Serebral Palsi Nedir

Serebral Palsi Nedir Haberleri

Serebral palsi nedir? Çocuklarda serebral palsi nasıl anlaşılır?

Serebral palsi nedir? Çocuklarda serebral palsi nasıl anlaşılır?

Kas iskelet sistemi hastalığı serebral palsi (beyin felci), en sık rastlanan, buna karşın en az anlaşılan engellilik durumu. Dünya genelinde 17 milyon serebral palsi hastası var, Türkiye'de ise her yıl 6 binden fazla bebeğe serebral palsi tanısı konuluyor. Serebral palsi çocukluk ve bebeklik döneminde sık rastlanan ve az anlaşılan bir engellilik durumu. Peki, serebral palsi nediri belirtileri nelerdir? Serebral palsili çocuğun eğitimi nasıl olmalı? Çocuklarda serebral palsi nasıl anlaşılır? Doktor Handan Doğan serebral palsi ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Serebral palsi tedavi edilebilir mi?

Serebral palsi tedavi edilebilir mi?

Uzman Ergoterapist Muammer Aydoğdu serebral palsi tedavisi hakkında bilgi verdi. Beynin hangi bölgesi oksijensiz kalıp hasar aldıysa bu bölgeye göre hastanın tedavi edilebilirliği değişebilir. Örneğin, beynin üst tarafından kaynaklanan serebral palsi de tedavi süreci çok daha hızlı ilerler, burada önemli olan kişiye özgü tedavi planının oluşturulması ve çevre ile ailenin süreç hakkında bilgilendirilmesidir.
Serebral palsi nedir?

Serebral palsi nedir?

Nerogelişimsel bir bozukluk olan serebral palsi, beynin doğum öncesinde, sırasında ya da sonrasında oksijensiz kalmasından kaynaklanır. Bu durumu Uzman Ergoterapist Muammer Aydoğdu şu şekilde açıklıyor; doğum öncesi annenin yaşadığı bir enfeksiyondan, doğumda plasentadaki sorundan, doğum sonrasında da özellikle 48 saatlik süreçte bebeğin havale geçirmesinden kaynaklanan bir durumdur.
Serebral palsi (beyin felci) nedir?

Serebral palsi (beyin felci) nedir?

Bebeklik döneminden çocukluk dönemine kadar olan süre zarfında herkesin başına gelebilecek bir beyin felci türü olan serebral palsi kas hareketleri ve koordinasyon bozukluğunu ifade eder. Belirtileri iste bebeklikte veya okul öncesi dönemlerde görülür. Eğer "Serebral palsi (beyin felci) nedir" merak ediyorsanız detaylar haberimizde.
İstanbul 'Serebral Palsi' için yeşile büründü

İstanbul 'Serebral Palsi' için yeşile büründü

"Dünya Serebral Palsi Günü" kapsamında, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleri, Galata Kulesi ile bazı alışveriş merkezleri ve binalar, hastalığın simge rengi yeşil ile ışıklandırıldı