ultrasonografi

ultrasonografi Haberleri

ultrasonografi haberleri sayfasında ultrasonografi haberlerini bulabilir tüm ultrasonografi haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. ultrasonografi haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 19 haber bulunmaktadır.

Gebelikte 3. ay testleri nedir?

Gebelikte 3. ay testleri nedir?

Gebelikte 3.ayda yani 12 haftada ikili tarama testi yapılır, burada ultrasonografi ile bebeğin ense kalınlığı ölçülür, anneden alınan kanda da iki hormon değerine bakılır.
Gebelikte MR çektirilmeli mi?

Gebelikte MR çektirilmeli mi?

Gebelikte MR çektirilebilir mi? Bu süreçte yumuşak dokulara dair görüntülemenin yapıldığı MR gebelerde de kullanılabilir. Örneğin gebelik sürecinde düşen bir anne adayında problem olup olmadığı MR ile anlaşılır.
İkinci düzey ayrıntılı ultrasonografi nedir? Neden yaptırılmalıdır?

İkinci düzey ayrıntılı ultrasonografi nedir? Neden yaptırılmalıdır?

Gebelikte yapılacak rutin takiplerin yanı sıra ultrasonografı ile bebeğin yakından takip edilmesi oldukça önemlidir. Bebeğin iç organlarının gelişimi genellikle 24. gebelik haftasında tamamlanmış olur, o nedenle detaylı bir ultrasonografi yapılacaksa bu 22. ve 24 hafta arasında yapılmalıdır. Anne adayı herhangi bir risk altında değilse, tarama programını tamamlamak için ikinci düzey ultrasonografi ile detaylı ultrasonografi yapmak bu bağlamda önemlidir. Çünkü detaylı ultrasonografi, genetik tarama testlerinin göstermediği yalnızca bebeğin iç organlarının ve plasentanın durumu hakkında bilgi verir. İkinci düzey ultrasonografinin yapılma gerekçelerini Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak açıkladı.
Doppler ultrasonografi nedir?

Doppler ultrasonografi nedir?

Doppler ultrasonografi, ultrasonografinin bir türüdür ve kan akımının incelenmesi için kullanılır. Gebelik süresince kan akımlarına bakılması hem bebeğin sağlığı açısından hem de oluşabilecek bazı riskli durumları bertaraf etmek açısından büyük önem taşır.
Fetal eko nedir?

Fetal eko nedir?

Fetal eko nedir ve kimlere önerilir? 35 yaş üstü gebelere, kalp rahatsızlığı olan anne baba adaylarına, önceki bebeklerinde kalp ve kromozomal rahatsızlık yaşamış bebekleri olan ebeveynlere bebeklerinin kalp sağlığını daha detaylı tetkik ettirmeleri önerilir. Özellikle gebeliklerin 22. ve 24. haftalarında detaylı ultrasonografi ile anne karnındaki bebeğin kalbinin incelenmesine fetal eko denir. Hiçbir riskin olmadığı durumlarda dahi 40 yaş üzeri gebeliklerde fetal eko önerilir. Fetal ekonun kullanım amacını Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak anlattı.
Hangi tiroid nodüllerinde ameliyat gereklidir?

Hangi tiroid nodüllerinde ameliyat gereklidir?

Tiroidin bir ya da birkaç bölgesinde ortaya çıkan yumrulardan oluşan tiroid nodülü kadınlarda sık görülüyor. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Yetkin, troid nodüllerinde ameliyat kararı aldıran nedenleri anlattı. Peki, Hangi tiroid nodüllerinde ameliyat gereklidir?
Over kanser taraması nedir?

Over kanser taraması nedir?

Over kanseri taraması yapılan bir kanser türü değildir diyen Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanı Taner Usta, tanı konulabilmesi için rutin kontrollerin çok önemli olduğunu belirtti. Usta rutin muayene ve ultrasonografik tarama sonucu şüphe duyulduğunda daha ileri aşama tetkiklerin yapılması ile teşhis konulabileceğini belirtti.
Anne karnındaki bebekte cerrahi müdahale gerektiren durumlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekte cerrahi müdahale gerektiren durumlar nelerdir?

Anne karnındaki bebekle ilgili sağlık sorunu varsa bazı durumlarda doğum beklenmeksizin bebeğe cerrahi müdahale yapılabilir. Cerrahi olarak bebeğe yapılan bu müdahaleleri Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen anlattı.” Ultrasonografi ya da kamera yardımı ile yapılan bu işlemlerde ciğerlerdeki su boşaltılabilir, gelişimini tamamlayamayan kalp kapakçığı genişletilebilir hatta omurga açıklığının üzeri dahi kapatılabilir.”
11-14 Hafta perinatal muayenede nelere bakılır?

11-14 Hafta perinatal muayenede nelere bakılır?

