sırt ağrısı

sırt ağrısı Haberleri

sırt ağrısı haberleri sayfasında sırt ağrısı haberlerini bulabilir tüm sırt ağrısı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. sırt ağrısı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 28 haber bulunmaktadır.

Pankreas kanseri riskini artıran 5 etken

Pankreas kanseri riskini artıran 5 etken

Genellikle belirti vermeyerek sinsice ilerleyen pankreas kanseri, ancak ileri evrelerinde sırt ağrısı, karında şişkinlik veya sarılık gibi şikayetlerle kendini belli edebiliyor. Sağlıklı bir yaşam tarzı pankreas kanseri riskini azaltmada önemli rol oynuyor” diyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, Kasım ayı 'Pankreas Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında yaptığı açıklamada, pankreas kanseri riskini artıran; kişiye bağlı, çevresel ve genetik 5 etkeni anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Geçmeyen sırt ağrılarına dikkat! Nedeni böbreklerde...

Geçmeyen sırt ağrılarına dikkat! Nedeni böbreklerde...

Böbrek kanseri, her biri yaklaşık yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklinde olan böbreklerde başlar. Böbrekler omurganızın iki tarafında birer tane olacak şekilde, karın içi organlarınızın arkasında yer alırlar. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Yeşil konu hakkında bilgiler verdi.
Bel ve sırt ağrılarını hafifleten 7 egzersiz

Bel ve sırt ağrılarını hafifleten 7 egzersiz

Sırt ağrısı çekiyorsanız, yoga sadece doktorun emrettiği şey olabilir. Yoga, yalnızca sırt ağrısını değil, ona eşlik eden stresi tedavi etmek için sıklıkla önerilen bir zihin-beden terapisidir. Uygun pozlar vücudunuzu rahatlatıp güçlendirerek kısa sürede kronik sırt ve bel ağrılarınıza iyi gelecek... / ÖZEL HABER
Bel boyun sırt ağrısından kurtulmanın yolları: İnatçı ağrılara ellerle tedavi

Bel boyun sırt ağrısından kurtulmanın yolları: İnatçı ağrılara ellerle tedavi

Manuel terapi ‘ellerle yapılan tedavi’ anlamına geliyor.
Bel boyun sırt ağrısından kurtulmanın yolları: Ozon tedavisi ile fıtık küçültülüyor

Bel boyun sırt ağrısından kurtulmanın yolları: Ozon tedavisi ile fıtık küçültülüyor

Ozon gazı ya da radyofrekans tedavisiyle bel-boyun fıtıkları 30 dakika gibi kısa sürede küçültülebiliyor. Tek seans sonunda genellikle ağrılar kayboluyor. Uzman Dr. Savaş Çömlek bel-boyun fıtığında ameliyatsız yöntemleri anlatmaya devam ediyor. Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk
Göğüs küçültme ameliyatı kimler için uygun?

Göğüs küçültme ameliyatı kimler için uygun?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, aşırı büyük göğüslerin kadınlarda yaşam kalitesini azaltabileceğini belirtti. Büyük ve sarkık göğüsler hem fiziksel hem de duygusal birçok rahatsızlığa yol açabilir. Bunların arasında, boyun, omuz ve sırt ağrısı, memelerde ağrı ve sutyen izi sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük göğüsler utangaçlık gibi birtakım psikososyal sorunlara yol açabilir. Bazı vakalarda büyüklük tek taraflı olup göğüslerde asimetrik bir görünüme neden olarak utanma duygusunun daha da artmasına neden olabilir.
Corona virüsün sebep olduğu ağrı nasıl ayırt edilir?

Corona virüsün sebep olduğu ağrı nasıl ayırt edilir?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Ağırman, “Korona-fobi döneminde geçmeyen ve hastanın günlük aktivitelerini kısıtlayan ağrı varsa mutlaka hekime başvurmalı. Gece ağrısı, istirahatle geçmeyen ağrı, beraberinde ateş veya kilo kaybı, bel ağrısına eşlik eden bacaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma, tutamama gibi durumlar hastalarımız için uyarıcı olmalı, tanı ve tedavilerini ertelememeli” uyarısında bulundu.
Hamilelikte pelvik egzersizi nasıl yapılır?

