biyonik kulak

biyonik kulak Haberleri

biyonik kulak haberleri sayfasında biyonik kulak haberlerini bulabilir tüm biyonik kulak haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. biyonik kulak haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 5 haber bulunmaktadır.

İnanılmaz anlar! İlk kez Türkiye'de duydu...

İnanılmaz anlar! İlk kez Türkiye'de duydu...

Bosna Hersek'te yaşayan 2 yaşındaki Majra Delic, dünyaya geldikten kısa bir süre sonra geçirdiği menenjit sonrası işitme yetisini kaybetti. Bosnalı hekimler, küçük kızın 5 yaşına kadar ameliyat olmasının ve duymasının mümkün olmadığını belirtti.
Biyonik kulaklık takılan minik Yusuf 'un ilk sözleri bunlar oldu

Biyonik kulaklık takılan minik Yusuf 'un ilk sözleri bunlar oldu

Van'ın Çaldıran ilçesinde yaşayan Kerem ve Kamile Kaçmaz çiftinin işitme bozukluğu yaşayan oğlu, 2,5 yaşındaki Yusuf, biyonik kulak ile duymaya başladı. Daha önce seslere tepki vermeyen Yusuf’un ilk sözü ise ‘baba’ oldu.
Sizi duyamayan bu çocukları duyun!

Sizi duyamayan bu çocukları duyun!

Uluğbey Araf 1, Ecem Nur ise henüz 1.5 yaşında. Her ikisinin de ortak sorunu kulaklarının hiç duymaması. Duyabilmeleri, konuşabilmeleri ve akranlarını yakalayabilmeleri için biyonik kulak (koklear implant) ameliyatı olmaları gerekiyor. Onlar ve diğer yüzlerce çocuğun ameliyatı, cihazları getiren firmalar ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasındaki fiyat anlaşmazlığı yüzünden durdu.
18 yıllık sessizlikten sonra ilk söz: 'Seni seviyorum anne'

18 yıllık sessizlikten sonra ilk söz: 'Seni seviyorum anne'

İşitme engelli olarak dünyaya gelen Betül Dalkılıç 18 yaşına kadar hiç konuşmadı. Geçtiğimiz hafta biyonik kulak takılan genç kızın ilk sözleri herkesi duygulandırdı
İlk kez duyan çocuklar hem ağladı hem ağlattı

İlk kez duyan çocuklar hem ağladı hem ağlattı

Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelli Merkezinde takılan biyonik kulaklık ile ilk defa duyan işitme engelli çocuklar korkarken, anneleri ise duygulanarak gözyaşlarına boğuldu.Yeni doğan bebeklerde işitme duyusu ile ilgili testlerin yapıldığı Çukurova Üniversitesi Halil Avcı Duyma Engelli Merkezinde bir yandan da işitme duyusunu tamamen yitiren insanlar sessiz dünyalarından kurtarılıyor. Merkezde, işitme kaybı bulunan 4 yaşını geçmemiş çocuklara ve sonradan işitme kaybı oluşan kişilere halk arasında ‘biyonik kulaklık’ olarak bilinen koklear implant cihazı takılıyor. Sonradan işitme kaybı yaşayanlar cihazın takılmasının ardından normal hayatlarına devam edebiliyor. Ama sese alışık olmayan çocuklara duyduklarının ne olduğunu anlamlandırabilmeleri için eğitimler veriliyor. Ancak cihazın takılmasının ardından ilk defa bir ses duyan çocuklar oldukça korkuyor. Korkudan ağlayan çocuklara, duygulanan aileleri de gözyaşları ile eşlik ediyor.