Yoga

Yoga Haberleri

Regl döneminde yapılabilecek 4 egzersiz

Regl döneminde yapılabilecek 4 egzersiz

Regl döneminde spor yapmak aslında hem hormonlarımız nedeniyle gerilen sinirlerimizi yumuşatması, hem de vücudumuzu esnetmesi açısından oldukça önemli. Ama biz kadınlar genelde sporu zayıflama amacıyla yaptığımızdan aklımıza "Regl döneminde spor yapmak zayıflatır mı?" sorusu gelir. Regl iken spor hareketlerini araştırırken en sakinleri çıkar karşımıza. Egzersiz yapmak elbette regl kesmez. Peki ama regl döneminde hangi sporlar yapılır? İşte regl döneminde güvenle yapılabilecek 4 egzersiz!
Yüz yogası nedir? Nasıl yapılır?

Yüz yogası nedir? Nasıl yapılır?

Aynaya baktığınızda mutsuzsanız, yıllara yenik düştüğünüzü düşünüyorsanız bu video sizin için. Günlük yoğun stres, alkol, sigara, kolajen azalması ve daha pek çok sebep kuruyup sarkan bir cilt anlamına geliyor. Daha güzel bir cilde, daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteseniz de ne yazık ki bu sürecin önüne geçebilmeniz pek mümkün olmuyor. Ama tüm bunların etkisini azaltmanız mümkün. Yüz ve boy bölgenize minik dokunuşlarla yapacağınız yüz yogası ile bunun önüne geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece bir ayna ve parmaklarınız, bir de sadık kalacağınız günlük 30 dakikalık rutinler. Böylelikle yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Yüz yogası uygulaması, Yüz Yogası Eğitmeni Oya Acar’ın anlatımıyla videomuzda.
Bırakılması gereken 10 kötü yoga alışkanlığı

Bırakılması gereken 10 kötü yoga alışkanlığı

Evet, yoga hayatın her alanında hem mental hem fiziksel sayısız faydası olan bir egzersiz. Ancak yogadan tam randımanlı fayda sağlamak, biraz da yoga pratiği esnasında yaptıklarınızla ilgili. Yogadan sağladığınız yararı, sosyal hayata taşımak istiyorsanız, değiştirmeniz gereken bazı alışkanlıklar var. Örneğin, yoga derslerinde kendinize acımasızsanız muhtemelen hayatın diğer alanlarında da bunu yapıyorsunuz. Bunun farkında olmak ve zamanında bırakmak, sosyal yaşantınıza da yansıyacaktır. İşte, matın dışında bırakılması gereken 10 kötü yoga alışkanlığı!
Eda Ece’den  samimi itiraflar

Eda Ece’den samimi itiraflar

Ünlü oyuncu Eda Ece, hayat felsefesinde dış görünüşe değer vermediğini ve fazla vitrini önemseyen bir insan olmadığını söyledi.
İşyerinde kahkaha yogası dönemi

İşyerinde kahkaha yogası dönemi

Pandemi sonrası yeniden evlerden ofislere döneceğiz. Peki işyeri stresiyle nasıl başa çıkacağız? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, BBC ve Google ofisleri başta olmak üzere tüm dünyada uygulanan kahkaha yogasını öneriyor. Şenbursa, 1995 yılında Hintli hekim Dr. Madan Kataria tarafından geliştirilen, kahkaha ve şakalara ya da komedilere dayanmadan herkesin kahkaha atabileceği grup egzersizi sistemi hakkında bilgiler verdi.
Dikkat eksikliğinin tedavisi için çocuk yogası

Dikkat eksikliğinin tedavisi için çocuk yogası

Karantina süreci boyunca evde kaldığımız bugünlerde dikkat dağınıklı olan çocuklarınıza çocuk yogası ile bu problemi aşmasını sağlayabilirsiniz. Hem eğlenceli vakit geçirmiş olacaksınız hem de günlük yoganızı yapacaksınız.
Yoganın sosyal yaşamınızdaki 6 yansıması