Hamilelikte pelvik egzersizi nasıl yapılır?

Hamilelikte pelvik egzersizi sırt ağrısını azaltmaya, kas dokusunu iyileştirmeye veya korumaya, bacak kramplarını, şişliği ve kabızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli pelvik egzersizi yapan kadınlar, hamilelik sırasında genellikle kendileri ve değişen vücutları hakkında daha iyi hissederler. Hamilelik sırt bölgenizde ağrılara neden olabilir. Bu nedenle, ikinci ve üçüncü trimesterde meşhur "eller üzerinde yüz üstü pozunu" pek çok hamile kadında görmüşsünüzdür. İyi haber şu ki pelvik egzersizinde bu hareket, sırt ağrılarını azaltabilir ve bebeğinizi pelvik egzersizi ile doğum kanalından aşağı doğru hareket etmeye teşvik edebilirsiniz.
Bebek bakarken oluşan bel ve sırt ağrılarından korunmak!

Bebek bakarken oluşan bel ve sırt ağrılarından korunmak!

Doğumdan sonra bebeğin günlük bakımlarını gerçekleştirebilmek için sıklıkla kucağa almak zorunda kalan ebeveynlerde zamanla bel ve sırt ağrısı şikayetleri görülmeye başlıyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.
Hamilelikte sık rastlanan 3 şikayet

Hamilelikte sık rastlanan 3 şikayet

Hamilelik döneminde pek çok rahatsızlık kendini göstermeye başlıyor. Kadınları her yönüyle etkileyen bu özel dönemde bazı şikayetler kadınları oldukça zorluyor. Peki, Hamilelikte mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir? Hamilelikte mide bulantısı ne zaman ve nasıl geçer? Hamilelikte baş dönmesi neden olur? Hamilelikte baş dönmesine ne iyi gelir? Hamilelikte bel, sırt ve bacak ağrıları yaşayanlar ne yapmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. M. Özge Çiçek Özek, hamilelikte sık görülen mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, baş, bel ve sırt ağrısını önlemenin yollarını anlattı.
Kamburluğa karşı 12 basit egzersiz

Kamburluğa karşı 12 basit egzersiz

Kambur olmak hem omurga ve sırttaki problemleri tetikleyen hem de kişiyi olduğundan yaşlı ve şişman gösteren ciddi bir sağlık problemidir. Kamburluğun nedeni yanlış duruştan kaynaklabileceği gibi, genetik de olabilir. Sırt bölgenizdeki normal eğrilik 25-40 derecedir. Fakat sırtınızda 45-75 derece arasında bir yamukluk varsa kamburluk (kifoz) riskiniz var demektir. Doğuştan bir kamburluğa sahipseniz cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer doğuştan olmayan bir nedenden dolayı kamburluk yaşıyorsanız tedavisi mümkün. Düzenli egzersizler yaparak ve ergonomik düzenlemelere giderek kamburluk riskinizi azaltabilir, oluşan kamburluğunuzu doğru egzersizlerle çözüme kabuşturabilirsiniz.. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kamburluk için yapabileceğiniz basit egzersizler hakkında şu bilgileri verdi:
Masabaşı çalışanlara altın değerinde 5 tavsiye

Masabaşı çalışanlara altın değerinde 5 tavsiye

Günümüzde birçok insan masabaşında çalışıyor. Bazen 9 hatta 10 saate çıkan iş süreleri boyunca insanlar oturdukları yerden kalkamayabiliyor. Bu durum ise, çalışanlarda birçok sağlık sorunlarına yol açıyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu masabaşında çalışanlara altın değerinde 5 tavsiye verdi.
Bel ve sırt ağrılarına iyi gelecek 10  yoga pozu

