Zihin

Zihin Haberleri

Kendimi olduğum gibi nasıl kabul edebilirim?

Kendimi olduğum gibi nasıl kabul edebilirim?

"Bilinçli farkındalık" olarak bilinen Mindfulness, olarak dünyada ilgi gören bir akım. Farkındalığın amacı, bireyin korku tepkisinden çok, şu anda meydana gelen uyaranlara odaklanmasına yardımcı olmak. Genellikle farkındalığın, insanların günlük yaşamlarında daha sakin, daha dingin ve daha motive olmalarına yardımcı olabileceği düşüncesi yaygın. Klinik Psikolog Buse Göçmen, "Artan sayıda çalışmanın bulguları şimdi bu kanıtı destekliyor. Farkındalık uygulamasının fiziksel ve özellikle zihinsel sağlık için gerçek faydalar sağladığı deneyimlerle sabit" diyor.
İkizler burcunda Ay Tutulması: Değişken düşünceler

İkizler burcunda Ay Tutulması: Değişken düşünceler

Bugün İkizler burcunda gerçekleşecek olan Ay tutulması ile birlikte bilginin, entelektüelliğin ve zihinsel paylaşımların önem kazandığı bir zaman dilimine giriyoruz.
Bebek gelişimi için anne sütü tek başına yeterli olmuyor

Bebek gelişimi için anne sütü tek başına yeterli olmuyor

Bebeğin ilk yaşının fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ezgi Gizem Yüce, bebeklerin gelişimi için anne sütünün tek başına D vitamini için yeterli olmayacağını savundu. Uzm. Dr. Ezgi Gizem Yücen, bebeğin takviye olarak alması gereken tek vitaminin D vitamini olduğunu söyledi.
Kangallar nasıl beslenmeli?

Kangallar nasıl beslenmeli?

Dünyanın en zeki ve güçlü koruma köpekleri arasında ilk sıralarda yer alan kangallar, havaların soğuması ile fiziksel ve zihinsel değişim sürecine giriyor. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile kangal ırkının beslenme özellikleri de değişiyor. Uzmanlar, kış aylarında kangalların "kurt kanı" maması ile beslendiğini söylüyor.
Zihni ve bedeni dengeleyen nefes çalışması

Zihni ve bedeni dengeleyen nefes çalışması

İnsan günde ortalama 21.600 kere nefes alıp veriyor. O kadar doğal ve otomatik bir eylem ki gün içinde bunun farkına varmıyoruz. Ancak çoğumuz nefes alıp vermeyi sistemimize uygun bir biçimde yapmıyoruz. Bazen boğazımıza kadar, bazen omuzlara ya da göğsümüze kadar nefes alıp oradan dışarıya yolluyoruz. Nefes çalışmaları sayesinde nefesimizle tekrar tanışıyoruz. Bu videomuzda Yogabiz.pro uzmanı Nilüfer Eyiişleyen ile zihni ve bedeni dengeleyen nefes çalışı yapıyoruz.
Tam buğday ekmeğini yemek için 5 mucizevi neden

Tam buğday ekmeğini yemek için 5 mucizevi neden

Hem beden sağlığına hem de zihin sağlığına doğrudan etkisi olan tam buğday ekmeği, hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir besin kaynağı. İster hazır alabileceğiniz isterseniz de evde kendinizin hazırlayabileceği tam buğday ekmeğini yemek için 5 harika neden.
Neptün'ün güzellik uykusu

Neptün'ün güzellik uykusu

Hayati önem taşıyan yaşam faaliyeti uyku, beden–zihin–ruh üçlüsünü dinlendirir, onarır ve bize enerji kazandırır. Yaşama sağlıklı devam edebilmek için düzenli uyumak şarttır. Uyku anında vücut kendini yavaşlatır; kalp atışı ve solunum sayısı azalır, tansiyon ve vücut sıcaklığı düşer, uyku hormonları salgılanır ve beden onarılmaya başlar. // Çağla Ercanoğlu
Video oyunları zihin sağlığına iyi geliyor

Video oyunları zihin sağlığına iyi geliyor

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmaya göre, video oyunlarına harcanan zaman zihinsel açıdan sağlıklı olmaya katkıda bulunuyor.
Yoga yaptığınızda vücudunuzda neler olur?

Yoga yaptığınızda vücudunuzda neler olur?

