Kısırlık

Kısırlık Haberleri

Son dakika kısırlık haberleri ile ilgili Posta.com.tr'ye eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kısırlık gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kısırlık haber sayfamızda...
Fazla kilolar gebe kalmaya engel olabilir!

Fazla kilolar gebe kalmaya engel olabilir!

22.05.2022
Obezite üreme sağlığını da olumsuz etkiliyor. Fazla kilolu olan kadınların büyük çoğunluğu bebek sahibi olamamaktan yakınıyor ya da bu süreç daha zorlu olabiliyor. Kadınların kilo vermesi ise bebek sahibi olmayı kolaylaştırıyor. Bu anlamda obezitenin tedavi edilmesi önem taşıyor. Obezite ameliyatları sonrasında üreme sorunları çözülürken, gebe kalmak kolaylaşabiliyor.
Erkek kısırlığı ile savaşan besinler

Erkek kısırlığı ile savaşan besinler

14.05.2022
Çiftlerin çocuk sahibi olamama nedenlerinin% 40 erkeklerde meydana gelen kısırlık sorunundan kaynaklanıyor. Ancak uzmanlar beslenme alışkanlıklarında yapılan bir takım değişikliklerle kısırlığı önleyebileceğinizi sperm kalitesini arttırabileceğinizi belirtiyorlar. İşte erkek kısırlığı ile savaşan besinler…
İlaçlardaki bu madde kansere neden oluyor

İlaçlardaki bu madde kansere neden oluyor

4.05.2022
Uzun süre ftalat içerikli ilaç kullanan çocuklarda belirli kanser türleri daha çok görülüyor. Örneğin Hodkin veya Non Hodgkin lenfoma gibi lenf bezi kanserlerinin ortaya çıkma riski iki kat, kemik kanseri riski ise üç kat fazla.
Ozon tedavisi nedir? Nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi nedir? Nasıl uygulanır?

27.04.2022
Son zamanların en işlevsel tedavi yöntemlerinden birisi olan ozon tedavisi, hem hızlı sonuç veriyor hem de birçok hastalığa deva oluyor. Oldukça basit bir şekilde uygulanan ozon tedavisi, kişinin kendi kanıyla birlikte uygulanan bir tedavi yöntemidir. Peki, ozon tedavisi nedir? Ozon tedavisi nasıl uygulanır? İşte, birçok hastalığa deva olan ozon tedavisi hakkında merak edilenler ve bilinmesi gerekenler... POSTA.COM.TR
Bu hastalığın tedavisi hamilelik şansını artırıyor! Tanı konulması 7-10 yıl sürebiliyor...

Bu hastalığın tedavisi hamilelik şansını artırıyor! Tanı konulması 7-10 yıl sürebiliyor...

25.04.2022
Çikolata kisti gebe kalma şansını engelleyen etkenlerden biri. Her 10 kadından biri endometriozis tanısı alıyor. Oluşum nedeni henüz kesin olarak bilinmeyen endometriozis; âdet döneminde sancı, ilişki esnasında ağrı ve kronik kasık ağrısı gibi sorunlara yol açarak yaşam kalitesini oldukça düşürebiliyor. Dahası üreme sağlığında problemler oluşturarak hamile kalmayı önleyebiliyor. Ancak doğru tedavi hamilelik şansını artırıyor, kadının hayat kalitesini yükseltiyor.
Hamile kalamıyorsanız, nedeni bunlar olabilir!

Hamile kalamıyorsanız, nedeni bunlar olabilir!

20.04.2022
Normal doğurgan ve 35 yaş altı çiftlerde, normal sıklıkta cinsel ilişki durumunda aylık gebe kalma oranı yüzde 25. Kısırlık, herhangi bir doğum kontrolü yöntemi uygulamaksızın, 1 yıl süreyle, düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamama durumuna deniyor. Kısırlık problemi olan çiftlerin yaklaşık yüzde 30’unda erkekte, yüzde 30’unda kadında ve yüzde 30’unda ise hem erkekte hem de kadında problem bulunuyor. Yüzde 10’unda ise yapılan tetkiklere rağmen bir sorun tespit edilemezse bu grubun durumuna “açıklanamayan kısırlık” adı veriliyor. Peki çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin çocuk sahibi olamamasında en önemli etkenler hangileri, biliyor musunuz? Uzmanından cevabını aldık. İşte hamile kalmayı zorlaştıran en önemli etkenler...
Doğurganlığı arttıran en iyi besin

