çocuk gelişimi

çocuk gelişimi Haberleri

çocuk gelişimi haberleri sayfasında çocuk gelişimi haberlerini bulabilir tüm çocuk gelişimi haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. çocuk gelişimi haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 77 haber bulunmaktadır.

Başarılı olması için çocuk, ailesinden destek görmeli

Başarılı olması için çocuk, ailesinden destek görmeli

Çocuklarda 0 - 6 yaş arasında başlayan gelişim, 22 - 24 yaş aralığında sona eriyor. Gelişme dönemini aileden ayrı geçirmenin ruhsal çöküntüleri de beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar, özellikle 6 yaşa kadar zorunlu olmadıkça yatılı okul ve kurs gibi süreçlere girilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Bir diğer yandan çocuğun hayatında daha huzurlu ve kendine güvenli olabilmesi için ailesinin desteğini hissetmesi gerektiğini belirten uzmanlar helikopter ebeveynlik yerine onu destekleyen ve kişisel kararlarına, isteklerine ve hayattan beklentilerine saygı gösteren bir tutum içinde olunması gerektiğinin altını çiziyorlar.
Bebeğinizin ağlaması stresinize bağlı olabilir

Bebeğinizin ağlaması stresinize bağlı olabilir

Bebekler ilgi ve ihtiyaçlarını ağlama aracılığı ile bildirirler. Bebeğin ağlama şiddetinin artmasına annenin stresli olmasının neden olabileceğini kaydeden Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Zeynep Deniz Seven, “Bebek annesinin duygularını sünger gibi çeker. Anne stresliyse daha şiddetli ağlar” dedi.
Çocuğa ceza mı veriyorsunuz yoksa onda travma mı yaratıyorsunuz?

Çocuğa ceza mı veriyorsunuz yoksa onda travma mı yaratıyorsunuz?

Çocuk gelişimi hakkında yapılan araştırmalarda çocuklarda, yaptığı bir hata, yaramazlık sonucu olarak "ceza" amacıyla sözel veya fiziksel fark etmeksizin şiddet uygulanmasının çocuğa zarar verdiği, kendini kötü hissettirdiği, korkuya ve güvensizliğe doğru itici güç oluşturduğu belirlenmiş. Üstelik yetişkinlerden gelen bu tür davranışların çocuğun "hatasını anlamasına" da yardımcı olmadığı ortaya konuyor. Peki yetişkinler neden çocuk eğitiminde bu hatalara düşüyor? Çocuğun "hatasını anlaması", sorumluluk alabilmesi için fiziksel veya sözlü şiddet yerine ailelerin ne yapması gerekiyor?
Çocuk eğitiminde ceza olmalı mı?

Çocuk eğitiminde ceza olmalı mı?

Çocuk gelişiminde yapılan araştırmalarda cezanın (sözel ve fiziksel şiddet) çocuğa zarar verdiği, kendini kötü hissettirdiği, korkuya ve güvensizliğe doğru itici güç oluşturduğu belirlenmiş.
Çocuk gelişiminde oyun oynamanın önemi

Çocuk gelişiminde oyun oynamanın önemi

Birleşmiş Milletler genelgesine göre 0-18 yaş arası kişilere “çocuk” denir. Usta yazar Yaşar Kemal onlara “insan” der. İnsan ise oynayan bir varlıktır. Hollandalı filozof Johan Huizinga “Homo Ludens” (Oyuncu İnsan) kitabında kültürün oluşumu sürecinde oyunun birincil öneme sahip olduğuna değinir. Yani mayanın tamamıyla oyun olduğundan söz eder. Geriye dönüp baktığımızda oyuncu insanın oynamaya başladığı evreler bebekliğidir, kim bilir anne rahminde kurduğu hareket kombinasyonları da belki de bunun bir parçasıdır. Ustalaştığı dönem ise elbette çocukluk dönemidir, bu durum bana “Oyunun asıl uzmanları çocuklardır” diye düşündürmüştür.Tiyatro Oyuncusu Drama Lideri Mehmet Erbil çocuk gelişiminde oyun oynamanın önemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Soru soran çocuğun öğrenmeye gönlü vardır... Kırmayın!

Soru soran çocuğun öğrenmeye gönlü vardır... Kırmayın!

