sağlık merkezi

sağlık merkezi Haberleri

sağlık merkezi haberleri sayfasında sağlık merkezi haberlerini bulabilir tüm sağlık merkezi haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. sağlık merkezi haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 49 haber bulunmaktadır.

Böbrek sağlığı için 7 öneri

Böbrek sağlığı için 7 öneri

Böbrek hastalıklarından korunmak için sağlıklı beslenmek, ideal kiloda olmak ve düzenli egzersiz yapmak çok önemli. Böbrek sağlığı için önemli önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Özel bir neden yoksa günde 1.5-2 litre su içmek, gelişigüzel ilaç kullanımından kaçınmak, hareketli bir yaşam tarzı benimsemek ve kan şekeri ve kan basıncını doktorun önerdiği aralıklarda düzenli kontrol ettirmek böbrek hastalıklarından korunmak için oldukça önemli” dedi.
Son dakika: İsrail bu kez Gazze'deki sağlık merkezini vurdu!

Son dakika: İsrail bu kez Gazze'deki sağlık merkezini vurdu!

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırısı korkunç bir boyut almaya devam ediyor. Son dakika haberine göre İsrail bu kez de Gazze Şeridi'nde bir sağlık merkezini 2 füzeyle vurdu. Öte yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 'Gazze'deki bakanlıkların bombalanması bir savaş suçudur' dedi.
Aşı olan annelerin sütünde antikor tespit edildi

Aşı olan annelerin sütünde antikor tespit edildi

Tel Aviv Üniversitesi ve Tel Aviv Sourasky Sağlık Merkezi, Kovid-19 aşısı olan 10 gönüllü anne üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.
Kararında kahve Alzheimer'dan koruyor, depresyona iyi geliyor

Kararında kahve Alzheimer'dan koruyor, depresyona iyi geliyor

Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri. Yapılan son çalışmalarda kahvenin zararından çok faydalarının ortaya çıktığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, 'Fayda ve zarar arasında ince bir çizgi var; o da günlük alınan doz. Faydalı etkileri günlük 2-3 fincanı aşmamak üzere tespit edilmiş. Daha fazlası için zararlı etkilerini görebiliyoruz' dedi. İşte kahvenin bedene ve ruha faydaları.
İsrail’de ilk Kovid-19 aşısı canlı yayında Başbakan Netanyahu’ya yapıldı

İsrail’de ilk Kovid-19 aşısı canlı yayında Başbakan Netanyahu’ya yapıldı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, canlı yayında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı oldu.
Corona virüs hastaları 'Covid-19 Takip Merkezi'nde izlenecek

Corona virüs hastaları 'Covid-19 Takip Merkezi'nde izlenecek

Corona virüs geçiren hastaların sağlık durumunun takibi için 'Covid-19 Takip Merkezleri' açılacak.
Karantinayı sağlıklı atlatmanın yolları

Karantinayı sağlıklı atlatmanın yolları

Corona virüs pandemisinin yeniden yükselişe geçtiği şu günlerde, yeni yasaklar tekrar hayatımıza girdi. Yeniden evlere kapanma düşüncesi birçok insan için korku ve umutsuzluk yarattı. Kısıtlanmalar yerine alınan kararların aslında geleceğimiz ve sağlığımız için önemli olduğuna ve bunların gerekliliğine odaklanılması daha önemli. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, yeni yasakları sağlıklı atlatmanın yollarını anlattı.
Mamografi hakkında merak edilen 10 soru 10 cevap

Mamografi hakkında merak edilen 10 soru 10 cevap

Dünya üzerinde en çok görülen kanser türü; meme kanseri. Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor. Meme kanserinde erken tanı için de yılda bir kez doktora gidilmesi ve mamografi çekilmesinin hayat kurtardığını hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu yanıtladı.
Meme kanseri hakkında bilinmesi gereken 15 önemli gerçek

Meme kanseri hakkında bilinmesi gereken 15 önemli gerçek

Dünyada kadınlarda görülen kanserlerin üçte birini meme kanseri oluşturuyor ve meme kanseri her sekiz kadından birini etkiliyor. “Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla erken tanının hayat kurtardığına dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı ve Meme Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, meme kanseriyle ilgili halk arasında birçok yanlış bilginin paylaşıldığına dikkat çekerek, meme kanseriyle ilgili kulaktan kulağa dolaşan şehir efsaneleri ile ilgili doğru bilgileri paylaştı. İşte bilinmesi gereken 15 gerçek.
Pembe Top 7. yılında Neslihan Atagül Doğulu'nun ellerinde

Pembe Top 7. yılında Neslihan Atagül Doğulu'nun ellerinde

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen “Pembe Top Sahada” projesi yedinci yılında çok özel bir buluşma ile gerçekleşti. Bu yıl salgın önlemleri kapsamında maç anında gerçekleştirilemeyen hava atışında bir ilke imza atıldı ve Pembe Top ile sembolik bir hava atışı gerçekleştirildi. Hava atışı; projenin bu yılki gönüllü destekçisi Neslihan Atagül Doğulu, ülkemizi NBA’de temsil eden Cedi Osman ve Anadolu Efes Spor Kulübü Kaptanı Doğuş Balbay’ı buluşturdu.
Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlere 10 öneri

