oruç tutmak

oruç tutmak Haberleri

oruç tutmak haberleri sayfasında oruç tutmak haberlerini bulabilir tüm oruç tutmak haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. oruç tutmak haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 38 haber bulunmaktadır.

Ramazan'da kimler oruç tutamaz? Oruç kimlere farz değildir? Kimler oruç tutmakla yükümlü değildir?

Ramazan'da kimler oruç tutamaz? Oruç kimlere farz değildir? Kimler oruç tutmakla yükümlü değildir?

İslam dininde tüm ibadetlerde olduğu gibi, oruç ibadetinde de belli başlı özelliklere sahip olanları mükellef tutmuştur. Bu nedenle Ramazan ayında bazı insanlar oruç tutmamalıdır. Eğer siz de Ramazan ayında kimler oruç tutamaz merak ediyor ya da oruç kimlere farz değil öğrenmek istiyorsanız "Ramazan ayında kimler oruç tutamaz? Oruç kimlere farz değildir, kimler oruç tutmakla yükümlü değildir" haberimize bir göz atın.
Ramazan'da antibiyotik kullanılabilir mi?

Ramazan'da antibiyotik kullanılabilir mi?

Ramazan ayında ilaç kullanımı zorunluluğu yaşayan birçok insan bulunuyor. Zaman ayarlaması ve çeşitli diğer durumlar, ilaç kullanımının aksamasına neden olabiliyor. Ramazanda hem ilaç kullanıp hem oruç tutmak mümkün olabiliyor.
Ramazan ayında koronavirüs aşısı olunacak günler oruç tutulmayabilir! Sağlık Bakanlığı...

Ramazan ayında koronavirüs aşısı olunacak günler oruç tutulmayabilir! Sağlık Bakanlığı...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın 'Ramazan ayında insanlar aşı olacağı günler belki oruç tutmayabilirler.' dedi. Akın, vatandaşların koronavirüs aşısı olacağı gün oruç tutmayıp sonra oruçlarını tamamlayabileceğini söyledi.
Ramazan ayında orucu kolaylaştıran teknikler

Ramazan ayında orucu kolaylaştıran teknikler

Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Akif Manaf, üst üste 5. kez Dünya Yoga Şampiyonu olan Merve Tanrıverdi ile “Önce Sağlık” programına katıldı. Manaf, içinde bulunduğumuz Ramazan ayında Orijinal Yoga Sistemi tekniklerinin oruç tutmaya yararlarını ve oruç tutmayı kolaylaştırmak için hangi tekniklerin uygulanabileceğini anlattı. Dünya Yoga Şampiyonu Merve Tanrıverdi ise herkesin kolaylıkla yapabileceği bu teknikleri uygulamalı olarak gösterdi.
Ramazan'da yapmamanız gereken 10 şey

Ramazan'da yapmamanız gereken 10 şey

2020'nin Ramazan ayı 24 Nisan'da başlamıştı ve bugün Ramazan'ın 13'üncü günü. Şimdi sayacağımız alışkanlıkları yapıyorsanız, geri dönmek için hala bir fırsatınız var demek. İftar ve sahurda doğru beslenmek oldukça önemli. Uzun süre aç kaldıktan sonra yavaşlayan metabolizmadan etkilenmemek, enerji dengesini ve konsantrasyon dengesini sağlamak için yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de var. Peki Ramazan ayında neler yapılmamalı? Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nden Uzman Klinik Psikolog ve Uzman Diyetisyen Merve Öz, Ramazan ayında yapılmaması gereken 10 alışkanlığı açıkladı.
Corona virüs salgını varken oruç tutmak riskli mi?

Corona virüs salgını varken oruç tutmak riskli mi?

Ramazan geldi ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman oruç tutmaya başladı. Ancak corona virüs salgını da devam ediyor. Corona virüs salgını gündemdeyken, oruç tutmak riskli mi? Oruç tutmak, bağışıklık sistemimizi zayıflatır mı? İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, açıkladı.
Uzman yanıtladı: Hamileyken oruç tutulur mu?

Uzman yanıtladı: Hamileyken oruç tutulur mu?

