renk körlüğü

renk körlüğü Haberleri

renk körlüğü haberleri sayfasında renk körlüğü haberlerini bulabilir tüm renk körlüğü haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. renk körlüğü haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 7 haber bulunmaktadır.

Renk körlüğü genetik yolla taşınıyor!

Renk körlüğü genetik yolla taşınıyor!

Genetik bir bozukluk sonucu dünya çapında 180 milyon kişi renk körlüğü hastalığını taşır. En sık karşılaşılan tipi yeşil ve kırmızı renkleri ayırt edemeyenlerdir. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.
Renkleri ilk kez gören ABD'li gencin gülümseten sevinci

Renkleri ilk kez gören ABD'li gencin gülümseten sevinci

ABD'de yıllardır renk körlüğü bulunan McKinley "Mac" Erves, arkadaşları tarafından hediye edilen özel gözlükle ilk kez renklerin ahengiyle buluştu. ABD'nin Georgia LaGrange kentinde yaşayan ve renkkörlüğü bulunan McKinley "Mac" Erves'e doğum günü nedeniyle arkadaşları hastalığını giderecek özel gözlük hediye etti. McKinley "Mac" Erves'ün yıllar sonra renkleri ilk kez gördüğünü söyledi. Erves'in duygu dolu anları sosyal medyada viral oldu.
Renk körlüğü kimlerde görülür?

Renk körlüğü kimlerde görülür?

Göz Hastalıkları Uzmanı Murat Ün, renk körlüğü hakkında bilgi verdi. Özellikle doğumsal bir hastalık olduğu için genetiksel olarak hastaya geçişi söz konusudur. Tam olarak iyileşmesi mümkün olmadığı için hastayı rahat ettirmek adına özel tasarlanmış lensler ve gözlük camları kullanılmaktadır.
Emniyet Genel Müdürlüğü duyurdu: Renk körlüğü polisliğe engel

Emniyet Genel Müdürlüğü duyurdu: Renk körlüğü polisliğe engel

Polis alımlarında aranan sağlık şartları arasında yer alan "renk körlüğü olan adayların kabul edilmemesi" uygulamasının, aksi halde "güvenlik zafiyeti oluşturacağı" gerekçesiyle devamına karar verildi. Peki renk körlüğü nedir? Renk körlüğü belirtileri neler? İşte polis olmak isteyen adayların merak ettiği o bilgiler.
Bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur?

Bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur?

Erken gebelik haftasında ultrasonografi cihazının gelişmişliğine bağlı olarak bebeğin cinsiyeti 13–16 gebelik haftasında belli oluyor. Ancak bu dönemde genital bölgede kordonun izlenmesi yanıltıcı da olabiliyor. Ailesinde hemofili, renk körlüğü ve kas erimesi gibi X kromozomuna bağlı hastalıklar taşıyan gebelerde cinsiyet tayini ayrıca önem taşıyor
Renk körlüğü sorununa çözüm oluşturdu

Renk körlüğü sorununa çözüm oluşturdu

SeeColors uygulaması, renk körlüğü rahatsızlığı bulunan kişilerin kendi göz kusurlarına tanı koymalarına yardımcı oluyor. %100 renk yoğunluğu sunan QLED TV’ler bu kişisel tanılama sonuçlarına göre ekrandaki renk ayarlarını düzenleyerek renk körlüğü sorunu bulunan izleyicilerin gerçek renklerle seyir keyfi yaşamasını sağlıyor
Renk körlüğü kadınlardan geçiyor

Renk körlüğü kadınlardan geçiyor

İnsan gözü 15 bin değişik renk tonunu fark edebiliyor. Dünya çapında 180 milyon kişi ise renk körü. Hastalık genetik yolla taşınıyor ve kadınlar, renk körlüğünde taşıyıcı konumunda