doğru bilinen yanlışlar

doğru bilinen yanlışlar Haberleri

doğru bilinen yanlışlar haberleri sayfasında doğru bilinen yanlışlar haberlerini bulabilir tüm doğru bilinen yanlışlar haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. doğru bilinen yanlışlar haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 97 haber bulunmaktadır.

Çocuklarda demir eksikliğine karşı uzmanından uyarılar

Çocuklarda demir eksikliğine karşı uzmanından uyarılar

Çocuk gelişiminde doğru bilinen yanlışlara dikkati çeken Prof. Dr. Sema Anak, “Demir gereksinimi karşılanamazsa çocuk gece çok huzursuz olur ve uyumakta güçlük çeker. Bilinenin aksine ıspanakta demir azdır ve içerdiği nikotin nedeniyle süt çocuklarına önerilmez. Brokolide ıspanağa nazaran daha fazla demir vardır. Çocuk sadece keçi sütüyle beslenirse kansızlık ortaya çıkar, inek sütü kullanımı da demir eksikliğinin bir başka önemli nedenidir” dedi.
Vücuttaki yağlar kasa çevrilebilir mi?

Vücuttaki yağlar kasa çevrilebilir mi?

Yaz sezonuna girilmesi ve normalleşme ile birlikte sosyal medyada kilo verme ile ilgili birçok paylaşım yapılmaya başladı. Kilo kaybı ve özellikle yağların kasa çevrilmesi hakkında doğru bilinen yanlışlar olduğunu belirten uzmanlar, kilo kaybının genellikle çok fazla kilo olduğunda hızlı gerçekleşebildiğini ve küçültülebilen yağ hücrelerinin kasa çevrilemediğini vurguluyor. Uzmanlar kilo verme amacıyla kalorilerin çok hızlı kesilmesinin metabolizmada yavaşlamaya ve çok fazla kas kaybetme riskine yol açacağına dikkat çekiyor. Diyetisyen Özden Örkçü, kilo kaybına ilişkin tavsiyelerde bulundu.
Anestezi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Anestezi hakkında doğru bilinen yanlışlar

Anestezinin, bir cerrahi müdahale veya muayene öncesi, vücudun bütününde ya da belirli bir kısmında hissin yok edilmesi olduğunu kaydeden Anestezi programı Öğr. Gör. Aynur Karakaya, anestezi hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı. Özellikle sigara kullananların anestezi uygulamasında zorluklar yaşayabileceğini ifade eden Karakaya, önemli uyarılarda bulundu.
Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Regl; halk arasında adet, aybaşı gibi birçok ismi olan, ergenliğe girmiş genç kızlar ve üreme çağındaki her kadının ayda bir kez yaşadığı fizyolojik bir olay olarak tanımlanıyor. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınların büyük bir bölümü menopoz dönemine kadar her ay bu süreci yaşıyor. Kadın yaşamındaki bu özel deneyim hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılıyor ancak toplumda kulaktan kulağa yayılan bazı yanlış bilgiler kadınların yaşam kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Op. Dr. Emine Barın, regl dönemi hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.
Diyet hakkında doğru bildiğimiz 7 yanlış

Diyet hakkında doğru bildiğimiz 7 yanlış

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kışın alınan kiloları hızla vermeye ve mükemmel bir bikini vücuduna kavuşmaya çalışıyoruz. Hal böyle olunca şok diyetlere olan ilgi de artıyor. Şok diyetler; depresyon, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, saç dökülmesi, safra taşı oluşumu ve kalp sağlığını olumsuz etkileyebilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelik, diyet hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.
Bebek bakımı konusunda doğru  bilinen yanlışlar

Bebek bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar

Bebeği için elinden gelenin en iyisini yapmak isteyen anne baba adayları bazen kulaktan dolma bilgilerle hareket edebiliyor. Fakat yeni bebek sahibi olmuş ebeveynlerin özellikle bazı hataları yapmamaları büyük önem taşıyor. Çünkü halk arasında doğru bilinen yanlışlar bebekte ciddi hastalıklara hatta hayati tehlikeye bile neden olabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Yıldırım, çocuk sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar

Kekemelikte doğru bilinen yanlışlar

Kekemelik, genellikle çocukluk döneminde karşılaşılan bir durumdur. Kekemelik, konuşmanın akıcılığında bozulmaların ve aksaklıkların olmasıdır. Kekemeliğin genetik yatkınlığa bağlı ya da nörolojik bir süreç olduğunu söyleyen Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Emin Çağlar, kekemelikte doğru bilinen yanlışları açıkladı.
Doğal gaz faturalarını düşürecek sistem...

