uyku bozukluğu

uyku bozukluğu Haberleri

uyku bozukluğu haberleri sayfasında uyku bozukluğu haberlerini bulabilir tüm uyku bozukluğu haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. uyku bozukluğu haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 28 haber bulunmaktadır.

Uyku bozukluğu depresyona yol açabiliyor!

Uyku bozukluğu depresyona yol açabiliyor!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde hızla artmaya devam eden uyku apnesi,bir çok hastalığa neden olmakla birlikte yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Özellikle orta ve şiddetli apne varlığında depresyon sık görülen bir belirtidir.Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bahadır Baykal konu ile ilgili bilgiler verdi.
Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyor

Menopoz hem vücudu hem beyni etkiliyor

Genel popülasyona göre Türk kadınlarının daha erken menopoza girdiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Emine Zeynep Yılmaz, “Menopozun hem fiziksel hem psikolojik etkileri vardır. Ateş basması, gece terlemesi, uyku bozukluğu, saç ve deride değişiklikler, sindirim sistemi problemleri, gerginlik, depresif ruh hali görülebilir. Östrojen düzeyinde azalmayla bilişsel gerileme başlayabilir ve menopozun az bilinen semptomlarından biri olan beyin sisi veya bilinç bulanıklığı meydana gelebilir” dedi.
Uyuması için zorlamayın

Uyuması için zorlamayın

Uyku Bozuklukları Uzmanı, Nörolog Prof. Dr. Zerrin Pelin, çocuklarda görülen uyku bozukluklarını anlatıyor... Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk
Horlama sorununu artık ciddiye alın

Horlama sorununu artık ciddiye alın

Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. K. Çağdaş Kazıkdaş, erişkinlerin en az yarısında, çocukların ise önemli bir kısmında görülen horlamanın önemli bir uyku bozukluğu durumu olduğunu söylüyor. Horlama, erişkinlerde en sık burun tıkanıklığı, kemik eğrilikleri, burun eti büyümeleri, allerji ve kronik sinüzit nedeniyle görüldüğünü belirtti.
Sık rüya görmek hastalık mı?

Sık rüya görmek hastalık mı?

Kişi çok sık rüya görüyorsa bu, uyku bozukluğunun habercisi olabiliyor. Uzmanlar, depresyonda olan kişinin de çok rüya görebileceği belirtiyor. Peki sık rüya görmek hastalık mı? Sık rüya görmek bazı insanlarda uyku sorunlarına neden olabilir. Elbette uyku sorunları da peşinde birçok rahatsızlığı getirebilir. İşte sık rüya görme durumu hakkında bilmeniz gerekenler.
Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Uyku bozukluğu, beyni hızlı yaşlandırıyor!

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi çağın korkulu nörodejeneratif hastalıkları ile uyku arasında iki yönlü ilişki bulunduğunu gösteriyor; yani uyku bozukluğu, bu iki önemli hastalığın riskini artırabildiği gibi, Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilk bulgularından biri de olabiliyor! Dr. Mustafa Seçkin kalitesiz ve düzensiz uykunun, beyni hızla yaşlandırdığını, bu nedenle sağlıklı beyin yaşlanması için, doğru uyku alışkanlığı edinmenin sanılandan çok daha önemli olduğunu vurguluyor.
Kurban kesim alanından çocukları uzak tutmaya özen gösterilmeli

Kurban kesim alanından çocukları uzak tutmaya özen gösterilmeli

Kurban kesiminin psikolojik etkilerinin çocuğun yaş grubuna göre değiştiğini söyleyen Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Burcu Çakaloz, “6 yaş öncesi çocukların kurban kesimini görmemesi gerekiyor. 11 yaş ve üzerindeki çocuklara da uygun bir şekilde anlatılıp, onayı alınarak kurban kesimine götürülebilir. Çocuklar uyku bozukluğu ve kaygı artar, travma gelişebilir” dedi.
Uyku bozuklukları erken doğum riskini artırıyor mu?

Uyku bozuklukları erken doğum riskini artırıyor mu?

Hamilelik sırasında değişen hormonlar ve vücut şeklinden dolayı kadının birçok konuda düzeni bozulabilir. Bu düzen bozulmalarının bazıları ise doğumu etkileyebiliyor. Peki, uyku bozuklukları erken doğum riskini artırıyor mu? Sorunun cevabı haberimizde.
Uyku bozukluğu başarı oranını düşürüyor

Uyku bozukluğu başarı oranını düşürüyor

Lise öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, derslere adapte olamayan çocukların yüzde 92'si uyku bozukluğu yaşıyor.
Gece geç saatlere kadar oturmak cinsel isteği azaltıyor

Gece geç saatlere kadar oturmak cinsel isteği azaltıyor

Bazı çevreler, gece geç saatlere kadar oturan insanların zeki olduğunu öne sürüyor. Ancak görünen o ki geç saatlere kadar oturmak sadece uyku bozukluğuna değil, başka problemlere de yol açıyor. Bunun başında da cinsel isteksizlik geliyor.
Deprem korkusu uyku bozukluğuna neden oluyor

Deprem korkusu uyku bozukluğuna neden oluyor

Son günlerde sık sık meydana gelen depremler, insanların kaygısını artırıyor. Deprem gibi doğal afetlerin toplumda ortak bir korku yaratırken, kişilerde yarattığı izler ve kaygı durumlarının farklı olabildiğini söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Deprem, kişinin ailesi ve yakın çevresini de içerisine alan felaket senaryolarıyla tetiklenen bir korkudur. Depremin ne zaman olacağını, şiddetini ve yarattığı etkileri bilmemek bu korkuyu besleyen etkenledir” dedi.
Uykusuzluk neden olur?