Yoganın sosyal yaşamınızdaki 6 yansıması

Yoga, yalnızca bir fizilsel egzersiz olmanın ötesinde, içinde geniş bir felsefe barındırır. Hiç yoga yapan insanların, yoga eğitmenlerinin neden Hindistan'ı ziyaret ettiğini düşündünüz mü? Çünkü yoga, yalnızca Youtube'taki videolardan pozların tarifinin alındığı bir egzersizin ötesinde. Bir felsefesi ve doğruları var. Hindistan'ı, yoga yapanların kutsal toprakları olarak görebilirsiniz. Felsefe, toplumu geliştirdiği ve dönüştürdüğü için önemlidir. Peki yoganın felsefesi nedir, toplumu nasıl dönüştürür ve sizin sosyal yaşantınıza olan yansıması ne şekilde olur?
Yoga matı temizliğine dair her şey

Yoga matı temizliğine dair her şey

Üzerinde ter ve kir biriken bir matı tekrar tekrar rulo yapıp yatağın altına itmekten daha kötü bir şey olamaz. Ayaklarınızın altındaki kirler ve teriniz, yoga matının üstünde birikir ve yapış yapış bir katman oluşturur. Yoga matını temizlemek, genellikle biri söyleidkten sonra "Aaa evet ya" tepkisi verilen bir eylemdir. Yoga matından bahsediyoruz, yani her kullanışınızda en az 40 dakikanızı geçirdiğiniz bir şey. Vücudunuzdaki losyonları, yağları, teri ve kiri absorbe eder. Bu yapış yapış katman, zaman içinde mikroplarla dolabilir ve kötü kokuya neden olabilir. Ayak ve el mantarları ise daha kötü bir senaryo. İşte yoga matı temizliğine dair her şey!
Vücudunuzun ihtiyacına göre 7 yoga çeşidi

Vücudunuzun ihtiyacına göre 7 yoga çeşidi

Yoga, aslında çok fazla çeşidi olan ve farklı ekollere bölünen bir kavram. Yogaya yabancı olanların aklına genellikle yoga dendiğinde bağdaş kuran ya da amuda kalkan insanlar gelir. Siz, yoganın meditasyon tamamlayıcısı tarafına değil, vücudunuza sağlayacağınız yarara odaklanarak yapmak istiyorsanız seçenekleriniz çok. Uykusuzluk problemi, kas ağrıları, sinir sıkışmaları... Hangi probleminiz varsa, ona iyi gelecek yoga çeşidine odaklanabilirsiniz. Siz vücudunuzu dinleyip ihtiyacını aktarın, biz de ağırlık vereceğiniz yoga çeşidini söyleyelim. İşte vücut ihtiyacınıza göre 7 yoga çeşidi!
Yogayla yaratıcılığınızı beslerken geçtiğiniz 6 yol

Yogayla yaratıcılığınızı beslerken geçtiğiniz 6 yol

Yaratıcılığın, bize anne ve babamızın genlerinden yadigar kalan bir hediye olduğu bilinse de 'büyük ölçüde' dışarıdan da beslenebilen bir şeydir. Kendime karantina sürecinde en çok sorduğum soru, corona virüs bitip normal yaşantılarımıza döndüğümüzde -ama 2 ay sonra, ama 2 sene sonra- geriye baktığımda bu süreci nasıl geçirdiğim olacak. 'Neslihan, evde geçirdiğin onca sürede geleceğe ne bıraktın?' sorusu... 'Neslihan, ne yarattın?' sorusu. Bu soru beni oldukça geriyor. Yoga ise bu anlamda beni en çok besleyen şey oldu. Ne sevdiklerimle kurduğum ilişkiler, ne işime odaklanmam. 'Yoga, yaratıcılığını nasıl besleyebilir ki?' diye soruyorsanız işte cevapları. // Neslihan Arslan
Uykusuzluğa iyi gelen 7 yoga pozu

Uykusuzluğa iyi gelen 7 yoga pozu

Karantina döneminde yeterince hareket edemiyor ve oksijen alamıyoruz. Bu durum uyku düzenimizi kötü etkiliyor, pek çoğumuz son zamanlarda uykusuzluk problemiyle mücadele ediyoruz. Uykusuzluk, karantina döneminin en büyük problemi olabilir. İyi uyku alamadıkça agresifleşebiliyor, karantinayı birlikte geçirdiğimiz aile üyeleriyle aramız bozulabiliyor. Yoga ise tam bu noktada uykusuzluğun en önemli silahı haline geliyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda yoga yapanların uykuya dalma süresinde kısalma, uykuda geçirilen zamanın ortalama uyku sürelerine gelmesi, sabah uyandığında kendini dinlenmiş ve iyi hissetmede artış gözlendi. Siz de karantina döneminde yoga çalışmalarına ağırlık vererek karantina döneminde uykusuzluğa son verebilirsiniz. İşte, daha iyi bir uyku için 7 yoga pozu!
Yoga ne değildir?

