güneş yanığı

güneş yanığı Haberleri

güneş yanığı haberleri sayfasında güneş yanığı haberlerini bulabilir tüm güneş yanığı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. güneş yanığı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 22 haber bulunmaktadır.

Güneş yanığına karşı 12 öneri

Güneş yanığına karşı 12 öneri

Genellikle hassas ciltlerde oluşan güneş yanığı, yaz mevsiminde sıkça görülen cilt problemlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Toplumda sadece estetik bir problem olarak görülse de, tedavisinde gecikildiğinde ciltteki bağışıklık sistemini baskılayarak uçuk ve zona gibi enfeksiyonları tetikleyebiliyor. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz güneş yanığına karşı 12 etkili kuralı anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.
Çocuklukta birden fazla güneş yanığı geçirmek deri kanseri riskini artırıyor

Çocuklukta birden fazla güneş yanığı geçirmek deri kanseri riskini artırıyor

Çocuklukta özellikle birden fazla kez geçirilen güneş yanıklarının ilerideki deri kanseri riskini artırdığına dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Sıla Kılıç Sayar, “Yapılan araştırmalarda, 5 kereden fazla özellikle su toplamalarının da görüldüğü güneş yanığı geçiren kişilerde oldukça tehlikeli bir kanser türü olan melanom tipi deri kanserinin gelişme riskinin yaklaşık 2 kat arttığı görülmüştür” dedi.
Güneş yanığından sonra soyulan cilt nasıl iyileşir?

Güneş yanığından sonra soyulan cilt nasıl iyileşir?

Bronzlaşmak için saatlerce güneşlendikten sonra eğer koruyucu krem kullanmıyorsak, güneş yanığı olma riskimiz var. Güneş yanıkları birkaç günün ardından sonrasında cildin pul pul dökülmesine ve soyulmasına neden olur. Cildiniz soyulmaya başladığında asla yapmamanız gereken şeyler var. İşte bilmeniz gerekenler...
Güneş hasarı cildi nasıl etkiler?

Güneş hasarı cildi nasıl etkiler?

Yoğun güneş ışınına maruz kalmanın erken yaşlanmaya sebep olduğunu belirten Estetik ve Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Yusuf Topal, güneşin cilt üzerindeki ciddi etkilerinden bahsetti.
Güneş yanığına ne iyi gelir? 5 adımda güneş yanıklarını tedavi edin

Güneş yanığına ne iyi gelir? 5 adımda güneş yanıklarını tedavi edin

Güneş yanığı, güneş kremi kullanmadan çok uzun süre güneşlenmekten kaynaklanır. Bu durum vücut ısınızın yükselmesine, acılı ve ağrılı hissetmenize neden olur. Güneş yanıklarında doğru yöntemlerin uygulanması son derece önemli. Güneş yanığına ne iyi gelir sorusunun cevabını ve güneş yanıklarını dindirmek için evde uygulayabileceğiniz 5 yöntemi derledik.
Çocuklukta güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini 2 kattan fazla artırıyor

Çocuklukta güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini 2 kattan fazla artırıyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi A. Nilhan Atsü, çocukluk çağında yoğun güneş maruziyetine bağlı, bir seferden çok su toplamalı güneş yanığı yaşayan kişilerin erişkin yaşta cilt kanseri (melanom) riskinin 2 kattan daha fazla olduğunu söyledi.
İlk yardımda doğru bilinen 10 yanlış!

İlk yardımda doğru bilinen 10 yanlış!

Hemen hepimiz rastlamışızdır; bayılan kişinin başına üşüşüp tokat atan mı dersiniz, su serperek ayıltmaya çalışan mı? Ya da vücudunda güneş yanığı olan yerlere yoğurt, salça süren; trafik kazasında sıkışan kişiyi iyi niyetle karga tulumba çıkarmaya çalışan! Oysa acil durumlarda ilk müdahalede ‘hayat kurtaralım’ derken yaptığımız yanlışlar, tam tersine çoğu kez zarar verip, kalıcı sakatlıklara hatta ölüme bile neden olabiliyor! İşte, ilk yardımın doğru uygulanmasının önemine yönelik farkındalık yaratılması amacıyla her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi, Dünya İlk Yardım Günü olarak kutlanıyor. Acıbadem Mobil Operasyon Direktörü Dr. Behiç Berk Kuğu “İlk yardımın; yaşanabilecek tüm hastalık veya yaralanma durumlarında, sağlık görevlilerinin veya ilk yardım eğitimi alanların tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar olduğu unutulmamalıdır” diyor. Acıbadem Mobil Operasyon Direktörü Dr. Behiç Berk Kuğu, bu yıl 12 Eylül Cumartesi gününe denk gelen Dünya İlk Yardım Günü kapsamında yaptığı açıklamada, ilk yardımda doğru bilinen 10 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Ergenlikteki güneş yanıkları kanser riski taşıyor

Ergenlikteki güneş yanıkları kanser riski taşıyor

Genç yaşta oluşan güneş yanıkları yetişkinlikte cilt kanserine neden olabiliyor. Çocukların ve ergenlerin UV ışınlarına karşı güneş koruyucu krem kullanmaları gerekiyor. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki güneş yanıklarının, ileriki yaşlarda gelişebilecek deri kanserleri açısından çok riskli olduğunu dile getiren Dermatoloji Uzmanı Burak Sezen, güneşten korunmanın yollarını anlattı.
Yaz aylarında çocuklarda en çok görülen 4 problem ve korunma yöntemleri