Doğurganlığı arttıran en iyi besin

17.04.2022
Çocuk sahibi olmak isteyen birçok çiftin karşılaştığı sorunların başında sebepsiz kısırlık geliyor. Tıp da nedeni açıklanamayan sebepsiz kısırlık zaman içinde kendiliğinden yok olacağı gibi bazen de ömür boyu devam edebiliyor. Tüm bu sorunların azalmasını sağlan ve doğurganlığı arttıran bazı besinler var. İşte doğurganlığın artmasına yardımcı olan o mucizevi besin.
40 yaş altında menopoza giren kadınlarda annelik şansını artıran yöntem: HİS-PRP

40 yaş altında menopoza giren kadınlarda annelik şansını artıran yöntem: HİS-PRP

12.04.2022
40 yaşın altında olup menopozla erken tanışmış veya anne olamayan, rahim duvarında kalınlaşma problemi yaşayan kadınların rahmine PRP enjekte edilerek gebelik şansı yükseltiliyor. Kişinin kendi kanından elde edilen PRP uygulaması, başarısız tüp bebek denemeleri olan kadınların çoğunda etkili olmuş durumda. Bu plazma ile rahim içerisine histeroskopik yöntemle girilerek rahim duvarı kalınlaşıyor ve tutunma oranı artırılarak sağlıklı gebelikler elde etme yolunda önemli adımlar atılıyor.
Çikolata kisti gebeliğe engel mi?

Çikolata kisti gebeliğe engel mi?

4.04.2022
Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen ve her 10 kadından birini etkileyen Endometriozis, rahim içinde yer alan dokunun rahim dışına yerleşmesiyle oluşuyor. Mevcut dokuların büyüyerek kist haline geldiği bu durum ise kimi zaman hamile kalamama problemi ile kendini gösteriyor. Şiddetli ağrıların günlük yaşamı olumsuz etkilediği ve çikolata kistine sahip olan anne adaylarının çoğu zaman doğal yolla gebe kalmalarına engel olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman, her çikolata kistinin kısırlık yapmadığını ancak ileri evre çikolata kistlerinin kadınları doğal yollarla hamile kalmayı zorlaştırdığının altını çizdi.
Çikolata kisti kısırlık yapar mı?

Çikolata kisti kısırlık yapar mı?

26.03.2022
Dünyada 176 milyon kadında olduğu düşünülen halk arasında "çikolata kisti" olarak bilinen endometriozise ilişkin konuşan Doç. Dr. Hale Göksever Çelik, “Endometriozisli kadınların yüzde 30-50’sine infertilite tanısı koyarken, infertil kadınların yüzde 25-50’sinde endometriozis hastalığı ile karşılaşıyoruz. Çalışmalar tanıda ortalama 7-10 yıllık gecikmeler yaşandığını ve hastalığın bu süreçte ilerlediğini göstermektedir. Cerrahi tedavi sonrasında da nükslerle sık karşılaşılabilir” şeklinde konuştu
Bağışıklığı koruyor, kilo almak isteyenler için iştahı açıyor, yorgunluğu önlüyor

Bağışıklığı koruyor, kilo almak isteyenler için iştahı açıyor, yorgunluğu önlüyor

24.03.2022
Kahvaltılardan tatlılara, bitki çaylarından lezzetli Fransız yemeklerine kadar kendine sayısız tarifte yer bulan bal sağlık için de çok değerli bir şifa kaynağı. Özellikle küçük yaştan itibaren çocuklar için de faydaları saymakla bitmeyen balın, hastalıkların önlenmesi, vücut bağışıklığının güçlenmesi ve vitamin gibi pek çok değerli mineral ve enzimin takviye edilebilmesi adına balın düzenli ve önerilen miktarlarda tüketilmesi öneriliyor. Anzer balı da bu bal çeşitlerinden biri ancak bu balın tüketim şekli ve miktarı standart çiçek balından çok farklı. Özellikle kilo almak isteyenler için iştah açma özelliği ile de bilinen anzer balının faydalarına ve tüketim şekli ve miktarına gelin birlikte bakalım.
Endometriozisin doğurganlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Endometriozisin doğurganlık üzerindeki etkileri nelerdir?