Yoga ne değildir?

Papatya Akdağ, Esra E. Karaosmanoğlu (ARYA) ile “Yoga ne değildir?” sorusu etrafında yaptığı sohbette; Yoga pozlarından, eğitmenlerine, seksi “kostüm”lerden, Yoga’dan beklentilere kadar her şeyi konuştu.
Bilimsel araştırmalar ışığında 12 yoga mucizesi

Bilimsel araştırmalar ışığında 12 yoga mucizesi

Yoga yapmak uzaktan bakıldığında çok esneklik gerektiren bir egzersiz gibi görünür. Meditasyonla doğrudan bağlantılı olması da henüz başlamayanlar için göz korkutucu görünebilir. Bu nedenle yoga yapmak bazen 'ikna olunması' gereken bir egzersize dönüşür. Yoganın yavaş olması, zor ve sıkıcı görünmesi insanların yoganın faydalarına dair 'bilimsel kanıtlar' aranmasına neden olur. Diğer fiziksel disiplinlerde, hareket ve hızın varlığı sanki doğrudan 'faydayı' ve 'zayıflamayı' sunar algısı oluşur. Biz de, karantina döneminde kendinizi biraz şımartmanız ve yoga yapmaya ikna olmanız için, yoga mucizelerinin kanıtlandığı bilimsel araştırmaları derledik. İşte, yogaya odaklanan 12 bilimsel makale!
Ramazan ayında orucu kolaylaştıran teknikler

Ramazan ayında orucu kolaylaştıran teknikler

Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf, üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi ile “Önce Sağlık” programına katıldı. Manaf, içinde bulunduğumuz Ramazan ayında Orijinal Yoga Sistemi tekniklerinin oruç tutmaya yararlarını ve oruç tutmayı kolaylaştırmak için hangi tekniklerin uygulanabileceğini anlattı. Dünya Yoga Şampiyonu Merve Tanrıverdi ise herkesin kolaylıkla yapabileceği bu teknikleri uygulamalı olarak gösterdi.
Stresi hafifletmek için 15 dakikada 7 yoga pozu

Stresi hafifletmek için 15 dakikada 7 yoga pozu

Yoga, uygulaması her ne kadar çok çok keyifli olsa da, sık sık bize fayda sağladığı yönlerine de odaklandığımız bir egzersiz ve dolaylı yollarla da meditasyon çeşidi. Yoga yaparken nefesimize odaklanarak pek çok kötü düşünceden arınyor, hatta zihnimizi boş bir levha haline getirebiliyoruz. Yoganın en bilinen faydalarından biri, stres seviyesini düzenlemesi anksiyeteye iyi gelmesidir. Strese iyi gelen yiyecekler ya da stres topları yerine, 15 dakikalık kolay yoga pozlarıyla stres seviyesini ciddi oranda azaltabiliyoruz. Özellikle karantina döneminde kalabalık bir evdeyseniz, iş yükünüz ağırlaştı ya da ücretsiz izne çıkarıldıysanız ya da partnerinizle birbirinizden köşe bucak kaçmaya başladıysanız, biraz kendinize zaman ayırmakta fayda var. Aşağıda sıralayacağımız pozları, sırasıyla uygulamaya özen gösterin. İşte stresle mücadelede etkili, 15 dakikada yapılabilecek 7 yoga pozu!
Yoga bağışıklığı güçlendirir mi? Bağışıklığı güçlendiren 6 yoga pozu