Yoganın beden ve zihin için iyi egzersiz olduğu konusunda ortak bir fikir var. Fakat çoğumuz yoganın fizyolojik ve zihinsel olarak bize nasıl fayda sağladığını tam olarak anlamıyoruz. Ve bu faydaların ortaya çıkması için ne kadar 'güneşe selam' yapmamız gerektiğini de bilmiyoruz. Yogada yeniyseniz pozlar korkutucu gelebilir ama iyi bir haberimiz var: Uzmanlar, yoganın faydalarının birinci dersten hemen sonra hissedeceğimizi söylüyor.
Çocuklarınızın zihin gelişimine yararlı oyun

Çocuklarınızın zihin gelişimine yararlı oyun

Resul Aydoğan Rekreasyon Uzmanı ve Beden Eğitimi Öğretmenidir. Eğitsel Oyunlar Akademisi şirketinin kurucusudur. Şirket bünyesinde Eğitsel ve Rekreatif Oyunlar başta olmak üzere, oyun ve oyunlaştırma tasarımları, uygulamaları ve tasarım eğitimleri vermektedir.
Bir yaşam felsefesi olarak Mindfulness:

Bir yaşam felsefesi olarak Mindfulness: "Hiçbirimiz bozuk, yanlış veya hatalı değiliz"

Modern hayat şartları nedeniyle iç dünyamızla daha az ilgileniyoruz. Aslında bir nevi "otomatik pilotta" yaşıyor gibiyiz. Monotonluk, sıkıcılık, aynılık... Peki zihnimizi otomatik pilottan çıkarmanın ve biraz kendimizin farkına varmanın vakti gelmedi mi? Ya da geçmişim pişmanlığı, geleceğin kaygısından sıkılmadık mı? İşte burada Mindfulness denilen bir kavram devreye giriyor. "Güvenli yerimiz, zihnimiz" diyen Uzman Klinik Psikolog ve Nörobilim Uzmanı Güliz Altınbaşak ile Mindfulness'ın derinlerine iniyoruz. Mine Bozkurt/ mine.bozkurt@posta.com.tr
Zihinsel gelişim nedir? Zihinsel gelişim kuramları, özellikleri ve dönemleri

Zihinsel gelişim nedir? Zihinsel gelişim kuramları, özellikleri ve dönemleri

Sağlıklı olmak için sadece bedensel sağlık yetmiyor. Zihinsel gelişiminde sağlıklı bir süreçte şekillenmesi bireyin sağlıklı büyümesi adına çok önemlidir. 0-2 yaş aralığında gelişmeye başlayan bu süreç ergenlik sonuna kadar devam eder. Ebeveynler bu alanda araştırmalar yaparak çocuklarının gelişimlerini takip etmektedir.
Bilişsel gelişim nedir? Bilişsel gelişim kuramları, özellikleri ve dönemleri

Bilişsel gelişim nedir? Bilişsel gelişim kuramları, özellikleri ve dönemleri

Bilişsel gelişim daha çok zihinsel faaliyetler açısından öne çıkan bir unsurdur. Genel olarak kişinin çevresini algılaması ve yorumlanması üzerine ele alınan bir yapıdır. Özellikle çocukluktan itibaren bilişsel gelişimin öne çıkarılması büyük öneme sahip. Böylece zihinsel faaliyetlerin gösterdiği gelişim ile beraber, bu gelişim fiziksel açıdan da etkisini ortaya çıkarır. Böylece bilimsel gelişim düşünme ve kavrama noktasında kişinin önemli adımlar atmasına olanak sağlarken, çocuklarda özellikle bedensel gelişimin olanak yakalanmasına fırsat verir.
Down sendromu kısaca nedir? Belirtileri nelerdir? Down sendromu bebeklerde nasıl anlaşılır?

Down sendromu kısaca nedir? Belirtileri nelerdir? Down sendromu bebeklerde nasıl anlaşılır?