Gebelik muayenesi sırasında ultrasonografi yardımıyla anne karnındaki bebeğin de muayenesi yapılır. Özellikle 12.haftada beş duyumuzla elde edebileceğimiz bilgiye ulaşmamızı sağlayan bu muayenede, bebeğin tüm organlarının oluştuğunu görebiliyoruz. Perinatal muayenenin ne amaçla yapıldığını Kadın Hastalıkları ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihat Şen anlattı, bu muayene dört amaçla yapılır. İlk olarak bebekte yaşamla bağdaşmayan ağır bir sorun varsa, aileye gebeliği sonlandırma seçeneği sunulur, yine bebekte sorun varsa anne karnında tedaviye başlanabilir. Bunlar doğumdan önceki araştırmalar iken, doğumdan sonraya dair de, bebeğin tedavi edilme kararı alınabilirken, bebeğin yaşamın bir döneminde de tedavi edilmesi gerektiği tespit edilebilir.
Hamileliğin 17. haftasında neler oluyor? Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissederim?

Hamileliğin 17. haftasında neler oluyor? Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissederim?

Hamileliğin ikinci trimesteri yani 17. haftasında Bebek bekleyen anneler için yorgunluk ve mide bulantıları belirtileri neredeyse tamamen ortadan kalkar. Rahim büyümeye devam ettiği için organların yerleri değişmeye başlar. Bu da mide ekşimesi ve bulantı gibi gastroental sorunlara yol açar. Anneler bu dönemde sıklıkla Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissederim? sorusunu merak ediyor. Peki, Hamilelikte göz kuruluğuna karşı neler yapılabilir? Hamilelikte hangi testler yaptırılmalı? Birinci düzey ayrıntılı ultrasonografi nedir? Neden yaptırılmalı? Down Sendromu risk belirleme testleri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat, hamilelikle ilgili merak edilen soruları cevaplandırdı.
Prostat kanserinde hedefe yönelik tedavi olumlu sonuçlar veriyor

Prostat kanserinde hedefe yönelik tedavi olumlu sonuçlar veriyor

Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen, prostat kanserinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yöntemlerinin kullanılmasıyla ölümcül kanserlerin tanısının konulduğunu belirterek "Ultrasonografi ve MR görüntülerini birleştiren bazı yazılımlarla hedefe yönelik biyopsiler almaya başladık. Prostatın içerisindeki kanseri bu yöntemlerle görüp tanımladıktan ve haritalandırdıktan sonra prostatın tamamını alıyor ve kanser noktasını yok ediyoruz." dedi
Bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur?

Bebeğin cinsiyeti nasıl belli olur?

Erken gebelik haftasında ultrasonografi cihazının gelişmişliğine bağlı olarak bebeğin cinsiyeti 13–16 gebelik haftasında belli oluyor. Ancak bu dönemde genital bölgede kordonun izlenmesi yanıltıcı da olabiliyor. Ailesinde hemofili, renk körlüğü ve kas erimesi gibi X kromozomuna bağlı hastalıklar taşıyan gebelerde cinsiyet tayini ayrıca önem taşıyor
Radyologlar uyarıyor: Tomografideki tehlikeye dikkat!

Radyologlar uyarıyor: Tomografideki tehlikeye dikkat!

Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, özellikle çocuk hastalarda olmak üzere öncelikle ultrasonografi ve manyetik rezonans gibi iyonlaştırıcı radyasyon içermeyen tetkikleri kullanmanın daha avantajlı olduğunu belirtti
Artık pankreas da ameliyatsız incelenebilecek

Artık pankreas da ameliyatsız incelenebilecek

Daha önce ameliyatsız ulaşımı mümkün olmayan göğüs kafesi, pankreas, dalak ve safra yolları gibi organlara, yeni bir inceleme yöntemi olan endoskopik ultrasonografiyle artık ameliyatsız ulaşım sağlanabiliyor
Hamilelikte ultrason ne kadar güvenli?

Hamilelikte ultrason ne kadar güvenli?

Hamile bir kadının tüm hamileliği boyunca kaç kere ultrasonografi incelemesine girmesi gerektiği konusunda katı kurallar bulunmuyor
Bebeğin geleceğini karartan ihtimal

Bebeğin geleceğini karartan ihtimal

Bebeğe ilk üç haftada yapılması gereken ultrasonografik muayenenin ihmal edilmesi kalça çıkığının atlanmasına yol açıyor
Damar yumakları varsa dikkat!

Damar yumakları varsa dikkat!

Cilt altında görünen damar yumukları olan, varis çorabı tedavisine rağmen şikayetleri gerilemeyen kişilere ameliyat gerekiyor. Ameliyattan önce varisli damarların ultrasonografi ile incelenmesi şart
ikinciduzeyultrasonografi

ikinciduzeyultrasonografi

...
dooplerultrasonografi

dooplerultrasonografi

...