Trifokal mercek

Trifokal mercek Haberleri

Trifokal mercek haberleri sayfasında Trifokal mercek haberlerini bulabilir tüm Trifokal mercek haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. Trifokal mercek haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 3 haber bulunmaktadır.

Akıllı lens nedir, kimlere uygulanabilir?

Akıllı lens nedir, kimlere uygulanabilir?

Halk arasında akıllı lens olarak bilinen trifokal mercekler 40 yaş üzeri, uzağı, yakını ve orta mesafeyi göremeyen hastalara uygulanabilecek cerrahi esnasında implante edilebilecek merceklerdir. Trifokal mercekler ile yapılan cerrahi uygulama katarakt ameliyatına benzemektedir sadece kullanılan mercek türü değişmektedir. Hastanın doğuştan var olan doğal merceği yıllar içerisinde bazı değişikliklere maruz kalmaktadır ve görme netliği gittikçe azalmaktadır. Ayrıca lensin elastikiyeti de azalmaktadır. Bu ameliyat ile hastaların doğal mercekleri çıkartılmakta ve yerine 3 odaklı mercek yerleştirilmektedir. Hastaların bu merceklerin uygulanmasına uygun olması gerekir, detaylı ölçümler yapılır ve uygun hastalarda mükemmel görüş elde edilir.
Trifokal mercek nedir?

Trifokal mercek nedir?

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Suphi Acer “Trifokal mercek nedir?” sorusunu cevapladı.
Trifokal göz içi lensleri

Trifokal göz içi lensleri

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç cevapladı Katarakt tedavisi sonrası hastalar gözlük takmak istememektedir. Bu konuyla ilgili uzun yıllardan beri çok odaklı mercekler zaten kullanılmaktadır. Son aylarda kullanılmaya başlanılan Trifokal mercekler ile ise bu konudaki başarı bir adım daha ileri taşınmıştır. Trifokal merceklerin diğer merceklerden farkı sadece uzak ya da yakın mesafeyi değil, ara mesafe olarak tanımlanan mesafede de net bir görüş sağlayabilmesidir. Ara mesafe, günlük hayatımızda çok sık kullandığımız bir noktayı temsil eder. Örneğin;  arabaların gösterge paneli, kucağımızda tuttuğumuz taşınabilir bilgisayarlar ya da 60-70 santimlik kol boyu olarak tanımladığımız mesafe ara mesafedir. Trifokal lenslerin bir diğer özelliği de gece şikâyetlerini ortadan kaldırmasıdır. Tedavinin normal katarakt tedavisinden bir farkı bulunmamaktadır ve hasta 7-10 dakikalık bir prosedürle normal hayatına dönebilmektedir.