Uykusuzluk neden olur?

Vücudun iyi dinlenmesini engelleyerek, yaşam kalitesini düşüren hafif ve orta dereceli uykusuzluk sorunları için önerimiz Herbalist Tarkan Güveloğlu’nun anlatımıyla videomuzda.
Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür? İşte uyku sorunları ve çözüm yolları

Çocuklarda uyku problemi nasıl çözülür? İşte uyku sorunları ve çözüm yolları

Gece uyanmaları, uykuya geçişte zorlanma, gece kabusları, yaşanan travmalar gibi etkenler çocuğun uykuya geçmesini zorlaştırıyor. Peki, Çocuklar uyumakta neden zorlanır? Çocukta uyku problemi neden olur? Uyku sorunu yaşayan çocuğa nasıl davranılmalı? Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna çocuklarda uyku sorunları ile ilgili bilgi verdi.
Gece yarısı uyanmanızın 7 nedeni

Gece yarısı uyanmanızın 7 nedeni

Avustralyalı uyku ürünleri markası Bed Threads, gece vakti durup dururken uyanmanın olası nedenlerini açıkladı. Uzmanları bu konuda yalnız olmadığınızın altını çizerken, sadece bir gece eksik alınan uykunun sağlık üzerindeki etkilerine de işaret ediyor. Çünkü bir gece her zamankinden az uyumak, ertesi gün hiçbir şey olmasa bile yorgun olacağınız anlamına geliyor.
Tavuk tipi uyku bozukluğu neden olur?

Tavuk tipi uyku bozukluğu neden olur?

Son zamanlarda Baykuş tipi-Gecikmiş Uyku Evresi Durumu" ile "Tavuk tipi-İlerlemiş Uyku Evresi Durumu" vakalarının arttığı, bunun sosyal ve akademik hayatın yanı sıra, sindirim bozuklukları, kalp ve diyabet gibi hastalıklara yol açtığı bildirildi.
Çocuğunuzun uyku sorununu 7 adımda çözebilirsiniz

Çocuğunuzun uyku sorununu 7 adımda çözebilirsiniz

Uyku hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Karadeniz çocukların uyku problemlerinin çözümü için önemli uyarılarda bulunuyor ve 7 tavsiye veriyor...
Sıcak havalar uyku düzenini bozuyor

Sıcak havalar uyku düzenini bozuyor

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, uyku bozukluklarını çok uyuma ve hiç uyuyamama olarak ikiye ayrıldığını belirterek çok uyuma durumunun uykuda solunum bozukluklarına bağlı geliştiğini söyledi.
Uyurgezeri uyandırmayın, yatağına yatırın!

Uyurgezeri uyandırmayın, yatağına yatırın!

Uyurgezerlik, gece uyku sırasında kalkıp etrafta yürümek olarak tanımlanır. Çocuklarda daha sıktır ve genellikle yaş ilerledikçe ortadan kaybolur. Seyrek ortaya çıkan uyurgezerlik sıklıkla bir hastalığı işaret etmez ve tedavi gerektirmez. Ancak tekrarlayan uyurgezerlik atakları altta yatan bir uyku bozukluğuna bağlı olabilir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Derya Karadeniz anlattı
Bebekler gibi mışıl mışıl uyumanın püf noktaları

Bebekler gibi mışıl mışıl uyumanın püf noktaları

Uyku beyinsel fonksiyonların yanı sıra tüm vücut sistemlerinin kontrolünde önemli rol oynar. Uyku bozukluğu her durumda kişiyi rahatsız eder, kalitesiz bir yaşam sürmesine sebep olur, başka hastalıklara davetiye çıkarabilir hatta bazı hastalıkların kontrolünü de güçleştirebilir. Uyku süresinin giderek azalması, obezite ve insülin direncine zemin hazırlayabilir. Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Nebil Yıldız bebekler gibi rahat bir uyku çekmenin püf noktalarını anlattı
Depresyonunuzun sebebi fibromiyalji olabilir!

Depresyonunuzun sebebi fibromiyalji olabilir!

Fibromiyalji yani yumuşak dokuda oluşan romatizmal ağrılar, 25-55 yaşları arasında ve daha çok kadınlarda sıklıkla görülüyor. Çocukluk döneminde de ortaya çıkabilen hastalık; kaslarda ağrı ve hassasiyet, uyku bozukluğu, yorgunluk, halsizlik ve sabahları “tutulma” hissi ile uyanma gibi belirtiler gösteriyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Feride Ekimler Süslü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen fibromiyaljinin kontrol altına alınması için hastalara önerilerde bulundu.