Anne adaylarının en büyük merak konusu "Ramazan ayında oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?" sorusu oluyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Metin Güldaş, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne ve anne adaylarına önerilerde bulundu. Gebelerin açlığa dayanma oranlarının normal insana göre daha az olduğuna vurgu yapan Güldaş, özellikle doktor gözetiminde oruç tutulması gerektiğini söyledi. İşte Ramazan ayında oruç tutan anne ve anne adaylarına öneriler.
Ramazan ayında tiroit ilaçları nasıl kullanılmalıdır?

Ramazan ayında tiroit ilaçları nasıl kullanılmalıdır?

Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin yaşam şekilleri, beslenme ve uyku düzenleri değişmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde corona virüs salgını ile baş etmeye çalışırken bu değişiklikler daha fazla belirgin hale gelmektedir. Oruç tutmak isteyen ve kronik bir hastalığı nedeniyle düzenli ilaç alması gereken hastaların mutlaka kendi hekimine danışması ve eğer oruç tutmasında genel sağlık durumu açısından bir engel yoksa ilaçlarının iftar ve sahur saatlerine göre ayarlanması gerekmektedir.
Tansiyon hastaları oruç tutabilir mi? Tansiyon hastalarına Ramazan önerileri

Tansiyon hastaları oruç tutabilir mi? Tansiyon hastalarına Ramazan önerileri

Hipertansiyon önemli bir sağlık sorunu ve kontrol altına tutulmazsa kalp krizi, felç gibi çok ciddi problemleri de beraberinde getirebiliyor. Özellikle Ramazan ayında uzun süre aç kalmaya, sıvı kaybına iftarda hızlı yemeğe bağlı olarak tansiyon dengesi bozulabiliyor. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının mutlaka doktora danışarak ve düzenli kontrol altında oruç tutmasını sağlıklarından ödün vermemelerini sağlayacak. Ramazan ayında oruç tutmak isteyen tansiyon hastaları için öneriler haberimizde.
Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli?

Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen ama aynı zamanda kalp rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar var. Kalp hastaları oruç tutabilir mi? Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli? Doğumsal ve Pediatrik Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alpay Çeliker olası riskleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı.
Oruç tuttuğunuzu doktorunuzdan gizlemeyin

Oruç tuttuğunuzu doktorunuzdan gizlemeyin

Tüm hastalıkların tedavisinde hasta hekim uyumu son derece önem taşıyor. Özellikle de düzenli ilaç kullanılması gereken kronik hastalıklarda. Bu nedenle Ramazan ayında düzenli ilaç kullanan bazı hastaların hekimlerinden gizli oruç tutmalarının bazı sakıncaları olabileceğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu, hastaların bu konuda mutlaka doktorunu bilgilendirmesi gerektiği konusunda uyardı.
Anne adaylarına

Anne adaylarına "oruç" uyarısı

Op. Dr. Müstecep Kavrut, oruç tutmak isteyen anne adaylarının mutlaka doktorlarına danışarak, risk taşıyıp taşımadıklarını öğrenmeleri gerektiğini ifade etti.
Sağlıklı bir Ramazan için şeker yerine bal tüketin

Sağlıklı bir Ramazan için şeker yerine bal tüketin

Ramazan ayında vücut direncini düşürmeden ve zinde kalarak oruç tutmak çok önemli. Özellikle corona virüs salgını yaşadığımız bugünlerde doktorlar, bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasını her fırsatta vurguluyor. Oruç tutarken bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak ve sağlığımızı riske atmamak için besin değeri yüksek, gün boyu tok tutan gıdaları tercih etmemiz gerekiyor. Doğa mucizesi katkısız saf ham balın, hem sahurda hem de iftarda kullanılabileceğini belirten Türkiye’nin Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, iftarda hamur tatlıları yerine ballı yoğurdun daha iyi bir seçenek olduğunu dile getirdi. Türkiye’de geniş bir kesimin sahurda kahvaltılık ürünler tükettiğini söyleyen Aksoy, sahurda yapay şekerli kahvaltılık ürünler yerine bal tüketilmesinin mideyi rahatlatarak uykuya geçişi kolaylaştıracağı ve gün boyu susuzluk hissini azaltacağını ifade etti.
Bağışıklığı düşürmeden oruç tutmak için nasıl beslenmelisiniz?