Yaz aylarında çocuklarda en çok görülen 4 problem ve korunma yöntemleri

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Galip Çelik, yaz sıcaklarının tüm gücüyle etkisini göstermeye başladığı bu günlerde özellikle çocukları etkileyen yaz hastalıkları ve yapılması gerekenler konusunda önemli hatırlatmalarda bulundu.
Yazın çocuklarda sık görülen 4 hastalık ve tedavisi

Yazın çocuklarda sık görülen 4 hastalık ve tedavisi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Galip Çelik yaz sıcaklarının tüm gücüyle etkisini göstermeye başladığı bu günlerde özellikle çocukları etkileyen yaz hastalıkları ve yapılması gerekenler konusunda önemli hatırlatmalarda bulundu. Çocuklarda en sık görülen sorunların güneş yanıkları, isilik, havuzdan gelen hastalıklar ve yaz ishali olduğunu belirten Çelik, çocukları bu hastalıklardan korumak için önerilerde bulundu.
Sıcak havalarda dikkat edilmesi gerekenler

Sıcak havalarda dikkat edilmesi gerekenler

Sıcak havalar özellikle kronik rahatsızlığı olan insanları daha fazla etkiliyor. Yaz sıcaklarında sıkça rastlanılan güneş çarpması bazen ölümle sonuçlanabiliyor. Peki sıcak havalarda nelere dikkat etmeliyiz? Acil Servis Uzmanı Doktor Ünal Tetik, sıcak havalarda güneş çarpmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Güneş çarpması fark edilmezse çok ciddi sıvı kayıpları nedeniyle komaya, ölüme kadar gidebilecek sonuçlar yaşanabilir, beklemeden acile gidilmelidir” dedi.
Güneş yanığına havlulu tedavi

Güneş yanığına havlulu tedavi

Sıcaklık rekorları kırılan yaz mevsiminde güneş yanığı vakaları her geçen gün artıyor.
Güneş yanığında asla bunları yapmayın!

Güneş yanığında asla bunları yapmayın!

Yaz aylarında güneşten mümkün olabildiğince çok faydalanmak sağlık açısından çok faydalı. Ancak güneş korunmadan çıkmak ve çok uzun süreler maruz kalmak da ciltte yanıklara ve önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İşte güneş yanıklarıyla başa çıkmak için çok önemli tavsiyeler...
18 yaş öncesi güneş yanığı kanser nedeni olabilir çünkü...

18 yaş öncesi güneş yanığı kanser nedeni olabilir çünkü...

Yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz güneş ışınlarına kontrolsüz olarak maruz kalmak birtakım sıkıntılar doğurabiliyor. Özellikle 18 yaş öncesi bu durum daha riskli çünkü tam da bu dönemde DNA’larımızda mutasyon, kolajenlerimizde yıkım ve derimizde hasar başlıyor. Etkilerini de 30-40’lı yaşlarda görmeye başlıyoruz
İpek gibi bir cilt için magnezyum yağı

İpek gibi bir cilt için magnezyum yağı

Magnezyum, cildiniz için çok faydalıdır. Tüm doğal nemlendiricilerle kullanılabilir cildi yumuşak ve ipeksi yapar. Magnezyum yağını çocuklar için de kullanabilirsiniz. Magnezyum, aynı zamanda vücudun D vitamini absorbe etmesine yardımcı olur. Bunun için özellikle güneş yanığından sonra kullanılan losyonların içinde magnezyum bulunması cildi rahatlatır.
Solaryumda kaç dakika kalınmalı?

Solaryumda kaç dakika kalınmalı?

Solaryuma girme sıklığı cilt tipine göre değişmektedir. İlk kez girilecekse Tip I, 6 dakika ile, Tip II 10 dakika ile, Tip III 10-15 dakika ile başlayıp daha sonraki seanslarda kademeli olarak artırılır. Verilen süreler ortalama değerlerdir, cilt durumuna göre solaryum danışmanımız yönlendirecektir. Günde bir kez solaryuma girilmeli ve aynı gün içinde hem güneş hem solaryum yolu ile ultraviyole ışınlara maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Güneş yanığı oluşmuşsa, solaryuma girmek için bunun geçmesi beklenmelidir. Seanslar arasında cildin en az bir gün dinlenmesi gerekmektedir. Detaylar ve solaryum hakkında bilmeniz gereken herşey için diğer videoları izleyebilirsiniz.  
Dikkat! Kara bakmak gözünüzü kör edebilir

Dikkat! Kara bakmak gözünüzü kör edebilir

Güneş ışınları, karlı ve buzlu zeminlerden yansıdığında direkt olarak göze ulaşıyor. Dolayısıyla gözlüksüz uzun süre karlı zemine bakmak, korneada güneş yanığı oluşmasına yol açabiliyor. Bu durum da kar körlüğüyle sonuçlanabiliyor
'Güneş yanığı sanatı' uzmanları korkutuyor

'Güneş yanığı sanatı' uzmanları korkutuyor

Sosyal medyada yayılmaya başlayan "güneş yanığı sanatı" trendi uzmanları endişelendiriyor
Gözünüz 'ben'de olsun

Gözünüz 'ben'de olsun

Sereserpe, korunmasız güneşlenmeye kalkmayın sakın. Güneş yanığı cilt kanserine yakalanma riskini iki katına çıkarıyor. 'Cilt kanseri' demişken bu konuda düzenlenen önemli bir kampanyaya vurgu yapalım. Euromelanoma Derneği ücretsiz 'ben tarama günleri' başlatıyor. Bedava!
Güneş alerjisi mi, güneş yanığı mı?

Güneş alerjisi mi, güneş yanığı mı?

Güneş alerjisi ile güneş yanığının zaman zaman karıştırılabildiğine dikkat çeken Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, ağır güneş alerjisi vakalarında nadir de olsa anafılaksi gelişebildiğini ve hayati tehdit oluştuğunu söyledi