Her çocuk bir “başka” öğrenir. Her çocuk ilgisini bir “başka” gösterir ve en nihayetinde; her çocuk bir “başka”dır. Bu çocuklar “bir başka öğrenmelerine” yeni “başka”lar katmak isteyecekler. Bunu yaparken en sevdikleri şeyden, meraktan yola çıkacaklar. Kimi A yolundan gitmek isteyecek, kimi B. Start çizgisi aynı (merak), süreç ise farklı; kimi adım adım ilerleyecek. Kimi koşacak. Kimi etrafı izleyecek. Kimi hamak kurup, sallanacak. Kimi pür dikkat yoluna odaklanacak. Kimi aralarda mola verecek. Yolda önüne çıkanları kendine dert edinecek ve sırt çantasına atacak kimileri. Kimileri kendine yük olanları yolun kenarına bırakacak. Ama hepsi yolunu kendi güzelleştirecek. Hepsinin serüveni bir “başka” olacak. Hepsi yola çıkacak ama acaba yol hepsine açık mı olacak? Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Görevlisi Burçak Ceren Akpınar konu hakkında açıklama yaptı.
Çocuklara kural koymak doğru mu?

Çocuklara kural koymak doğru mu?

Ebeveynler olarak çocuklarımıza çoğu zaman kural koyma peşindeyizdir aslında… En başta kural kelimesi çocukları bu belirlenen kurallara uymamaları için yeterli olacaktır. Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Eğitimci Dila Toker konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Anne babadan çocuğa geçen olumlu ve olumsuz 6 özellik

Anne babadan çocuğa geçen olumlu ve olumsuz 6 özellik

Aile ilişkilerinde yaşanan iniş çıkışlar, bazen farkında olunmasa da çocukları da etkiliyor. Bu nedenle özellikle anne-babaların, çocuklarına doğru model olmaları gerekiyor. Ebeveynler, çocukların hayatında önemli bir rol model olduklarını zaman zaman unutuyor, sonra da “Nereden öğreniyor bu çocuk bunları” diyebiliyor. Oysaki çocuklar anne-babalarını örnek alıyor; öfkelerinde, sevinçlerinde, düş kırıklıklarında ve başarılarında bu modelleri kullanıyor. Yaşanan her bir olay, çocukta irili ufaklı izler bırakıyor, çocuğun duygularını, düşünce yapısını, davranışlarını etkiliyor.
Engellenen çocuk hırçınlaşır

Engellenen çocuk hırçınlaşır

Ebeveynler çocuklarına sınır ve kural belirleme konusunda kimi zaman farkında olmadan aşırı kuralcı veya sınırlayıcı olabiliyor. Aslında bununla birlikte bir yandan çocuğu kısıtlıyor ve engelliyorlar. Aile içinde elbette ailenin kendi içinde belirlediği sınır ve kurallar olmalıdır. Ancak sürekli olarak sınır ve kural ile karşılaşan ve “hayır” kelimesini duyan çocuk zamanla bu kısıtlamalara karşı engellendiğini fark ederek öfkelenecek ve hırçınlaşacaktır. Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi, Okul Öncesi Öğretmeni Dila Toker konu hakkında açıklamalarda bulundu.
Dünyaca ünlü çocuk gelişim uzmanı Türk annelerle buluşuyor

Dünyaca ünlü çocuk gelişim uzmanı Türk annelerle buluşuyor

Dünyaca ünlü Teknoloji ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Kristy Goodwin, 16 Ekim’de online ortamda düzenlenecek ebeveyn-uzman buluşma platformunda Türk annelere dijital dünyada çocuklarını nasıl doğru şekilde eğitebileceklerine dair tavsiyelerde bulunacak.
Okuldaki ilk haftalar

Okuldaki ilk haftalar

Bu sene ilk kez okula gidecek olan çocuklarımızın okula uyum sürecinin en sağlıklı şekilde geçmesi ve sağlanması çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreçte çocuk ilk kez ebeveynlerinden ayrı ve bağımsız bir şekilde arkadaşları ve öğretmeni ile hareket etmeyi öğrenir. Bu nedenle en önemli nokta, çocuğun okula ve öğretmenine güven duymasıdır. Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi, Okul Öncesi Öğretmeni Dila Toker konu hakkında bilgi verdi.
Çiçek tercihi ya da çocuk tercihi

