funda tekelioğlu

funda tekelioğlu Haberleri

funda tekelioğlu haberleri sayfasında funda tekelioğlu haberlerini bulabilir tüm funda tekelioğlu haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. funda tekelioğlu haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 13 haber bulunmaktadır.

Aile olmanın tek bir yolu  mu var?

Aile olmanın tek bir yolu mu var?

Uzman Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuklarımıza farklılıkların zenginliğini öğretelim

Çocuklarımıza farklılıkların zenginliğini öğretelim

Konuşma o çocukla, seni kötü etkiler, ya sana da bir şey olursa, aman uzak dur bu çocuktan, sen senin gibi olan çocuklarla beraber ol” Böyle sözler sarf ediyor musunuz çocuklarınıza? Kendinize göre çocuklarınızı koruma düşüncesiyle bunları yaparken aslında onlara ayrımcılığı, etiketlemeyi, dışlamayı öğretiyor olabilir misiniz? Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuğa söylenmemesi gereken cümleler

Çocuğa söylenmemesi gereken cümleler

“Duyarsa baban kızar.” “Aman annen duymasın.” “Söylemeyelim baban/annen üzülür.” “Bu aramızda kalsın, yanlış anlaşılma olmasın.” “Söylersen annenle/babanla aramız bozulur.” “Sakın söyleme şimdi tadımız kaçmasın.” “Bu bizim küçük sırrımız olabilir.” Çocuklarınıza çeşitli sebeplerden dolayı böyle sözler söylüyor musunuz? Onları kendi sırlarınıza ortak ediyor musunuz? Ya da çocuğunuzla sizin aranızda sır kalması gereken şeyler yapıyor musunuz? “Yapmayın” demek isterim size, biraz da yüksek bir sesle “sakın yapmayın.” Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuğunuza nasıl yükler yüklüyorsunuz?

Çocuğunuza nasıl yükler yüklüyorsunuz?

Eski zamanlarda çocuk sahibi olmak yaşlılık zamanlarında bakımı garantilemekti, bilir misiniz? Geniş aile yapısında çocuklar büyür, yetişkin olur, evlenir barklanır ve yaşlanan ebeveynlerine bakmakla sorumludur. Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Çocuğu dinlemenin faydaları

Çocuğu dinlemenin faydaları

Konumuz çocuğunuzla iletişim. İlk adımlarınızı attınız, empati kurdunuz, sempati kurma tuzağına düşmediniz. Çocuğunuzun, dünyasında yaşadığı veya anlattığı konu ile ilgili duygularını tahmini olarak ifade ettiniz. Bunu yaparken onun neler hissettiğini veya neler düşündüğünü tam olarak tespit etmek için kendinizi zorlamadınız, sadece anlamaya çalıştınız, o kadar.Uzman Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli bilgiler verdi.
Empatinin bittiği yerde sempati başlamasın

Empatinin bittiği yerde sempati başlamasın

Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu anlatıyor.
iletişimin ilk basamağı empati

iletişimin ilk basamağı empati

İletişimin gerçekçi, sağlıklı, etkili olmasını istiyorsak empati kurmak/ kurabilmek zorundayız. Bunu artık hepimiz biliyoruz. Hele konu çocuk olunca daha da öncelikli hale geliyor empati meselesi. “Kendini karşındakinin yerine koymak” gibi zannedilse de bu kadar basit değil ne yazık ki. Hele de empati becerimizi kullanacağımız kişi çocuğumuzsa durum biraz daha hassaslaşıyor. Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu anlatıyor.
'Aşkım' dediğiniz kim?

'Aşkım' dediğiniz kim?

Uzm. Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu, Posta Gazetesi'nde çocuklara kullanılan sevgi sözcüklerinden bahsetti.
Çalışıyorum, anneyim o zaman süper güçlerim olmalı!

Çalışıyorum, anneyim o zaman süper güçlerim olmalı!

Çalışan bir annesin, bir işin var. Çalışma saatlerinde işini, mesleğini yaparsın. Eve gelince sadece annesin. Senden beklenen, aslında senin de kendinden beklediğin; tam zamanlı anne, tam zamanlı çalışan, belki de yanında tam zamanlı ev kadını, yani tam zamanlı robot olmak. Hadi bırakalım çevresel, toplumsal beklentileri, baskıları bir yana. Sen kendine ne yapıyorsun ona bakalım. // Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu
Boşanma savaşlarında çocuğunu anneden kaçıran babalar

Boşanma savaşlarında çocuğunu anneden kaçıran babalar

Boşanma sürecindesiniz, velayet savaşının tam ortasında... Anlaşma sağlanamadığı zaman çocuğun velayetinin hangi ebeveyne verileceğine karar verilmesi kolay değil. İspatlanması gereken bir sürü şey var. Birkaç yıl sürecek oldukça yıpratıcı bir sürecin içindesiniz demektir. Siz, eşiniz ve çocuğunuz... Karar verilene kadar çocuğun bir ebeveynde kalması gerekiyor değil mi? Savaş daha o zaman başlıyor. Konuyla ilgili Uzm. Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu açıklamada bulundu.
Ergen ve ergen ebeveyni olmak

Ergen ve ergen ebeveyni olmak

Ergenlik; çokça yol ayrımı olan, çocukluktan yetişkinliğe giden uzun bir yol. Önce cinsiyet hormonlarının salgılanması ile bedendeki değişimler zorlar ergeni. Ardından duyguları coşar. Çok üzülür dünyası kararır, çok sevinir gözü kimseyi görmez. Ergenlikte duygular hem yoğundur hem de hızlıca değişir. Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Biri 'Mükemmel anne olmalısın mı' dedi?

Biri 'Mükemmel anne olmalısın mı' dedi?

Artık hepimiz biliyoruz, en azından uzmanlar söylüyor: Mükemmel annelik yoktur! Biz de bunu duyunca ya da okuyunca “Aa evet…” diyoruz. “Ben de dört dörtlük değilim tabii” diyerek kendimizi rahatlatıyoruz. Bakalım aslında farkında olmadan nasıl harika bir ebeveyn olmaya çalışıyoruz? Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Zorba çocuk güçlü mü yalnız mı?

Zorba çocuk güçlü mü yalnız mı?

Zorbalık yapan çocuğun şiddetten başka çözüm yolu yoktur. İlişki kurmakta zorlanır. Aslında yalnız olan zorbalık yapan çocuktur. Uzman Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.