pankreas

pankreas Haberleri

pankreas haberleri sayfasında pankreas haberlerini bulabilir tüm pankreas haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. pankreas haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 92 haber bulunmaktadır.

Çocuklarda sarılığa neden olabilen kaledok kisti nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda sarılığa neden olabilen kaledok kisti nasıl tedavi edilir?

Koledok kisti, safrayı karaciğerden safra kesesine ve ince bağırsağa taşıyan kanalın (tüpün) konjenital anomaliye sahip olması durumudur. Karaciğer, safra üreterek yiyecekleri sindirmeye yardımcı olur. Çocuklarda koledok kisti, yani o kanalın şişmesi olduğunda, karaciğerde safra birikebilir. Bu, pankreas bezinden bağırsağa giden ana kanalı bloke ettiği için karaciğer sorunlarına veya pankreas iltihabına (pankreatit) neden olabilir. Koledok kisti olan çocukların yetişkinlikte safra kanalı kanseri oranı daha yüksek olur. Erken tedavi bu riskleri azaltabilir. Koledok kistleri doğuştandır. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Feryal Gün Soysal, çocuklarda sarılığa neden olabilen koledok kistinin tedavisini sizler için anlattı.
Pankreas kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Pankreas kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Artı İstanbul Cerrahi Grubu hekimlerinden Prof. Dr. Murat Gönenç, pankreas kanseri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.
Seren Serengil zor günler geçiriyor

Seren Serengil zor günler geçiriyor

Seren Serengil, geçen yıl zayıflama uğruna geçirdiği ameliyat sonrası sağlık sorunları yaşamaya başladı. 43,5 kiloya düşen boyu 4 santim kısalan, karaciğer, pankreas ve böbrek sorunları yaşayan Serengil, "Safra kesem gitti, karaciğer enzimlerim korkunç yüksek. Doktor 'geri dönüşüm ameliyatı olmazsan siroza çevirecek' diyor. Ameliyatını yapan doktordan ve hastaneden şikayetçi olacağım" dedi.
Pankreas kanseri riskini artıran 5 etken

Pankreas kanseri riskini artıran 5 etken

Genellikle belirti vermeyerek sinsice ilerleyen pankreas kanseri, ancak ileri evrelerinde sırt ağrısı, karında şişkinlik veya sarılık gibi şikayetlerle kendini belli edebiliyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı pankreas kanseri riskini azaltmada önemli rol oynuyor” diyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, Kasım ayı 'Pankreas Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında yaptığı açıklamada, pankreas kanseri riskini artıran; kişiye bağlı, çevresel ve genetik 5 etkeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Pankreas kanserinin çevresel ve genetik 5 nedeni!

Pankreas kanserinin çevresel ve genetik 5 nedeni!

Pankreas kanseri, hastalığa bazı şikayetlerin diğer sindirim sistemi hastalıklarıyla, sırta vuran ağrının ise bel problemleriyle karışabilmesi nedeniyle hızlı yayılıyor ve genelikle ileri evrede tespit edilebiliyor. Dünyada kanser ölümlerinde dördüncü sırada yer alan ve görülme sıklığı giderek artan pankreas kanserine, genetik yatkınlığın yanı sıra günlük yaşantımızdaki bazı yanlışlar da zemin hazırlayabiliyor. İşte pankreas kanserinin çevresel ve genetik 5 nedeni!
Sinsice ve çok hızlı ilerleyen en tehlikeli kanser türü: Pankreas kanseri!

Sinsice ve çok hızlı ilerleyen en tehlikeli kanser türü: Pankreas kanseri!

