kleptomani

kleptomani Haberleri

kleptomani haberleri sayfasında kleptomani haberlerini bulabilir tüm kleptomani haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. kleptomani haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 3 haber bulunmaktadır.

Çocukluk travmaları kleptomani hastalığına yol açabiliyor!

Çocukluk travmaları kleptomani hastalığına yol açabiliyor!

Halk arasında çalma hastalığı olarak bilinen “kleptomani” yaşayan kişilerde, çocukluk döneminde yaşanan ruhsal travmaların etkili olduğunu belirten uzmanlar, kişide olumsuz ruh halini azaltmak veya bastırılmış öfkenin göstergesi olarak böyle bir semptom geliştiğini vurguluyor. Kleptomanin hırsızlık ile eş anlamlı olmadığının altını çizen uzmanlar, dürtü kontrol bozuklukları adı altında sınıflandırıldığını ve kişinin çalma dürtüsünü engelleyememe hali olduğunu belirtiyor.
Kleptomani hastasına nasıl yaklaşılmalı?

Kleptomani hastasına nasıl yaklaşılmalı?

Son zamanların en popüler dizilerinden birisi olan Sadakatsiz 'in Ali'si de yakın dönemde aynı sorunla karşılaşmış ve izleyiciler tarafından büyük tepki almıştı. Fakat bu olaylar sadece dizilerde olmuyor. Tamamen psikolojik bir rahatsızlık olan "kleptomani" halk arasında kaba bir tabirle hırsızlık hastalığı olarak biliniyor. Hassas bir konu olan kleptomanı nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bir uzmana sormak istedim. Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Leyla Ezgi Tüğen, sorularımı cevapladı.
AVM hırsızı: Kleptomanım, çalmadan duramıyorum

AVM hırsızı: Kleptomanım, çalmadan duramıyorum

Bursa'da 3 AVM'deki 5 dükkandan inşaat ve elektronik malzemeleri çaldığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli tutuklandı. Zanlı, ilk ifadesinde, 'Kleptomanım, çalmadan duramıyorum' dedi