Tuvalet Egitimi

Tuvalet Egitimi Haberleri

Tuvalet Egitimi haberleri sayfasında Tuvalet Egitimi haberlerini bulabilir tüm Tuvalet Egitimi haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. Tuvalet Egitimi haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 27 haber bulunmaktadır.

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklara 2-4 yaşları arasında verilmesi gereken tuvalet eğitimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, yanlış tutumların çocukta davranış bozukluklarına yol açabileceğini belirtti.
Tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir?

Tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir?

Tuvalet eğitimine başlamanın en doğru zamanının 2 yaş olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Ruhan Özer, “İki yaşından önce çocuk isteksiz ise bu eğitim için zorlanmamalıdır. Her şeye rağmen anne ve babanın çocuklara karşı yapıcı bir dille konuşmaları gerekir. Kıyaslama yaparak bu eğitimi vermek çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini etkiler” dedi ve tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir, sorusunun cevabını açıkladı.
Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Bebeklik döneminden, erken çocukluk dönemine geçişte verilen en önemli eğitimlerden biri şüphesiz tuvalet eğitimidir. Bu yaş grubunda bir çocuğunuz varsa, çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl anlayacak ve bu önemli eğitimi çocuğunuzu psikolojik olarak yıpratmadan nasıl vereceksiniz? Çocuklarda tuvalet eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlayabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini Psikolog Esra Orçunlu videomuzda anlattı.
Tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte birçok annenin bana çok sorduğu “Tuvalet eğitimi vermek istiyorum fakat nereden başlamalıyım?” sorusunu birlikte inceleyelim.
Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin ipuçları

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin ipuçları

Ebeveynlerin en çok tedirgin oldukları konulardan birisi de tuvalet eğitimidir. Zorlu süreçlerden geçmek ve sonunda başarısız olmaktan korktuğu için çoğu ebeveyn bu tuvalet eğitimi sürecini erteler. Tuvalet eğitimini kolaylaştıracak ve ebeveynlere büyük kolaylık sağlayacak ipuçları haberimizde.
Ebeveynlerin çocuk doktorlarına en çok sorduğu 10 soru

Ebeveynlerin çocuk doktorlarına en çok sorduğu 10 soru

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız gün itibariyle gelişimini yakından takip edip birçok konuyu doktorunuza danıştınız. Bu aşamada çocuk doktorlarına sık sorulan 10 soru...
Karantina günlerinde evcil hayvanlar da depresyona giriyor

Karantina günlerinde evcil hayvanlar da depresyona giriyor

Hiç düşündünüz mü karantina günlerinde evcil dostlarınız ne düşünüyor, neler hissediyor; onların da tıpkı biz insanlar gibi depresyona girebileceği hiç aklınıza geldi mi? Eğer sizin de köpeğiniz bugünlerde tuvalet eğitimini hiçe sayıyor, mama alışkanlığının dışına çıkıyorsa neler olduğunu durup düşünmeniz gerekebilir. Köpek Eğitmeni Senem Güner karantina günlerinde dostlarınız için nelere dikkat etmeniz ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini anlattı.
Çocuklara mutlaka kazandırılması gereken alışkanlıklar

Çocuklara mutlaka kazandırılması gereken alışkanlıklar

Güzel davranışlar sürekli tekrarlandığında hem halıcı olur hem de etraftaki insanlara kazandırılan güzel bir davranış olur. Sağlıklı ve başarı bir birey yetiştirmek için çocuklara kazandırılması gereken alışkanlıklara bir göz atalım.
Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Tuvalet eğitimi hem çocuklar hem ebeveynler için zorlu ve oldukça sabır gerektiren önemli bir gelişim adımını oluşturuyor. Çocuk gelişiminde önemli bir dönüm noktası olan tuvalet eğitimini, ebeveynler tarafından uygulanan yanlış tutum ve davranışlarla çoğu zaman kabusa dönüştürebiliyor. Özel Eğitim Öğretmeni ve Psikolog Mine Ağır, çocuklarda tuvalet eğitimi konusunda anne ve babaları uyarılarda bulundu.
Yavru kedi ve köpek bakımı nasıl olmalıdır?

Yavru kedi ve köpek bakımı nasıl olmalıdır?

Yavru kedi ve köpeklerdeki tuvalet eğitimi zaman alabilir, doğru aylarda eğitim almaları ve harici beslenmeleri çok önemlidir. Anneleri olmayan yavru kedilerde ise ıslak pamukla anal bölgelerine hafif masaj yapılarak tuvaletlerini yapmaları sağlanmalıdır.30-40 günlük yavruların ise iç ve dış parazit kontrolleri yapılmalıdır. Veteriner Hekim Samet Çetinkaya yavru kedi ve köpek bakımı hakkında bilgi verdi..
Köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Köpeklerdeki tuvalet eğitiminin kedilerden farklılık gösterdiğini söyleyen Veteriner Hekim Samet Çetinkaya şunları ekledi. Hayvan sahibinin her öğünden 15 dakika sonra köpeği dışarı çıkararak tuvalete alıştırmalıdır. Başarılı olmak için de hayvan sahibin sabırlı olması ve köpeği ödüllendirmesi gerekmektedir.
Kedilerde tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Kedilerde tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Kedilerde tuvalet eğitimi vermek oldukça kolaydır. İçgüdüsel olarak eğitime uygun olmalarına rağmen bazı durumlarda özellikle de bebeklik döneminde hayvan sahibinin kumda eşeleme hareketini yavruya göstermeleri gerekebilir.
Bebeklerde kabızlık neden olur?