Pankreas kanseri tüm kanserler arasında en ölümcül türlerden biri olarak tanımlanıyor. Geç belirti verdiği için tanı konulan hastaların tedavi seçenekleri de kısıtlı oluyor. Genellikle çok ileri evrede yakalandığı için bu aşamadan sonra çok hızlı bir şekilde yayılım gösteren ve genellikle 60 yaş sonrasında görülen pankreas kanseri, erken evrede teşhis edildiğinde cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor.
İnsülin direnci için çay tarifi

İnsülin direnci için çay tarifi

İnsülin, midenin arkasında yer alan organlarımızdan olan pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülin metabolizmanın doğru çalışabilmesi için oldukça önemlidir.
Pankreas kanserinden ölen emekli polis toprağa verildi

Pankreas kanserinden ölen emekli polis toprağa verildi

Pankreas kanserinden ölen emekli polis toprağa verildi
Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da zaman zaman şeker hastalığı baş gösterebilmektedir. Bugün ülkemizde 18 yaş altı 20 bin çocuk diyabetli bulunmaktadır. Koçluk seanslarımda, çocuklar ve aileler ile de çalışırken, bir çocuk şeker hastası olduğunda, anne babaların da hayatlarını buna göre uyumlamaları gerektiğini ve çocuklarının pankreasları gibi olmaya çalıştıklarını gözleme şansım çokça oluyor. Diyabet Koçu Neslihan Sipahi konu hakkında bilgiler verdi.
Bel ölçünüz sinyal veriyor olabilir!

Bel ölçünüz sinyal veriyor olabilir!

Sağlıklı insanlarda yemekten sonra pankreas, yediklerimizi enerjiye dönüştürmek için insülin üretir. Egzersiz yapmamak, hareketsiz yaşam tarzı ve yüksek kalorili beslenme vücudun insülini kullanmasına engel olur ve vücut insülin hormonunu verimli kullanamaz. İnsülin direnci de zaman içinde kişide bazı sağlık sorunlarına yol açar. Peki insülin direncini kırmak için ne yapmak gerekir? Bel çevresinin erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerine olması, 130/80 veya daha üstünde tansiyon değeri, hızlı ve aşırı kilo alma, yemek yedikten sonra bile sürekli açlık hissi gibi belirtiler gösteren insülin direnci hakkında merak edilenleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş anlatıyor.
Hurmadaki gizli tehlike!

Hurmadaki gizli tehlike!

Ramazan ayının olmazsa olmazı hurmaya hile karıştı. Glikoz şurubuna batırılarak piyasaya sürülen hurmalar sağlık açısından risk taşıyor. Glikozun kan şekerini çok fazla yükselteceğini belirten Fitoterapi Uzmanı Serhat Koran uyardı. Koran, “Kalp damar sağlığını bozabiliyor. Pankreas kanseri yaptığına dair çalışmalar var. Bu nedenle hurma alırken oldukça dikkat etmek gerekiyor” dedi.
Günde 3-4 fincan kahve içerseniz ne olur?

Günde 3-4 fincan kahve içerseniz ne olur?

Kahvenin, kanseri vücuttan uzak tutmada büyük rol oynadığına değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, “Günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketen kişilerin karaciğer kanserine yüzde 52, kalın bağırsak kanserine yüzde 36, mide ve pankreas kanserine ise yüzde 13 daha az yakalandıkları gözlemlendi” dedi.
50 yaş üzerindeki kişilere önemli uyarı: Gözlerdeki bu belirtileri ihmal etmeyin!

50 yaş üzerindeki kişilere önemli uyarı: Gözlerdeki bu belirtileri ihmal etmeyin!

Gözlerdeki sarılığın karaciğer, pankreas ve safra kesesi gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Onur Yaprak, “Sarılık bir rahatsızlığın belirtisidir, kendisi bir hastalık değildir. Sarılığa yol açan nedenler çok çeşitlidir. Tüm bu nedenler arasında şüphesiz en çok korkulan durumlar karaciğer, pankreas, safra kesesi ve safra yollarında gelişen kanserlerdir. Bu bölgelerde gelişen kanserler gözlerde ve ciltte sarılığa, idrarda koyulaşmaya, dışkı renginde ise açılmaya yol açar” dedi.
Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış

Pankreas kanseri hakkında doğru bilinen 8 yanlış

En çok ölüme neden olan 4'üncü kanser türü olan pankreas kanseri, uzun süre belirti vermeyip ilerleyebiliyor. Toplumdaki yanlış inanışlar eklendiğinde hem erken teşhis oranı azalıyor, hem de ileri evrede tespit edilen hastalığın tedavisi zor hale geliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, pankreas kanseri ile ilgili doğru bilinen 8 yanlışı anlattı.
Pankreas kanserinin en etkin tedavisi cerrahi işlem

Pankreas kanserinin en etkin tedavisi cerrahi işlem

Görülme sıklığı giderek artıyor, sinsi bir şekilde ilerlediği için hemen belirti vermiyor, bu nedenle de tanısı geç konuyor. Üstelik ölümcül kanserler listesinin üst sıralarında yer alıyor... Tüm bu olumsuz haberlere karşın yeni gelişmeler sayesinde tedavisinde başarı oranı yükseldiği için hekimler hastalarından asla umudunu kesmiyor. “Bu hangi hastalık?” diye merak ediyorsanız cevap, pankreas kanseri. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 4 bin 500 yeni pankreas kanseri tanısı konduğunu belirten Acıbadem Altunizade Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Gönenç, “Ancak tıptaki gelişmeler sayesinde pankreas kanseri tedavilerinde yaşam süresi giderek uzuyor. Dolayısıyla, pankreas kanseri eskiden düşünüldüğü kadar çaresiz bir kanser tipi değildir” diyor. Pankreas kanserinin en etkin tedavi yönteminin cerrahi olduğunu belirten Prof. Dr. Murat Gönenç, tümörün, çevreye yaymadan yani parçalamadan veya patlatmadan, olası yayılım alanları ile birlikte bir bütün olarak çıkarılması ile tedavi başarısının da arttığını belirtiyor.
Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet nedir?

Pankreasın insülin üretememesinden kaynaklı olarak kandaki şeker oranının yükselmesi ile oluşur. Tüm diyabet tiplerinin yüzde 10’unu oluşturur ve çocukluk çağında görülür.
Şeker hastalığının kalıcı çözümü var mı?

Şeker hastalığının kalıcı çözümü var mı?

Şeker hastalığı kronik bir hastalıktır. Pankreasın fonksiyon kaybı ya da çalışmamasından kaynaklanır. Kalıcı bir çözümü yoktur ama bazı ameliyatlar kilo kaybı sağlayarak şeker hastalığının çözümü gibi görülse de radikal bir çözüm olarak görülmemelidir. Şeker hastalığının kalıcı çözümü hakkında İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara bilgi verdi.
İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci nedir?

Midenin altında bulunan pankreastan salgılan insülin hormonunun işlevini kaybetmesi olarak adlandırılan insülin direnci daha çok tip 2 olan hastalarda görülür. İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Müjdat Kara insülin direncini artıran durumlar hakkında bilgi verdi. Vücutta artan yağ dokusu ile birlikte artan insülin direnci, kandaki şeker oranının yükselmesi ile kişiyi diyabete doğru götürür.
Diyabet vücuttaki hangi organın işlevinin bozulmasından kaynaklanır?

Diyabet vücuttaki hangi organın işlevinin bozulmasından kaynaklanır?

Dr. Ögr. Üyesi Müjdat Kara, diyabetin nedeninin pankreastan salgılanan insülin hormonunun işlevini kaybetmesinden kaynaklı olduğunu anlattı.
Ameliyat masasında yanarak hayatını kaybetti

Ameliyat masasında yanarak hayatını kaybetti

Romanya'da pankreas kanseri bir kadın, ameliyat masasında yanarak hayatını kaybetti. Cerrahların kadını operasyon öncesi alkol bazlı bir maddeyle dezenfekte etmesinin ardından elektrikli neşter kullanması felakete davetiye çıkardı.