Yoga bağışıklığı güçlendirir mi? Bağışıklığı güçlendiren 6 yoga pozu

Corona virüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bugünlerde bağışıklığı artırmak için sürekli araştırma yapar haldeyiz. Bağışıklığı artırmak için yapılanların başında beslenme tipindeki değişiklik geliyor. Elbette bağışıklığı artırmanın temelinde tükettiğimiz gıdalar yatsa da hareketin önemini kimi zaman unutuyoruz. Yani bağışıklığı artırmanın tek yolu yeme-içme değildir. Bağışıklık ve hareket denince aklımıza yoga gelmeli. Araştırmacılar, yoganın kronik enflamasyonun zararlı etkilerini azalttığını buldular. Yeni bir araştırmaya göre, yoga bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücuttaki iltihabı azaltmak için çok yararlı bir yol olabilir. Peki yoga, bağışıklığı nasıl güçlendirir? Bağışıklığı güçlendiren yoga pozları hangileridir?
Sabahları yataktan çıkmadan yapabileceğiniz 5 yoga pozu

Sabahları yataktan çıkmadan yapabileceğiniz 5 yoga pozu

Fiziksel egzersizin en önemli kısmının zamanlama olduğunu artık biliyoruz. Sabah yapılan egzersiz stres seviyesini düzelten kortizol hormonunun en çok salgılandığı saatler olması nedeniyle en ideali. Sabahları yataktan çıkar çıkmaz günün koşuşturmasına kapılıyor ve hareket etmeye motive olamıyorsanız, yataktan çıkmadan yapabileceğiniz bir şeyler deneseniz? Yataktan çıkmadan yapılan yoga, hem esnekliğinizi artıracak hem güne daha motive başlamanızı sağlayacak, hem de stres seviyenizi düşürecek. Neyse ki pozlar ve çeşitlilik açısından derya deniz olan yoganın, yatakta da uygulanabilen pek çok pozisyonu var. İşte, yataktan yapabileceğiniz 5 yoga pozu!
Yüz yogasının faydaları nelerdir? 5 adımda yüz yogası

Yüz yogasının faydaları nelerdir? 5 adımda yüz yogası

Karantina döneminde evden çıkmadığımız bu dönemde, istesek de estetik işlemler için bir kliniğin kapısını çalamayız. Zaman akıp giderken göğüslerimiz ve kalçamız gibi dudak üstümüz, alnımız, burnumuz ve gıdımız da yer çekimine meydan okuyamıyor. Ancak yüzümüzü eski elastik kavuşturmak için tek çare estetik operasyonlar değil. Yüz yogası, estetiksiz şekilde yeniden gençleşebileceğiniz yöntemlerden biri. İntermette yüz yogasına ilişkin pek çok bilgi dolaşsa da, çoğu hangi hareketin ne işe yaradığını açıklamakta yetersiz kalıyor. İşte yüz yogasının faydaları ve 5 adımda yüz yogası!
Yoga yaptığına şaşıracağınız 16 ünlü

Yoga yaptığına şaşıracağınız 16 ünlü

Yoga, özellikle karantina döneminin en popüler fiziksel egzersizi haline geldi. Çok hareketli ve kardiyo içeren bir aktivite olmaması nedeniyle yoganın genellikle forma soktuğuna inanılmaz, meditasyona sağladığı katkıyla ön plana çıkar. Yogaya başlamak için, yoga videolarındaki eğitmenlerin mükemmel görüntüleri sizi yüreklendirmiyorsa; dünyanın en formda ve çekici ünlülerin görünümlerine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yoga yapan ünlülerin hikayelerine baktığımızda genellikle altında acıklı bir neden görüyoruz. Jennifer Aniston'ın Brad Pitt ile olan ayrılık acısını atlatmaya çalışması, Britney Spears'ın hareketli gençlik döneminde durulmasına yardımcı olması gibi... İşte yoga yaptığına şaşıracağınız birbirinden ünlü 16 kişi!
Nasıl güzel kahkaha atılır?

Nasıl güzel kahkaha atılır?

Kahkaha ile gülmek ister misiniz? Üstelik ortada hiçbir sebep yokken. Evet yanlış duymadınız, sizler için kan akışınızı iyileştirirken, kas gerginliğinizi de azaltacak bir önerimiz var. Alternatif bir terapi, kahkaha terapisi. Peki nasıl mı olacak? Uygulaması oldukça kolay; yapmanız gereken tek şey, doğru nefes alarak Kahkaha Terapisti Eser Mutlu’nun anlattığı egzersizleri uygulamak.