23.03.2022
Endometriozis, rahmin iç duvar dokusunun (endometriyum) rahmin dışında bulunmasıdır. Endometriozis rahminizin, yumurtalıklarınızın ve tüplerinizin dışında ve mesane veya bağırsaklarınızda büyüyebilir. Hatta çok nadir de olsa akciğerlerde bile büyüdüğü saptanmıştır. Bu doku, bulunduğu bu rahim dışı yapıları tahriş ederek bu organlarda ağrı ve yapışıklıklara (skar dokusu) neden olabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ercan Baştu, endometriozisin doğurganlık üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.
Rusya'dan dehşete düşüren biyolojik silah iddiası: Kadınların üreme sistemini hedef alıyor

Rusya'dan dehşete düşüren biyolojik silah iddiası: Kadınların üreme sistemini hedef alıyor

21.03.2022
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin yaptığı açıklamada 'ABD'nin Ukrayna'daki biyolojik laboratuvarlarda geliştirdiği silah, belirli ırklardan kadınların üreme sistemini hedef alıyor' dedi.
Miyomlar nadir de olsa kansere dönüşebiliyor!

Miyomlar nadir de olsa kansere dönüşebiliyor!

14.03.2022
Doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 50'sinde görülebilen miyom, sık rastlanan kadın hastalıkları arasında. Rahim kas tabakasından kaynaklanan miyomlar, iyi huylu tümörler olarak tanımlanıyor. Ancak nadir de olsa bazı vakalar kanser ile sonuçlanabiliyor. İşte bu nedenle miyomların düzenli takip edilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aşırı âdet kanaması, uzun süren âdet dönemleri, karın bölgesinde ağrı, basınç hissi, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösteren miyomlar hakkında daha detaylı bilgi için haberimize mutlaka göz atın.
Çörek otu yağının cilde, saça, mideye ve cinselliğe faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

Çörek otu yağının cilde, saça, mideye ve cinselliğe faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?

14.03.2022
Çörek otu yağı, sıklıkla araştırılan yağlardan biri. Özellikle kullanım anlamı bakımından da önem taşıyan yağlar arasında. Hem cildiniz hem saçlarınız hem de cildinizin sağlığı için çörek otu yağının faydalarını öğrenebilir ve buna göre ihtiyacınıza göre çörek otu yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çörek otu yağının kuru ciltleri nemlendirme ve deri çatlamasına da iyi gelme gibi bir etkisi vardır. Ayrıca çörek otu yağı sivilce ve aknelere karşı da kullanılabilir. Ancak çörek otu yağının faydaları bununla sınırlı değil! "Çörek otu yağının cilde, saça, mideye ve cinselliğe faydaları nelerdir? Zayıflatır mı?" tüm detayları ile sizler için derledik.
Dr. Haydar Dümen anısına

Dr. Haydar Dümen anısına

15.03.2022
Dr. Haydar Dümen anısına
Koronavirüsün mirası: Obezite

Koronavirüsün mirası: Obezite

11.03.2022
Koronavirüste ikinci yılı geride bırakırken salgının mirası çok ağır oldu.
Evcil hayvan maması alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

Evcil hayvan maması alırken dikkat etmeniz gereken 6 şey

2.03.2022
İnsanlar gibi köpekler, kediler ve diğer hayvanlar da sağlıklı kalmak için belirli besinlere ihtiyaç duyar. Doğru evcil hayvan maması, evcil hayvanınızı besleyerek, uzun ve sağlıklı bir yaşam için hazırlayacaktır. Yanlış evcil hayvan maması, sadık arkadaşınıza zarar verebilir. İşte bu nedenle biz de sizler için başta kedi ve köpekler olmak üzere evcil hayvanlarınız için mama alırken evcil hayvanınızın cinsi, kilosu, yaşı; ne kadar hareketli olduğu, kısırlık durumu vb. özelliklerine bakarak mama seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair kapsamlı bir haber hazırladık.
Herkes bunu merak ediyor: Sauna gerçekten zayıflatıyor mu?

