Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir? Alt ıslatma problemi nasıl çözülür?

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir? Alt ıslatma problemi nasıl çözülür?

Çocuklarda alt ıslatma fiyolojik veya psikolojik durumdur. Küçük çocuklarda yatak ıslatma normal olabilirken, çocuğunuz 5 yaşın üzerindeyse ve haftada birkaç kez yatağını ıstatıyorsa mutlaka bir doktorla görüşmeniz gerekiyor. Stres veya korku çocuklarda alt ıslatmaya sebep olabilen psikolojik durumlardır. Peki, Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir? Alt ıslatma problemi nasıl çözülür? Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna alt ıslatma nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.
Çocuğunuz geceleri altını ıslatıyorsa dikkat! (Gece yatak ıslatma nasıl tedavi edilir?)

Çocuğunuz geceleri altını ıslatıyorsa dikkat! (Gece yatak ıslatma nasıl tedavi edilir?)

Genetik sorun olarak tanımlanan gece yatak ıslatmanın can sıkıcı bir durum olması, kimi zaman konunun aile içerisinde konuşulmak istenmemesine yol açıyor. Bu da tedavi sürecini büyük orandan sekteye uğratıyor. Peki gece yatak ıslatma nedir, gece yatak ıslatma nasıl tedavi edilir? İşte bütün bilinmesi gerekenler...
Çocuğum neden yatak ıslatıyor?

Çocuğum neden yatak ıslatıyor?

Çocukların alt ıslatma nedenleri nelerdir? Uzman Klinik Psikolog Serra Ababay anlattı; Yatak ıslatma probleminde iki ayrı durum söz konusudur. İlki, 6 yaşını geçmiş olmasına rağmen, henüz kuru gece geçirmemiş, tekrarlı olarak yatak ıslatan çocuklardır. İkinci ise, tuvalet eğitimini tamamlamış, 6 ay veya daha uzun süredir geceleri kuru geçiren çocukların yatak ıslatmaya başlamasıdır. Bu iki durumu birbirinden ayıran ise, sorunun kaynağı ve izlenmesi gereken yoldur.   İlk durumda, (tekrarlı yatak ıslatma), fizyolojik muayene önem taşır. Aynı zamanda, oldukça genetik olan bu durumda, aile bireylerinin de geçmişinin değerlendirilmesi, hangi bireylerde olduğu araştırılmalıdır.   İkinci durumda, yani tuvalet eğitimini zamanında almış, 6 ay ve daha fazla süreyi kuru geçirmiş çocukların yatak ıslatmaya başlaması. Elbette, bahsettiğim nedenlerin bazılarının sonradan oluşma ihtimali olması nedeniyle, tekrar fiziksel bir değerlendirme gereklidir. Fakat, bu durumda, psikolojik değerlendirme de hesaba katılmalı, çocuğun, son zamanlarda neler yaşadığı düşünülmelidir. Daha fazlası için videonun tamamını izleyebilirsiniz.  
Yatak ıslatma

Yatak ıslatma

Yatak ıslatma; hem anne-babalar hem de çocuklar için zorlu bir süreçtir
5 yaşından sonra gece altını ıslatan çocuklara dikkat!

5 yaşından sonra gece altını ıslatan çocuklara dikkat!

Gece alt ıslatma sorunu kız çocuklarında 5 erkek çocuklarında 6 yaşına kadar normal kabul ediliyor. Gece yatak ıslatma bu yaşlardan sonra devam ederse mutlaka bir doktora başvurulmalı. 'Büyüyünce geçer' diye düşünüp tedaviyi ihmal etmek çocukta psikolojik sorunlara yol açıyor.
Yatak ıslatmaya son!

Yatak ıslatmaya son!

"Yatak ıslatmaya son!" başlıklı yazının devamını okumak için lütfen tıklayın.