona virüs salgını sırasında çocuklarının ihtiyacı olan ruhsal desteği de sağlamalarının çok önemli olduğunu söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Seher Akbaş ebeveynlere çocuklar için stresi azaltacak önerilerde bulundu.
İstanbul Sağlık Müdürlüğü duyurdu

İstanbul Sağlık Müdürlüğü duyurdu

İstanbul Sağlık Müdürlüğünce, içinde bulunulan yeni tip corona virüs (Kovid-19) pandemi sürecinde oluşabilecek ruhsal sıkıntı ve problemlerin çözümü için ruhsal destek programı geliştirildi.
Yaşlılar evde hangi egzersizleri yapabilir?

Yaşlılar evde hangi egzersizleri yapabilir?

Corona virüs salgını sebebiyle mutlaka evde kalmamız gerekiyor. Ancak evde hareketsiz kalmamak gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Hem ruhsal hem de fiziksel sağlık açısından bu dönemde evde yapabileceğimiz en iyi aktivite hiç kuşkusuz ki egzersiz yapmak. Liv Hospital Ulus Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai yaşlıların evde yapabilecekleri basit ve kolay egzersizleri anlattı.
Sosyal mesafe olsun ama ruhsal mesafe olmasın

Sosyal mesafe olsun ama ruhsal mesafe olmasın

Spor ve egzersizin psikolojiyi güçlendirmede etkisi olduğunu kaydeden psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evde kalınan bu dönemde her gün mutlaka egzersiz ve spor yapılmasını tavsiye ediyor. Yarım saat egzersiz yapmak yerine günde 5-6 defa 5’er dakikalık “atıştırmalık egzersiz” yapılmasını öneren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Atıştırmalık egzersiz kişide rahatlama etkisi yapıyor” dedi. Tarhan, sosyal mesafe olsun ama ruhsal mesafe olmasın uyarısında da bulunuyor.