Herkes bunu merak ediyor: Sauna gerçekten zayıflatıyor mu?

27.02.2022
Sauna eski çağlardan beri insanların şifa bulma kaynaklarından biri olarak kullanılırdı. Son yıllarda saunaların zayıflamak için gereğinden fazla kullanıldığını söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, saunaya girerken dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.
Kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları

27.02.2022
Kabak çekirdeğinin bilmediğimiz birçok faydası bulunur. Kabak çekirdeği, bal kabağından elde edilen kavrulmuş sağlıklı bir tohumdur. Kabak çekirdeği ülkemizde en çok tüketilen sağlıklı atıştırmalıklardandır. Kabak çekirdeğinin faydası nedir, kabak çekirdeği hangi hastalıkları vücudumuzdan uzaklaştırır sorularına verilecek cevapları haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.
Erken menopoz anne olmaya engel değil! Kadının yine de gebelik şansı var...

Erken menopoz anne olmaya engel değil! Kadının yine de gebelik şansı var...

26.02.2022
Gebelik başarısı için kadının yaşı büyük önem taşıyor. 35 yaşından itibaren doğurganlıkta düşüş yaşanıyor. 40 yaşından sonra ise gebelik başarısı hızla düşüyor. Bazı durumlarda ise gebe kalmak isteyen kadın erken menopozla tanışabiliyor. Ancak 40 yaşın altında olup erken menopoza giren kadınlarda gebelik imkansız değil.
Düşük sperm sayısı gebelik şansını düşürüyor!

Düşük sperm sayısı gebelik şansını düşürüyor!

24.02.2022
Düşük sperm sayısı doğal yollarla gebe kalmayı zorlaştırıyor. Erkeklerdeki kısırlık problemlerinin büyük çoğunluğunu oluşturan düşük sperm sayısı çiftlerin bebek sahibi olma kararlarını ertelenmesine neden oluyor. Ancak çoğu zaman çiftler, düşük sperm sayısı hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı için karamsarlığa kapılarak tedavi olmayı erteleyebiliyorlar. Bir diğer yandan sperm sayısı ve hareketliliği kadar, sperm hücrelerinin yapısı da bu süreçte oldukça önemli. Dolayısıyla çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 25’inde erkeğe bağlı sperm bozukluklarına rastlanıyor.
Güven Yalçın 4 maç sonra 11’de

Güven Yalçın 4 maç sonra 11’de

20.02.2022
Süper Lig’in 26. hafta mücadelesinde Altay’ı konuk eden Beşiktaş’ta Batshuayi’nin yokluğunda Güven Yalçın ilk 11’de sahaya çıktı. Genç oyuncu 4 maç sonra mücadeleye ilk 11’de başladı.
Tıkalı tüpler gebeliği engelliyor

Tıkalı tüpler gebeliği engelliyor

19.02.2022
Rahim tüpleri olarak da bilinen Fallop tüpleri, insan dişi üreme sisteminde yumurtalıklardan uterusa uzanan tüplerdir. Bir uçta spermin rahimden tüpe geçmesini, diğer uçtan ise yumurtalıktan atılan yumurtanın tüp içine geçmesini sağlar. Sperm ve yumurta tüp içinde buluşur ve döllenme burada meydana gelir. Döllenen yumurta yine tüp yardımı ile rahim içine doğru itilir ve rahim duvarına tutunur. Böylece gebelik başlamış olur. Dolayısıyla gebelik oluşmasında tüpler oldukça önemli bir role sahiptir.
Tekrarlayan düşüklere lenfosit aşısı

Tekrarlayan düşüklere lenfosit aşısı

17.02.2022
En az dört kez tüp bebek denemesine rağmen hamile kalamayanlarda lenfosit aşısı başarı şansını artırabiliyor