Bebeklerde kabızlık neden olur?

Bebeklerde kabızlığın nedenlerine bakacak olursak, erken tuvalet eğitimi, yanlış beslenme, tiroit bezinin çalışmaması ve bağırsak darlıkları, tıkanmaları gibi sebepleri sayabiliriz. Çocukların özellikle lifli gıdalarla beslenmesi gerektiğini anlatan Dr. Koray Hacıoğlu, çocukların tuvalet eğitimine geçiş konusuna önem verilmesi halinde kabızlık sorununun önüne geçileceğini söyledi.
Kediler eğitilmeden nasıl kum kabını kullanır?

Kediler eğitilmeden nasıl kum kabını kullanır?

Kedilerin ne kadar garip canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Kedi sahiplerinin en büyük şansı, kedilerine tuvalet eğitimi vermek zorunda olmaması belki de. Kediler direkt tuvalet kabını bulur ve tuvalet ihtiyacını gidermek için onu kullanır. Peki kediler kum kabının tuvalet için olduğunu nasıl anlar? Kedilere hiç tuvalet eğitimi vermeden tuvaletini kum kabına yapacağını nasıl anlar?
Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Çocuklarımızın bezden kurtulup tuvalet eğitimlerini tamamlamaları biz ebeveynler için çok önemli. Peki çocuğumuzun bu eğitime hazır olduğunu nasıl anlarız? Tuvalet eğitiminin püf noktaları nelerdir? İşte tuvalet eğitiminde izlenecek adımlar…
Çocuklara tuvalet eğitimi 2,5 yaşından önce verilmeli

Çocuklara tuvalet eğitimi 2,5 yaşından önce verilmeli

Çocuklar normal gelişimleri sırasında genellikle 2-3 yaşları arasında mesane kontrolünü kazanmaya başlarlar. Gece kontrolünün ise genellikle üçüncü ya da dördüncü yıllar arasında tamamlandığını belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan tuvalet eğitiminin hangi yaşta ve nasıl verilmesi gerektiğini anlatıyor...
Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için 5 pratik ipucu

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için 5 pratik ipucu

Çocuklarda tuvalet eğitimine mutlaka çocuğun hazır olduğu uygun dönemde başlanmalıdır. Peki, çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl anlaşılır? Tuvalet eğitimini kolaylaştırmak için neler yapılabilir? İşte size tuvalet eğitimini kolaylaştıracak birkaç ipucu..
Tuvalete Merhaba platformu yaklaşık 400 bin anne-babaya ulaştı

Tuvalete Merhaba platformu yaklaşık 400 bin anne-babaya ulaştı

Selpak, çocukları tuvalet eğitimine başlamamış ya da tuvalet eğitiminde sorunlar yaşayan anne-babalara "Tuvalete Merhaba" projesiyle destek olmaya devam ediyor. 7. yılını tamamlayan platform, Prof. Dr. Bengi Semerci ile birlikte bugüne kadar 400 bin ailenin tuvalet eğitimi konusunda bilinçlenmesini sağladı. Bu yıl farklı dijital kanallarda aktif hale gelerek erişimi güçlenen platform, yılsonuna kadar en az 150 bin anne-babaya daha dokunmayı hedefliyor
Çocuğum neden yatak ıslatıyor?

Çocuğum neden yatak ıslatıyor?

Çocukların alt ıslatma nedenleri nelerdir? Uzman Klinik Psikolog Serra Ababay anlattı; Yatak ıslatma probleminde iki ayrı durum söz konusudur. İlki, 6 yaşını geçmiş olmasına rağmen, henüz kuru gece geçirmemiş, tekrarlı olarak yatak ıslatan çocuklardır. İkinci ise, tuvalet eğitimini tamamlamış, 6 ay veya daha uzun süredir geceleri kuru geçiren çocukların yatak ıslatmaya başlamasıdır. Bu iki durumu birbirinden ayıran ise, sorunun kaynağı ve izlenmesi gereken yoldur.   İlk durumda, (tekrarlı yatak ıslatma), fizyolojik muayene önem taşır. Aynı zamanda, oldukça genetik olan bu durumda, aile bireylerinin de geçmişinin değerlendirilmesi, hangi bireylerde olduğu araştırılmalıdır.   İkinci durumda, yani tuvalet eğitimini zamanında almış, 6 ay ve daha fazla süreyi kuru geçirmiş çocukların yatak ıslatmaya başlaması. Elbette, bahsettiğim nedenlerin bazılarının sonradan oluşma ihtimali olması nedeniyle, tekrar fiziksel bir değerlendirme gereklidir. Fakat, bu durumda, psikolojik değerlendirme de hesaba katılmalı, çocuğun, son zamanlarda neler yaşadığı düşünülmelidir. Daha fazlası için videonun tamamını izleyebilirsiniz.  
Tuvalet eğitimini önemseyin

Tuvalet eğitimini önemseyin

"Tuvalet eğitimini önemseyin" başlıklı yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.