sinüsler

sinüsler Haberleri

sinüsler haberleri sayfasında sinüsler haberlerini bulabilir tüm sinüsler haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. sinüsler haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 9 haber bulunmaktadır.

Sinüsleri anında boşaltan yöntem

Sinüsleri anında boşaltan yöntem

Sinüs enfeksiyonu olarak da bilinen sinüzit, birçok insan için ortak bir sorundur ve aslında paranazal dokuların iç yüzeyinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma 12 haftaya kadar sürebilir. Peki sinüsler nasıl boşalır?
Ağzı açık uyuyan çocuklar tedavi edilmeli

Ağzı açık uyuyan çocuklar tedavi edilmeli

Geniz eti, özellikle çocuklarda en sık sinüzit nedenlerinden biri. Burun nefes alabilirse sinüsler havalanır. Geniz eti burnun arkasındaki deliği kapatırsa çocuk burnundan nefes alamaz. Bu durumda geniz etinin alınması gerekir, en uygun dönem 3 yaştır. Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Önerci anlatıyor. // Özgür Gökmen Çelenk
Eğitim kimsenin elinde oyuncak olmayacak kadar değerli

Eğitim kimsenin elinde oyuncak olmayacak kadar değerli

Dünya almış başını gidiyor. Yapay zekalar her bilgiyi söylüyor, binlerce datayı hafızasında tutuyor; biz 14 yaşındaki çocuklara, hayatında asla kullanmayacağı cosinüsleri öğretme derdindeyiz!
Sinüslerinden 11 kurtçuk çıktı!

Sinüslerinden 11 kurtçuk çıktı!

Antalya’da kuru öksürük, burun akıntısı ve ses kısıklığı şikayetleriyle hastaneye başvuran Havva Şirin'in burnundan, 11 kurtçuk çıktı.
Sinüzitle başetme yöntemleri

Sinüzitle başetme yöntemleri

Yüzünüzü soğuktan koruyun Mevsim normallerine uygun giyinin. Çok soğuk, kuru ve rüzgarlı havalarda burun deliklerini ve yüzünüzü de koruyun. Kuru havalarda burun iç örtüsü de (mukozalar) kuruyor ve bu durum burun salgısını katılaştırıp, akımı zorlaştırarak sinüslerde daha kolay sıvı birikimi ve enfeksiyona yol açıyor. Nezle ve grip nedeniyle gelişen burun akıntısı ve burun tıkanıklığı da uzun bir süre devam ederse sinüslerde enfeksiyon gelişmesine yol açabiliyor. Ortamı nemlendirin Bulunduğunuz ortamın ısısına ve nemine dikkat edin; gerekirse bir köşeye koyacağınız bir kap sıcak su ile ortamı nemlendirin. Yastığınıza dikkat edin Yüksek yastıkta uyumak sinüs akıntılarının daha rahat geçişini sağladığı için başınızın yüksekte olmasına dikkat edin, yüksek yastık kullanın. Burun yıkaması yapın Tuzlu, karbonatlı sular ile bol bol burun yıkaması yaparak sinüs akıntılarını temizleyin. Evde 1 litre temiz ılık suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek bu karışımı kendiniz de yapabilirsiniz. Hijyeni sağlayın Bakteri ve virüsleri azaltmak için sık sık ortamı havalandırarak bulunduğunuz mekanın havasının temizlenmesine özen gösterin. Yorgan, battaniye ve halıları düzenli olarak temizletmeniz de ev tozu akarlarının azalmasını sağlayıp, alerjinin tetiklenmesini önlüyor. Sağlıklı beslenin Başta su olmak üzere bol sıvı tüketin; her gün sebze ve meyveye beslenmenizde yer verin; düzenli uyuyun. Bu şekilde bağışıklık sistemi kuvvetlenerek sinüziti tetikleyecek olası hastalıklara karşı koruyor. Grip aşısı yaptırın Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış “Özellikle kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üzerindeki kişiler gibi risk grubunda bulunanların grip aşısı yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir” diyor.
Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı?

Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı?

Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı, sinüzit nedir sorularının cevapları havadaki nem ve rutubet miktarının artmasıyla birlikte internette en çok aranan sorular arasında yerini aldı. Sinüzit, sinüslerin iltihap dolmasıyla oluşan çeşitli belirtiler gösterebilen bir hastalıktır. Akur ve kronik olarak ikiye ayrılır, tedavi de sinüzit çeşidine göre belirlenmektedir. KBB Uzmanı Prof. Dr. Metin Yılmaz, Sinüzit baş ağrısı için neler yapılmalı? Sorusunun cevabını açıkladı.
Sinüzit nedenleri ve tedavisi

Sinüzit nedenleri ve tedavisi

Sinüs nedir? Sinüsler ne işe yarıyor? Neye sinüzit diyoruz? Prof. Dr. Metin Önerci, sünizitle ilgili merak edilenleri anlattı...
Sinüzite yol açan 5 önemli neden (Sinüzit nedir?)

Sinüzite yol açan 5 önemli neden (Sinüzit nedir?)

Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunun ardından sinüslerin ağızlarının tıkanması sonucu oluşsa da daha pek çok etken sinüzite yol açabiliyor. Örneğin bahar ve yaz aylarında polenler de sinüziti tetikleyerek alerjik riniti olan hastalara adeta kabus yaşatabiliyor. İşte sinüzite yol açan 5 neden
Sinüzitler

Sinüzitler

Prof. Dr. Suat TurgulSinüzitler, sinüslerin iltihaplanması anlamına gelir. Alnımızda, gözümüzün her iki kısmında iç taraflarda, burun çevresinde ve burun arkasındaki sinüzit boşluklarının iltihaplanması sonucu meydana gelen hastalık türüne Sinüzit adı verilmiştir. Sık sık tekrarlayan ve üst solunum enfeksiyonundan sonra oluşmaya başlayan bir hastalık türüdür.Çocuklarda özellikle zayıf bünyelerinden dolayı gribal enfeksiyonlardan hemen sonra görülür. Boşluklar, mukoza denilen bir tabaka ile örtülüdür. Bu tabakanın iltihaplanmasına ve zehirlenmesi Sinüzit’in başlangıcıdır. Sinüzit boşlukları burun içerisine bir kapı ile açılırlar ve belli yollarla bağlanırlar.