Down sendromu bebeklerde kromozom fazlalığıyla gelen fiziksel ve nörolojik sorunlar içerisinde yer almaktadır. Ülkemizde 750 ile 1000 çocuktan birinde ortaya çıkan bu sorun; karakteristik yüz görünümü, fiziksel ve zihinsel gerileme gibi etkiler ile kendisini göstermektedir. Gebelik esnasındaki rutin testler veya doğum esnasında gerçekleştirilen tespitler neticesinde ortaya çıkar. Nedeni günümüzde henüz tam olarak bilinmemesine rağmen, bazı fiziksel ve nörolojik aktiviteler doğrultusunda bebeğin gelişimini etkileyen bir rahatsızlık olarak öne çıkmaktadır.
Su içince midesi bulanan insanlar ne yapmalı? Zencefilli ve limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

Su içince midesi bulanan insanlar ne yapmalı? Zencefilli ve limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

Su içmek gerek beden sağlığı gerekse zihin sağlığı için oldukça büyük önem taşıyor. Bazı insanların su içtikten sonra midesinin bulandığını duymuşsunuzdur. Peki bunun nedeni ne olabilir? Su içerken oluşan mide bulantısını nasıl geçirebiliriz? Su içme alışkanlığımızı geliştirmenin bir yolu var mı? Zencefilli ve limonlu su yağ yaktırır mı? Tüm bu soruların cevaplarını Dr. Sinan Akkurt ile konuştuk. Mine Bozkurt- mine.bozkurt@posta.com.tr
Bu hafta sıkı duralım

Bu hafta sıkı duralım

Tıbbi astroloji gözüyle bu hafta öne çıkacak gökyüzü etkilerine birlikte bakmaya çalışacağız... Tıbbi astrolojide ışıklar ve iç gezegenler hayati önem taşır. Tabii ki jenerasyon gezegenleri dediğimiz Uranüs, Neptün ve Plüton da önemlidir ama, genellikle iç gezegenlerin bir üst oktavı sayılırlar, yani benzer titreşimleri daha yüksek frekansta yayarlar. Merkür zihinle, sinirlerle, Uranüs dahilikle, icatlarla, sinir iletimiyle, Venüs sanatla, üremeyle, Neptün ilahi esin, üremeyi kontrol eden hormonlarla ilişkilidir. Mars enfeksiyonlarla, Plüton, ağır ve yaygın enfeksiyonlarla. // Uz. Dr. F. Sena Büyükçopur
Tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir?

Tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir?

Tuvalet eğitimine başlamanın en doğru zamanının 2 yaş olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Ruhan Özer, “İki yaşından önce çocuk isteksiz ise bu eğitim için zorlanmamalıdır. Her şeye rağmen anne ve babanın çocuklara karşı yapıcı bir dille konuşmaları gerekir. Kıyaslama yaparak bu eğitimi vermek çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini etkiler” dedi ve tuvalet eğitimi için ideal yaş nedir, sorusunun cevabını açıkladı.
Basit ve etkili ısınma, rahatlama hareketleri

Basit ve etkili ısınma, rahatlama hareketleri

Yoga, pilates ya da koşma, yüzme… Hangi fiziksel çalışmayı günlük pratiğiniz olarak benimserseniz benimseyin, öncelikle bedenimizi, nefesimizi ve zihnimizi yapacağımız o çalışmaya hazırlamamız gerekiyor. Bu videomuzda Yogabiz.pro uzmanı Nilüfer Eyiişleyen ile sizin için günlük pratikleriniz öncesi basit ve etkili ısınma hareketlerinden oluşan bir seri hazırladık.
Çocukla nasıl iletişim kurulur?

Çocukla nasıl iletişim kurulur?

Her anne baba çocuğu ile kaliteli iletişim kurmak ister, bu durum çocukların zihinsel gelişimlerini sağlarken, ilerleyen zamanlarda da çocuğun toplum içinde etkin birey kimliği kazanmasına katkı sağlayacaktır. Peki çocuklarla iletişim kurarken neleri doğru, neleri yanlış yapıyor olabiliriz? Onlarla sağlıklı ve kaliteli iletişim kurmanın yollarını Psikolog Esra Orçunlu açıkladı.
Yaşlılık psikolojiyi bozuyor: Yaşlılık psikolojisi nedir?

Yaşlılık psikolojiyi bozuyor: Yaşlılık psikolojisi nedir?

Yaşlanmayla birlikte gelen sorunlar nedeniyle kişilerin psikolojik durumları da değişim gösteriyor. Peki yaşlılıkta psikolojisi bozan durumlar neler? Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, "Yaşlılık, yetişkinliğin devamı olarak, bedende ve zihinde bir takım çoğu geri dönüşsüz sorunların olduğu, yaşamın son evresi olarak değerlendirilebilir. Yaşlı kişiler genelde yaşam boyu oluşan tecrübelerinden ötürü, olayları çok daha farklı değerlendirirler" dedi ve yaşlanma psikolojisi hakkında bilgi verdi.