Bağışıklığı düşürmeden oruç tutmak için nasıl beslenmelisiniz?

Tüm dünya corona virüs nedeniyle zor zamanlardan geçiyor. Bir yandan virüsle savaşırken ve virüsle birlikte bağışıklık sistemimiz test edilirken diğer yandan Ramazan ayı geldi. “Oruç tutarken uzun süre aç kalınması sonucu bağışıklık sistemimiz bundan nasıl etkilenir?” sorusu gündeme geldi. Hal böyle olunca da ibadetlerimizi yerine getirmek isterken, corona virüse karşı bağışıklığımızı güçlü tutmak zorunda olduğumuzu artık biliyoruz. Çünkü corona virüs daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda görülüyor ve bağışıklığı düşük olan insanları çok daha fazla etkiliyor. İşte bu yüzden bağışıklığımızı güçlü tutmak artık ilk kuralımız. Peki bağışıklığımızı düşürmeden oruç tutmak mümkün mü?
Kronik hastalığı olanlara ramazan önerileri

Kronik hastalığı olanlara ramazan önerileri

Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluğun yol açabileceği sorunlara karşı kronik rahatsızlığı olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Ancak yanlış beslenme sonucu reflü ve gastrit sorunu yaşayan hastalar ile insülin direncinin kırılması gibi rahatsızlıklarda Ramazan ayı iyi bir fırsat bile olabiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Balcı, kronik hastalığı olup oruç tutmak isteyenlere uyarılarda bulundu.
Ramazanda egzersizden vazgeçmeyin ancak çok dikkatli olun!

Ramazanda egzersizden vazgeçmeyin ancak çok dikkatli olun!

Sağlıklı yaşam şeklinin en temel unsuru olan düzenli hareket, egzersiz ve spora oruç ile birlikte sıklıkla ara veriliyor. Oysa bazı kurallara dikkat etmek kaydıyla oruç tutmak egzersiz yapmaya engel teşkil etmiyor; hatta fayda sağlıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, ramazanda egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken saatleri ve doğru egzersizin püf noktalarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Oruç tutmak isteyen anne adayları, dikkat! Hamileyken oruç tutulur mu?

Oruç tutmak isteyen anne adayları, dikkat! Hamileyken oruç tutulur mu?

Ramazan ayının gelişiyle birlikte, anne adayları için gebelikte nasıl oruç tutulacağı önemli bir soru haline geliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, hamileyken oruç tutmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalara, oruç tutan anne adaylarının ve bebeğin sağlığı ile ilgili konulara dikkat çekiyor.
Sahursuz olmaz!

Sahursuz olmaz!

Bu yıl ramazanda yine oldukça uzun saatler oruçlu oluyoruz. Bu da sağlık açısından çok daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Ramazanda sahura kalkmadan oruç tutmak, iftar sofrasında gereğinden fazla besin tüketmek, spordan vazgeçmek gibi yanlışlar yapıyoruz. Peki doğrusunu nasıl bileceğiz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Orçun Kürüm anlatıyor...
Oruç tutmak metabolizmayı yeniliyor

Oruç tutmak metabolizmayı yeniliyor

Ramazan ayında oruç tutmak insanları manevi olarak arındırırken beslenme alışkanlıklarını da değiştiriyor. Uzun saatler aç kalınması sindirim sisteminin de dinlenmesini sağlıyor. Herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan kişilerin oruç tutması, beslenme tarzını yenilemek için bir fırsat olabiliyor. Beslenme Danışmanı Diyetisyen Vildan Çelik, oruç tutmanın metabolizmaya olumlu etkileri ve bu dönemde bağırsak sağlığının nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi verdi.
Diyabetli hastalar oruç tutabilir mi? İşte oruç tutmak isteyen diyabetli hastalara öneriler…

Diyabetli hastalar oruç tutabilir mi? İşte oruç tutmak isteyen diyabetli hastalara öneriler…

Ramazan ayına yaklaştığımız bugünlerde kronik rahatsızlığı olan vatandaşların internette oruç ve sağlıkla ilgili aramaları arttı. Ramazan’da oruç tutmayı planlayan diyabetliler “Diyabetli hastalar oruç tutabilir mi?” sorusunu merak ediyor. İşte merak edilen sorunun cevabı…