Tüp bebek tedavisine başlayacak çiftlere 10 öneri

Günümüzde bebek sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvuran çiftlerin sayısı hiç de az değil. Tüp bebek yöntemleri sürekli gelişiyor, başarı oranları giderek artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Doç. Dr. Tayfun Kutlu ile Kadın Sağlığı, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk Öksüz, bebek sahibi olmak isteyen çiftlere bazı önerilerde bulundu. İşte tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlerin mutlaka aklında bulundurması gereken 10 öneri.
Sıcak havalarda baş dönmesi ve baş ağrısı artıyor

Sıcak havalarda baş dönmesi ve baş ağrısı artıyor

Aşırı sıcakların beyni de olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Özellikle yazın baş ağrısını ve migreni tetikleyen bazı faktörler var. Multipl Skleroz hastalarında, hastalığın şiddeti sıcak havanın etkisiyle artış gösterebiliyor. Güneş ışınları etkisini artırdıkça, baş ağrısı, baş dönmesi ve MS gibi hastalıkların şiddeti de artabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü yaz aylarında artış gösteren nörolojik hastalıklar hakkında bilgi verdi.
Mutlu olmak için tüketmeniz gereken 7 besin

Mutlu olmak için tüketmeniz gereken 7 besin

Her insan zaman zaman kendini mutsuz, kaygılı ve enerjisi düşük hissedebiliyor. Mutlu olmak için alışkanlıklar kadar beslenmemize de dikkat etmemiz gerekiyor. Peki hangi besinler mutluluk veriyor? Stres gibi birçok faktörün serotonin, norepinefrin ve dopamin gibi hormonların seviyelerini azalttığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, ruh halinin tüketilen besinlerden de etkilendiğini söyledi. Tuba Örnek, ruh halimizi olumlu etkileyen besinleri sıraladı.
Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin

Sarı nokta hastalığına iyi gelen 13 besin

Hayatın bir parçası olan yaşlanma; cilt, saç ve eklemlerdeki değişikliklerin yanı sıra gözde de gerçekleşiyor. Yaşla birlikte görme sisteminde de birtakım değişikliklerin görülebildiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Sağlıklı bir yaşam tarzı dengeli beslenmeden geçiyor. Görme sisteminde yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan sarı nokta hastalığı da sağlıklı beslenme ile geciktirilebilir” dedi. Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, sarı nokta hastalığını geciktiren 13 besini ve faydalarını sıraladı.
Küçük çocuklara sevdiği karakterlerden maske yapılabilir

Küçük çocuklara sevdiği karakterlerden maske yapılabilir

Pandemi sürecinde alınan tedbirler ve uygulanan kısıtlamalar aşamalı olarak azaltılırken hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı çocuklara ve gençlere anlatılmalı. Çocuklar parkta oynarken maske takmalarının önemli olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, “Özellikle küçük çocukları özendirmek için sevdikleri çizgi film karakterlerinin resimleri ile hazırlanmış maskeler kullanılabilir. Anne ve babalar bu konuda yaratıcılıklarını kullanarak bez maskeler dikebilirler” dedi.
Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? En çok kadınlarda görülüyor

Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? En çok kadınlarda görülüyor

Endişe veya yoğun korku dalgalanması olan panik atak, çarpıntı, terleme, boğulma hissinin eşlik ettiği, beklenmedik bir anda gerçekleşen ve çaresiz hissettiren bir durum. Panik atak durumunda beden ve zihin kontrolünü kaybetme korkusunun yaşandığını ve genellikle kalp krizi geçirildiği veya ölündüğünün düşünüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Toplumda her 75 kişiden birinde panik atak görülür. Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla. Başlangıç yaşı genellikle 20'li yaşlar olsa da yaşamın her döneminde görülebilir” dedi. Panik atağı nedenleri, belirtileri ve panik atağın tedavi yöntemleri hakkında detaylar haberimizde.
Astım hastalarına corona virüs uyarısı

Astım hastalarına corona virüs uyarısı

Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği düşünülüyor. Covid-19 hasta verilerine dayanan çalışmalara göre orta ve ağır astım grubunda olan hastalar için bu enfeksiyonun daha ağır geçebileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü kutlanan Dünya Astım Günü vesilesiyle astım hastalarına corona virüsten korunmanın yollarını anlattı...
65 yaş üstü için karantinada 9 beslenme önerisi

65 yaş üstü için karantinada 9 beslenme önerisi

Corona virüs, kronik hastalığı olanların yanı sıra en çok 65 yaş üzerindeki kişileri etkiliyor. Bu nedenle de ileri yaşlarda olanların bağışıklık sistemine herkesten daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, ideal beslenme düzenini yakalamak için 65 yaş üzeri kişilere 9 öneride bulundu.
Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs ve bakterilerin bazı parçaları ya da salgıladıkları toksik maddelerin hastalık yapıcı etkilerini ortadan kaldıracak işlemlerden geçirilmesi ile geliştirilen biyolojik maddelere deniyor. Aşının insanları enfeksiyon hastalıklarından ve bu hastalıkların kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, 24-30 Nisan Aşı Haftası vesilesiyle aşılanmanın önemine değinerek, "Salgın sürecinde de aşı önceliği olan ilk 12-18 aylık çocuk grubunun uygun şartlar oluşturularak aşılanması için çaba gösterilmeli" dedi.
Aile sağlık merkezinde corona alarmı! Vatandaşlar merakla izledi

Aile sağlık merkezinde corona alarmı! Vatandaşlar merakla izledi

İstanbul Sultangazi'de bir aile sağlık merkezi çalışanında corona virüs çıkması üzerine merkez önünde çalışanlardan test için örnek alındı. Vatandaşlar uygulamayı meraklı gözlerle izledi.