Bel ve sırt ağrılarına iyi gelecek 10 yoga pozu

Hareketsiz kalmak, beş ve sırtın en büyük düşmanı. Hatta harekete geçmediğiniz sürece, esnek ve ağrısız sırt ve beller birer hayal olarak kalabilir. Eğer siz de yogadan fayda sağlamak için yoga yapıyorsanız, bel ağrıları, sırt ağrıları, hareketsiz kaldıkça sertleşen kaslarınıza çare bulmak istiyorsanız doğru yoga pozlarıyla bu mümkün. Unutmayın yoga ile bel ağrıları ve sırt ağrılarından kurtulmak için bir stüdyoya ya da pahalı malzemelere ihtiyacınız yok. İşte, bel ağrıları ve sırt ağrıları için 10 yoga pozu!
10 soruda omurga sağlığı

10 soruda omurga sağlığı

10 soruda omurga sağlığı
Hamileliğin 26. ve 27. haftasında neler oluyor? Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?

Hamileliğin 26. ve 27. haftasında neler oluyor? Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?

Hamileliğin 26. Ve 27. Haftasında bebek bekleyen anneler için ikinci üç aylık dönemin sonudur. Bebeğin son üç aylık dönemine girerken hamilelerin vücutlarında büyük değişiklikler gerçekleşiyor. Bu dönemde hamileler diğer dönemlerden farklı hamilelik semptomları yaşayabilir. Peki, Hamileliğin 26. ve 27. Haftasında neler oluyor?, Hamilelikte tansiyona karşı ne yapılmalı?, Hamilelikte protein alımının önemleri nelerdir?, Doğum çizgisi nedir? Neden oluşur? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat hamilelik ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Sırt nasırı neden olur, belirtileri nelerdir?

Sırt nasırı neden olur, belirtileri nelerdir?

Ayakta görmeye alışık olduğumuz nasırlar sırtta da oluşabiliyor. Daha çok kadınları tehdit eden sırt nasırı kol hareketi ile ortaya çıkan tıkırtı sesi, kürek kemiğinin yukarı kalkması ve etrafında şişlik, kolda kuvvetsizlik, kol ve sırt ağrısı olarak kendini gösteriyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan sırt nasırı nedir, sırt nasırı neden olur sorularının cevaplarını açıkladı.
Gebelikte sırt ağrısı ve 7 çözüm önerisi

Gebelikte sırt ağrısı ve 7 çözüm önerisi

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebelikte sırt ağrısına karşı önemli önerilerde bulunuyor...
Omurga sağlığını korumanın yolları

Omurga sağlığını korumanın yolları

Çocuk ve ergenlerde duruş bozukluğu, geçici bir sorun gibi algılandığı için erken dönemde fark edilmiyor. Kemik gelişimi tamamlanmadan teşhis edildiğinde, kişiye özel egzersizlerle duruş bozukluğunun tedavi edilebildiğini belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Duruş bozukluklarının tedavilerinde, omurganın denge sağlayıcı rolüne olumsuz etki eden sırt, karın, bel, kalça, bacak, diz ya da ayaklardaki sorunlar bir bütün olarak ele alınmalı” açıklamasında bulundu.
Masabaşında çalışanlara özel egzersizler

Masabaşında çalışanlara özel egzersizler

Özellikle masabaşında çalışanlar sıklıkla bel, boyun, sırt ağrısı gibi problemler, postür sorunları yaşıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, birkaç basit önlem ve egzersizle bu soruların önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor. İşte masabaşında çalışanlara özel egzersizler ve kaçınmanız gerekenler...
Ses kısıklığının nedeni reflü olabilir

Ses kısıklığının nedeni reflü olabilir

Ses kısıklığı, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, kalpte ritim bozukluğu… Tüm bu belirtiler reflüyü işaret ediyor olabilir. Tanıda başta kalp krizi olmak üzere birçok hastalıkla karışabilen <strong>reflü</strong>nün tedavisinde ise doğru beslenme kilit rol oynuyor