Doğal gaz faturalarını düşürecek sistem...

Havalar soğuk ısınma ihtiyacı artıyor. Doğal gaz kullanan herkes çok merak ediyor. Kışın bu soğuk günlerinde doğal gaz faturalarını nasıl düşürürüz? Doğal gaz kullanırken bazı konulara dikkat edilerek faturaları aşağı çekmek ve yüksek konfor elde etmek mümkün. Doğru bilinen yanlışların doğal gaz tüketimini artırdığını belirten Uzman isim Özgür Şahin, “Yanlış kullanım nedeniyle faturalar yüksek geliyor. Ödenen yüksek tutarlara rağmen evler yeterince ısıtılamıyor. Kombi bakımı ve radyatörlerin temizliği tasarrufu etkilemektedir. Düzenli bakımı yapılmayan kombiler ve kombi tesisatı randımanlı çalışmadığı gibi verim de düşük olur. Periyodik bakımların yapılması kombinin verimini yükseltir ve tasarruf sağlar” dedi
Tıbbi bitkilerde doğru bilinen yanlışlar eğitimi

Tıbbi bitkilerde doğru bilinen yanlışlar eğitimi

Tıbbi bitkilerde doğru bilinen yanlışlar eğitimi
Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış

En çok ölüme neden olan 4'üncü kanser türü olan pankreas kanseri, uzun süre belirti vermeyip ilerleyebiliyor. Toplumdaki yanlış inanışlar eklendiğinde hem erken teşhis oranı azalıyor, hem de ileri evrede tespit edilen hastalığın tedavisi zor hale geliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, pankreas kanseri ile ilgili doğru bilinen 8 yanlışı anlattı.
Hipnoz nedir, hangi alanlarda kullanılır? Hipnoz hakkında doğru bilinen 4 yanlış

Hipnoz nedir, hangi alanlarda kullanılır? Hipnoz hakkında doğru bilinen 4 yanlış

Hipnoz her zaman merak konusu uyandıran bir yöntem olmuştur. Hipnoz 200 yılı aşkın bir süredir kullanılıyor. Peki hipnoz hangi alanlarda kullanılıyor? Hipnoz nedir? İnternet, sosyal medya gibi birçok iletişim aracılığıyla bilgi sahibi olduğumuz, sinemalarda ise doğaüstü olaylarla hafızamıza kazınan "hipnoz" aslında çok yanlış biliniyor. Yunancada uyku anlamına gelen bu durum kesinlikle uyku hali olmadığını dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz hipnoz hakkında doğru bilinen yanlışları sıraladı.
Ovülasyon dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Ovülasyon dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Regl ve ovülasyon dönemi, kadınların en sık duygu değişimi yaşadığı dönemlerden biridir. Bu dönemde kadınlar kendilerini bazen sinirli, bazen yorgun hissedebilir ve ne istediğini tam olarak bilmiyor olabilirler. Peki, bu dönemde kadınlar neler ister? Bu dönemde doğru bilinen yanlışlar nelerdir?
İlk yardımda doğru bilinen 10 yanlış!

İlk yardımda doğru bilinen 10 yanlış!

Hemen hepimiz rastlamışızdır; bayılan kişinin başına üşüşüp tokat atan mı dersiniz, su serperek ayıltmaya çalışan mı? Ya da vücudunda güneş yanığı olan yerlere yoğurt, salça süren; trafik kazasında sıkışan kişiyi iyi niyetle karga tulumba çıkarmaya çalışan! Oysa acil durumlarda ilk müdahalede ‘hayat kurtaralım’ derken yaptığımız yanlışlar, tam tersine çoğu kez zarar verip, kalıcı sakatlıklara hatta ölüme bile neden olabiliyor! İşte, ilk yardımın doğru uygulanmasının önemine yönelik farkındalık yaratılması amacıyla her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi, Dünya İlk Yardım Günü olarak kutlanıyor. Acıbadem Mobil Operasyon Direktörü Dr. Behiç Berk Kuğu “İlk yardımın; yaşanabilecek tüm hastalık veya yaralanma durumlarında, sağlık görevlilerinin veya ilk yardım eğitimi alanların tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar olduğu unutulmamalıdır” diyor. Acıbadem Mobil Operasyon Direktörü Dr. Behiç Berk Kuğu, bu yıl 12 Eylül Cumartesi gününe denk gelen Dünya İlk Yardım Günü kapsamında yaptığı açıklamada, ilk yardımda doğru bilinen 10 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Şehir efsanesi gibi toplumda yaygın olan bir takım bilinenlerin bugünkü bilgilerimiz ışığında gerçekle çok alakası bulunmuyor. Göz hastalıkları da en çok yanlış bilgiye sahip olunan bir alan. Bu nedenle genellikle hastalar tedavide de gecikiyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Haluk Esgin, göz sağlığı hakkında doğru bilinen 8 yanlışı anlattı.
Kadınlar ve erkekler hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Kadınlar ve erkekler hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Kadın ve erkek arasındaki psikolojik farkların çok belirgin şekilde ayrıldığına inanılır. Kadın ve erkek arasında farkların çok büyük olduğuna, kadın ve erkek arasındaki duygusal farklılıkların keskin çizgilerle ayrıldığına... Aslında durum hiç öyle değildir. Kadın ve erkek arasında cinsel farklar olsa da iki cinsiyet arasında yanlış anlaşılan çok fazla detay var. Kadın ve erkek arasındaki farkları elbette ki ayırabiliriz ancak alışıldık kalıpların içine sıkışmaz yalnız. Aşk Doktoru Mehmeh Coşkundeniz kadınlar ve erkekler hakkında doğru bilinen 6 yanlışı anlattı.
Tüp bebek tedavisinde önüne geçilemeyen 7 ön yargı

