Stres Bozuklugu

Stres Bozuklugu Haberleri

Corona virüs salgını ile alevlendi

Corona virüs salgını ile alevlendi

Dünyayı etkileyen corona virüs salgınının yaşam tarzımızda değişiklikler yapması ve belirsizliklerin fazlalığı çaresizlik, kontrol kaybı ve felaketleştirme gibi düşüncelerin artmasına neden oldu. Pandemi sürecinde psikiyatrik rahatsızlıkların alevlendiğini ifade eden uzmanlar, endişelere bağlı olarak bireylerde başlangıçta anksiyete bozukluklarının görülebileceğini, doğru ve zamanında müdahale edilmez ise rahatsızlığın travma sonrası stres bozukluğuna dönüşebileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, kurallara uymanın kişiyi güvende hissettirdiğini vurguluyor.
Şikayetler bir aydan uzun sürüyorsa dikkat

Şikayetler bir aydan uzun sürüyorsa dikkat

Deprem yalnızca fiziksel yıkıma değil, aynı zamanda ruhsal yıkıma da yol açabilen travmatik bir olaydır. Beklenmedik bir anda ortaya çıkan travmatik olaylar (doğal afetler, ölümcül hastalıklar, taciz, savaşlar, göçler, yakınların kaybı, trafik kazaları, vb.) kişilerde dehşet, panik ve çaresizlik duyguları yaşanmasına neden olabileceğini vurgulayan Uz. Psikolog Elif Sağlam, travmatik olayların üstesinden gelebilmek için önerilerde bulundu.
Deprem psikolojisinden kurtulmanın 5 yolu

Deprem psikolojisinden kurtulmanın 5 yolu

Saniyeler süren depremler, insanlar üzerinde aylar ve hatta yıllar süren etkiler bırakabiliyor. Bu etkiler fiziksel olmasa da ruhsal olarak insanları zora sokabiliyor. Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Psikiyatrist Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, depremden sonra yaşanan travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığının ortaya çıkabileceğini söylüyor. Bu rahatsızlık uykusuzluktan konuşma bozukluğuna kadar birçok belirti gösterebiliyor. Deprem korkusunun üstesinden gelebilmek için ruhsal açıdan destek alınmalı, psikolojik ve psikofarmakolojik tedavi görülmeli.
Pandemi döneminde çocuklar için 6 önemli madde

Pandemi döneminde çocuklar için 6 önemli madde

Pandemi nedeniyle zamanlarının çoğunu evde geçiren çocuklar, fiziksel aktivite ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Bu yüzden çocuklarda dikkat azalması, kilo artışı, kaygı ve stres bozukluğu ortaya çıkıyor. Antrenör, Spor Eğitmeni Esranur Kaplan, “Bu dönemde akranlarından ayrı kalan, parka bile gidemeyen çocuklar, bir dizi sorunla başa çıkmaya çalışıyor. Ebeveynler, mutlaka evlerinde çocukları için egzersiz ortamı hazırlamalı, birlikte etkinlikler planlamalı” diyor.
Travma sonrası stres bozukluğu nedir? Virüsü ağır atlatanlar travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor

Travma sonrası stres bozukluğu nedir? Virüsü ağır atlatanlar travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor

Dünya genelinde yüzlerce ülke corona virüs salgını ile mücadele ederken bir yandan iyileşen hastaların sayısında da artış var. Ancak uzmanlar iyileşen hastaların corona virüs nedeniyle bir çeşit travma yaşadığını ve yaşadıkları yoğun endişe nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu belirtiyor. Uzm. Klinik Psikolog Dila Özçelik bu durumun post travmatik stres bozukluğu olarak adlandırıldığını ve yoğun korku, öfke, çökkünlük gibi belirtilerin görüldüğünü söyledi. Peki travma sonrası stres bozukluğu nedir? İşte detaylar.
Hamilelikte düşük ve dış gebelik kadınlarda stres bozukluğuna neden oluyor

Hamilelikte düşük ve dış gebelik kadınlarda stres bozukluğuna neden oluyor

Kadınların yüzde 18’i düşük ve dış gebeliğin ardından 1 yol boyunca stres bozukluğu yaşıyor. Düşük ve dış gebeliğin ardından kadınlarda travmaya bağlı geçmişe dönük olayı yeniden yaşama, kabus ve olumsuz düşünceler içerisine giriyor. Uzmanlar hamilelik ile ilgili bu olumsuzlukları yaşayan kadınlara ulaşılması ve sorunların çözülmesi konusunda destek verilmesi gerektiğini söylüyor.
Operasyona katılan polislere '5 yıldızlı' tatil

Operasyona katılan polislere '5 yıldızlı' tatil

Emniyet Genel Müdürlüğü, çatışma bölgelerindeki operasyonlara katılan, görev dönüşü stres bozukluğu yaşadığı tespit edilen polisleri aileleriyle 5 yıldızlı tatile gönderecek