duygu durum bozukluğu

duygu durum bozukluğu Haberleri

duygu durum bozukluğu haberleri sayfasında duygu durum bozukluğu haberlerini bulabilir tüm duygu durum bozukluğu haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. duygu durum bozukluğu haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 6 haber bulunmaktadır.

Duygu durum değişiklikleri ile nasıl mücadele edilir?

Duygu durum değişiklikleri ile nasıl mücadele edilir?

Covid -19 salgını şüphesiz bireylerin biyolojik sağlığı kadar ruhsal sağlığını da derinden etkiledi. Pandeminin bireyler üzerinde ciddi olumsuz duygu durum değişikliklerine yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, korku ve kaygıların altında en çok belirsizliğin olduğunu vurguluyor. Pandemi sürecinin her türden bağımlılık için risk etkeni olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bağımlılığa neden olacak davranışlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre kaygı giderici, yatıştırıcı her tür ilaç ve maddeden uzak durulmalı. Sosyal medyada amaca yönelik olmayan aktivite ve zaman kısıtlanmalı. Uzmanlar, iyi uyumayı, düzenli beslenmeyi ve fiziksel aktivitenin artırılmasını tavsiye ediyor. Bu süreçte arkadaşlarla ve akrabalarla duygu ve düşünce paylaşımının önemi de büyük.
Annelik hüznü doğum yapan her 10 kadının 1'inde görülüyor

Annelik hüznü doğum yapan her 10 kadının 1'inde görülüyor

Yeni annelerin üzgün, endişeli veya yorgun hissetmesi oldukça yaygındır. Kadınların yüzde 80'ini doğumdan sonra bir ya da iki hafta bu duyguları yaşar. Bazı kadınlarda ise doğum depresyonu çok daha güçlü ve uzun sürer. Şiddetli ruh hali değişimleri, bitkinlik ve umutsuzluk hissine kapılan yeni annelerde bu duygu yoğunluğu bebeği bakımını daha da zor hale getirebilir. Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, doğum sonrası depresyon belirtileri ve mücadele yöntemlerini anlattı.
Depresyona karşı 10 öneri

Depresyona karşı 10 öneri

Depresyon hem tek başına görülebilen hem de pek çok ruhsal soruna eşlik edebilen bir duygu durum bozukluğudur. Her yaşta ortaya çıkabilen depresyonla ilgili hala birçok bilgi ya yanlış ya da eksik. Doğru teşhis konulmadığında, gerekli tedavi uygulanmadığında, kişinin hayatının birçok açıdan olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Klinik Psikoloji Uzmanı Emrah Polat depresyona karşı 10 öneri verdi.
Bipolar bozukluk en çok ergenlikte başlıyor

Bipolar bozukluk en çok ergenlikte başlıyor

“İki uçlu duygu durum bozukluğu” olarak da bilinen bipolar bozukluğun sıklıkla ergenlikte başladığını ifade eden Prof. Dr. Sermin Kesebir, hastalığın tanılanmasının genel olarak 25-26 yaş civarında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sermin Kesebir, mevsimsel değişikliklerin bipolar bozuklukta önemli bir gidiş belirleyici olabildiğini belirtti.
Tedavi gördüğü ruh sağlığı merkezinde gönüllü eğitmen oldu

Tedavi gördüğü ruh sağlığı merkezinde gönüllü eğitmen oldu

Adanalı Şahin Özkan, halk arasında manik depresif olarak bilinen bipolar duygu durum bozukluğu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Seyhan Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde gönüllü eğitmen oldu
Bağırsakları bitiriyor, depresyona sürüklüyor! Bu besinleri ağzınıza bile sürmeyin

Bağırsakları bitiriyor, depresyona sürüklüyor! Bu besinleri ağzınıza bile sürmeyin

Pek çok insan hamburger, patates kızartması ve pizza gibi gıdaları tükettiği zaman kendini mutlu hissettiğini belirtiyor ancak bu iyilik hali yerini pişmanlık, kilo alımı ve hastalıklara bırakıyor. Yapılan araştırmalara göre fast food olarak adlandırılan gıdalarla beslenmek, kısa ve orta vadede duygu durum bozukluğu hatta depresyona sebep oluyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, yanlış beslenmenin zararlı etkileri hakkında bilgi verdi.