Tüp bebek tedavisinde önüne geçilemeyen 7 ön yargı

Ülkemize yavaş yavaş artmaya başlayan tüp bebek tedavisinde, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kısırlık, tüp bebek ve üreme tedavileriyle ilgili en sık karşılaşılan ve aşılamayan ön yargılardan bahsetti.
Kadınların inandığı 10 cinsel hurafe ve doğru cinsellik bilgileri

Kadınların inandığı 10 cinsel hurafe ve doğru cinsellik bilgileri

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği'nin (CİSED) düzenlediği, ‘Cinsel Mitler ve Yanlışlar’ başlığı altındaki anket, kadınların cinsel yanlışların pençesinde olduğunu ortaya koydu. Çeşitli cinsel sorunlar yaşayan 18-65 yaş aralığındaki 2 bin 320 kadının katıldığı ankette, katılımcılara farklı konu başlıklarında cinsel mitler soruldu. "Evet" ve "Hayır" yanıtı üzerinden hareketle elde edilen sonuçlara göre kadınların yüzde 52’sinin cinsel bilgilerinin eksik, cinsellik algılarının da hatalı olduğu ortaya çıktı. İşte kadınların inandığı 10 cinsel hurafe ve doğru cinsellik bilgileri.
Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır mı? Cinsellikle ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Yaşlanma cinsel isteği ortadan kaldırır mı? Cinsellikle ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Cinselliğin mahremiyet içeren bir konu olduğu doğru. Fakat bu durum eşler içi geçerli değil. Eşler cinsel birliktelikleriyle ilgili çekincelerini ve ihtiyaçlarını birbiriyle paylaşabilmeli. Eşler arasında yaşanan iletişimsizlik, cinsellik konusunda kulaktan dolma bilgilere inanılmasına neden oluyor. Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.
Erkeklerin cinsellikle ilgili doğru bildiği yanlışlar

Erkeklerin cinsellikle ilgili doğru bildiği yanlışlar

Çoğu toplumda cinsellik konuşulmayan bir konu. Özellikle kulaktan dolma bilgiler nedeniyle erkekler ve kadınlar cinsellikten soğuyabiliyor. Arkadaş ortamı veya internetten öğrenilen bu bilgiler kişinin cinsel yaşamında uzun süreli sorunlara neden olur. Bu yazıda erkeklerin cinselliği ile ilgili doğru bilinen yanlışları ele alacağız. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney erkeklerin cinsel hayatına dair doğru bilinen yanlışları anlattı.
Omurga egzersizlerinde doğru bilinen yanlışlar

Omurga egzersizlerinde doğru bilinen yanlışlar

Hem stresten hem de hareketsiz kalmaktan hızla etkilenen bel bölgesi, bize evde kaldığımız zamanı zehir edebilir. Evimizin ‘uygunsuz’ koşullarında mesai yapmak, sadece ekranlar aracılığıyla sosyalleşebilmek, yanlış oturma pozisyonu, hareketsizlik, güneşsizlik... Salgınla beraber bunlar da hayatımıza girdi. Bu problemlerin uzun vadede yaratabileceği olumsuzluklara karşı önlem almak şart. Omurga sağlığı düzenli egzersizlerle sağlanabilir. Ancak omurga ve sırt egzersizlerini bilinçli yapmak, kendimize zarar vermek sakatlanmaların önüne geçmek için çok önemli. İşte omurga sağlığına dair doğru bildiğini 7 yanlış ve yapılması gerekenler!