Çiçek tercihi ya da çocuk tercihi

Öğretmen Sevil Üremen anlatıyor.
Ara tatilde ev ortamını verimli hale getirmenin yolları

Ara tatilde ev ortamını verimli hale getirmenin yolları

Çocuklar ara tatil süresince evlerinde keyifli ve verimli zaman geçirmelerini sağlamak mümkün. Anne-babalara çocuklarla beraber zaman geçirmelerini tavsiye eden Çocuk Gelişimi Uzmanı Pınar Demir "Okul öncesi çocuklarla boyama, resim yapma gibi sanat etkinlikleri yapılabilir. İlkokul çocuklarıyla sessiz sinema, saklambaç gibi geleneksel oyunlar; ortaokul çocuklarıyla satranç ve dama gibi dikkat gerektiren oyunlar oynanabilir" diyerek ara tatilde çocuklarla verimli zaman geçirmenin püf noktalarını paylaştı.
Tatlı hayalet casper (Oyun)

Tatlı hayalet casper (Oyun)

El işleri çocuk gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Evde basit malzemelerle yapılan “kendin yap” fikirleri, çocuklarda düşünme, bağlantı kurma, renkleri ayırma, özgüven gibi becerilerin gelişmesini sağlar.
Çocuklarda demir eksikliğine karşı uzmanından uyarılar

Çocuklarda demir eksikliğine karşı uzmanından uyarılar

Çocuk gelişiminde doğru bilinen yanlışlara dikkati çeken Prof. Dr. Sema Anak, “Demir gereksinimi karşılanamazsa çocuk gece çok huzursuz olur ve uyumakta güçlük çeker. Bilinenin aksine ıspanakta demir azdır ve içerdiği nikotin nedeniyle süt çocuklarına önerilmez. Brokolide ıspanağa nazaran daha fazla demir vardır. Çocuk sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar, inek sütü kullanımı da demir eksikliğinin bir başka önemli nedenidir” dedi.
Çocuğa 'aşkım, sevgilim' demenin zararı nedir?

Çocuğa 'aşkım, sevgilim' demenin zararı nedir?

Çocuk gelişimine yön veren uzmanların yıllarca araştırdığı konulardan biri de dil ile düşünce arasındaki ilişki ve bunların insanın gelişimi üzerindeki etkileridir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanılan dilin sosyalleşme, kişilik gelişimi, duygusal gelişim, kişinin dünyayı algılama şekli üzerinde önemli etkileri var.
Çocuk yetiştirirken baba da en az anne kadar sorumluluk almalı

Çocuk yetiştirirken baba da en az anne kadar sorumluluk almalı

Ülkemizde çocuk yetiştirme görevinin anneye ait olduğuna dair yanlış bir kanı vardır. Oysaki babanın çocuk üzerindeki sorumluluğu anne ile eşittir. Bunu bazen anne bile unutur ve çocuğun tüm sorumluluğunu üstüne alır. Çocuk Gelişimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nazan KAYTEZ konu hakkında bilgi verdi...
Evcil hayvanını kaybeden çocuğun yasına ortak olun

Evcil hayvanını kaybeden çocuğun yasına ortak olun

Çocuk Gelişimi Uzmanı Öğretim Üyesi Bayram Deleş konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Evcil hayvanını kaybeden çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Evcil hayvanını kaybeden çocuğa nasıl davranmak gerekir?

Çocuk Gelişimi Uzmanı Öğretim Üyesi Bayram Deleş, evcil hayvanını kaybeden çocuğa nasıl davranmak gerekir sorusuna cevap verdi...
Hamilelik döneminde görülen şiddet bebeği de etkiliyor

Hamilelik döneminde görülen şiddet bebeği de etkiliyor

Hamilelik döneminde kadının yaşam kalitesinin hem anne adayının hem de fetusun sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirten Çocuk Gelişimi Uzmanı Gökçe Gülen Akçin, “Kadına uygulanan aile içi şiddet; fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve duygusal travma olarak tanımlanabilir. Hamilelikteki şiddet bebeği de etkiler. Özellikle de beyinde zararlı etkilere yol açacağı, bebeğin duygusal gelişiminin de etkilenebileceği biliniyor” dedi.